Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo + 2 kolumny do 2200zł. Używane


SmoothCriminal

Recommended Posts

Witam serdecznie,
planuję zakup wzmacniacza stereo + 2 kolumn. Sprzęt używany, budżet którym dysponuję to 2200zł, jednak jeżeli będzie coś godnego uwagi za trochę większą kaskę, do 2500zł będę w stanie dopłacić - ma być to zestaw na lata bez żadnego późniejszego unowocześniania ani modyfikowania.

Pokój 18-19 m2 (wysokość 2,85m). Przeznaczenie kolumn to głównie muzyka z TV oraz radio (tuner radiowy dokupię w późniejszym czasie, no chyba że będzie zestaw wzmak + tuner). Niestety jedna z kolumn stać będzie w rogu pokoju i tego nie zmienię.

Rodzaj odsłuchiwanej muzyki - radiowa/pop/dance.

Do tej pory używam miniwieży Technics SC EH500 (w 1999r kosztowała 2300zł z tego co pamiętam) - pytanie czy przeznaczając 2200zł odczuję poprawę w jakości dźwięku?

Zastanawiałem się, czy szukać najpierw wzmacniacza czy kolumn. Jednakże wzmacniacz łatwiej kupić, chyba najpierw poszukam kolumn..

Jestem z Torunia więc patrzyłem ogłoszenia w rozsądnej odległości. Wstępnie znalazłem takie 3, co o nich sądzicie (kolejność wg tego jak bardzo mi się podobają):

1. http://allegro.pl/mission-753-i6664351354.html#thumb/3
2. https://www.olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe...html#11d0c5655e
3. https://www.olx.pl/oferta/zestaw-audio-sony...99-IDjtAbR.html (gość sprzedaje zestaw, ale za same kolumny chce 600zł bo pytałem)

Co o tym sądzicie? Patrzyłem dane techniczne, to np Missiony mają 4 głośniki basowe i jeden wys. tonowy, czyli nie mają średniego. A np te Wharfedale miały też średniotonowy. Jeśli chodzi o wzmacniacz, to zależy mi na pilocie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wyczytasz jak grają kolumny na podstawie danych technicznych np podawanego pasma, nie ma opcji.
Dwa, założenie że jak kolumny mają np. 3 głośniki niskotonowe, to są lepsze od 2 też jest złudne.
Co do tych missionów ... Doszedłeś do wniosku że nie ma tu średnich z jakiego powodu ? Podział maja przy 2100Hz więc zainstalowane tam głośniki są nisko- średnio tonowe. (Normalnie czysto nisko tonowe są cięte powiedzmy koło 300,600Hz, a średnie między 300,600, a 2500,3100 , piszę w przybliżeniu, więc jest ok.)
Są modele z np. membraną bierną(wygląda jak głośnik) , a dół pasma i średnie obsługiwał jeden bądź dwa głośniki. tak ma np KEF q500,700, czy Mission vx3, czyli nie wierz oczom i cyferkom.

Wafle diamond 10.6 i Dali 450 to inne brzmienie, Dali są cieplejsze, usadowione na dole pasma, wafle grają żywiej, bardziej górą, lekko konturowo.
Tannoy m4 też będzie bardziej ciepły, klimatyczny, plastyczny, na pewno nie ostry. Tak więc każda z tych kolumn to inny gust, ewentualnie nieco inny wzmacniacz, aby nie przesadzić z brzmieniem w jakąś stronę icon_wink.gif .

