Skocz do zawartości

Stereo do nowego salonu


konrad007

Recommended Posts

Witajcie!
Jestem nowym użytkownikiem forum i początkującym melomanem, czy raczej słuchaczem muzyki;) Chciałbym poznać Wasze zdanie ws. wyposażenia salonu w sprzęt stereo.
Pokój:
Salon z jadalnią 33,5 m2 - jeszcze nieumeblowany, ale zaplanowany tak jak na rysunku
Źródła:
1) Gramofon Unitra Daniel
2) Odtwarzacz DVD Phillips DVP3380/05
3) Spotifi i Tidal
4) TV

Obecnie posiadam wzmacniacz stereo Yamaha AX-450 i kolumny podstawkowe Unitra zg15c
Do nowego salonu chciałbym amplituner stereo z niezłymi kolumnami podłogowymi, amplituner na pewno nowy, kolumny mogą być używane.
Ważne, żeby były "ładne", bo żona bardzo wrażliwa na tym punkcie.
Chciałbym by źródła pozostały, a sam sprzęt nie zajmował zbyt dużo miejsca, tzn. nie chcę rozbudowanych zestawów.

Z moich wstępnych wyborów:
1) Pioneer NC-50DAB
2) Onkyo TX-8150
3) Yamaha MusicCast R-N602

Kolumny:
Pylon Audio Pearl 25 lub Onyks 25

Muzyka w przewadze rock, heavy metal, trochę pop,

Będę wdzięczny za porady i konstruktywne sugestie.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, o budżecie nie napisałem.
Amplituner do 3200 zł, ale oczywiście różnica w cenach podanych przeze mnie ampli jest dość znaczna, ważne żeby miał funkcje sieciowe i bluetooth, bo poza winylem najczęściej muzykę odtwarzam właśnie przez stream.
Co do kolumn, to z okablowaniem chcę się zamknąć w 2000 zł.
Przy Pioneerze martwi mnie trochę jego moc wyjściowa, bo tylko 50W na kanał. Za to wizualnie jest wg żony najładniejszy.
Dla mnie to argument pomniejszy...
Mieszkam we Wrocławiu, więc na odsłuchy mam do Was dość daleko. Ale jeśli będę w pobliżu z początkiem roku, to na pewno się umówię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od najważniejszego, czyli pokoju i akustyki. Znasz pewnie podstawy. Poradniki umieszczam w wielu wątkach na tym forum. Poszukaj, poczytaj jeśli nie znasz. Albo napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to wyślę Ci zestaw artykułów na ten temat.
Jeśli poważnie myślisz o dobrym dźwięku, warto się zapoznać, bo inaczej nie ma co myśleć o dobrym dźwięku. No, chyba, że wiesz?
Rozstaw kolumn niezły, ale można by lepiej, szerzej. Bo baza w stosunku do odległości Twojego miejsca odsłuchowego jest trochę za wąska.
Niżej pokazałem Ci moją propozycję ustawienia kolumn. są szerzej (z miejscem odsłuchowym tworzy się trójkąt równoboczny). Dobrze je też wówczas nieco skręcić. Kąt skręcenia dobierzesz odsłuchowo. Ja wkleiłem romby, ale to za duży kąt.
Oczywiście o ile szafkę RTV możesz przenieść w prawo, czyli na rysunku w dół (jak wskazuje czarna strzałka).

Za Twoją głową (zielona linia) przydałby się panel mocno pochłaniający dźwięk. By ten się nie odbijał od ściany tuż za Twoją głowa.
Można taki zrobić albo kupić. dobra jest wełna mineralna o dużym ciężarze właściwym (np. 80 kg/m3 albo więcej). wełna oczywiście zabezpieczona przed pyleniem. Ewentualnie wełna owcza w dość głębokiej ramie. Jako ozdoba może to być obraz, kilim, haft itp.
W ostateczności jakaś półka-kratka wypełniona książkami. One trochę pochłoną i rozproszą dźwięk.

Co do jakości dźwięku, to ja bym jednak proponował odtwarzacz z funkcjami sieciowymi a do tego mocny, wydajny prądowo klasyczny wzmacniacz stereo. Moim zdaniem szkoda kasy na amplituner. Ale jak chcesz.
Tym bardziej, że do pokoju ponad 3 metry potrzebne będą duże kolumny. A te trzeba porządnie napędzić.

Ja preferencji dźwiękowych nie znam, więc opisz jaki ma być. Jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, suchy, czy ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, wypełniony w średnicy, soczysty?

