Skocz do zawartości

Jaki Dac wybrać aby polepszyć dźwięk ...


sound

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Konkretnie:
Mój sprzęt to Canton Ergo Rc-L , Rotel Ra 980 bx, Denon Dcd 720 ae. Kabelki - Monster.

Chciałbym polepszyc dźwięk z odtwarzacza Cd , a przy okazji podpiąć laptopa , aby puszczać muzykę z plików i mam kilka pytań:

Czy jak podepnę Dac'a pod Denon Dcd 720 ae to czy usłyszę jakąś poprawę. Trochę przewertowałem różne fora i mało jest odpowiedzi na ten temat, ale na AS szczególnie jedna osoba się wypowiadała , że podpięcie Dac'a pod ten odtwarzacz Cd nic nie zmieni, a wręcz przeciwnie pogorszy jeszcze dźwięk w stosunku do wyjść analogowych. Czy to jest prawda?

Ten odtwarzacz Cd gra dosyć ciepło z wyeksponowaną średnicą i dość mocnymi niskimi tonami , chciałbym aby w dźwięku było więcej powietrza pomiędzy instrumentami, tutaj się trochę wszystko zlewa. Chciałbym również, aby dac dodał temu Cd dynamiki oraz energii przekazu nie zmniejszając mocy niskich tonów oraz aby dodał rozdzielczości. Dźwięk neutralny, może być troszkę ocieplony - napewno nie za jasny.

Czy jest jakiś dac który spełniłby moje oczekiwania w cenie około 1200 - 1400 zł?

Chciałbym dac nowy na gwarancji.

Muzyka jakiej słucham to Rock, Metal, lata 60.

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinając DAC po odtwarzacz sprawisz że będzie on tylko tzw napędem, a dźwięk będzie obrabiał dac.
Zaś jak dobrze i w jakim stylu to zależy od marki i modelu. Ostatnio bodaj w miesięczniku Audio był test kilku daców i mimo zbliżonej ceny różnice były duże.
Tutaj chyba najtańszym na takie testy będzie CA dacmagic100 przy okazji ma pare wejść na inne źródła muzyki. Oczywiście pytanie czy zmiany będą in plus i takie jakie oczekujesz, bo każdy kto nawet ten model opisuje ma własny słuch i inny gust.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam kilka zdań od siebie.
Przede wszystkim zastanawiam się dlaczego się ograniczasz i chcesz kupić nowy DAC, na gwarancji?
Masz używane kolumny i wzmacniacz. Nie wiem czy też odtwarzacz?
A chcesz kupić gorszy (bo możesz mieć lepszy) przetwornik C/A? Czyli coś co się praktycznie nie psuje. No na pewno o wiele rzadziej niż kolumny albo wzmacniacz.
CA jest dobrym DACem. Pokazuje dobrą stereofonię, ma niezłą rozdzielczość. Ale jest dość jasny, trochę chłodny. Na pewno nie ocieplony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Tak, używane mam wszystko - włącznie z odtwarzaczem Cd icon_wink.gif

Tutaj sprawa jest nieco zawiła, gdyż gdybym to ja kupował to bym brał używany, jednak to ma być prezent dla mnie na urodziny od rodziców i chcą przeznaczyć taką kwotę. A że moi rodzice mają dość dziwne podejsćie do tematu i chcą kupić coś "nowego" więc wszelkie przekonywanie i tłumaczenie nie wchodzi w grę.

Także Dac nowy tylko brany jest pod uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... ale na AS szczególnie jedna osoba się wypowiadała , że podpięcie Dac'a pod ten odtwarzacz Cd nic nie zmieni, a wręcz przeciwnie pogorszy jeszcze dźwięk w stosunku do wyjść analogowych... Czy to jest prawda?


Bzdura !
Oczywiście , że dźwięk się zmieni, a na jaki to wszysto będzie zależało od przetwornika Dac, tak jak napisał Jacek75 - kiedy podepniesz Dac'a po optyku do odtwarzacza Denona to będzie on służył jako transport. To , że transporty Cd są lepsze i gorsze to druga sprawa...

