Skocz do zawartości

NAD Model 60


DepoX

Recommended Posts

Cześć. Napisz więcej, zrób rysunek pokoju. Posiłkuj się tymi postami.
http://forum.audio.com.pl/Jaki-wybrac-sprz...DL4-t40922.html
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html

Kolumny polecam jednak używane. O ile jakość dźwięku jest priorytetem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
A więc jeszcze raz...
Witam wszystkich serdecznie.

Planuję złożyć mały set na tym wzmacniaczu a dokładniej NAD model 60 tylko w tym problem, że nie wiem jakie do tego dobrać kolumny podstawkowe żeby to sensownie grało. W tym wypadku jakość dzwięku jest najważniejsza .

Przydatne informacje:

1. Muzyka
Można powiedzieć, że słucham praktycznie wszystkiego co mi wpadnie w ucho i nastawiam się na coś uniwersalnego, ale jeśli mam sprecyzować to najwięcej słucham muzyki z lat 80', pop-u i od czasu do czasu techno, a najmniej muzyki klasycznej - synfonicznej, aczkolwiek się zdarza, że słucham muzyki filmowej. Głównie chcę słuchać na tym wzmacniaczu muzykę w stylu lat 80'

2. Pokój
dł: 3,60, szer: 3,96, Wys:
Prosty pokój jest szkic - po lewej stronie meblościanka, po prawej łóżko i biurko. Od przodu kolumny i okno. Na tyle drzwi zaraz obok łóżka. Miejsce odsłuchu jak na zdjęciu.

3. Co planuję kupić:
Przede wszystkim muzyki słucham na komputerze i planuje dokupić dac-a a dokladnie: Musical Fidelity V90-DAC.

4. Dodatkowe założenia:
Generalnie tutaj nastawiam się na kolorystykę kolumn i najlepiej żeby były w kolorze czarnym.

5. Budżet:
do 2000zł kolumny podstawkowe nawet trochę więcej zależy od tego czy warto dopłacać...

6. Czy sprzęt ma być nowy, czy używany:
Przy takich wymaganiach to raczej używany icon_wink.gif

7. Co wybrałam:
No cóż... strzelam w jakieś Sonusy icon_wink.gif

8.Dźwięk jaki lubię:
Oczekuję od zestawu ciepłego brzmienia, świetnego wokalu jak również stereofonii i swobodnej przestrzeni i niskich częstotliwości na akceptowalnym poziomie. Chcę żeby tu muzyka z lat 80' pokazała klasę.

9.Jakiego dźwięku nie lubię:
suchego, zimnego , analitycznego

10.Moje spostrzeżenia:
Posiadam Marantza PM200 i jako punkt odniesienia wobec Nad-a 60 to powiem tyle, że Nad jest zimniejszy w odbiorze, ale za to bardziej delikatniejszy i subtelny nawet przy niższych partiach częstotliwości. Marantz PM200 jest bardziej energiczny, ostrzejszy i cieplejszy od Nada to konstrukcja uniwersalna. Więc, myślę, że tego Nada trzeba jakoś ocieplić.

Podsumowanie:
Panowie tak czy siak proszę o pomoc w doborze kolumn. Nie wiem co tu wybrać moje doświadczenie jest za małe. icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazje ostatnio posłuchać Dali Zensor 3 i muszę przyznać, że bylem oczarowany. Bardzo ciepły środek, łagodny, dzwięczny, dobra przestrzeń i do tego góra niczemu sobie. Jak na tak małe kolumny to zdziwienie całkowite. Jedne co do czego mógłbym się przyczepić to na niższe partie pasma, ale nie było tak zle icon_smile.gif. Porównywałem z jakimiś kolumnami za 2000 i nie pamiętam modelu icon_confused.gif , ale w porównaniu wszyszły zwycięsko Dali.

I oto moje pytanie:
Czy możecie zaproponować jakieś konkretne modele żeby posiadać większy punkt odniesienia jak i w opiniach, i w odsłuchu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DepoX. Chciałeś Sonus Faber i masz Sonus Faber.
http://allegro.pl/sprzet-audio-dla-domu-ko...-2-1018&p=3
To są kolumny tak grające, że Dali Zensor 3 widocznie były na nich wzorowane. Ale nie do końca. I na pewno Dali, to nie jest klasa SF.
Masz mały pokój i wzmacniacz da sobie z nimi radę. Będziesz zadowolony z brzmienia. Te kolumny dadzą Ci to, co opisałeś, że chcesz uzyskać.
Chyba, że źle to opisałeś. Wówczas miej raczej do siebie pretensje icon_cool.gif
Oczywiście nie są to kolumny grające bardzo rozdzielczo. Lepsze wysokie tony maja starsze, ale bardziej wyrafinowane SF Minuetto.
Co do ceny, to są na ogół trochę droższe. Ale moim zdaniem zdecydowanie warto dopłacić.
Concertino są na pewno bardzo muzykalne i mają to coś, co miały wszystkie serblinowskie Sonus Faber.

