Skocz do zawartości

Zestaw kolumn - doradźcie z doświadczenia.


almatea

Recommended Posts

Witam serdecznie,

pierwszy raz na forum.
Nowy dom, nowe problemy, nowe wydatki.

Przyszedł czas na zestawienie jakiegoś sprzętu grającego.
Do tej pory używałem tylko systemów Stereo.
15 letni już dzisiaj amplituner Technics SA-DA10 być może budzi uśmiech na twarzy wielu osób, ale kiedyś
naprawdę kosztował nie mało (2,5 x mojej ówczesnej wypłaty). I przyznam, że do dzisiaj gra naprawdę przyzwoicie.
Połączony był z zestawem kolumn Tonsil Altus 200. Jeśli nadal się śmiejecie, to cieszę się, że mogłem odrobinę poprawić
humor, ale wierzcie mi, dla kogoś zaraz po studiach kto znalazł pierwszą pracę, ten zakup to był naprawdę spory wyczyn.
Jestem fanem ciężkiego brzmienia, ale po muzykę np. Pink Floyd sięgam równie często.

Aktualnie salon to 25 m2
Najgorsze to, że bardzo nieustawny. Totalna tragedia. Kominek rozbił całą wizję.
Do zagospodarowania zostało mi 1,6 m ściany, na której muszę wcisnąć jeszcze TV. Niestety.
Oprócz tego - nie jestem w stanie postawić kolumn na podłodze.
Zatem pytanie - czy kolumny podłogowe nadają się do podwieszenia? Wiem, że trochę ważą, ale wypełnione półki kuchenne też nie są lekkie.
I teraz pytanie - czy szukać typowych kolumn do podwieszania, czy kolumn podłogowych, które po prostu powieszę.
Zastanawiałem się nad kolumnami stereo, ale doszedłem do wniosku, że może jakiś film w 5.1 też można by oglądnąć.
Obserwowałem np. Tonsila, który posiada w ofercie zestawy 5.1 z tym, że kolumny przednie nadają się do typowego stereo.
Może tym razem odejdę od tej marki, ale powiem szczerze, nie wiem co wybrać.

Czy ktoś może coś poradzić?
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wrzuć proszę na początek ten salon, jego schemat. Jak to wygląda że jest ąz taka tragedia. Bo tak to nie będziemy w stanie nic doradzić.
I niestety nie kolumny podłogowe nie nadają się na powieszenie, postawienie na szafkach itp. To kolumny które muszą stać na ziemi, mimo że czasem widzi się inaczej.

Jaki budżet? Sprzęt nowy, używany?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

almatea Oj dużo masz pytań, stawianych tez, ale postaram się jakoś odpowiedzieć icon_cool.gif .
Cytat

Wiem, że trochę ważą, ale wypełnione półki kuchenne też nie są lekkie.


Powiesić można wszystko...tylko nie wszytko co powieszone będzie miało sens i nie będzie tak jak trzeba...niestety.
Co mają wiszące szafki kuchenne do kolumn ? Szafki kuchenne są do wieszania, a kolumna już nie. Pomijając już aspekt logiczny, bałbym się że od ciężaru rozejdzie się paździerz Altusów, przy samym wkręcaniu jakiś wkrętów.
Jeśli ten szary kwadrat to kominek to wieszanie kolumn tu czy gdziekolwiek indziej, nie ma sensu, począwszy od tego że kolumn dotykają ściany, są zbyt blisko siebie, są zwykle na złej wysokości, kolumny podłogowe są podłogowe z konstrukcji i nazwy.

Ja widziałbym miejsce dla kolumn bardziej po przekątnej tej rogówki, po obu stronach tej komody( ? ) Kolumny nie muszą zawsze stać na płaszczyźnie jednej ściany. Zaproponowane ustawienie jest proponowane czasami w pismach o akustyce ( a na ścianie nawet producenci nie sugerują icon_wink.gif )

Cytat

I przyznam, że do dzisiaj gra naprawdę przyzwoicie.
ale wierzcie mi, dla kogoś zaraz po studiach kto znalazł pierwszą pracę, ten zakup to był naprawdę spory wyczyn.



Niby na odczepnego można by napisać że Technics gra sucho, bez dociążenia i dynamiki, a już amplituner kinowy to do kwadratu, a Altus to kiepskie kolumny (zwłaszcza z takim partnerem jak Technics). To że kosztował ileś lat temu Twoje 2 wypłaty, nic nie zmienia, bo takie były czasy.
Można by dodać że 20" calowy Tv kosztował kiedyś w pewexie prawie roczną pensję, ale nie sprawi to że będzie lepszy od obecnego "leda 40" za jedną pensję.

Cytat

Jestem fanem ciężkiego brzmienia, ale po muzykę np. Pink Floyd sięgam równie często.


Obserwowałem np. Tonsila, który posiada w ofercie zestawy 5.1 z tym, że kolumny przednie nadają się do typowego stereo.
Może tym razem odejdę od tej marki, ale powiem szczerze, nie wiem co wybrać.


Ciężko połączyć jest muzykę z kinem, zwłaszcza jak ktoś ceni ciężkie brzmienie i dynamikę w muzyce. Taki mariaż świata muzyki i kina sporo musiałby kosztować.

