Skocz do zawartości

kolumny głośnikowe-impedancja


tomektmi

Recommended Posts

Dzień dobry,
posiadam amplituner yamaha r-n301 ,i chciałbym dokupić do niego kolumny, chodzi mi o to czy może on współpracować z głośnikami o impedancji 4 ohm??
bo takie sobie upatrzyłem, z instrukcji wynika ,że wzmacniacz ma 8 ohm,, a jednym ze sklepów napisano ,że tylko takie od 8 do 16 ohm. Czytałem ,że zastosowanie głośników o impedancji mniejszej niż wzmacniacz może go uszkodzić
Jeśli ktoś z Państwa zna się na tym zagadnieniu to proszę o pomoc.
Tomek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji tej Yamahy jest napisane, że może zasilać zarówno kolumny 4 jak i 8 omowe. Poczytaj choćby ten test i pomiary laboratorium Audio
http://audio.com.pl/testy/stereo/amplitune...3-yamaha-r-n301
A że to nie monstrualny amplituner, szczególnie w kwestii zasilania, to pewnie lepiej radzi sobie z kolumnami 8 omowymi.
Ale 4 omowe można śmiało podłączyć.
Jakie to konkretnie mają być?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Myślałem o Dali 450 lub 850 oba 4 ohm, ale szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jakie by były dobre do tego modelu yamahy, myślałem też o Tonsil maestro II .,Chyba ,ze masz masz jakieś inne propozycje ?.mam pokój 25 m. kwadratowych.
Z tyłu przy terminalach głośnikowych jest napisane min.8 ohm speaker ,więc chyba trzeba takie. Chciałbym dać za komplet około 2000 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 450 albo 850, to dobre kolumny. Ale potrzebują nie mniej dobrego wzmacniacza, by pokazały co potrafią. Szczególnie 850.
Potrafią zagrać z dość budżetowym sprzętem, ale czy z taką Yamahą?
Nie ośmielę się polecać takiego połączenia. Możesz spróbować na własne ryzyko. Chodzi bardziej o ryzyko brzmieniowe, bo mocowo powinno być poprawnie.

Tonsil Maestro, to ładne ale dość średnio grające kolumny. Choć i tak są to jedne z bardziej udanych konstrukcji tego producenta.

Nie wiem czemu piszesz, że "za komplet"? Tak czy inaczej kupujesz dwie kolumny. To przecież stereo. Jednej ani trzech nie kupisz icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulujemy, jednak sporo przed Tobą... ale to dobrze.
Według mnie tak ten amplituner jak i Jbl es grają dość chłodno, analitycznie i z tym rockiem to bym uważał, bo bardziej ten zestaw kojarzy mi się z muzyka elektroniczną, czy symfonika smyczkową.
Sporo kolumn do 2 tys gra ostro, sucho( nie wszystkie) , taka maniera efekciarstwa pod publiczkę, ale jbl esgra wyjątkowo ostro.
301 gra owszem w miarę energetycznie, ale jasno i górą, Jbl jeszcze bardziej górą, konturowo i nieco chłodno.
Oba sprzęty( amplituner i kolumny) powielają więc swoje cechy, a lepiej jakby uzupłeniały pewne słabości, czy też je maskowały icon_cool.gif .
Do tych Jbl lepsze by było coś cieplej grającego z masywnym dołem, albo odwrotnie do tej Yamahy ( bo ją już miałeś)... i trop z Dali był dobry, ale musiałeś kupić na szybko, nie chciało Ci się drożyć tematu .

Niemniej pewne rzeczy i wnioski przychodzą z czasem, ważne że teraz jesteś zadowolony icon_smile.gif
Moc amplitunera jest wystarczająca, więc wysteruje efektywne kolumny jakimi są Jble, ale jak wspomniałem powyżej zestawienie tonalne jest średnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Kupiłeś niezbyt dobrze grające kolumny. Jesteś zadowolony, bo nie słuchałeś naprawdę dobrych.
W sumie, to po co wchodzić na forum, zajmować nam czas, który moglibyśmy poświęcić osobom potrzebującym, które często nie mogą się doczekać na odpowiedź.
Bo nasze siły absorbują tacy "forumowicze" ( w cudzysłowie, bo jednak forumowicz, to ktoś inny) jak Ty.
Napiszę szczerze i brutalnie. Nie lubię takich szkodników icon_evil.gif

Na przyszłość nie pytaj, nie zawracaj nam głowy, tylko kup co Ci się podoba. A niech z naszej pomocy skorzystają ludzie, którzy naprawdę jej chcą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...