Skocz do zawartości

Potenciometr w denonie pma 1080


smaker24

Recommended Posts

Witam ostatnio zauważyłem że potencjometr w moim wzmacniaczu dochodzi tylko do godziny 14 a później jest b.duży opór aż boje się kręcic.Czy możliwe jest że był wymieniany lub po prostu zastał się w tym miejscu bo nie był używany w tych zakresach?W sumie nigdy nie słucham powyżej godz 12,ale mnie to niepokoi.Wzmacniacz kupywałem używany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może potencjometr był wymieniany na jakiś, który ma krótszy skok. Albo jest jakieś uszkodzenie mechaniczne?

Poza tym to dziwne, że podbijałeś niskie tony a paliły się głośniki wysokotonowe.
Raczej to wina zbyt mocno odkręconego potencjometru siły głosu. W słabszych jakościowo albo mocowo wzmacniaczach, przy zbyt dużej głośności lub jeśli kolumny są zbyt wymagające w stosunku do wzmacniacza, pojawiają się dość szybko zniekształcenia.
Wydaje Ci się że podkręcasz moc a tu już tylko rosną zniekształcenia i one powodują uszkodzenie głośników wysokotonowych.

Rzeczywiście nie powinno się na ogół przekraczać "godziny 12" na potencjometrze. A gdy gramy bardzo głośno należy regulatory ustawić w pozycji neutralnej (0 czyli zero).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej majac technicsa sa 100 40w rms slyszalem kiedy dochodzilo do przesteru i używając go ponad rok nigdy nie uszkodzilem sporanów.A z kolei w denonie trudno go usłyszeć a w krótkim czasie spaliłem 2 krotnie soprany.Teraz słucham tak samo głośno ale z mniej podbitym basem i od roku nic sie z wysokotonowcami nie dzieje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Panowie nie wiem czy mi się tylko wydaje ale po pokręceniu trochę potencjometrem w wyżsych pozycjech po chwili zauważyłem że dźwięk jakby się poprawił.Wcześniej miałem jakieś ucucia jakoby sprzęt nieraz lepiej nieraz gorzej grał ale myślałem że mi się tylko wydaję.Czy to możliwe w ogóle?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli sprawa potencjometru się wyjaśniła. Wygląda także na oryginalny.
Ale przy kondensatorach? To klej czy wylane?


Ja się nie znam ale tak myślę że klej.Odrazu przy odkręceniu obudowy przykuło mi to wzrok i wszedłem szybko na gogle i się okazało że na wszystkich zdjęciach które znalazłem też widać ze jest tam chyba klej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę trochę chyba pokręciłem albo nie dokładnie napisałem.Chodzi mi o wymianę głośników wysokotonowych na lepszej jakości i większej skuteczności.Chciał bym poprawić trochę sopran ty zabiegiem ale nie chciał bym ingerować w zwrotnice.
A wiem też że jak podkręcę sopran na korektorze we wzmacniaczu to zniekształcenia będą osiągalne na dużo niższym poziomie głośności niż z korektorem w pozycji 0.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...