Skocz do zawartości

W dwudziestoletnim zestawie pada CD... poradżcie co dalej?


PawełDrygulski

Recommended Posts

Witam.
Mam taki zestaw:
wzmacniacz Marantz PM66SE
kompakt Marantz CD67SE
monitorki Castle TAY
Przez 20 lat grało zadowalająco jak dla mnie, niestety od kilku miesięcy kompakt zaczął nie czytać niektórych płyt, a potem coraz częsciej zacinać się na utworach.
Wzmacniacz gra super, kolumny też chociaż widać ze membrany powoli się kończą.
Czy aktualnie produkowane CD ogarną się w tym zestawie?
Czy zacząć się rozglądać za całym nowym sprzętem? (niechętnie)
Myślę że używany kompakt z lat 90 nie ma sensu bo zaraz też padnie.
Jaki aktualny pułap cenowy odpowiada jakością mojemu sprzętowi?
Proszę o poradę
Starzejące się HI-FI Jak wymieniać elementy zestawu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Prawdę mówiąc, to źle się nastawiasz. Masz dobry zestaw, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmacniacz i odtwarzacz. Myślisz, że te cuda plastiki, co teraz sprzedają nowe w salonach to są lepsze? Otóż, nawet w połowie się nie zbliżają do Twojego seta z lat właśnie 90-tych. I rozmawiamy tutaj o kwotach kilka tysięcy za sprzęty nowy. Lata 90 to bardzo dobry okres na audio, więc jeśli Ci nie się nie pali na nówki, przemyśl kwestie regeneracji odtwarzacza bo to niezły model i wydaje się, ze warto. Laser zastosowany w nim to bodajże CDM 12.

Koszt lasera: http://www.tomelektron.pl/CDM12-1-MECHANIZM/163/produkt.aspx

A jeśli już coś nowego (w kwestii odtwarzacza), to właściwie nie wiem co Ci napisać....co mogłoby zagrać na poziomie zbliżonym do obecnego. Do 2000 zł. to chyba tylko PD-50, reszta to gnioty. Poza tym, czy jest sens wydawania na nowy CD więcej niż jest wart cały zestaw? Sam widzisz, raczej niechętnie się nastawiasz do nowego. Jeśli jesteś osłuchany i odpowiada Ci Twój Marantz - zastanów się nad wcześniej proponowaną naprawą, ewentualnie inny odtwarzacz używany.

Starzejące sie Hi-Fi...a to ciekawe spostrzeżenie. Hmm....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj.

Prawdę mówiąc, to źle się nastawiasz. Masz dobry zestaw, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmacniacz i odtwarzacz. Myślisz, że te cuda plastiki, co teraz sprzedają nowe w salonach to są lepsze? Otóż, nawet w połowie się nie zbliżają do Twojego seta z lat właśnie 90-tych. I rozmawiamy tutaj o kwotach kilka tysięcy za sprzęty nowy. Lata 90 to bardzo dobry okres na audio, więc jeśli Ci nie się nie pali na nówki, przemyśl kwestie regeneracji odtwarzacza bo to niezły model i wydaje się, ze warto. Laser zastosowany w nim to bodajże CDM 12.

Koszt lasera: http://www.tomelektron.pl/CDM12-1-MECHANIZM/163/produkt.aspx

A jeśli już coś nowego (w kwestii odtwarzacza), to właściwie nie wiem co Ci napisać....co mogłoby zagrać na poziomie zbliżonym do obecnego. Do 2000 zł. to chyba tylko PD-50, reszta to gnioty. Poza tym, czy jest sens wydawania na nowy CD więcej niż jest wart cały zestaw? Sam widzisz, raczej niechętnie się nastawiasz do nowego. Jeśli jesteś osłuchany i odpowiada Ci Twój Marantz - zastanów się nad wcześniej proponowaną naprawą, ewentualnie inny odtwarzacz używany.

Starzejące sie Hi-Fi...a to ciekawe spostrzeżenie. Hmm....



oczywiscie ze sie nie pale do zmiany CD ale skacze na nowych płytach.
za cały zestaw kiedys dałem ok 7000 więc nie patrze na niego jak na sprzet za 1000 z allegro
napisze do tej firmy czy podejmą się wymiany, chyba ze zna ktoś dobry serwis w Warszawie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeśli nie masz chęci naprawiać bo to zawsze może kosztować tyle co równie dobry używany odtwarzacz, to jest jeszcze jedno wyjście.
Tutaj masz listę przetworników C/A "DAC" -> http://www.dutchaudioclassics.nl/the_compl...converter_list/
W Twoim CD67SE znajduje się SM5872. Możesz poszukać np. na allegro używanego odtwarzacza (tej samej Marki) z takim samym DAC, skoro pasuje Ci jego brzmienie i nie masz zamiaru tego zmieniać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zawsze jeśli nie masz chęci naprawiać bo to zawsze może kosztować tyle co równie dobry używany odtwarzacz, to jest jeszcze jedno wyjście.
Tutaj masz listę przetworników C/A "DAC" -> http://www.dutchaudioclassics.nl/the_compl...converter_list/
W Twoim CD67SE znajduje się SM5872. Możesz poszukać np. na allegro używanego odtwarzacza (tej samej Marki) z takim samym DAC, skoro pasuje Ci jego brzmienie i nie masz zamiaru tego zmieniać.



jezeli wystarczy wymienic szuflade za 70 to super, zrobi to pierwszy lepszy elektronik? czy wymaga to specjalistycznego wyregulowania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawełDrygulski spokojnie. Podałem Ci w swoim pierwszym poście namiar na laser. Twój odtwarzacz skacze nawet na nowych płytach albowiem laser możliwe, że już sie kończy. Najpierw należałoby przeczyścić soczewkę, co można zrobić samemu stosując właściwy preparat. Ale opanowując niecierpliwość, aby nie wydawać zbędnych pieniędzy rozważyłbym naprawę. CDM 12.1 jak widać nie jest jakoś tragicznie drogi. Nie wiem ile wezmą Ci w Warszawie, ale miałem dokładnie ten sam odtwarzacz i kilka innych dokładnie z tym samym napędem. Koszt części z robocizną w dwóch przypadkach zamknął się z granicach 150 zł (diagnoza, wymiana, kalibracja). I kupowałem dokładnie ten z oferty, którą Ci podałem.

W sensownym serwisie najpierw niech skupią się na starej soczewce, a jak to nie pomoże - będziesz wiedział co działać. I jeszcze jedno - w moim przypadku wymiana CDM skutkowała idealną pracą odtwarzacza bez żadnych problemów. Oczywiście, można kupić inny odtwarzacz z tym samym DAC-iem, wydać powiedzmy 300-400 zł (bo tyle mniej więcej stoi CD67SE używany) albo kupić używkę z tym samym laserem, tylko po co?

Rozejrzyj się za serwisem, jakimś elektronikiem (tutaj nie pomogę, bo nie mieszkam w Warszawie). Wymiana lasera to nie jest żadna filozofia i powinien to zrobić średnio wykwalifikowany punkt serwisowy.

I na koniec, jesteś pierwszym właścicielem sprzętu, znasz go, wiesz ile Cie kosztował, nie myślisz o jakimś przeskoku (tak zakładam) to dlaczego nie dać mu trochę "serca" i nie tchnąć życia na nowo - w końcu to tylko laser (tak zakładam). Acha, ten CDM i tak bije na głowę te obecne stosowane napędy w nowych odtwarzaczach za 2 tysiące.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...