PS. Chyba lepiej kupić najpierw wzmacniacz, bo łatwiej go włożyć do torby i z nim pójść po kolumny, aby je odsłuchać .Chyba że w jakiś kolumnach z miejsca się zakochasz to bierz najpierw kolumny .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to samo bo grają inaczej. Wharfedale ma świetny bas ale nie zbyt udaną górę. Jest momentami bardzo schowana a czasem niezwykle krzykliwa.
Z kolei Dali to nieco starsze konstrukcje, bardziej przemyślane. Grają moim zdaniem innym basem, bardziej hmmm"prostrzym" mniej zrównoważonym, jednak góra to klasa wyżej kolumn.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupilbys Wharfedale czy Dali? Zastanawia mnie kwestia ceny - nowe Wharfedale to 2000zl za komplet, a uzywane Dali ok 1600 za komplet, co sugeruje ze Dali jako nowe byly sporo sporo drozsze.
Brzmieniowo jednak to podobna klasa? Mam spora zagwozdke, nie bede mial opcji porownania najpierw tych potem tych, musze wybrac w ciemno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Wharfedale są gorsze jakościowo niż Dali. Najwięcej się dzieje w średnicy, więc jest ona najważniejsza. Wysokie i niskie są uzupełnieniem. W Diamondach 10.6 jest fajny dół, ale średnica tylko dobra a wysokie niestety kiepskie. I nic tego nie poprawi.
Natomiast niskimi tonami Dali może dobrze "zarządzić" jakiś wzmacniacz. Ale nie może być zbyt słaby i mało wydajny prądowo. A także powinien być dość dobrej jakości.

Szkoda, że nie napisałeś jakiego dźwięku szukasz, to można by Ci podpowiedzieć wzmacniacz.

To niedobrze, że kolumna będzie stać w rogu pokoju. Najprawdopodobniej wzmocni to ponad miarę niskie tony. Mogą nawet bumieć,
co zakłóci resztę pasma i odbiór będzie nieciekawy, męczący.
Naprawdę nie da się inaczej ustawić? Może wrzuć tu plan pokoju z zaznaczonym umeblowaniem i pokaż gdzie będą stały kolumny.
Jeśli nic by się nie dało zrobić, to możliwe, że jakimś rozwiązaniem będą jeszcze mniejsze, delikatniejsze kolumny podłogowe albo wręcz monitory na standach.
Jak pisał pewien redaktor z czasopisma o tematyce audio. Lepiej by niskich tonów było trochę za mało niż odrobinę za dużo.
W tym pierwszym przypadku da się świetnie słuchać muzyki. W drugim już nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie tematem.
Jutro wrzuce plan pokoju - ale uwierz na slowo, niestety nie da rady inaczej.
Co do brzmienia jakiego oczekuje - nie mam duzego dosw. w powaznym sprzecie audio wiec ciezko mi powiedziec, wiem jedynie ze jakis czas temu sluchalem jakichs bodajze quadral zestaw 5 glosnikow z nowym ampli denon u kolegi - dla mnie srodek zdominowal reszte i na sredniej glosnosci bylo slychac sam srodek, srednio brzmialo icon_smile.gif

Tez podobaja mi sie te Dali 450. Moge kupic w bliskiej odleglosci ode mnie za 1300/kpl - dobra cena ? Oraz czy wzmacniacz HK680 dobrze z nimi zagra? Nie pytaj dlaczego ale wzmacniacz nie moze byc wyzszy niz 14cm... wiec tu tez mam okrojony wybor stad proppzycja HK680 i pytanie czy fajnie zagra z Dali 450
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś chyba zestawu pięciu kolumn? Bo zestaw pięciu głośników, to może być w jednej kolumnie. Rozróżniasz?

HK, to fajny, mocny i energetycznie grający wzmacniacz, Powinno być dobrze z Dali. Bardziej właśnie obawiam się ustawienia.
A może jednak kolumny standowe lepiej by się sprawdziły?
Mam nadzieję, że wzmacniacz nie musi być niski, bo chcesz go wsadzić w jakąś półkę? Bo to urządzenie musi mieć wentylację. Choć po kilka centymetrów ze wszystkich stron. Inaczej możesz usmażyć wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że rozróżniam - była już trochę późna godzina icon_smile.gif
Chodziło mi oczywiście o zestaw 5 kolumn, tzn 2 większe - typowy zestaw KD.

Dziś po godz 16 podeślę układ pokoju, jednak ze strony wizualnej również zależałoby mi na kolumnach podłogowych, aniżeli monitorach na standach.