Ca dac magic 100 jest teraz w dobrej cenie i za około 600 zł możesz go kupić. Pierwotna jego cena była około 1400 zł, ale czy takiej ceny był wart - moim zdaniem nie.
Jednak obecny stosunek cena/jakość jest bardzo dobry.
Czy ten Dac byłby dla Ciebie dobry? Moim zdaniem nie. Tak jak wpspomniał kolega F1angel gra on po jaśniejszej stronie. Zdecydowanie rozjasni Ci brzmienie odtwarzacza , ale stracisz na mocy niskich tonów, a jak napisałeś na nich Ci zależy. "Mięsa" na tym dac'u nie uświadczysz...

W tej cenie rodzice mogą Ci kupić między innymi takie Daci jak : Musical Fidelity V 90, SMSL M8, Nostromo Wołf, Nostromo 5 ...

Cytat

...chciałbym aby w dźwięku było więcej powietrza pomiędzy instrumentami, tutaj się trochę wszystko zlewa. Chciałbym również, aby dac dodał temu Cd dynamiki oraz energii przekazu nie zmniejszając mocy niskich tonów oraz aby dodał rozdzielczości. Dźwięk neutralny, może być troszkę ocieplony - napewno nie za jasny.


Z tych powyżej wymienionych Dac'ów moim zdaniem idealnie tutaj wpisuję się przetwornik polskiego producenta czyli Nostromo Wolf.
Jego też gorąco polecam , a szczególnie z zasilaczem Nostromo 12V. Za całość wyjdzie około 1160 zł.

Taki zestawik podniesie dźwięk Twojego odtwarzacza Cd o umowną klasę wyżej i uzyskasz w bardzo dużym stopniu to co chcesz.
Oczywiście odsłuch przede wszystkim zalecany, no ale w tym przypadku chyba będzie ciężko.

Chcesz też podłączyć laptopa jak napisałeś to ten Dac niestety nie ma wejścia USB za to 2 x toslink + 2x coaxial.
O ile Twój laptop nie ma wyjścia cyfrowego to mógłbyś zastosować jakiś konwerter Usb-Spdif lub zewnętrzną kartę muzyczną z wyjściem spdif { max-200zł } która by robiła za taki konwerter.

To z mojej strony , ale moze koledzy dadzą jeszcze inne rowiązania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem trochę o tych dac'ach już wcześniej i szczerze mówiąc miałem na oku tego Nostromo Wolf, oczywiście z tym dedykowanym zasilaczem, ale opinii na jego temat na necie bardzo mało, ale w sumie wszystkie bardzo pozytywne...
Czy moglibyście napisać czy zmiany w dźwięku w tych przełącznikach FSEL są słyszalne czy to tylko bajer?

Tak się składa , że mam zewnętrzną kartę muzyczną na usb z wyjściem spdif więc podłączenie do lapka to nie problem, w przyszłości może bym sobie dokupił konkretniejszy konwerter usb-spdif , ale mysłe , że posiadana karta póki co mi wystarczy.

Jeszcze jedno pytanie, czy z tym lepszym zasilaczem i bez niego duże są zmiany w dźwięku czy to raczej niuanse?

Dzięki icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega Audiowit porządne zasilanie to podstawa każdego Dac'a.
Jeśli chodzi o ten konkretny dac i zastosowanie zasilacza Nostromo 12 V to różnice są duże. To co pozytywnego oferuje ten dac to zasilacz to jeszcze bardziej podkreśla.
Jeżeli zdecydujesz się na Nostromo to tylko z tym zasilaczem.

Cytat

Czy moglibyście napisać czy zmiany w dźwięku w tych przełącznikach FSEL są słyszalne czy to tylko bajer?


Są słyszalne zdecydowanie. Oczywiście nie jest to taka zmiana jakbyś zmienił cały system , ale zmiana jest adekwatna do roli tego przełącznika.

