Skocz do zawartości

Początkujący audiofil


Makperson

Recommended Posts

@edit, mocno zmieniony limit cenowy po zorientowaniu się w temacie.

Cześć wszystkim!

Przeglądałem google w poszukiwaniu odpowiedzi, jednak ciężko znaleźć coś na "moje warunki", bo częst oosoby szukają to do techno głośników, chcą jak największe itp, więc postanowiłem założyć swój temat icon_wink.gif

Słowem wstępu, muzyka towarzyszy mi od zawsze, jak pewnie większości z Was. Gram na perkusji, słucham jej często, bardziej wsłuchując niż przeciętna osoba, a przez "lata życia" jej ilość i różnorodność urosła do sporych rozmiarów. Nigdy jakoś nie nabywałem porządniejszego sprzętu, ale teraz miałem okazję odwiedzić koleżankę, u której nie dość że był odtwarzacz winyli, na którego widok zapaliły mi się oczy, bo też nigdy nie miałem okazji. Było to spore pomieszczenie, z tego co mi się wydaje - kolumny były w nim rozłożone dość sensownie (odległości od ścian zachowane itp). Jakość dźwięku - zaskoczyła bardzo pozytywnie. Oczywiście jeżdżę na różne koncerty, nie jest to tak że słyszę coś "pierwszy raz". Ale w domu w dobrych warunkach posłuchać nie było okazji.

Do czego zmierzam - było w tej muzyce słychać... wszystko. Oczywiście spisałem modele kolumn i wzmacniacza. Były to 2x Heco victa 701, oraz wzmacniacz Yamaha A-S300. Do tego dwie jeszcze mniejsze kolumny, ale coś napominali że były "średnie" i odłączone, choć potem słyszałem że coś tam grały.
Ku mojemu zaskoczeniu, nie maja te kolumny (Nie orientowałem się ze wzmacniaczem) zbyt dobrej opinii. Mimo to, byłem pod wrażeniem tego jak grają, co dobrze rokuje na to, że nie potrzebuję "niewiadomo czego".

Teraz, chciałbym dowiedzieć się od Was, co możecie mi polecić - jaki "komplet", jaki układ, jakie konkretniej głośniki i tak dalej. Informacje odemnie:
18m^2 pokój, Możliwość ustawienia 1 głośnika "przy ścianie" (oczywiście z odpowiednimi odległościami) drugiego w taki sposób, że funkcję ściany bocznej pełniła by szafa, ale jednolita i zamknięta. Zakładając, że zestaw 2 kolumn jest odpowiedni.

Muzyka której słucham, jest dość różnorodna. Sporo Davida Bowie, wiele klasyków rocka, oczywiście przewijają się różne piosenki "do ogniska", SDM itp, ale to nie wiem czy są "kierowane" na takie kolumny icon_wink.gif Ale dalej idąc, pojawia się sporo starszego Jean-Michel Jarre'a, ale też Dream Theater(prog metal), który wprost uwielbiam. Zdarza się też muzyka klasyczna i różne "nietypowe" gatunki, które prezentuje np Kitaro, czy coś jak "The lonely shepherd" George'a Zamfira.

Limit ceny ciężko mi teraz powiedzieć, oscylujmy z dużym +/- wokół 4000zł.

Starałem się jak najlepiej przekezać warunki które "u mnie panują". Może przed dowiedzeniem się konkretnych modeli kolumn itp - powiedzcie mi proszę, czy 2.0 jest dobrym pomysłem i tak dalej icon_wink.gif Na filmach mi nie zależy, tylko muzyka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być wznacniacz i kolumny? Czy też cd, czy może jakiś amplituner sieciowy stereo ?
Czy brzmienie zestawu u koleżanki pasowało Ci, jak tak to poniekąd wiadomo co radzić. Może coś tam byś zmienił jednak ?
Zaś te heco opinii to nie mają złej, raczej są niepopularne, według mnie w małym budżecie są ok. Niemniej jak masz 4 tys kupisz lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To ma być wznacniacz i kolumny? Czy też cd, czy może jakiś amplituner sieciowy stereo ?



No właśnie nie wiem. Co lepsze do takiego pokoju?

Nastawiam się na słuchanie CD, w przyszłości jeszcze gramofon.