Co do wysokości wzmacniacza - niestety masz rację że muszę wstawić go w półkę, ale tu już wziąłem pod uwagę prześwit - ten HK ma 13,4cm wysokości, a prześwit w półce to 14,5cm, tragedii więc być nie powinno, zwłaszcza że z tyłu i po bokach będzie dużo wolnej przestrzeni.

Teraz jeszcze pytanie - gość, z którym wstępnie dogadałem się na te Dali 450 za 1300zł/kpl proponuje mi do tego wzmacniacz Audiolab 8000A w cenie 1000zł. Trochę szkoda, że nie ma pilota bo do dla mnie dość ważne, a ten HK680 ma. Pytanie - który wzmacniacz jest lepszy, ten Audiolab 8000A czy HK680 ?

I ieszcze ost pytanie - patrzac na ceny Dali 450 na portalach aukcyjnych cena 1300 nie wydaje sie wygorowana cena. Jednak pytanie czy warte sa one tych pieniedzy? Wiadomo ze ludzie beda sprzedawali nawet za 2000zl jak znajdzie sie ktos kto tyle zaplaci, ale pytanie czy sa po prostu tego warte.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zaleceniami wklejam plan pokoju z aktualnym miejscem kolumn:



I mam jednocześnie jeszcze parę pytań... mianowicie im dłużej czytam o tym wszystkim tym bardziej nic nie wiem. Tak naprawdę głównym powodem dlaczego zdecydowałem się zmienić tą miniwieżę Technics był dość już niemodny i stary wygląd który zwyczajnie nie pasuje mi do wystroju pokoju. Dźwięk mi odpowiada.
I nie wiem czy przypadkiem nie poszedłem aż za bardzo tylko w stronę dźwięku, zapominając o wyglądzie. A trzeba pamiętać, że przez 70% czasu grania sprzętu źródłem jest TV - i tu kolejne pytanie - czy wyjście TV jest na tyle dobrym źródłem że te drogie wzmacniacze typu HK680 będą mogły się tam rozwinąć, czy może jest też tak, że z uwagi na źródło różnica między HK680 a jakimś innym tańszym i jednocześnie bardziej nowoczesnym i ładniejszym wzmacniaczem będzie znikoma?

Natomiast odnośnie kolumn - tak jak pisałem wyżej rozważam Dali 450 vs Wharfedale Diamond 10.6. Byłem praktycznie już zdecydowany na Dali, ale tak myśląc na "chłopski rozum". Te Dali mają już ponad 20 lat, a Wharfedale ok. 5 lat. Nie jest strach kupować takie 20-letnie kolumny? Mogły być nawet mało i rozsądnie używane więc technicznie nie muszą być zajechane, ale przecież sam proces naturalnego starzenia się materiału, te wszystkie gumy itp - przecież to za rok-dwa może paść. Czy dobrze myślę?

Bardzo proszę o odpowiedzi na temat tego czy warto jest kupować zestaw Dali 450 + HK680 lub inny starszy drogi wzmacniacz gdzie gra się głównie z TV, czy może źródło nie jest najwyższych lotów i różnica między Wharfedale + jakiś tańszy wzmacniacz nie będzie słyszalna lub będzie mała? Brakujące 30% czasu to tuner FM więc również nienajlepsze źródło. No i dochodzi jeszcze ta kwestia wizualna, gdzie wzmacniacze nowszych generacji jednak są sporo ładniejsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starzenie się kolumn jest procesem bardzo powolnym. Jakiś (nie pamiętam kto?) redaktor pisma o tematyce audio napisał kiedyś, że kolumny starzeją się najczęściej tylko moralnie. icon_biggrin.gif Dali 450 ma zawieszenia głośników na gumie, więc pograją jeszcze wiele lat.
Ja mam ponad 20 letnie kolumny i nic się nie dzieje. A nie zamieniłbym ich na żadne inne nowe, w takiej cenie gdy moje były nowe.

Co do wzmacniaczy, to na pewno Audiolab grałby jaśniej, bardziej przejrzyście. Ale HK, to dobry wzmacniacz. Jak najbardziej może być.

