Skocz do zawartości

Zamiast soundbara


jasny

Recommended Posts

Jeszcze tydzień temu chciałem kupić soundbar, aby polepszyć dźwięk z TV jednak po wizytach w marketach elektro postanowiłem zbudować pokojowe niskobudżetowe centrum dźwięku.



1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Do 2000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Nowy

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

Stereo, jednak wymogiem jest amplituner KD, gdyż wszystko inne przekroczy budżet

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Tuner UPCj, Smart TV, laptop, smartfony, pendrive

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

18m2

6) Jakiej muzyki słuchamy:

Rock, Pop, Rap, radio FM, TV, seriale, filmy

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Zakup jednorazowy

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Możliwość streamingu BT i odtwarzania z pendrive MP3, FLAC, na stałe amplituner spięty z TV optycznie albo HDMI




Nie mam miejsca na zestaw 5.1 i nie potrzebuję go raczej. Chcę rano czysto posłuchać radia FM, po południu włączyć TV, czasem jakiś film czy seriale. Zdarza się, że TV nie włączam kilka dni, wtedy tylko radio FM albo USB. Jak się uda podłączyć laptop przez BT, to fajnie. Czasem posłucham muzyki z USB - nic zbyt głośno, żeby sąsiadom życia nie uprzykrzać. Muzyka, to pełen przekrój z wyjątkami - od Slayera, przez "Oczy zielone", Depeche Mode i Snoop Dogga do aktualnych hitów pop. W zasadzie sounbar pewnie by mi wystarczył, gdyby nie ta muzyka, stąd pomysł na superbudżetowy Denon AVR-520BT i do tego Magnat Monitor 1002.
Wiem, że stare stereo zagra lepiej, bo miałem, wiem, że za 1000 parę zł od amplitunera wymagać wiele nie mogę, ale zależy mi na "wszystko w jednym".
Pytanie czy ten Denon zagra w trybie stereo z Magnatami zauważalnie lepiej od soundbara za połowę tej ceny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytanie czy ten Denon zagra w trybie stereo z Magnatami zauważalnie lepiej od soundbara za połowę tej ceny?



Co do tego niema wątpliwości, nawet trudno o porównanie obu rzeczy, bo sounbar to bardziej konkurencja dla głośników TV, a nie dla takiego zestawu (nawet jak tańszy, czy jakby nie pełny )
Zalecałbym model ciut mniejszych kolumn magnat supreme 802 ( nie 1002) ,lub krajowe stx f 200, lub sporo lepsze electrino 150 , z czasem do której z tych kolumn jakiś subwoofer do kina jeśli oglądasz / słuchasz filmy .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie STX-F200ns w cenie ~ 900zł prezentują się wg mnie znacznie ładniej niż te budżetowe magnaty.
W dżwięku z resztą też będą lepsze, ale to już musisz sam ocenić na odsłuchu. Ja bym tych magnatów nie brał ,bo to szkoda pieniędzy.
http://allegro.pl/tonsil-melody-czarne-wen...6647106275.html
http://stx.pl/stx-f-200-ns.html
Odsłuchiwałem kiedyś monitor supreme 1000 i to była masakra, nie dało się ich słuchać. Brzmiały (bez urazy) ale jak kolumny za 500 zł a nie jak 2x droższe.
Dodam nawet że różnicy między nimi a głupimi kolumnami PC 2.0 (np. Microlab) za 700 zł nie słyszałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te największe supreme jak model 1002 i 2002 mają dziwny bas, tzn, jest go dużo i jest miękki i luźny, nie schodzi za nisko, brzmienie takie ala disco. Model 802 jest w miarę kompromisowy, tak jak podstawkowe supreme 202, bo jak za te cenę są ok.
O STX'ach już pisałem, co do sugestii niedużych Tonsil melody, czy Tonsil Premium to duże przeciwieństwo dla supremów, a także dla stx , bo graja szczupło w basie i twardo( tak więc pod inne oczekiwania, lub wzmacniacz które nieco ociepli brzmienie).


Cytat

W takim razie wybór padł na ten amplituner + Magnaty 802. Z suchych parametrów wypadają lepiej od tańszych STX, a i wygląd nie jest bez znaczenia, bo to kawał mebla będzie.


