Skocz do zawartości

Wymiana kolumn


Balonik

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie w Nowym Roku.Kilka lat temu złożyłem na tym forum,bardzo fajny zestaw stereo.Niestety; choroba postępuje,dlatego od dżwięku chciałbym czegoś więcej.Temat chciałbym poświęcić tylko kolumnom,które na razie będą grały z tym co mam.Na wymiane pozostałych elementów przyjdzie czas,gdy uzbieram adekwatną kwote do możliwości nowych kolumn,a więc do rzeczy.1.Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt 6000-7000 tys. 2.Czy sprzęt ma być nowy czy używany-tyko używany. 3.Jaki jest sprzęt towarzyszący-Obecnie.wzmacniacz Thule ia 100,odtwarzacz cd Rotel rcd 965 BX,koumny Castle Avon, sub Velodyne,kable gł.Chord Carnival Silvelscreen. 4.Jaka jest powierzchnia pokoju-18 m(KWADRAT).5 Jakiej muzyki słuchamy-Jazz wokalny,pop(bardziej ambitny),blues,rock(delikatny),muzyka instrumentalna,i filmowa.6.Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu,pod co będzie podlączony-Tradycyjne odtwarzenie płyt CD. Może bardziej rozszerze co lubię w muzyce ,czego chciałbym jeśli to możliwe więcej.Kiedyś myślałem że chce dużo basu,teraz wiem że się mylę.Owszem Phil Collins,Madonna,Michael Jackson potrzebują niskiego dobrze kontrolowanego zejścia,ale zrozumiałem że najważniejsza jest średnica.Tam najwięcej się dzieje.Czego oczekuje od nowych kolumn.1-Czystych wokali ,zwiewnych,przeszywających lecz nie kujących.2.Średnica ciepła, szczegółowa a instrumenty bardzie namacalne.3.-No i przestrzeń chciałbym jej więcej ,to był chyba najsłabszy element Castli(ale być może wina wzmacniacza)4.-Bas dobrze kontrolowanyi różnobarwny.5.-Fajnie by było gdyby kolumny miały też coś z :magiczności"(żeby odpocząć po pracy)coś co mnie wciągnie i nie pozwoli zasnąć.Ale się rozmażyłem.Przepraszam.Zdaję sobie sprawę z ograniczeń mojej elektroniki ale chcę przeznaczyć jak najwięcej na kolumny na wymianę pozostałych elementów przyjdzie czas.Oto moje propozycje-Dali Helicon 300mk2,Dali Grand Coupe,Dali Grand Diva,Vandersteen 1ci,Sonus Faber Minuetto,Sonus faber Elekta Amator,Xavian evo 250,Xavian giulietta,Chario Const.Delphinus,Jeżeli warto to poczekam dłużej i dozbieram na np.SonusFaber Elekta Amator 1 lub 2 Sonus Faber Cremona Auditor,Dynaudio Special 25 .Podałem tylko Przykłady .Chciałbym pojeżdzić ,posłuchać.Proszę o podpowiedzi i dziękuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vandersteen 1ci. A szkoda, że się tydzień temu nie odezwałeś bo załatwiłbym ci 2ce w zakładanym budżecie.

Ufff to miałbyś przed sobą przygodę...a później elektronika.
No trudno. V1 grają bajeczną średnicą. 2 to już taki trochę hi endzik dzwiękowy, a niekoniecznie cenowy.