Ja słyszałem taki dźwięk na poszczególnych ustawieniach:

I - szybki, dosyć twardy z mocnym uderzeniem, nieco suchy
II - troszkę wolniejszy, bardziej analogowy, miększy, słodki pozbawiony suchości.
III - mniej więcej połączenie (zmiksowanie) trybu I i II - dla mnie najlepszy był właśnie ten tryb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem u siebie przez pewien czas takie cudo:
http://allegro.pl/konwerter-usb-spdif-v3-n...6660737590.html

Generalnie fajny konwerter gdyż miał możliwość zasilania zewnętrznego. Czyli wszelkie śmieci z zasilania standardowego Pc czy lapka nie wchodziły tu w grę. Podpinałem go pod lapka i PC , gdzie używałem Foobar (bit-perfect) oraz AIMP (bit-perfect) i dalej do dac'a.
Porównywałem go z wyjściem optycznym ze zintegowanej karty w Pc i z wyjściem optycznym z karty zewnętrznej podpiętej pod lapka.

Różnice były na + przy użyciu tego konwertera, ale raczej marginalne.
Jednak muszę zauważyć tutaj , że ja nigdy nie miałem u siebie problemów z jakimiś "stuknięciami", trzaskami, pyknięciami z głośników przy użyciu dac'a z Pc i laptopem co jest całkiem częstym zjawiskiem i wtedy taki konwerter wiele pomaga ...

Podkreślam , że nie robiłem wnikliwych testów co do dźwięku przy takim porównaniu , raczej to wszystko było "na szybko" i jeśli chodzi o dźwięk to tak jak pisałem wcześniej marginalne zmiany z tego co osobiście zauważyłem...

Może ktoś z kolegów robił tutaj dokładne testy takich i jeszcze droższych urządzeń to fajnie jakby się wypowiedział - sam z chęcią bym poczytał icon_wink.gif
Oczywiście jeśli nie przeszkadza to autorowi wątku, ale to tak czy tak w temacie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dużo się dowiedziałem icon_wink.gif Ogromne dzięki.
Jak najbardziej proszę pisać o konwerterach icon_wink.gif

Mam takie pytanie, czy podłączając laptopa pod dac'a i ustawienie wszystkiego na bit perfect - da mi możliwość regulacji głośnością za pomocą laptopa?
Czy raczej ta funkcja będzie nie aktywna?

Byłby to duży plus dla mnie gdyż mój wzmacniacz nie ma zdalnego sterowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam takie pytanie, czy podłączając laptopa pod dac'a i ustawienie wszystkiego na bit perfect - da mi możliwość regulacji głośnością za pomocą laptopa?
Czy raczej ta funkcja będzie nie aktywna?



Przy prawidłowym skonfigurowanym bit-perfect systemowa regulacja głośności będzie wyłączona, suwaki mogą się przesuwać , ale będą nieaktywne.
Co innego w samym programie np. Foobar czy Aimp - tutaj możesz regulować głośność.

Oczywiście jedną ze "składowych" bit-perfect jest ustawienie głośności na maks w oprogramowaniu, a samą regulację dokonywać w wzmacniaczu, ale nic się takiego nie stanie jak będziesz sobie ją regulował w programie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście DAC'i dobrze reagują na porządne zasilanie. Ja na przykładzie DAC Magica (którego ma mój kolega) usłyszałem jak dźwięk się poprawił, gdy prąd podawał dobry zasilacz a nie fabryczny. Po zastosowaniu dobrej listwy zasilającej z filtrami i niezłej klasy okablowania (molibdenowe) oraz dobrych kabli zasilających, DAC z dobrym transportem (Denon DCD 3300), zagrało niewiele gorzej od mojego Ayona CD 07.