Dane na papierze nic nie mówią o brzmieniu, absolutnie icon_wink.gif .
Skoro jednak trzymasz się danych to wymiarowo Magnat 802 przy STX f200 aż taakim meblem nie jest... bo jest niższy o 15 cm od Stx, tyle że głębszy o 3 cm i szerszy o 1,5 cm. Pytanie czy w związku z tym brałeś pod uwagę fakt, że tylny bas refleks ( jak np. w magnacie ) nie zawsze lubi bliskości tylnej ściany, oczywiście nie znaczy to, że kolumny z przednim mogą stać blisko ściany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Denon jest najtańszym amplitunerem czytającym flaci z USB.
Jednak polecał bym jednak quantum 673 jako wyższy model kolumn.
Chyba że faktycznie chcesz podłogowe woeczas model 802 uważam za udany. Jeszcze ewentualnie heco victa 502 są nieco spojniejsze o mniejszym ale lepiej kontrolowanym basie.

W razie pytań lub wycen pozostaje do twojej dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Minęło 3-4 miesiące, przez ten czas spędziłem wiele godzin na czytaniu forum, wiele się dowiedziałem, wiele nauczyłem i należałoby podsumować historię, choć ta się chyba nie kończy.

Stanęło na Denonie AVR-X520BT i używanych Magnatach Quantum 675. Grało to ładnie, Denon solidnie wykonany, brakowało tylko basu, co dziś jest już dla mnie oczywiste.

Któregoś dnia pożyczyłem od kolegi 20-letni wzmacniacz 2x50 W i on rozbił bank. Zamiótł amplituner pod dywan. Skończyło się na zakupie Onkyo TX-8150 i teraz naprawdę jestem zadowolony ze sprzętu. Wciąż nie potrafię opisywać dźwięku słowami, ale wszystko jest na miejscu, nie męczy i sprawia przyjemność.

 

Mam za to mały problem, który wcześniej nie występował, bo nie miał prawa - dudnienie basu.

Kolumny są rozstawione niespełna 2 metry od siebie na dłuższej ścianie prostokąta, w kierunku miejsca odsłuchowego oddalonego o 2,5 metra, a tylna ścianka kolumn tylko 25 cm od ściany. Po bokach mają przestrzeń. Dudnienie jest niewielkie i słyszalne tylko przy poziomach głośności wyższych od normalnego odsłuchu, nie używanych na co dzień, ale raczej chciałbym to wyeliminować. Amplituner pracuje w trybie Pure Direct.

Czy pomogą wygłuszenia / panel akustyczne zainstalowane za kolumnami? Nadmieniam, że żadne przemeblowania nie wchodzą w grę, bo nie ma jak. Pokój został już przemeblowany w momencie, gdy zawitało audio. Akustycznie jest raczej dobrze, zasłony na oknach, gruby dywan, obraz na ścianie za sofą.

 

 

Dziękuję zwłaszcza @Angel @jacek75 i @S4Home, ale też każdemu piszącemu merytoryczne posty na tym forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne rodzaje dudnienia. To kiedy niskie tony/dudnienie lokuje się gdzieś przy ścianach za kolumnami, po rogach pokoju etc.

Drugie to kiedy kolumny "wewnętrznie" nie radzą sobie z jakimiś trudnymi kawałkami i lekko buczą, gubią się. zwykle bywa że każde , przy innym kawałku/utworze, kiedy to dana częstotliwość jest trudna dla konkretnej kolumny.

Pamiętam kiedy to świetny kawałek Dire Straits "Fade to black", ( w drugim planie linia organów(?)) słuchany głośniej powodował lekkie wzbudzanie się buczenia, czy też zaburzenia kontroli wewnątrz JBL, teraz tego nie mam. Innym wzbudza buczenie jak czytałem "Sen o dolinie", czy niektóre basowe kawałki ze świetnej pyty Artura Rojka " Składam się z ciągłych powtórzeń" na kolumnach Jamo kolegi.  Według mnie łatwo to rozróżnić, czy buczy wewnątrz czy pokój.

Tak wiec najpierw doprecyzuj, który to problem, a potem jak ten pierwszy to jakieś zabawy z akustyką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jacek75 napisał:

Są różne rodzaje dudnienia. To kiedy niskie tony/dudnienie lokuje się gdzieś przy ścianach za kolumnami, po rogach pokoju etc.

Ja odbieram to jako dudnienie przy ścianie dlatego pomyślałem od razu o panelach za kolumnami.

