Skocz do zawartości

Zamiast soundbara


jasny

Recommended Posts

One nie powinny dudnić w takiej konfiguracji też je mamy spinamy często z tym Onkyo i nie ma takowe efektu. Bass reflex owszem pracuje dość intensywnie. Magnat nie daje do kompletu zatyczek basowych ale w ramach prób skombinuj na chwilę coś innego. Czy efekt się pogorszył/polepszył czy też brak zmian.

 

Czekamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele to podłogi "pływające" dlatego możesz mieć problem z basem. Kolumny nie mają solidnego fundamentu. Ze skarpetką może pomóc, ale nie musi, zależy które częstotliwości  powodują niepożądany efekt. Ma to zastosowanie tylko przy tych najniższych. O szczegóły ile "herców" zapytaj Simona lub Angela - oni to wyjaśnią bardziej naukowo. Ja nie mam aż tak dokładnej wiedzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, S4Home napisał:

One nie powinny dudnić w takiej konfiguracji też je mamy spinamy często z tym Onkyo i nie ma takowe efektu.

Bo i nie konfiguracja jest problemem, tylko akustyka, gdyż poprawiło się po odsunięciu od ściany.

I chciałbym powtórzyć, że problem nie występuje przy nazwijmy to normalnej głośności, a także nieco powyżej normalnej jak na moc sprzętu i powierzchnię nagłaśnianą. Zwyczajnie w ramach testowania zwiększyłem jeszcze trochę głośność i zaczęło dochodzić delikatne acz wyraźne dudnienie w zakresie niskich częstotliwości. Niewykluczone, że nigdy nie będę korzystał z takiego poziomu odsłuchu, ale po prostu zauważyłem to i pomyślałem, że można spróbować coś skorygować, aby było perfekt.

Jest jeszcze jedna sprawa, która może mieć znaczenie, a nie wspomniałem o niej. Onkyo pracuje dopiero jakieś 30 godzin i nie wiem czy cykl wygrzewania mógłby mieć znaczenie.

A może czepiam się nie wiadomo czego i trzeba przyjąć, że tak po prostu będzie z tym sprzętem w tych warunkach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeciło mnie :P Przy większej głośności masz większe drgania całej kolumny. Kolumny ważą słuszne 20kg szt. Drgania przenoszone są na podłogę. Podłoga "pływająca" typu panele.... Fizyka.

Pisałem wcześniej co masz zrobić. Płytki, podkładki antywibracyjne, Powinno być dużo lepiej. Później można się pokusić o bazalty, granity. Powinno być jeszcze lepiej.

Pozdrawiam

P.S. Czas wygrzewania to min. 100 godzin do 200. Około 2 miesiące. Cierpliwości. Może mieć wpływ, ale nie musi.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poeksperymentuj z zatyczkami w otwór BR, jak nie dali firmowych gąbkowych to wstępnie zwinięte skarpetki ;). Natomiast z tyłu za kolumną postaw jakąś większą poduszkę, wałek z sofy , złożony koc oparty o ścianę.

Kolce na panelach, parkiecie, faktycznie może być różnie. Niemal bezkosztowo można kupić w "sobieradku" filcowe, gumowe, czy korkowe podkładki samoprzylepne, a jak spełnią zadanie to są takie solidniejsze filcowo plastikowe na wkręt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku - już o skarpetkach pisałem :D co prawda nie o zwiniętych.

Słyszałem, nie testowałem o zmianie długości bas refleksu typu wkładanie plastikowych rurek z pcv lub całkowitej wymianie na inny. Patenty są różne, dobrym pomysłem są poduszki, koce to co sugerujesz. Ale moim zdaniem problemem może być pływająca podłoga na której stoją kolumny bezpośrednio bez żadnych podstawek. Kolega napisał, że dzieje mu się tylko przy dużych głośnościach. Więc stawiam na wibracje, które przenoszone są na podłogę. Kolumna nie stoi stabilnie, cała drży i wibruje - przy większych głośnościach. Jak słucha cicho nic się nie dzieje.

Zastosowałbym na początek zwykłe płytki ceramiczne o rozmiarach kolumny, a pod płytki podkładki anty wibracyjne - wszystko dostępne w castoramie - całość powinna się zamknąć w kwocie 25-30zł. Później można bawić się w bazalty, granity.

