Skocz do zawartości

Zetaw audio - kompan życia codziennego :)


Concreter

Recommended Posts

Witajcie społeczności tego forum!

Sprawa:
Poszukiwanie zestawu grającego.

Miejsce:
Pokój typu dzienny/sypialnia/gabinet. Wszystko w jednym. Plan w załączeniu, mam nadzieję że wystarczająco jasny (wszystkie wymiary proporcjonalne). Wielkość 19m^2 mierząc po podłodze, kubatura mniejsza ze względu na połać dachową ukośną.
Sygnał audio generować będą: TV na mniejszej szafce po lewo i komputer na biurku niedaleko okna.

Oczekiwania:
Źródło dźwięku, które pozwoli się cieszyć z TV siedząc na kanapie (10-15% czasu pracy zestawu audio).
Źródło dźwięku, które pozwoli się cieszyć z rozrywki multimedialnej na komputerze (gry) (10-20% czasu pracy zestawu audio).
Źródło dźwięku, które stworzy tło do spędzania czasu w pomieszczeniu (65-80% czasu pracy zestawu audio).

Opcje rozwiązania:
1.Zestaw który zapewni optymalny odsłuch zarówno dla osoby siedzącej na kanapie, jak i przy biurku (plecami do pomieszczenia).
2. Alternatywa - rezygnacja z części wymagań dla lepszego efektu audio i finansowego. Priorytetem jest dla mnie coś co można nazwać "tłem muzycznym" do relaksu i pracy. Sporo czasu spędzam ostatnio popołudniami/wieczorami przy tym biurku ze względu na pracę po godzinach.

Typ muzyki:
Zaczynamy rockiem (od klasyki po nowoczesne kapele), a docieramy do metalu w tym wielu niszowych jego odmian (chociaż dominują melodyczne utwory). W tak zwanym międzyczasie pojawiają się "ambienty", trochę lekkiej elektroniki z gatunku tych stonowanych (np Intertella 555), klasyki zagranicznego hiphopu. Zasypiam przy balladach metalowych ^^ albo nie zasypiam przez ciary na plecach generowanych przez np "tides from nebula".

Posiadany sprzęt/doświadczenie:
Ostatnio katuję się na słuchawkach dokanałowych LG quadbeat2 i generowany przez nie dźwięk podoba mi się. Na słuchawki przeskoczyłem niedawno bo przestałem już akceptować posiadany sprzęt grający, tj: 80 cm kolumny podłogowe JAMO (konstrukcja trójdrożna czterogłośnikowa, coś jak w tonsil fenix ZgC 100-8-24, nawet w moich skrzynkach po 2 największe głośniki to tonsile GD20/20/1, ale pozostałe chinole), napędzane przez unitra WS 432. Kolumny wylatują bez sentymentu, ale klocki unitry zostawię sobie nawet jako wystawę statyczną icon_smile.gif
Brakowało totalnie dolnego pasma, dźwięk był albo przeraźliwie płaski, albo nienaturalny, ewentualnie piszczący tylko górnymi pasmami... grrr...
Dlatego od nowego sprzętu wymagam głównie, żeby było słychać wszystko - nie ogłuszająco, tylko wszystko.

Sprzęt poszukiwany:
Amplituner na miarę XXIw, tj fajnie żeby posiadał opcje bezprzewodowego przesyłu i odtwarzanie treści cyfrowych.
Kolumny - tutaj mam zagwozdkę, czy zestaw stereo 2.0 wystarczy? Czy da się pobawić w coś o większej ilości głośników, albo czy po prostu warto. Podłogowe, podstawkowe etc nie mam preferencji konkretnych, byle udało się ulokować w pomieszczeniu nie tracąc przestrzeni użytkowej i dźwięku.
Kręcą mnie urządzenia typu onkyo 8150, ale nie wiem czy jest sens wpakowywać znaczną część funduszy w ten element, czy wykorzystam odpowiednio jego możliwości i przeznaczony fundusz...