 

Edit:

Odsunąłem kolumny od ściany na chwilę o dobre 30-35 cm i dudnienie wydaje się znikło przynajmniej dla tego samego poziomu głośności. Wyższe raczej nie będą używane. Niestety kolumny nie będą mogły tak stać na co dzień.

Czy wobec tego mogą pomóc jakieś panele umieszczone za kolumnami?

 

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj rozstawić kolumny szerzej ok 25 cm lub więcej, dążąc do trójkąta równobocznego. Kolumny skieruj osiami do miejsca odsłuchowego. Zachowaj symetrię. Sprawdzaj rozstawienie co 15-20 cm. Optymalnie będzie, gdy uzyskasz wrażenie jak dźwięk wydobywałby się nie z kolumn, a z przestrzeni pomiędzy kolumnami dokładnie po środku. Jest to wtedy prawidłowe rozmieszczenie źródeł pozornych. Odległość od ściany około 50cm do metra mierząc od tylnej ściany kolumny i powinno być dobrze.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender szerzej mogę raptem ze 20 cm, bo potem zacnie się zmniejszać przestrzeń po bokach kolumn i nie sądzę, że to dobry kierunek. Skierowane są osiowo do punktu odsłuchu i jak najbardziej mam poprawną stereofonię. Co do ostatniego to jest to właśnie niemożliwe, ze względu na braki powierzchniowe pomieszczenia. Tymczasowe odsunięcie od ściany w kierunku odsłuchu dało pozytywny efekt ustąpienia dudnienia, ale chciałbym go uzyskać jeśli to możliwe poprzez panele akustyczne, pochłaniacze, absorbery czy cokolwiek co umieszczę za kolumnami.

Druga sprawa, to efekt dudnienia zaczyna występować przy stosunkowo dużej głośności, na co dzień nie używanej i jest raczej niewielki ale zauważalny.Innymi słowy mogę z tym żyć, ale jeśli da się to poprawić bez odsuwania kolumn od ściany albo co gorsza ściany od kolumn to chętnie spróbuję. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 1Ender dobrze podpowiada, zwrócenie kolumn ku słuchaczowi spowoduje lepszy "rozrzut" niskich częstotliwości i dodatkowo je rozproszy, kolumny wysunięte więcej niż 25 cm. 

A może uda Ci się zamieścić rzut pomieszczenia z naniesionym wyposażeniem ? Pamiętaj, że nie każdy panel akustyczny jest dobry (generalnie mało ich jest).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender (tak, widziałem ;) ) pomysł z kwiatami jak najbardziej odpowiedni (zapewne lepsze to niż nic), ale mam małą uwagę. Kwiatów podobną ilość za każdą kolumną bym rozmieścił (i wysokość). Wówczas z dwóch kolumn podobnie rozproszysz, zachowamy symetrię. 

jasny, z jednej strony cieszyłbym się, bo efekt dudnienia czasami bardzo ciężko się pozbyć. Odsunąłeś kolumny i jest dobrze, więc niejeden by się cieszył i tak zostawił. Czyli mniemam, że masz inny powód, aby stosować panele. Podejrzewam dwa. 

Pierwszy- kwestia wyglądu (tak "audiofilsko" i profesjonalnie)

Drugi - nie masz miejsca na to, żeby kolumny bardziej wysunąć.

Tak czy inaczej stosując panele musisz coś wiedzieć. Panel, aby służył dobrze (tu raczej wiemy, że problem jest z niskimi tonami) musi być odpowiedniej grubości (10 cm to minimum, aby się sprawdził). Co wymusi wysunięcie kolumn i tak bardziej w stronę miejsca odsłuchowego. Druga sprawa- to nie takie proste dobrać odpowiednie panele. Nie wystarczy zawiesić jakiekolwiek za kolumnami i liczyć na poprawę.

Jeśli jesteś mocno zainteresowany panelami, pochłaniaczami, rozpraszaczami. Chcesz je zakupić (a może samemu zrobić?) i montować u siebie to śmiało napisz jaki masz plan na akustykę u siebie (myślę, że coś na ten temat czytałeś) ?

 

jasny.. wiem, że pisałeś o tym, że kolumny są zwrócone ku miejscu odsłuchowemu, chciałem ten zabieg wytłumaczyć - jak on się ma do akustyki (bo często wpływa pozytywnie). Poza tym o kilka sekund wyprzedziłeś mnie z zamieszczeniem odpowiedzi.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Simson napisał:

Drugi - nie masz miejsca na to, żeby kolumny bardziej wysunąć.