Rzecz jasna pomyślimy wówczas o odpowiednim okablowaniu i masz szansę na naprawdę dobry przekaz.

To o czym pisze Top Hi-Fi Szczecin, to jakieś nieporozumienie. Indiana Line? icon_eek.gif Niby do czego? By posmarować się nimi pod pachami, użyć zamiast antyperspirantu? icon_mrgreen.gif
To są kolumny grające dość sucho, bezbarwnie. Na czym polega ich ciepłota brzmienia a tym bardziej brak suchości?

Swoją drogą jak czytam porady i wypowiedzi panów z branży (chyba, bo może są to panie), to mnie krew zalewa.
Najczęściej klapki na oczach i szarżowanie z markami które mają na stanie. A nóż któryś nieświadomy forumowicz się złapie, kupi.
Albo jak teraz jest chęć błyśnięcia i zaproponowania kolumn "od czapy" człowiekowi, który potrzebuje inaczej grających konstrukcji.

Wystarczyło, że z powodów o których wie administracja tego forum przestaliśmy* pisać (moderacja z wyjątkiem Jacka75 i starsi forumowicze) a kilku panów z branży zawłaszczyło sobie teren i nuże ogłupiać niezorientowaną społeczność młodych audiolubów.
Jeśli tak ma działać branża (z chlubnym wyjątkiem S4Home i wcześniejszymi wpisami Q21 - bo ostatnio coś słabo), to ja dziękuję.
Ale może o to chodzi, by Audio pozbyło się wolnych strzelców a doradzali branżowcy?

I wspomnę jeszcze o bezczelnych atakach Top Hi-Fi Szczecin na moderację. Bo ja bym na miejscu sponiewieranego moderatora przez ww. forumowicza z branży, dał mu od razu bana na miesiąc.
Taki sposób odzywania się do moderatora być może uchodzi płazem na forach, które kulturę mylą z kulturystyką. Ale nie powinno mieć to miejsca na naszym, które przez wielu przychodzących tu z innych portali forumowiczów uznawane jest za najbardziej kulturalne i przyjazne nowym userom forum.
Sądzę, że jeśli będziemy pozwalać na podobne ataki takim forumowiczom jak Top Hi-Fi Szczecin czy Marmar2 (w innym wątku), to nasze form bardzo szybko stoczy się w dół po równi pochyłej.
Ten proces się już rozpoczął. I liczę na trzeźwe (wreszcie) spojrzenie administracji na ten palący problem.
Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane kroki, nie wróżę temu forum jako całości sukcesu.
Forum Audio zaczęto dobrze postrzegać ale może to być szybko zniweczone.
I proszę, zauważyć że to zostało wypracowane przez kilku nie piszących już forumowiczów i dosłownie kilku z moderatorami na czele do niedawna jeszcze dużo piszących forumowiczów.
A ile osób zechce tu pisać, jeśli zauważą, że doradza tylko sama branża i kilku młodszych stażem forumowiczów?
Chyba mi się nie wydaje, że "klikalność" już spadła?
Proszę poczytać co się dzieje na sąsiednich forach z Audiostereo na czele. Nasze forum na tym tle jawi się jako oaza spokoju, kultury i przyjaznego nastawienia do nowych forumowiczów.

Zapewniam, że na prośbę administracji swój opis bardzo złagodziłem i wyraziłem się wręcz w ciepłych, przyjaznych barwach.
Proszę sobie wyobrazić co napisałbym gdybym nie miał takich ograniczeń. icon_idea.gif