Poleciłbym Ci jeszcze Divę ale musisz od razu myśleć o wzmaku bo to już za duże wyzwanie dla Thule.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Mówisz o 18m2. Nie znajdziesz większego metrażu ? bo część kolumn, które wymieniłeś nie zagra na tak małej powierzchni. Zastanów się ktore i zweryfikuj marzenia icon_wink.gif

Z całego serca polecam Ci te kolumny. Odpowiadają Twoim wymaganiom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 18 m to mój metraż ,domyślam się że chodzi o kolumny Dali Gand Diva to one mogą być za duże do mojego pokoju,no chyba że monitory wyżej wymienione. Co do Vandersteen 1ci to nie mam gdzie puki co ich odsłuchać w Krakowie jest wiele salonów ale chyba żaden ich nie posiada.Reklamowali że mają je w Niepołomicach koło Krakowa ale dzwoniłem i nie mieli ich na stanie.Byłem w Denonie w Krakowie i chyba byłem za uczciwy bo zaproponowałem pieniądze za odsłuch Sonus Faber Olimpica 1 i Dali Epicon 1 Zeby wyrobić sobie opinie na temat brzmienia tych zacnych firm .Powiedziałem że na nowe mnie nie stać niestety odmówiono.Na pewno wybiorę się do Nautilusa w Krakowie .Będe na pewno probował odsłuchów blisko miejsca zamieszkania u ludzi którzy będą wystawiać sprzęt używany .Dzięki za odpowiedż.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby z Vandersteen wycisnąć wszystko musisz je odpowiednio ustawić. Nie mogą stać pod tylną ścianą.

Mają rewelacyjną stereofonię. Poczytaj może trochę o nich. To jedna z recenzji, jest ich wiele, a wszystkie podobne mają podsumowanie icon_wink.gif
http://audiofast.pl/main.asp?idm=56&id...86&wersja=0

Model Ci ma troszkę inny tweeter bo nie tekstylny tylko ze stopu metali. Jest troszkę jaśniejszy i bogatszy w plankton.

Pozostałe Twoje propozycje również są ciekawe. Ja jednak jestem zauroczony swoimi. Grały z wieloma wzmacniaczami i z żadnym nie zawiodły. Są łatwe do wysterowania choć wiadomo, że z mocniejszym wzmacniaczem zagrają lepszą kontrolą basu.

Masz pokój w kwadracie i jak zapewne wiesz, nie jest to najlepsze akustycznie pomieszczenie.

Tak. Divy są za duże ale to zacne kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam, że niemal każde z tych kolumn które wymieniłeś są bardzo dobre albo świetne. Choć grają trochę różnie, oczywiście.
Ale generalnie wpasowują się w taki typ grania jaki lubię. I chyba jaki Ty lubisz.

Produkty zacnych firm jak Sonus Faber czy Dali to są różne, różnie grające konstrukcje starsze i nowsze. Ja bardzo lubię Serblinowskie konstrukcje SF a te nowsze już niekoniecznie. Choć nie można im nic zarzucić. Są ich zwolennicy. Mnie jakoś nie udało się posłuchać żadnych w satysfakcjonującej mnie konfiguracji. Ale na pewno było bliżej niż dalej.
Konstrukcje Serblina w moim odczuciu grają po prostu "magicznie". Oczywiście gdy się zadba o odpowiednio dobrą konfigurację.
Minuetto, to bardzo dobra, ale "budżetowa" konstrukcja SF. Potrafi świetnie zagrać nawet z dużo droższą elektroniką, nie pokazując większych błędów, ale super rozdzielczości nie będzie, bo mają niedrogie kopułki Vify. W stosunku oczywiście do topowych, ówczesnych modeli tej firmy.
Electa Amator 1 ma świetne wysokotonowe Dynaudio Esotar T330D. Według niektórych to najlepsze miękkie kopułki wysokotonowe na świecie. Ja się mogę z tym zgodzić. Przede wszystkim mają doskonały balans pomiędzy rozdzielczością a naturalnością brzmienia.
Jest wiele bardziej detalicznych głośników wysokotonowych, ale jak dla mnie grają zbyt ofensywnie aczasem zbyt ostro. Nawet przy miękkich, ocieplonych, nieco przyciemnionych, plastycznych wzmacniaczach. Electa Amator 2 jest moim zdaniem gorsza. I większość opinii jest taka.
Choć słyszałem głosy, że dwójka jest lepsza, bo ma większe, niżej schodzące, mocniejsze niskie tony.
Zgodzę się, że niskie są głębiej schodzące i mocniejsze. Czy jednak lepsze jakościowo? Dużo tu zależy od możliwości wzmacniacza.
Ale cała reszta jest lepsza w jedynce. Wysokie tony poza wszelką dyskusją, bo w dwójce wysokotonowy, to już Scan-Speak (chyba 18W8545-11 - niech mnie ktoś poprawi jeśli podałem zły symbol).