Różnica przy sprzęcie który chcesz kupić będzie na pewno słyszalna. Słabe źródło, masz rację, że w dużej mierze zdegraduje dźwięk.
Czy warto, to już Ty musisz sobie odpowiedzieć.

Najbardziej martwi mnie ustawienie kolumn. A nie można przesunąć szafki RTV bardziej w lewo a lewą kolumnę postawić przed oknem?
To niezbyt dobrze, ale można dać za nią grubą, pofałdowaną, kotarę. Zasłanianą na czas odsłuchu. Prawa kolumna mogłaby się wówczas oddalić od rogu. Tak, to czarno tam widzę większość kolumn podłogowych.
A nie dałoby się ustawić kolumn przed ścianą po lewej? Może da się przesunąć komodę trochę w prawo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po 2 dniach icon_smile.gif

nie pisałem przez ten czas bo bardzo dużo myślałem na temat tego zestawu i jak to zrobić.
Nastąpiła zmiana o 180 stopni - zdecydowałem się na amplituner stereo zamiast wzmacniacza + tunera. Kolumny zostają, ale też mam inny typ.

Klocki stać będą na szafce, więc będzie to też mebel. Ochłonąłem trochę i stwierdziłem, że aż takim audiofilem nie jestem, aby rezygnować z ładnego wyglądu i iść tylko w jakość dźwięku. Oprócz tego, że to ma grać, to ma też wyglądać.

Odnośnie ustawienia kolumn - tutaj niestety nic nie wymyślę. TV wisi na ścianie, więc nie ma opcji niczego przesuwać - musi być tak jak jest, będę musiał to przeboleć.

Teraz co do samego sprzętu.

Amplituner - zależy mi również na wejściu USB, patrzyłem sprzęty używane i tutaj wybór był głównie między Onkyo 8050 a Yamaha R-N500. Po opiniach oraz wizualnie zdecydowałem się na Yamahę - czy ok. 1000zł za używkę to rozsądna cena i warto kupić ?

Kolumny - nic nie odejmuję Dali 450, nigdy ich nie słyszałem ale to zapewne bardzo fajny sprzęt. Jednak trochę odstrasza mnie ich wiek. Jeśli ocenicie, że podane za chwilę przeze mnie kolumny są znacznie gorsze od Dali 450, to zdecyduję się na Dali. Natomiast jeśli któreś będą porównywalne, to jednak wolałbym nowszą konstrukcję. Siedziałem dziś pół dnia, znalazłem sporo ofert ale po zapoznaniu się z opiniami zostały mi takie modele:

1. Acoustic Energy Evo 3 - używka, stan bdb, w komplecie maskownice i kolce, cena ok. 1100zl
2. Mission M74 - używka, wizualnie też ok, cena ok. 1000zł
3. Kef Q70 (link: http://allegro.pl/kef-q70-black-okazja-i6669010338.html) - ale chyba trochę stare? Bo nie mogłem nigdzie znaleźć o nich żadnego info
4. JBL LX70 (link: https://www.olx.pl/oferta/jbl-lx70-legendar...tml#89c2e88406) - wizualnie bardzo mi się podobają, ale chyba też jakaś stara konstrukcja?
5. Dali Concept 6 (tutaj z lekką rysą na głośniku za 1400zł: https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-dali-con...html#b126665e06 , a tutaj licytacja: http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-c...669155673.html)

Zwlaszcza Evo 3 oraz M74 przykuły moją uwagę... czy są warte tych cen (1100 i 1000) i czy dobrze zgrają się z Yamaha R-N500 ? No i pytanie jak wypadają na tle Dali 450 icon_smile.gif

Z góry bardzo dziękuję za pomoc, trochę zmieniłem kierunek w którym idę ale to już jest mam nadzieję meta, tylko wybrać dokładnie kolumny.

EDIT:
Zastanawiam się jeszcze nad nowymi Tonsil Maestro II 180: http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-tonsil...6667822096.html
wychodzą w sumie 1600zł, ale są nowe, kwestia czy warto dopłacić te 500zł do nowych. No i jak z jakością porównując np do tych Evo 3.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...