*Ja pisze jeszcze tylko w wątkach gdzie zacząłem doradzać. Chcę to dokończyć. Zauważcie, że nie ma mnie w żadnym nowym temacie w działach takich jak Stereo czy Kino Domowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako zwykły "zjadacz chleba forumowego" chciałem napisać dwa słowa w temacie o którym wspomniał Angel. Ostatnio zdziwiony byłem co Pan z Top HiFi robi na forum zawsze wydawało mi się że to jest forum o doradzaniu w kwestii audio, a nie strona reklamowa sklepu i to niestety niezbyt przyjaznego dla nowicjuszy (mówię o Kielcach i Krakowie własne doświadczenia i paru innych znajomych). Oczywiście Panowie z branży to także skarbnica wiedzy, ale tak jak S4 który pamięta o celu forum i nie wpycha za wszelką cene swojego towaru i większość z nas z chęcią kupi u niego towar ze względu na umiejętności handlowe(traktowanie klienta jak partnera) i fajny charakter. Jeśli kilku użytkowników(pasjonatów) przestanie pisać w tym wątku to niestety wiele osób regularnie tu zaglądających przestanie uczestniczyć w życiu tego zacnego forum. Pamiętajmy jakość nad ilością!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie powiem, że dobrze, że w końcu nie wytrzymałeś Angel. Jakie administrowanie? Kiedy ostatnio widziałeś administrację? Nie chodzi o nic innego jak klikalność. Pewnie szefostwo żąda wyników, a tu się okazuje, że nowicjusz musi się wysilić i napisać coś więcej, więc woli nic nie pisać. A wiadomo, nowe forum jest okazją na zmiany...czy lepsze? Czas pokaże. Myślę, że nie.
Kultura, poprawny język polski? Proszę Cię, w korpo liczą się wyniki. Problem w tym, że administracja nie rozumie lub nie chce zrozumieć, że dążymy też do tego, że może chcemy żeby hi-fi pozostało hobby jeśli nie elitarnym to przynajmniej na poziomie...
Najciekawsze, że jutro(bo poniedziałek) przyjdzie administrator i wysłuchamy o łagodzeniu obyczajów, że to my jesteśmy winni. A potem będzie znów jak zawsze. Administrowanie od 10-16 od pon-pt. z wyłączeniem urlopów, L4 itd. Jeśli wogóle...bo administracja jest gościem. Od razu uprzedzę, że jeśli nawet przegląda forum jako ''ukryty'' to po pierwsze, nie wierzę, po drugie obecność administracji zwykle mobilizuje do bardziej wyważonych komentarzy.
Doradzać będzie tylko branża odnotowując 30% wzrost sprzedaży. S4home przestanie sensownie doradzać bo poczuje się frajerem na tle konkurencji. Naprawdę Panowie przesadzacie...icon_smile.gif.



A właśnie, a co z nowym forum. Chyba jutro start. Czy znów obsuwa?...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy doskonale was rozumiem... i nie bez wyboru wybrałem te lub inne forum, sprawa jest oczywista, niektórzy podchodzą do takich lub innych spraw z sercem, doradzając i pomagając jak w najlepszy sposób.

Jedyne co teraz żałuje rejestrując się na tym forum to ten pierwszy post który mnie razi i chętnie bym go usunął, albo i całe konto, i od nowa napisał ten pierwszy dobry post. Napewno by się przyczynił innym użytkownikom do brania z przykładu. Po mimo iż sam brałem przykład z odnośników pisząc swój poprawiony post zrozumiałem, że coś w tym jest i trzeba się postarać, i wysilić w swoich wypowiedziach, przecież nas to klasyfikuje jacy jesteśmy, lecz niestety temat się rozwinął i trzeba dokończyć dobór sprzętu.

Jest mi niezwykle miło, że każdy się stara na swój sposób pomóc icon_smile.gif

Ale do rzeczy: icon_wink.gif

Wybrałem kolumny: Sonus faber VENERE 1.5
Ewentualnie: Sonus faber VENERE 2.0, ale tutaj jest problem w nocie katalogowej pisze, że moc minimalna to 50W, a u mnie na wzmacniaczu jest max 35W na kanał, więc prawdopodobnie kupię Sonus faber VENERE 1.5. Chyba, że na moc minimalną mam nie patrzeć ?

Druga sprawa:
Angel. Co mi polecisz?
Jakie kable RCA ?
Jakie kable od wzmacniacza do zacisków kolumn ?
Zerknąłem na kable firmy: QED. Czy te kable są dobre ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracamy icon_biggrin.gif (chyba icon_cool.gif ).
DepoX, ale masz dylemat. Naprawdę niepotrzebnie tak się gryziesz. Najważniejsze, że później napisałeś poprawnie.
Gdyby każdy nowy forumowicz tak reagował jak Ty, ja byłbym bardzo zadowolony. Administracja i moderacja także.
Cieszą mnie tacy mądrzy ludzie jak Ty. Niestety frustratów, zadymiarzy i zmanierowanych dzieciaków jest tu coraz więcej.

Ale do rzeczy.

Czy te Sonus Faber Venere, o których piszesz masz okazję nabyć w granicach 2 kzł, używane?
Bo jeśli za więcej, to się zastanów.

Poza tym te kolumny SF nie są już serblinowskie. Grają nieco inaczej. Mniej w nich "magii". Są oczywiście dobre, ale... .
I tu SF Venere 1.5 grają bardziej w dawnym stylu niż Venere 2.0.
Poza tym V 1.5 są znamionowo i rzeczywiście 8 omowe. Dlatego są łatwe do napędzenia nawet przez dość słaby wzmacniacz.

Co do kabli, to naprawdę dobierzemy je na końcu. Jak już będziesz na pewno wiedział jakie kolumny kupiłeś.