Jak słucham nieraz z laptopa, to w programie daję głośność na 100%. Wydaje mi się, że tak jest lepiej.
Ale muszę kiedyś jeszcze posłuchać uważnie, bo nigdy tego poważnie nie testowałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie mam krótkie pytanie ostatnio interesował mnie Dac Magic 100 chciałem go zakupić a sprzedać obecnie D03k.
Czy dac magic jest sporo jaśniejszy i basu wyraźnie mniej od D03k ?
zawsze można odesłać w ciągu 14dni nowy sprzęt ale może mi odradzicie taki pomysł to nawet nie będę tego zamawiać
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

CA DAC 100 jest świetnym urządzeniem ale nie gra tak jak pisałeś. Więc z tańszych tak warto go rozważyć jednak może Ci nie podejść.
W budżecie mieści się jeszcze Audiolab QDAC jednak on także jest stosunkowo jasno grającym DAciem

Obstawiał bym raczej model Arcam irDAC czy Musical Fidelity M1DAC czy nowszy chodź nieco słabszy V90DAC.

Pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak słucham nieraz z laptopa, to w programie daję głośność na 100%. Wydaje mi się, że tak jest lepiej.


Oczywiscie jest to prawidłowe oraz wskazane działanie i dla w pełni zachowanego trybu bit-perfect jest to nieodłączna część.

Ale tutaj trzeba wyjaśnić pewną kwestię, może komuś się to przyda.
Przede wszystkim jakby nie było używanie regulacji głośności w programie jest cyfrowe, natomiast w większości wzmacniaczy analogowe, co za tym idzie bezwzględnie lepsze dla jakości odtwarzanego dźwięku.

Dlaczego cyfrowa regulacja w aplikacji jest nie najlepsza?
Każdy plik dźwiękowy ma swoją określoną wartość liczby, jak wiemy dla jakości Cd jest to 16 bitów czyli 65536 kombinacji. Jeżeli przyciszymy dźwięk to system ponownie przelicza daną próbkę celem zmniejszenia wartości jej głośności.
I tak dla lepszego zobrazowania - kiedy zmniejszymy głośność o połowę to również tracimy rozdzielczość dzwięku o podobną wartość gdyż tracony jest ostatni bit próbki.

Więc co by nie było te róznice przy zmianie głosności w oprogramowaniu są słyszalne.

Jednak w takiej sytuacji jest rozwiązanie , które praktycznie bezstratnie pozwoli nam używać takiej regulacji.
Mianowicie musimy ustawić w sterowniach systemowych oraz w aplikacji wyjście na 24 bit.

W takiej sytuacji do już istniejących bitów dodawane są dodatkowe zera, celem wyrównania każdej próbki do 24 bitów.
Wtedy cyfrowa regulacja głośności nie wpływa na właściwe bity, tylko na dodane do niej zera.
Oczywiście w pewnym momencie "załapie" nasze właściwe bity , ale będzie to poniżej 1/256 głośności czyli praktycznie totalne wyciszenie dźwięku.

Podsumowując - najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie w programie poziomu głośności na maksimum, a wzmocnienia dokonywać na wzmacniaczu.
Ale jeżeli chcemy używać tej regulacji i nie mieć praktycznie żadnych strat jakości to musimy przestawić wyjście na 24 bity. Rzecz jasna tyczy się to plików 16 bitowych. icon_wink.gif

U mnie w budżetowym systemie testowałem takie rozwiązanie i jak jest wszystko "po Bożemu" to przy cyfrowej regulacji głośności słychać różnicę. Jednak przy powyższym zastosowaniu tej "operacji 24 bit" do plików 16 bit różnicy w dźwięku już praktycznie żadnej nie doświadczyłem.

Ps. Nie piszę tutaj o interfejsach zapewniających strumień bit-perfect , o nadaniu priorytetu dla aplikacji odtwarzającej itp gdyż zakładam , że autor wątku o tym wie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie temat się rozwinął icon_wink.gif
Jeśli chodzi o moje pliki to posiadam w większości flac 44.1 khz 16 bit, więc dla mnie takie rozwiązanie jak napisał powyżej Note jest idealne.