Tak, tamto brzmienie zdecydowanie mi odpowiadało. Było takie.. zimne i surowe? Podobało mi się. Takie czyste.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o pokój chodzi . Są tak złe wzmacniacze jak i złe ( czytaj źle dobrane, niepasujące) amplitunery stereo sieciowe.
Pytanie też, czy muzykę masz na płytach cd, czy na plikach itd przecież jak na plikach to lepszy będzie amplituner sieciowy niż odtwarzacz który by się kurzył i wzmacniacz.
Pokój i jego wielkość jest ważne, ale dla wielkości kolumn , zaś nie dla dylematu rodzaju ,,piecyka,,.
Tak więc odtwarzacz cd, kolumny i wzmacniacz/ amplituner sieciowy... coś trzeba będzie kupić używanego.
Najlepiej i najwięcej zaoszczędzisz na używanym cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, decyzja zapadła.

CD + Wzmacniacz + 2 kolumny, jeżeli znajdą się fajne używki - gramofon, choć to jest tylko "opcja"

Na tą chwilę, ze względu na to że miałem okazję posłuchać, celuję w wspomniane Yamaha.

CD-S300 + A-S300. Czy możecie zaproponować mi do tego jakieś kolumny, w cenie do 2 tysięcy za parę?

Ewentualnie podobny "zestaw" Cd + wzmacniacz za cenę również do 2000, żebym ogólnie wiedział co mogę odsłuchać gdy pojadę do sklepu. W tym wypadku mogą to być sprzęty droższe, bo w grę wchodzi używka.

Obawiam się, że kolumny jednak wolę kupić nowe - chyba boję się sprzętu używanego, tym bardziej że mam kilka złych doświadczeń z zakupami przez internet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuj jednak w Yamaha as501 to dużo lepszy wzmacniacz. Fajnie grający. Dostał także nagrodę jako najlepszy wzmacniacz bodajże do 1700 zł
Konkurencyjny może być nad model 326 jednak tu nie polecam cd do kompletu.

Co do kolumn obecnie bardzo dobry wybór to wyprzedawane modele melodika bl40 gdyż wchodzi model mkII.
Ewentualnie tesi 560, magnat quantum 677.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam jestem na początku swojej drogi w romantycznym związku ze sprzętem „audiofilskim” dla amatorów (z ograniczeniami budżetowymi).

Zamierzam kupić zestaw: odtwarzacz sieciowy/strumieniowy + wzmacniacz (końcówka mocy) + głośniki podstawkowe. Mieszkam w bloku, a sprzęt będzie stał w salonie 25 m2. Najczęściej słucham radia (muzyka smooth jazz, rock, trochę pop, trochę klasyka XIX w.). 

Zastanawiam się nad głośnikami Focal Aria 906 lub ? (raczej neutralne brzmienie o szerokiej scenie lub bardzo delikatnie ciemniejsze brzmienie) - W&B 706 S2 dlatego wyeliminowałam (są faktycznie jasne - niby brzmi OK, ale czy na dłużej będzie OK?);

odtwarzacze sieciowe/strumieniowe, którymi jestem zainteresowana: Cambridge Audio Azur 851N lub NAD C658;

No i wzmacniacz... teoretycznie: CA Azur 851A lub Rotel RB-1552 MkII lub....? 
 

Proszę o pomoc w propozycjach konfiguracji zestawu... No i co sądzicie o ww.odtwarzaczach? Oczywiście głośniki i wzmacniacz - tu wskazówki i polecenia poszukiwane! 😊 Przedział cenowy... - cóż, głośniki ok.2500/szt., a wzmacniacz pewnie do 7000... (więcej to już wielki ból kieszeni), a mniej... (pewnie da za słabą jakość?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alfredella napisał:

Zastanawiam się nad głośnikami Focal Aria 906 lub ? (raczej neutralne brzmienie o szerokiej scenie lub bardzo delikatnie ciemniejsze brzmienie) - W&B 706 S2 dlatego wyeliminowałam (są faktycznie jasne - niby brzmi OK, ale czy na dłużej będzie OK?);

 

Ale czy Focal Aria 906 to jest neutralne brzmienie bo jak dla mnie to nie?

