Skocz do zawartości

Asus Xonar U5 a integra z wyższej półki


Recommended Posts

Witam icon_smile.gif

Planuję zakup karty dźwiękowej. Mój wybór padł na Asus Xonar U5. Szukałem zewnętrznej karty dźwiękowej z oczywistych względów. Z reguły korzystam ze słuchawek HyperX Cloud, okazyjnie podpinam głośniki 5.1

Zależy mi na dobrej jakości dźwięku w muzyce oraz dobrej jakości mikrofonu. Mimo, że dźwiękówka zintegrowana na mojej płycie głównej jest naprawdę bardzo dobra (zabezpieczenie ledowe) to przy rozmowach przez mikrofon słychać typowy dla integry szum. Jeśli chodzi o jakość dźwięku z integry to jest całkiem dobra, obsługuje nawet pasmo 24bit/192KHz.

Moje pytanie do was to czy według was opłaca się dokupić tą zewnętrzną dźwiękówkę? Nie jestem pewny jak duża będzie różnica w dźwięku (głównie na słuchawkach) natomiast jeśli udało by się uzyskać zdecydowanie lepszą jakość mikrofonu to bez wątpienia zdecydowałbym się na zakup.

Czy ktoś z was kiedyś korzystał z tej lub podobnego modelu karty dźwiękowej? Lub czy słuchał muzyki z integry Z170 Pro Gaming?

Z góry dzięki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zintegrowane dźwiękówki zawsze były i są kiepskie w porównaniu z zewnętrznymi kartami i nieważne jak je podpiszą (SupremeFX czy X-Fi itd) to nadal będzie po prostu kiepścizna, Można na tym grać, można słuchać ale jakość reprezentuje żadną.
Ten Asus generuje dźwięk zdecydowanie lepszy i bardziej szczegółowy. Aczkolwiek zawsze lepiej dorzucić kolejne 300zł do DACa bo to przyszłościowy krok
będzie. Do tego ASUSa jak kupisz kiedyś Hi-Fi za kilka tysięcy to będzie na śmietnik.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o nazewnictwo tylko o czyste dane. SNR, pasmo przenoszenia, próbkowanie itp. Ogólnie bardzo dobrze znam się na sprzęcie komputerowym natomiast w kwestii audio jestem praktycznie zielony.
Poniżej wklejam parametry dźwiękówki zintegrowanej (24bit/192KHz)


a tutaj link do specyfikacji dźwiękówki Xonar U5 ze strony producenta:
https://www.asus.com/pl/Sound-Cards/Xonar_U5/specifications/

Proszę, aby ktoś kto dobrze zna temat porównał te wartości i odpowiedział czy różnica faktycznie będzie duża (wydaje mi się, że porównując te dane - albo integra jest bardzo dobra, albo zewnętrzną nie aż tak dobra, bo parametry są dość podobne. Przynajmniej według laika jak ja)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc! : )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shinra parametry na papierze to jedno a rzeczywistość to co innego.
Te pomiary są uzyskiwanie dla sygnału wzorcowego, najczęściej sinusa 1kHz, 10kHz.
Tak więc jeśli się lubujesz w słuchaniu pojedynczych sinusów to nie ma sensu inwestować w coś lepszego icon_wink.gif
Podane parametry nie mówią jak zachowa się urządzenie gdy będzie musiało wygenerować np 10 sinusoid i różnych częstotliwościach.
Nie napisano też przy jakim obciążeniu dokonywano pomiarów.
Utwór muzyczny to bardzo zróżnicowany sygnał i urządzenia nawet o takich samych parametrach dla sygnału wzorcowego (1kHz), mogą zagrać całkowicie inaczej.
Jest wiele innych parametrów, które decydują o sprawności urządzenia, a co za tym idzie o jakości np. wydajność zasilania, która decyduje o tym czy w przypadku pojawienia się dużej ilość niskich rejestrów nie powstaną zniekształcenia z braku prądu …
Moc urządzenia, decyduje o tym kiedy zacznie spadać dynamika i zaczną rosnąć zniekształcenia.
I jest tego sporo więcej ...
Na przykład moja integra też ma „kosmiczne” parametry, ale E-MU 0204 rozkłada ją na łopatki, choć integra ogarnie 192kHz, a E-MU tylko do 96kHz.

Tak więc parametry to nie wszystko.
U5 powinien zagrać lepiej, ale czy różnica będzie duża to już musisz ocenić samodzielnie, bo tylko Ty masz swoje uszy icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł zamówiony Xonar U5. Jestem wręcz zachwycony jakością dźwięku mikrofonu ze słuchawek HyperX Cloud.
Natomiast w przypadku samego dźwięku to jest bardziej miękki i przyjemny. Podbicie basu i ustawienia EQ w samym Sonic Studio dają naprawdę fajny efekt. Natomiast maksymalna głośność i wysokie tony są lepsze na dźwiękówce zintegrowanej. Mogę ten model jeszcze zwrócić natomiast kusi mnie zostawienie go przez zdecydowanie lepszy dźwięk z mikrofonu/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...