Właśnie to. Pomieszczenie niewielkie i nie jest przeznaczone wyłącznie na odsłuchy. Dzieci, koty, przejście na balkon. Przed sofą jest jeszcze malutki stolik, który pominąłem.

Pomyślałem o panelach, bo wydaje mi się, że to jedyne rozwiązanie. Jak widać, żadne przemeblowanie nie wchodzi w grę.

No i wreszcie jak nadmieniałem problem nie jest poważny, ale po wymianie amplitunera kupiłem nowe kable głośnikowe, zakolcowałem kolumny i z rozpędu nabyłem nawet porządny optyk (wiem, że dźwięku nie polepszy) to i panele bym kupił jeśli miałoby to polepszyć akustykę.

Jeśli rzeczywiście panele musiałyby być tak grube to w zasadzie temat sam się rozwiązuje, bo po prostu nie da rady. Może kiedyś inne kolumny, albo inne pomieszczenie. :)

 

21 minut temu, Simson napisał:

że pisałeś o tym, że kolumny są zwrócone ku miejscu odsłuchowemu, chciałem ten zabieg wytłumaczyć

Dla mnie to było naturalne ustawienie zanim zacząłem wczytywać się w tematykę audio i w zasadzie tak myślałem, że dzięki temu mogą mieć "lepszy oddech" dodatkowo.

 

 

@jacek75 ten kawałek Dire Straits ładnie gra, choć słychać ciężar tego tła.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro brak miejsca, zaś problem nie jest aż tak dokuczliwy to może uda się zamontować panele 5 cm, ale na pewno nie te sprzedawane w większości sklepów -niby to specjalistycznych. Zastosowanie paneli 5cm na pewno będzie jakimś kompromisem i nie tak dobrze wpłyną na niwelowanie efektu. Najlepiej byłoby to sprawdzić (czyli posłuchać).

Ja bym proponował coś tego typu:

http://allegro.pl/panele-akustyczne-124-x-64-x-5-cm-isover-pt-80-i6576966840.html

Zwróć uwagę na tabelę zamieszczoną w treści i różnice we współczynniku pochłaniania między grubością 5 cm, a 10 cm. Można w te dane wierzyć, bo tak to mniej więcej się kształtuje. Nie sugeruję sprzedawcy, zaś przedstawiam produkt przyzwoity (oparty na wełnie dobrej jakości, czyli gęstej). Jedyne obawy można mieć do pylenia. 

Nawet nie bierz pod uwagę żadnych piramidek i pianek o gęstościach 20-40 kg/m3. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Simson napisał:

 

Skoro brak miejsca, zaś problem nie jest aż tak dokuczliwy to może uda się zamontować panele 5 cm [...]

 

No dokuczliwy nie jest, bo wystąpił przy głośności, która prędzej może być dokuczliwa dla sąsiadów. Zwyczajnie przy podkręcaniu potencjometru niskie tony zaczynają niekorzystnie iść w stronę dudnienia. Poza tym nie mam się czego przyczepić.

Zobaczę jak to będzie grało po dłuższym czasie przesłuchując kolejne płyty i jeśli zajdzie potrzeba wypróbuję te panele, które podałeś.

Dziękuję wszystkim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej masz magnaty? Ile waży jedna kolumna? Na czym stoi? Tzn na kolcach, bezpośrednio na podłodze, jaki masz rodzaj podłogi - panele? Czy masz jakieś podstawki pod kolumny? Jeżeli kolumny ważą ponad 10 kg jedna i masz panele, to możesz spróbować tani eksperyment zrobić. Kup dwie płytki w Castoramie o rozmiarach podstawy kolumny(około 5zł za 2 szt) i 2x podkładki anywibracyjne 4szt w opakowaniu koszt około 9 zł za komplet. Połóż podkładki, na to płytkę i na to kolumnę z kolcami. Bas powinien się trochę ustabilizować i być lepiej kontrolowany. Jak będą jakieś zmiany na plus to możesz się pokusić o zakup podstawek bazaltowych lub granitowych o grubości od 3 cm wzwyż. W przypadku granitu koszt 3cm podstawek to około 150 zł za dwie.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...