Jasne brzmienie może zmęczyć w dłuższej perspektywie, ale są osoby które to uwielbiają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysyrafal - a jakie monitory mógłbyś polecić, by brzmienie było neutralne lub lekko ciemniejsze? Przyznaję, że jestem całkowicie nieobeznana w tym, a nie chcę iść na odsłuch bez względnego rozeznania - nie zawsze można w pełni zaufać sprzedawcy ;)

No i Focale to dla Ciebie jakie brzmienie, skoro nie neutralne? Wciąż jasne? (ja ich słuchałam jedynie w porównaniu do B&W 706 S2)

2 minuty temu, 1Ender napisał:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/monobloki-lampowe-300b-single-ende

mieści się w budżecie, nowy coś około 10k. Warto odsłuchać. 

Pozdrawiam 

Faktycznie ciekawe, ale nie będę miała gdzie tego postawić (zwłaszcza przy niespełna rocznym dziecku... i prawie 5-latku ;) ) - takie "cacka" warto eksponować jednak. Choć idea lamp kusząca..., wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jaką elektroniką słuchałaś w/w kolumn pamiętasz może?

Focal Aria 906 to dla mnie kolumna grająca skrajami pasma, a dużo też zależy od podłączonej elektroniki którą można podkreślić te cechy lub trochę poskromić.

Osobiście miałem starsze monitory B&W 685 i styl grania bardzo podobny do nowszych modeli bardzo wyraziste granie.

Przykładowe monitory neutralne lub lekko ciemniejsze:

1) KEF R3,

2) Dynaudio Emit M20.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolumny, to myślę, że warto zwrócić uwagę na monitory Audio Physic Classic 3. Mieszczą się w budżecie. Tu cytat za recenzentem magazynu "HiFi Class", żeby było w razie czego na niego ;):

Muzykalne, z nasyconą i otwartą średnicą oraz sporą ilością szczegółów w górnych rejestrach. Dobra kontrola w zakresie niskich tonów oraz precyzyjna i skrupulatnie budowana stereofonia. Stolarka na piątkę!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maxredaktor, potwierdzam. Byłem ostatnio na odsłuchach i strasznie spodobały mi się te monitory. Zgadzam się w 100% z recenzentem. W połowie tygodnia będę miał je w domu i zobaczymy jak sprawdzą się w konfrontacji z moimi kolumienkami 🙂. Napędzane były przez Cyrusa one cast. W tych pieniądzach świetne połączenie. Z tym że autorka przeniosła już temat 😛

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Alfredella napisał:

Proszę o pomoc w propozycjach konfiguracji zestawu... No i co sądzicie o ww.odtwarzaczach? Oczywiście głośniki i wzmacniacz - tu wskazówki i polecenia poszukiwane! 😊 Przedział cenowy... - cóż, głośniki ok.2500/szt., a wzmacniacz pewnie do 7000... (więcej to już wielki ból kieszeni), a mniej... (pewnie da za słabą jakość?)

Cześć,

Czytając twoje oczekiwania zwróciłbym uwagę na zestaw Atoll AM200 Signature ( końcówka mocy ) z streamerem Atoll MS120. Do tego podłączyłbym kolumny Audio Physic Classic 3, będą grały zdecydowanie bardziej naturalnie, plus świetna stereofonia.

6 godzin temu, Alfredella napisał:
8 godzin temu, 1Ender napisał:

A może lampa? 

Ale tu cena... boli...

Niekoniecznie, spójrz na przykład na Unison Simply Italy za 6499 zł, to oferta Black Friday, możesz mieć naprawdę fajną lampę za relatywnie nieduże pieniądze.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam. 

Mam na imię Paweł i niewiele wiem na temat sprzętu adio. Chciałbym słuchać spokojnej muzyki w bardzo dobrej jakości. Kupiłem dobre głośniki podstawowe, Dali Oberon 3,ale nie mam pojęcia z czym je zestawić. Potrzebuję jakiś wzmacniać z wejściem optycznym. Może być też, amplituner sieciowy. Zastanawiałem się nad Yamaha R-N 602 Pytanie czy ta Yamaha, nie jest to ostrego grania? Chciałbym mieć takie ciepłe brzmienie, nie męczące. Dziękuję bardzo, za cenne porady. 

Pawel. 

Edytowano przez Dali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Napisz w jakim budżecie się poruszamy.

Chciałbym przeznaczyć 2,500, może byc używany. Słyszałem, że te starsze wzmacniacze są lepsze, ale tak jak pisałem, nie jestem kompetentny w tej dziedzinie, dlatego proszę o pomoc, osoby, które mają wiedzę na ten temat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...