Co myślisz?

P.s Są jeszcze pułapki basowe, ale nie wiem czy to akurat dobry pomysł. Można zrobić eksperyment z małą plastikową doniczką wielkości bas refleksu.

PS 2. Skarpetki mogą nie zadziałac, jeżeli będą to wyższe częstotliwości basów. Zaznaczam że jest to czysto teoretyczna wiedza z tymi częstotliwościami basowymi. Nie mam tego problemu więc nigdy się nie wsłuchiwałem.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem płytki ceramiczne są zbyt lekkie i podatne na wibracje, aby należycie spełniły swoją rolę. Niestety trzeba zastosować materiał o dużej masie (najlepiej by było gdyby o większej niż ma kolumna) i dużej gęstości. Choć i mniejsza mogłaby spełnić swoją rolę. A tak, to tylko zmienimy tylko siłę i rozkład rezonansów. Oczywiście to też może w jakimś stopniu pomóc.

Być może sprzęt się jeszcze wygrzeje, dotrze i wówczas zacznie pracować inaczej. Ale możliwy jest także jakiś rezonans, przy głośniejszym graniu. Można spróbować pojeździć kolumnami trochę w tył, przód i na boki. Możliwe, że ucieknie się z jakiegoś niekorzystnego akustycznie ustawienia.

Bywa też tak, że jakiś element kolumny jest poluzowany. Może to być źle zamocowany głośnik, port b-r, zwrotnica, cokół. Czasami warto podejść blisko, przyłożyć rękę albo ucho.

I na koniec mała dygresja.

Rodzajami ludzkiego głosu są (w kolejności, w grupie żeńskiej i męskiej odrębnie, od głosów o skali w najwyższym rejestrze do najniższego rejestru):

dla głosów kobiecych:

sopran

sopran koloraturowy

sopran spinto

sopran liryczny

sopran dramatyczny

mezzosopran

mezzosopran koloraturowy

mezzosopran liryczny

mezzosopran dramatyczny

alt

kontralt

dla głosów męskich:

kontratenor

tenor

tenor liryczny

tenor dramatyczny

baryton

baryton liryczny

baryton dramatyczny

bas-baryton

bas

basso profondo

basso buffo

Dlatego dla audio podstawowy podział to wysokie, średnie i niskie tony. A te mogą się jeszcze dzielić na najwyższy, środkowy i niski, czy najniższy podzakres. Pojęcie sopran czy bas odnosi się jak widać raczej do głosów ludzkich. Chociaż w radiach/amplitunerach czy wzmacniaczach często stosowało się dla ułatwienia i skrócenia napisu/opisu takie nazewnictwo. Albo dla łatwiejszego skojarzenia dla szerszego spektrum odbiorcy.

My jednak wyrażajmy sie poprawnie, czyli wysokie, średnie i niskie tony. Piszę to przy okazji, dla ogółu.

 

vocalRangeFigure.png

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wiedzy Angel, a to tak z głowy wszystko? Tak sobie myśle że  z wykształcenia może jesteś muzykiem, lub jakaś dziedzina pokrewna. Ja to żuczek przy Tobie.

Podkładki antywibracyjne, które mam - firmy art flex

https://www.leroymerlin.pl/warsztat/wyposazenie-warsztatu/podkladki-antywibracyjne-i-antyposlizgowe/podkladki-tlumiace-drgania-p001-45,p150321,l858.html

Jeżeli będzie jakakolwiek zmiana na plus, można sie pokusić o konkrety typu podstawki z kamienia o dużej gęstości np bazalt ma większą gęstość, jest też cięższy od granitu. Problem tylko z kupnem.

Apropos - w marketach budowlanych można kupić płytki granitowe od 1 cm chyba do 2. Są też parapety granitowe o grubości 3 cm, ale to jakiś kamieniarz musiałby przyciąć. Na alegro można znaleźć zakłady kamieniarskie, które zrobią podstawki o żądanym rozmiarze i grubości na zamówienie. Ewentualnie można pokusić się o kupno płytki granitowej w  markecie, wymiary, które były to 30x30 cm i 60x30 cm oraz chyba 45x45 cm, ale tych ostatnich nie jestem pewien. Koszt takich granitów szarych 30x30 o grubości 1 cm to było coś około 15-20 zł za dwie szt. Kupione materiały w markecie zawsze możesz oddać do miesiąca od dnia kupna, ale lepiej dopytać.