Na odsłuch jak najbardziej możesz się umówić. Szczególnie jeśli nie bardzo wiesz jaki dźwięk lubisz.
Posłuchaj kilku par droższych kolumn (ba takie kupisz używane) i podłącz amplitunery o których piszesz. A później jakiś lepszy wzmacniacz, najlepiej droższy (bo jak się przekonasz do używanego, to kupisz tak grający). Sam ocenisz jak marnie grają te amplitunery w stosunku do dobrego wzmacniacza.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś w necie napotkałem zasady prawidłowego ustawienia kolumn, wiadomo że zasady to nie wszystko i można a nawet trzeba je czasem łamać jednak można z nich wywnioskować gdzie chciałoby się pójść na kompromis a dodatkowo strzałki 'pokazują' że nie ma idealnego ustawienia tyle jaki efekt w jaki sposób można uzyskać, ja bym to podwiesił żeby każdy mógł sobie zerknąć...
http://www.audiophysic.de/aufstellung/regeln_e.html

A tu ćwiczenia praktyczne
http://www.audiophysic.de/aufstellung/beispiel_e.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zasady to nie wszystko. Ale tylko z pozoru. Bo i tak jakby pomierzyć, zastanowić się, to teoretyczny nonsens da się wyjaśnić.
Tylko nie zawsze nam wiedzy wystarcza.
Ale na początek trzeba trzymać się pewnych zasad, ustaleń. Później można to modyfikować dla danego, konkretnego pomieszczenia, proporcji jego wymiarów, rozkładu modów własnych, proporcji materiałów odbijających, rozpraszających i pochłaniających dźwięk, ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego, rodzaju i jakości kolumn, własnych preferencji (które każdy ma inne).
Słowem temat rzeka.
Są też żelazne prawidła, które nie dadzą się naginać albo z wielkim trudem coś tam możemy zmodyfikować. Czy kosztem utraty czegoś tam poprawimy inny parametr.
Na pewno masz rację, że często trzeba iść tu na jakiś kompromis.
Przy skręceniu kolumn do środka jeśli uzyskamy lepszą lokalizację źródeł pozornych, precyzje, czy głębię sceny, to stracimy nieco na aspekcie jej szerokości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konstruktywne uwagi;)
Co do pokoju, to rysunek jest poglądowy i pewne możliwości zmiany ustawienia są. Szafka RTV będzie miała 200 cm, a cała ściana ma 460, więc w stosunku do rysunku na pewno będzie bardziej w prawą stronę przesunięta i punkt odsłuchowy powinien znaleźć się tam gdzie sugerujesz. Skorygować też będę się starał odpowiednim skręceniem głośników - tak jak pisałeś, to już odsłuchowo.
Ustawienie kolumn nie może zaburzać komunikacji, więc nie będą mogły być one aż tak wysunięte w kierunku środka pokoju i zasady trójkąta równobocznego pewnie się nie uda zastosować, za to będę się starał do tego jak najbardziej zbliżyć.
Za narożnikiem na pewno coś powiesimy. Żona hobbystyczne zajmuje się aranżacją wnętrz i sama mi pokazywała dekoracyjne materiały i panele, które funkcję ekranu akustycznego będą spełniały.
Pod stolikiem będzie dość gruby dywan - czy to ma znaczenie przy podłodze z gresu?

Zdaję sobie sprawę, że tego typu amplituner nie zagra tak dobrze, jak porządny wzmacniacz. Jest to pewnego rodzaju kompromis z żoną, bo ona bardzo chce ilość sprzętu elektronicznego w salonie ograniczyć. Więc sprzęt w przypadku zestawu wzmacniacz + odtwarzacz musiałby być również "ładny", tzn. estetyką zbliżony do Pioneer NC-50DAB.
Dźwięk, jaki mi najbardziej pasuje powinien być jasny, wyraźny, kontrastowy, bez nadmiaru niskich tonów, na pewno nie z dominującym basem. Zależy mi na dobrym rozpoznawaniu instrumentów i wyraźnie dominującym, klarownym wokalu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dość ciekawy podział funduszy. Można go rozwiązać dwojako.
Kupić amplituner pokroju onkyo 8150 czy yamahe rn602 i wtedy zostanie dodatkowy tysiąc na kolumny. To dużo!
Lub nie iść w amplituner tylko czysty wzmacniacz np Yamaha as501 z marantzem na6005. I wtedy troszkę słabsze kolumny.
To tylko przykład rozwiązania ale warty rozważenia.

Dywan ci zdecydowanie pomoże.
A do takiego pomieszczenia przesluchaj heco music style 900, magbat quantum 755, monitor audio bronze 6, tannoy 7.4 , klipsch r28f
To które z tych kolumn najbardziej ci podejdą to już kwestia indywidualna. Odsluch kilku modeli da ci obraz jak różnie mogą brzmieć zestawy.

W razie pytań pozostaje do twojej dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...