Jeśli chodzi o moc minimalną wzmacniacza, to oczywiście zawsze lepiej by była ona większa. Ale to różnie bywa.
Zależy od kolumn i wydajności prądowej wzmacniacza.
Moich SF Electa Amator 1, 15 watowy Leben teoretycznie nie ma prawa dobrze napędzić. A ja jestem zadowolony. Choć byle co mnie nie zadowala.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że będzie problem ze znalezieniem używanych Venere 1.5 w tej cenie... A nowe to niestety w tej cenie masz 1 sztukę, a nie dwie.

Z małymi Toy to się zmieścisz cenowo, ale pewnie lepiej poszukać innych - starszych modeli tej firmy.
Tylko Sonus Faber, czy inne firmy też wchodzą w grę?

Budżet Ci się zmienił, czy cały czas oscylujesz koło 2 tysięcy?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tu na myśli nowe Sonus faber VENERE 1.5, wiecie: "raty możliwe do spłaty" icon_biggrin.gif , ale widzę już po waszych "minach", że to nie rozsądne.

Budżet się nie zmienił chyba, że poczekać i polować na dobrą okazje jak również znacznie powiększyć budżet. Na razie mogę tylko dłonie rozłożyć.

Raczej się nastawiam na Sonusy inne nie wchodzą w grę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Kolumny na tym pułapie są na ogół wymagające albo bardzo wymagające. Te używane, to już często hi-end albo niemal.
A Twój wzmacniacz mimo iż sympatyczny, to tylko raczej średnia półka, co najwyżej.
Zazwyczaj poleca się droższe kolumny i trochę tańszy wzmacniacz.
Ale często niezbyt drogie a wybitne kolumny a przynajmniej bez większych wad (patrz choćby Chario Delphinus czy Sonus Faber Minima Amator albo Xavian XN 250 EVO) z droższym, dobrej klasy wzmacniaczem mogą zagrać o wiele lepiej niż można by się spodziewać.
Ale nawet te chyba byłyby zbyt wymagające dla Twojego NADa. A co dopiero takie, które można by znaleźć za 20 Kzł.

Nie twierdzę, że NAD ich nie napędzi. No owszem jako tako. Ale w pełni nie pokaże ich możliwości. Z niektórymi zaś sobie nie poradzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie ten Nad się podoba porównując do nowszych modeli to niema nawet o czym mówić. Bardziej bym strzelał w średnio półkę. W środku Nad jest "pełny", dobre trafo i nic nie przygasza przy większej mocy jak to ma miejsce w Marantzie PM200, widać, że kiedyś trafo dobierali z zapasem mocy. Może moc wyjściowa nie jest imponująca, ale ten Nad ma "dusze" i gra całkiem ciekawie. Moim zdaniem są to najładniejsze wyroby z lat 70/80 i tak nie oszczędzali jak to ma miejsce teraz. Drewno i aluminium to motto wzmacniacza icon_biggrin.gif
Godne uwagi są również Nad model 90 i 200, ale złapać to na allegro to problem.

Przejrzałem powyższe kolumny i muszę przyznać, że niema sensu szaleć, a i tak za 10k kupując niema sensu bo nie wykorzystam potencjału, i taką optymalną konfiguracją pod Nad-a były by Chario Delphinus i do tego o wiele łatwiej napędzić. Efektywność na poziomie 90 db bardzo mnie cieszy icon_smile.gif
Do tego kolorystycznie bardzo mi odpowiadają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 20 Kzł mógłbyś kupić już cały zestaw i to dość wysokiej klasy. Bardzo wysmakowany.
A NADa miałbyś wówczas w drugim systemie z jakimiś adekwatnymi do niego kolumnami.
To tak sobie pogdybałem.

Co do Chario Constellation Delphinus, są to bardzo dobre w swojej cenie kolumny.
Faktycznie nie są bardzo trudne do napędzenia. Co nie znaczy, że zadowolą się byle czym.
Ma te kolumny kilku kolegów z forum. Niektórzy napędzają je 15 watowym wzmacniaczem lampowym.
Ale wiadomo lampowce mają często bardziej wydajne zasilacze a dynamika takich wzmacniaczy jest dużo lepsza niż wielu wzmacniaczy tranzystorowych. Tylko, że te wzmacniacze, którymi koledzy zasilają Delphinusy są wyższej klasy niż Twój NAD.
Choć nie przeczę, że ma on przyjemne pełne brzmienie, zapas mocy, że dobrze gra. Może mu brakować jedynie trochę większej rozdzielczości.
Oczywiście warto spróbować jak zagra razem z Chario.
Koledzy Ci mogą z pewnością dużo więcej napisać o tych kolumnach. Czytałeś wątek poświęcony Chario w dziale "Sprzęt znanych marek"?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...