Swoją drogą wybór już dokonany i jedzie do mnie Wolf z dedykowanym zasilaczem.
Przy dobrych wiatrach jutro już będzie u mnie icon_wink.gif

Jak dojdzie to napiszę icon_wink.gif

Póki co bardzo dziękuję za zaoferowaną mi pomoc ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie icon_wink.gif

Wczoraj otrzymałem Dac'a z zasilaczem i już 5 godzin grania ma za sobą. Póki co podlączony był pod Denon Dcd 720 ae i muszę powiedzieć, że REWELACJA !
Otrzymałem wszystko to co chciałem - powietrze, separacja, detale i ta dynamika !. Na niskich tonach nie straciłem , a wręcz dostałem ich ciutkę więcej i do tego bardziej barwnych, zróżnicowanych. Dźwięki nie są już takie "posklejane" ze sobą. Generalnie muzyka "ożyła" !
Niespodziewałem się, że mój Denon zagra takim dźwiękiem icon_wink.gif

Jestem bardzo zadowolony i dziękuje wszystkim za pomoc a w szczególności Note, który wręcz idealnie trafił w moje upodobania dźwiękowe z tym urządzeniem.

Póki co testuje te przełączniki FSEL i faktycznie słychać róznicę...
Później podepnę dac'a pod lapka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również się cieszę. Warto dzielić cd na transport i dac. Separacja sygnału jest lepsza. To mniej więcej jak z pre i końcówką.

Dodatkowo jak znudzi Ci się ten dac zawsze możesz sięgnąć po inny. Często w zintegrowanych cd jest kompromis. Brak odpowiedniego ekranowania, jeden zasilacz na sekcję cyfrową i analogową. No to teraz czas na wymianę transportu? icon_wink.gif

Jakieś 4 lata temu sugerowałem właśnie Nostromo produkcję dodatkowych zasilaczy do dac audio bo mieli tylko podział na dac do komp i audio. Trzeba było dokupować takowe u Tomanka. Firma była otwarta na sugestie klientów. Pewnie do tej pory możesz napisać majla czy zadzwonić.

Zresztą u Tomanka jest podobnie. Można doradzić się u nich czy ich zasilaniem można stuningować swoje komponenty. Nie wciskają lipy. Jeśli urządzenie audio jest prawidłowo zasilone odradzając kupno ich produktu tłumacząc brakiem lub minimalną poprawą brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca jest tak jak piszesz. Transport i DAC dobrze jak mają synchronizację z zegarem. Może wystąpić też problem z jiterem.
Tu wklejam link, do poniższego stwierdzenia o zaletach i wadach rozdzielenia CD.
http://www.amparoaudio.com/t-przet.htm#MOD21


Jakie są zalety i wady rozdzielenia CD na transport i konwerter ?
Rozdzielenie CD na transport i konwerter ma tą zaletę, że uzyskujemy dobre odseparowanie wrażliwych stopni analogowych od przenikających zakłóceń z silników, procesora, wyświetlacza transportu itp. Inna zaletą jest radykalne zmniejszenie jittera którego źródłem są sprzężenia układów cyfrowych poprzez zasilanie, promieniowanie elektromagnetyczne itp. Powoduje to jednak wzrost ceny systemu, co czasem budzi wątpliwości w średniej i niskiej klasy systemach. Można jednak także tu można znaleźć rozwiązania o konkurencyjnym stosunku jakości do ceny w porównaniu z CD, szczególnie jeśli wykorzystujemy stosunkowo tani odtwarzacz z dobrym napędem. W hi-end'zie, gdzie koszty nie odgrywają już tak dużej roli rozwiązanie takie jest już niemali niezastąpione, tym bardziej, że dzięki temu zyskujemy sporo dodatkowego miejsca, które może zostać na przykład wykorzystane na bardziej rozbudowane układy zasilające, tory analogowe itd. Trzeba jednak zwrócić baczną uwagę na problem jitter`a. Najlepszy efekt da połączenie urządzeń magistralą I2S, lub inne rozwiązanie także zapewniające możliwość synchronizacji transportu z zegara konwertera (np. I2Se), ewentualnie zastosowanie upsamplera nowej generacji co jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...