Zastanawiam się jaka gruba by musiała być podstawka z kamienia naturalnego by ważyła ponad 20kg.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie przesadzaj 1Ender, jakim cudem by mi się to w głowie zmieściło? Wszystko można znaleźć w internecie i jak dobrze popatrzysz, to tam jest. A głowy używam tylko do wyszukiwania tego. B|

Z wykształcenia jestem elektrotechnikiem. Reszta z zamiłowania. 

Płyta pewnie musiałaby mieć ze 6 cm. W zakładach kamieniarskich jeśli nie mają takich grubych płyt, to kleją. O podstawach mógłby się rzeczowo wypowiedzieć Wpszoniak, ale nie wiem czy tu jeszcze zagląda?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel to z lutownicą "za pan brat" xD , trochę zazdroszczę bo ja jedynie jakieś dwa kabelki umiem polutować :D Za jakieś poważniejsze sprawy elektroniczne się nie biorę bo mógłbym "poupalać" ścieżki :P

 

Podstawka 6cm będzie droga, o ile nie bardzo droga. Najdroższa jest obróbka kamienia. W jednym zakładzie kamieniarskim krzyknęli mi około 100 zł za szt wymiar 30x30x3 czarny granit, w innym około 160 za 2 szt. Rozbieżności duże. Ile by kosztowała taka grubsza nie wiem. Można zainteresować się Bazaltem - jest sporo tańszy, ma większą gęstość kamienia, a przez to większą masę. Jak już coś znalazłem to wysyłka była droższa od materiału i obróbki za szt. więc ten temat sobie odpuściłem.

Ja w mieszkaniu mam parkiet, chyba dębina więc takiego problemu co kolega nie mam. Czy zmienię kafelki na coś "porządnego" nie wiem, ponieważ jakichś zmian w brzmieniu nie zauważyłem na płytkach marmurowych ok. 1cm grubości. Być może charakterystyka brzmienia zmieniłaby się po postawieniu np. na podstawkach 3cm i większych, ale nie miałem okazji testować.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Napisano (edytowany)

Pojeździłem jeszcze kolumnami i wylądowały w sumie 5 cm dalej od ściany. Dudnienia nie notuję, ale też może nie osiągam odpowiednio dużych poziomów głośności.

Na pewno muszę ustabilizować podłogę (albo ją wymienić), więc wpadną pewnie ciężkie podstawki z kamienia.

Jednak narodził się w międzyczasie pomysł rozglądnięcia się za innymi, lepszymi kolumnami niż Quantum 675. Sam nie wiem czego szukam, bo niby wszystko jest na miejscu, ale przecież są sprzęty, które grają lepiej. Oczywiście jako że na początku wszystko było robione "na pałę", to tym razem wybieram się na odsłuchy, jednak prosiłbym osłuchanych w różnych brzmieniach o lekkie nakierowanie. Zmiana nie jest przesądzona, ale posłuchać czegoś innego warto. Założenia są takie:

1, Małe podłogówki, albo duże podstawkowe.

2. Nowe raczej nie, chociaż nie wykluczam. Rozeznanie w sprzęcie używanym, który nie jest już produkowany mam żadne. Używane jednak nie oznacza bardzo stare.

3. Kwota do 3000 i raczej nie przekraczalna. Jak znajdę coś co mnie przekona za 2000 to super.

4. Moje typy to coś z Dali albo Monitor Audio. Zensor 3, może 7, Opticon 2, Silver 2, Bronze 2, 5. Może Pylon Diamond Monitor? Magnat Quantum 753? Czym się różni od 673? Jest warty takiej różnicy w cenie?

5. Jedyne co bym poprawił na pewno w swoim zestawie, to jakość, głębia cichego odsłuchu. Czy w tej sytuacji skupiać się raczej na monitorach?

6. Wymiana Onkyo 8150 nie wchodzi w grę. Jeśli on będzie wąskim gardłem, to na razie nie będziemy nic zmieniać.

 

 

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że masz 675. Żadne z wymienionych przez ciebie nie zagrają wyraźnie lepiej od tych co masz. Chyba ze masz 673 to tak.

Z dużych podstawowych silver 2 i canto grand studio 16 hz.