Co do tych filmów i muzyki to jaka jest proporcja oglądania, słuchania icon_confused.gif??: bo jak się zastanowisz i wyjdzie Ci że oglądasz film z płyty z efektami raz na dwa tygodnie , a muzykę na co dzień, to nie ma co się pchać w kino domowe.
Lepiej kupić wzmacniacz stereo i dwie kolumny, bo zagra to dobrze w muzyce, da też dociążenie i miły efekt w filmie w filmie, ale już kino domowe przy małym budżecie sprawi, że wszystko może być kulawe.
Co do kolumn Tonsila i zestawu 5.1 to jak widzisz każde kolumny można uzupełnić o tzw efekty kinowe ( tyły ,centralny) a dla wyrobów typu Fenix, Premium, Maestro łatwo znaleźć zachodnie kolumny grające naprawdę dużo lepiej, nieraz nawet tańsze i lepiej wykonane.

Co do brzmienia, czy zmiany sprzętu, czyli kolumn, lub amplitunera, ciężko doradzić, bo nie napisałeś co chciałbyś zmienić i osiągnąć w brzmieniu.
To samo dotyczy budżetu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie znam budżetu. Jednak doradzał bym tutaj monitory. Na przód nieco większe które sprostają także w roli odsłuchu muzycznego. Na tyły już klasyczne mniejsze.
Nie kombinuj z żadnymi podstawkami i stawianiem kolumn podłogowych na czymś, bo to nie ma większego sensu.

Jaki masz budżet? Przecież da się znaleść dobre kolumny podstawkowe które zagrają pełnią oczekiwań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

w nawiązaniu do wypowiedzi poprzednika, porównanie do szafek kuchennych miało odnieść się tylko i wyłącznie do ciężaru.
Przeglądając forum niejednokrotnie natknąłem się na "fantazje" dotyczące spadających kolumn.
Wiem, że są profesjonalne sposoby montażu.

Co do marki wyraźnie napisałem się, że nie upieram się przy Tonsilach

Widzę, że wszystko tutaj brane jest zbyt dosłownie icon_smile.gif Włącznie z amplitunerem icon_smile.gif
Na razie chciał bym zacząć od głośników, bo tych najbardziej potrzebuję.
Nacisk oczywiście na słuchanie muzyki stereo a do dobrych zawsze można dokupić satelitki, czyż nie?

Amplituner czy wzmacniacz pójdzie na drugi strzał.
Co do lokalizacji, to niestety w grę wchodzi tylko ściana, którą podałem, czyli ta na wprost.
Budżet - wiem, że przedział cenowy tutaj będzie bardzo duży.
Może jakieś 2-3 propozycje?
Nie chodzi oczywiście o kolumny audiofilskie, bo pomieszczenie to tylko salon a nie sala odsłuchowa, nie mniej jednak interesuje mnie coś
przyzwoitej jakości.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podłogowe jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do postawienia bezwzględnie na podłodze. Analogia: samochód jeździ a nie lata tak po króce.
Może usiądź w fotelu i na spokojnie jeszcze raz sie zastanów. Niekiedy bywa, że absolutnie nie ustawne pomieszczenia udaje się dobrze zaadoptować pod systemem muzyczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałeś się nad inna ścianą? Może zmiana lokalizacji w salonie da jakiś ciekawy efekt?
Jeśli już mają wisieć , może da się zamontować gustowne półeczki z dobrego gatunkowo drewna a na nich dopiero ustawić kolumny podstawkowe?
Kominek posiada ozdobną belkę z drewna? Jeśli tak można zamontować półki równolegle do belki , lub nieco wyżej. Może to dać ciekawy efekt.
Poza tym należy wziąć pod uwagę, iż przy wiszących kolumnach będzie widoczny kabel. Rozumiem, że na etapie inwestycji nie zostały w kute peszle przez które można by przeciągnąć kable?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawkowa to inaczej mała kolumna tzw satelitka stojaca na dodatkowej podstawie wykonanej np z drewna. Podłogowa to taka, która stoi bezpośrednio na podłodze bez pomocy podstawek.
Co do półek dobrze aby były solidne z grubej deski, możesz sobie zabejcować i nadać fajny odcień. Zostają jeszcze kable wiszące na scianie, nie muszę chyba dodawać o bardzo mizernej estetyce wiszące go przewodu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie przewodu odpadają, bo wychodzą ze ściany, więc właściwie nie będzie ich widać.
Pod amplituner została przygotowana wisząca półka na wymiar, za którą w ścianie znajduje się korytko techniczne.
To jest m.in. drugi z powodów dla których muszę skupić się właśnie na tej ścianie.

Co do amplitunerów - czy jest opcja wyboru takiego, który zapewni bardzo dobre stereo? Bez nacisku na kino domowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, jestem fanem raczej ciężkiego brzmienia, ale przyjmijmy za wytyczną np. Pink Floyd.

Budżet, hmmmm......
Jest jakiś kompromis - cena / jakość?
Generalnie potrzebuję dwa fronty pod stereo. Plus centralny i 2 satelitki jako dodatek. Ale to przyszłościowo.
Czy w cenie 1500 - 3000 PLN za dwa nowe fronty jest coś godnego polecenia?
Zdaję sobie sprawę, że bez problemu można coś kupić nawet w cenie z jednym zerem więcej.
Ale to już po za zasięgiem mojego portfela.

Wada tych podstawkowych to gabaryty na szerokość w porównaniu z podłogówkami. Generalnie idealny byłby głośnik wąski, ale wysoki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...