Skocz do zawartości

Jak wzmocnić dźwięk lg 42la660s?


piterski

Recommended Posts

Witam świątecznie icon_smile.gif
Od pewnego czasu zaczął mnie irytować cichy głos kilkuletniego telewizora lg 42la660s. Kiedyś wzmocniłem go soundbarem Boston z oddzielnym subem, ale niestety radiowa łączność suba z belką zakłócała funkcjonowanie domowej sieci wifi. Dlatego Boston poszedł do znajomych, a ja potrzebuję czegoś w zamian.

Patrzyłem na różne opcje, jak np. Soundbar Sonosa, ale nie znam się na tyle, żeby wyciągnąć +3k zł za taki sprzęt. Równie dobrze można kupić soundbar LG LAS455H. Albo takie cudo: Soundbase BLAUPUNKT SB200BT? Bądź ONKYO SBT-200.


A może wystarczy system 2.0? Tylko co oprócz głośników jest potrzebne, żeby całość dobrze działała?

Nie znam się na tym za bardzo, stąd moja wielka prośba o pomoc.

TV stoi w pokoju o powierzchni ok. 25 m2. Służy głównie do oglądania filmów z kablówki + VOD z Netflixa. Natomiast jeśli nagłośnienie mogłoby wesprzeć odsłuch muzyki (YT, Spotify, może radio, chociażby internetowe), to byłoby super. Choć z tego co czytałem, to może być ciężko zaspokoić wszystkie potrzeby na raz, do tego mając do wydania, jak sądzę, max. 2000 złotych.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady i przepraszam za brak wiedzy icon_smile.gif Będę dopytywał, gdybym czegoś nie rozumiał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście wystarczy system stereo (nie 2.0 - choć jeśli do nagłośnienia telewizora, to może i tak icon_wink.gif ).
Czyli dwie kolumny (a nie głośniki, bo to przetworniki zamontowane w kolumnach jak silnik, czyli motor w motocyklu).
Można kupić jako takie nowe. Ale w tym budżecie zdecydowanie proponuję używane.



Dziękuję za odpowiedź. Kolumny bardzo chętnie, pytanie czy powinienem podłączać je bezpośrednio do TV, czy do jakiegoś urządzenia (jakiego?), a zatem niebezpośrednio. Co dałoby lepszy efekt?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podpięte do telewizora nie zagrają. Pomijając fakt że ich nie podepniesz, bo telewizory, jak laptopy nie mają podłączenia do kabli głośnikowych, a nie mają bo nie maja wewnątrz wzmacniacza;).
Wyjściem i alternatywą są kolumny aktywne, czyli z własnym wbudowanym wzmacniaczem. Swoją drogą to lepsze rozwiązanie od sounbara zwłaszcza jak czasem słuchasz muzyki, a jakie, np. niedrogie Kruger &Matz Pasion, Taga i kilka innych firm, ważne by miały wejście optyczne dla wyjścia optycznego audio w TV.
W przypadku kolumn pasywnych, klasycznych , czyli bez wbudowanego wzmacniacza, należy mieć wzmacniacz, amplituner stereo.
W tym budżecie prawdopodobnie musiałbyś się zaopatrzyć w DAC bo mało jest tanich wzmacniaczy z wejściem dla sygnału optycznego ( przerabia sygnał optyczny na analogowy rca ) .
Z wejściem optycznym niedrogie są Onkyo tx 8020, Yamaha as301, zostaje ok 800zł na kolumny, coś kupisz, niemniej taki sprzęt dobrze zagra muzykę i świetnie da efekt w filmie, do soundbara w ogóle nie ma co porównywać bo to inna kategoria.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Bardzo dziękuję za info. Rozumiem, że kolumny aktywne dadzą się podłączyć do TV?
Z soundbarem mam doświadczenia dość kiepskie, nawet kiedy działał, to jednak nie był to dźwięk zachwycający, dlatego obstawiałbym teraz kolumny. Tym bardziej, że jest miejsce - wcześniej nie było - żeby je postawić sensownie.
Czy jakiś konkretny DAC trzeba brac, czy to już nie ma większego znaczenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można podłączyć kolumny aktywne. I tu skorzystamy z przetwornika C/A czyli DACa. Bo po "analogu" z telewizora byłoby kiepsko.
Jeśli jakieś źródło ma dobre wyjście analogowe, to można je podłączyć bezpośrednio do kolumn aktywnych.
Ale telewizor, by oglądać/słuchać z kablówki trzeba raczej podpiąć przez DAC. A ten drugi przede wszystkim musi mieć odpowiednie wejścia.
Takich standardów, jakie masz wyjścia z telewizora i innych urządzeń. Czyli jeśli masz wyjście optyczne to i wejście w DACu musi być optyczne.
A jak wyjście jest USB, to i takie musi posiadać przetwornik.
Czyli przydałby się DAC o kilku wejściach cyfrowych jeśli nie chcesz przełączać kabli ze źródła, którego masz zamiar słuchać.

Co do jakości, to wszystko ma znaczenie. Nawet okablowanie. A jakiej klasy DAC czy kable kupić, to już zależy od klasy sprzętu i słuchu użytkownika.
Lecz na ogół słychać jakość każdego elementu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście, że można podłączyć kolumny aktywne. I tu skorzystamy z przetwornika C/A czyli DACa. Bo po "analogu" z telewizora byłoby kiepsko.
Jeśli jakieś źródło ma dobre wyjście analogowe, to można je podłączyć bezpośrednio do kolumn aktywnych.
Ale telewizor, by oglądać/słuchać z kablówki trzeba raczej podpiąć przez DAC. A ten drugi przede wszystkim musi mieć odpowiednie wejścia.
Takich standardów, jakie masz wyjścia z telewizora i innych urządzeń. Czyli jeśli masz wyjście optyczne to i wejście w DACu musi być optyczne.
A jak wyjście jest USB, to i takie musi posiadać przetwornik.
Czyli przydałby się DAC o kilku wejściach cyfrowych jeśli nie chcesz przełączać kabli ze źródła, którego masz zamiar słuchać.

Co do jakości, to wszystko ma znaczenie. Nawet okablowanie. A jakiej klasy DAC czy kable kupić, to już zależy od klasy sprzętu i słuchu użytkownika.
Lecz na ogół słychać jakość każdego elementu.



Działa zasada "masz to, za co zapłaciłeś" icon_smile.gif

Gdyby na tym nagłośnieniu dobrze wybrzmiał Led Zeppelin, to byłoby super. Rozejrzę się po dostępnych DACach i kolumnach. Także aktywnych. Jak coś wypatrzę, to podrzucę tutaj z prośbą o opinię. Nie pali się na szczęście, więc mogę trochę poszperać.

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...