Z małych podłogowek posłuchaj elac fs77, debut f5, melodika bl40

753 gra wyraźnie lepiej od 673. Musiał byś posłuchać. Różnica jest w basie, jest dużo bardziej kontrolowany, soprany są dokładniejsze ale nie tak jaskrawe. Wykończenie stoi na dużo wyższym poziomie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home mam 675.

O BL40 myślałem, o Studio 16Hz również, ale pewnie ciężko będzie na rynku wtórnym.

Nie znając brzmienia sugeruję się trochę ceną porównując do moich 675 za jakieś 2000 nowe.

Mówisz, że Zensory w zasadzie dwukronie droższe mnie nie powalą? Wiem, że cena nie zawsze odzwiercidla jakość, ale...

Silvery 2 również są ciekawe, ale nowe to dzisiaj nie moja liga. Jakie modele je poprzedzały?

No i serię Bronze raczej też darować?

Czy moja teoria, że monitor da lepszy cichy odsłuch ma sens czy potrzebowałbym raczej mega wydajnego wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bl 40 wersja 1 pewnie dostaniesz ale nie wiem czy jest sens wymieniać. Na inne granie ale nie na lepsze. Studio 16 hz trzeba polować. 

Zensor 3 na pewno nie zagrają lepiej dopiero 7ki.

Starsze modele to rx2.

Serie bronze wogole odpuść.

I przy cichszyn graniu to że nie masz pelnego dźwięku to kwestia wzmacniacza a nie kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Już po odsłuchach i przemyśleniach. Nie będzie zmian w najbliższym czasie, bo nie ma gotówki, a potrzeba 7 tysięcy najmniej. :D

Do rzeczy:

Dnia 3.05.2017 o 15:50, S4Home napisał:

Zensor 3 na pewno nie zagrają lepiej dopiero 7ki.

Ani jedne, ani drugie nie zagrały lepiej. W przypadku Zensor 7 jestem zszokowany jak słabo wypadły. Są to albo kolumny, do których potrzeba czegoś więcej niż 8150, albo zwyczajnie przeciętne i zbyt drogo wycenione przez producenta.

 

Dnia 3.05.2017 o 15:50, S4Home napisał:

Serie bronze wogole odpuść.

Słusznie. Bronze 6 wypadły chyba jeszcze słabiej od Z7.

Przyzwoicie zagrały Silvery 2, ale traciły na cichym odsłuchu, a cena też nie zachęca. Grały też Tannoy Mercury 7.4, ale niskie tony były przytłaczające.

Najlepiej wypadły z moim amplitunerem Dali Spector 6. Niewielkie podłogówki i do tego przystępne cenowo przez chwilę gryzłem się z chęcią wymiany, bo naprawdę mnie zaskoczyły czystością, zrównoważeniem, głębokim basem. Żadne pasmo nie wybijało się ponad inne, nie przysłaniało, a jednocześnie niczego nie brakowało. Jednak:

 

Dnia 3.05.2017 o 09:34, S4Home napisał:

Napisałeś że masz 675. Żadne z wymienionych przez ciebie nie zagrają wyraźnie lepiej od tych co masz.

Jasnowidz? :D

Spectory zagrały lepiej, choć na liście ich nie było, ale rzeczywiście nie była to wyraźna przewaga. Raczej symboliczna.

Po powrocie do domu mając w pamięci dźwięki generowane przez nie powtórzyłem odsłuch na Quantum 675 wykorzystując te same nagrania i jeśli Magnaty wypadają słabiej, to naprawdę niewiele. Na pewno nie tyle, żeby je oddać za 1000 i kupić nieznacznie lepsze za 3000.

 

 

Jednak posłuchałem też brytyjskiego sprzętu za kilkanaście tysięcy i zachorowałem. Nie będzie to najbliższa przyszłość, bo "nie mam tyle w portfelu", ale jest kierunek, w którym na pewno się udam.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie jasnowidz ale w sprzęcie trochę już siedzę.

Powiem ci że nieco mnie zdziwiles że zensor polegał z spector. I dlatego zachęcam do odsluchow.

Jak mówiłem wymiana na te modele nie przynosi pozadanego efektu. Owszem grają one inaczej ale nie wyraźnie lepiej. 

 

Zdradzisz nam co to za wyspiarski sprzęt tak cię urzekł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...