Kwota:
Na chwilę obecną zarezerwowałem sobie kwotę 2600 pln na cały zestaw. Nie chętnie patrzę na podbijanie kwoty, mimo że zostawiam sobie furtkę finansową wynoszącą prawie 20%. Trzeba znać umiar, jak np przy sprzęcie komputerowym, bo zawsze znajdzie się coś lepszego za kolejne 400 pln więcej icon_wink.gif

Realizacja i źródło:
Zakup od ręki na terenie kraju. Mile widziane nowe urządzenia z gwarancją, ale nie upieram się o ile mowa o modelu używanym który nie będzie wymagał wymiany przed kolejną zimą. Raczej patrzę na ten zakup jako na ostatni tego typu przez kolejne minimum 5 lat. Jeśli jest jakaś marka, której zakup zostawiłby parę złotówek więcej w tym pięknym kraju to jestem zainteresowany icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem amplituner onkyo 8150 w zupełności ci wystarczy. Widzę że głównie będzie tu pracowało jako tło. Źródła dźwięku także powiedzmy szczerze średniej jakości.

Natomiast co do budżetu na kolumny to tu wtedy szukaj czegoś używanego. Niestety nowy amplituner "zje" prawie całość.
Na nowe kolumny dobrze było by mieć 1500-2000 zł min.
Chyba że koniecznie nowe to magnat 1002 lub heco victa 702.

Podjedz do nas na odsluch podłącze ci ten sprzęt i sprawdzisz czy to sprzęt który ci wystarczy, czy jednak szukasz czegoś innego.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny - tutaj mam zagwozdkę, czy zestaw stereo 2.0 wystarczy? Czy da się pobawić w coś o większej ilości głośników,


Można by to sparafrazować, a czy auto kompaktowe z czterema kołami starczy do standardowej jazdy, czy iść w 6 kół.
Jeśli piszesz o muzyce, słuchasz jej i masz ją w formacie stereo, kupowanie dodatkowych kolumn itd nawet za 5 razy taki budżet jest nonsensem i psuciem ogólnej jakości.
Cytat

Kręcą mnie urządzenia typu onkyo 8150, ale nie wiem czy jest sens wpakowywać znaczną część funduszy w ten element, czy wykorzystam odpowiednio jego możliwości i przeznaczony fundusz...


Ale czy jest sens zaoszczędzić np. 500zł i kupić jakiś tańszy słabszy i gorzej wyposażony, przecież na miesiąc sprzętu chyba nie kupujesz?
Jest model tańszy tx8130( ale nie ma wi-fi, radia dab i ciut mniej wejść, ale tak jest ok, http://www.hfc.com.pl/test/2191,onkyo-tx-8130.html ,.
Amplituner onkyo tx8150 gra naprawdę dobrze i jest w dobrej cenie. Musisz mieć też świadomość, że ma potencjał na dużo lepsze kolumny niż takie podłogówki za 1000-1400zł,( ale to chyba dobrze) bo ze sporo droższymi kolumnami, tez pokazuje jak można jeszcze bawić się brzmieniem i smaczkami.
Myślę że te magnat supreme 802 , 1002 to takie minimum, Heco victa 502, 702 ciut lepsze (magnat graja nieco bardziej miękko), niemniej do tych diy, chinoli co piszesz to i tak kosmos icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Widzę że głównie będzie tu pracowało jako tło.


No w przeważającej części przyszłego życia sprzętu tak będzie i szczególnie zależy mi na tym żeby dźwięk "pokrywał" w podobnym stopniu najważniejsze części pomieszczenia - przy dotychczasowych moich doświadczeniach niestety było tak że na kanapie miałem stereo, a przy pracy przy biurku gnębiłem tylko jedno ucho, szczególnie przy niedużym natężeniu dźwięku.


Cytat

Można by to sparafrazować, a czy auto kompaktowe z czterema kołami starczy do standardowej jazdy, czy iść w 6 kół.


A nie idzie tego podciągnąć pod napęd na jedną oś, a objazd czteronapędówką? Z tej strony patrzyłem, że niby gdzie autka nie postawię to ruszy.

Cytat

Ale czy jest sens zaoszczędzić np. 500zł i kupić jakiś tańszy słabszy i gorzej wyposażony, przecież na miesiąc sprzętu chyba nie kupujesz?


W przypadku sprzętu komputerowego w pełni się zgadzam z tym myśleniem, ba w budownictwie też jestem zwolennikiem tego podejścia i ogólnie ideowo Twoje myślenie mi pasuje, jednak branża audio nie jest mi znana (i po prawdzie nie planuję rozgryzać teorii, ani poznawać rynku, bo już w inne tematy tak "wdepnąłem" i czasu idą tam potężne ilości) dlatego się pytam i odpowiedzi uzyskane rozważam.