Dynaudio Special 25, to są bardzo dobre monitory. Ale niezwykle trudno osiągnąć z nimi świetny dźwięk. Wzmacniacz powinien być dobrej klasy i na pewno wydajny prądowo. Taki, z którym "rozwiną skrzydła", będzie prawdopodobnie droższy niż one same.
Może z jakąś lampą z przedziału 5 - 10 kzł udałoby się? Wiele osób twierdzi, że Special 25 są niezbyt dobrymi kolumnami, ale to nieprawda. Są bardzo wymagające. A jak już zagrają, to poezja.

Xaviany bardzo lubię. Potrafią dobrze zagrać nawet z niedrogą elektroniką. Są energetyczne, iskrzące detalami, ale nieagresywne.
Mogą zagrać trochę twardo, ale za to mają dobre, nieprzesadnie ocieplone barwy i świetny puls. Jest w ich graniu coś wciągającego.
Z droższą, pełniejszą w brzmieniu, miększą elektroniką mogą dać Ci to czego szukasz. Na początek z Thule IA-100 powinny zagrać co najmniej dobrze. Giulietta będzie bardziej wymagająca niż XN 250 Evo. Ale które będą lepsze w Twoim pomieszczeniu nie ośmielę się zawyrokować.

Chario Constellation Delphinus, to wyjściowo tańsze kolumny. Ale błąd zrobiłby ktoś oceniając je po tym ile kosztują. Są na swój sposób świetne. Szczególnie dobrze sprawdzają się z dobrymi i niekoniecznie bardzo drogimi wzmacniaczami lampowymi. Całość wymaga jednak dużej uwagi, dopracowania najdrobniejszych szczegółów.
Mają jak na swoje gabaryty bardzo mocne niskie tony. Co może Cię ucieszyć.
Bardzo dużo na ich temat wiedzą nasi koledzy Wpszoniak, Belfer54, RoRo.

O kolumnach Vandersteen i Dali wypowiedział się już Audiowit, więc nie będę dublował.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18W8545-11 SS to popularna węglówka Scan speak. A który SS siedzi na wysokich w EA2 nie wiem ale też słyszałem, że EA1 jest lepsza.

Balonik, trudny wybór. Z opisu Angela zostają na polu 3, może 4 kolumny. Bo grand coupe też wymaga dobrego wzmaka.

Sf EA1, Xavian 250xn, Vandersteen 1ci. No i Chario najtańsze z wymienionych.
Wszystkie, nie licząc chario są raczej trudnodostępne ale możliwe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vandersteen także Ci polecam. Powinieneś je dostać poniżej 4000 zł
Śweitną stereofonie zaprezentują także Tannoy Precision 6.4 i one także mogą się zamieścić w zakładanym budżecie wśród sprzetu używanego.
Warto także odsłuchać polskich Studio 16HZ Minas Anor
Ostatnio widziałem dobra cenę na Dynaudio Focus 340. Chodź do takiego pomieszczenia mogą być za duże.

Pozostaje do Twojej dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,właśnie wróciłem z pracy a tu tyle komentarzy dziękuje za wszystkie odpowiedzi.Bardzo szczegółowe i przydatne wskazówki,na pewno z nich skorzystam. Wymienione kolumny były lub są na allegro,olx,lub giełdzie.Niektóre nawet dość często będę chciał pojechać gdzieś blisko i posłuchać.Na pewno wszystko zrobię powoli radząc się Was na forum.Na razie ślicznie dziękuje zapytam jeszcze o Dali Helicon 300mk2 bo pojawiają się blisko moich stron.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...