Jak się mają propozycje przez Was zaoferowane do jednego z pkt. faq tego portalu o relacjach cenowych pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu? Przed założeniem tematu starałem się przejrzeć treści portalu i tutaj widzę rozbieżność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

przy dotychczasowych moich doświadczeniach niestety było tak że na kanapie miałem stereo, a przy pracy przy biurku gnębiłem tylko jedno ucho, szczególnie przy niedużym natężeniu dźwięku.


To już kwestia mądrego ustawienia sprzętu i mebli, a nie wina sprzętu jako takiego.

Cytat

Cytat

Można by to sparafrazować, a czy auto kompaktowe z czterema kołami starczy do standardowej jazdy, czy iść w 6 kół.


A nie idzie tego podciągnąć pod napęd na jedną oś, a objazd czteronapędówką? Z tej strony patrzyłem, że niby gdzie autka nie postawię to ruszy.



Dlatego napisałem drugie zdanie o muzyce nagranej w stereo, jeśli dysponujesz muzyką nagraną w kilku kanałach, kombinuj z takowym sprzętem icon_wink.gif


Cytat

Cytat

Ale czy jest sens zaoszczędzić np. 500zł i kupić jakiś tańszy słabszy i gorzej wyposażony, przecież na miesiąc sprzętu chyba nie kupujesz?


W przypadku sprzętu komputerowego w pełni się zgadzam z tym myśleniem, ba w budownictwie też jestem zwolennikiem tego podejścia i ogólnie ideowo Twoje myślenie mi pasuje


W sprzęcie stereo jest nawet ten plus, że takowy sprzęt wolno się starzeje, więc kupując coś świeżego, dobrze wyposażonego starczy na bardzo długo. Zwłaszcza jak mądrze zastanowimy się nad jego doborem, wyposażeniem , funkcjami i jest on jakościowo, wydajnością, czy mocą z małym okładem do przodu.
Bo np. nowinki w świecie video, kin domowych zmieniają się co rusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że temat amplitunera mam zamknięty. Onkyo od początku gdzieś tam wisiał (chociaż celowałem w dużo niższe modele). Alternatyw raczej nie będę szukał, chociaż rzucił mi się w oczy np HARMAN KARDON HK3770 i różnic konkretnych nie zauważam...

W temacie kolumn: na co ewentualnie jeszcze patrzeć w używkach? Mimo że nie nastrajam się optymistycznie na polowanie na używki, bo co dobre to raczej rzadko odsprzedawane jest i bitwy są konkretne o to, oraz mimo że cierpliwość jest cnotą (a takie polowania wymagają jej dużo) to czasem powoduje przeciąganie wykonania takiego zakupu. Konkluzja - przeglądam używki, mając otwarte karty z nówkami.

Jeszcze kwestia ułożenia kolumn: miejsca dla nich jakie widziałem oczami wyobraźni, to (wg szkicu pomieszczenia) górny lewy (pomiędzy ścianą a szafą) i dolny lewy róg. Chociaż Wasze propozycje mają otwory bassreflex skierowane do tyłu i nie chciałbym ich udusić za mocno...

Dopisane dnia kolejnego:

Pomysł z HK porzucony, Onkyo zostaje w tej chwili jako baza zestawu.
Po przeglądaniu ofert i czytaniu kolejnych stron wiedzy w internetach przekonuję się do podniesienia odrobinę funduszu na kolumny, tak aby całość zamknąć w kwocie równej średniej pensji, tj 3080 zł.
W temacie kolumn będąc zgłębiam kwestię rozłożenia i wyczytuję, że kolumny z tylnym bass reflexem potrzebują sporo przestrzeni pomiędzy otworem a ścianą czy inną dużą przeszkodą. Sugerowane nawet gdzieniegdzie 1,2-1,5 metra jest absolutnie niewykonalne w moim pomieszczeniu. Duża kanapa, potężny blat roboczy, regały z książkami zagraciły pomieszczenie wystarczająco żeby zostawić miejsce tylko na komunikację i odpada stawianie czegoś niemalże na środku. Na forach pojawiają się propozycje zastosowania kolumn z przednim bass reflexem w pomieszczeniach gdzie nie ma gwarancji przestrzeni wokół/za kolumną. Praktycznie wszystkie proponowane kolumny na tym forum mają ten otwór z tyłu. Edytowano przez Concreter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...