Skocz do zawartości

Jakie małe kolumny 4 Ohm polecacie do 1000 zł?


przechodzeń

Recommended Posts

Możesz spokojnie podłączyć kolumny 8 omowe do 4 omowego wzmacniacza. Odwrotnie nie można.

Ale tak naprawdę, to nie napisałeś prawie nic. Jak można Ci coś polecić.
Nie znamy wielkości i akustyki Twojego pokoju, możliwości ustawienia w nim kolumn, odległości od ścian. Przydałby się rysunek.
Nie wiemy jakie masz preferencje brzmieniowe (dźwięk jasny, ostry, chłodny, twardy, konturowy, czy odwrotnie ciemny, łagodny, miękki, soczysty i wypełniony w średnicy). Nie wiemy jakiej muzyki słuchasz, co jest źródłem dźwięku? I wielu innych rzeczy nie wiemy.
Poczytaj te wątki z poniższych linków, zobacz o czym nie napisałeś, by Ci można było dobrze doradzić.
Prawidłowe dobranie pod względem impedancji kolumn do wzmacniacza, to jeszcze nie wszystko.

W cenie do tysiąca złotych szukałbym kolumn z drugiej ręki. Będą lepsze jakościowo.

http://forum.audio.com.pl/Jaki-wybrac-sprz...DL4-t40922.html
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Nie wiedziałem, że można 8-omowe podłączyć też. Myślałem, że będą słabo grały lub wzmacniacz się spali.

Przepraszam za amatorskie pytanie icon_smile.gif. Już je uzupełniam:

Pokój: 3m x 4m, kolumny na dłuższej ścianie, naprzeciw tylko sofa
Muzyka: rock i pochodne, mocniejsze oraz spokojniejsze granie
Źródło dźwięku: Spotify + DAC Sony PHA-1EU (planuję kupić)
Wzmacniacz: Sharp XL-HF301PHS
Kolumny: coś małego raczej, pokój jest mały
Preferencje dźwiękowe: lubię jasny, czysty dźwięk, lubię wyraźnie słyszeć instrumenty (muzykowałem kiedyś dużo)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że ten Sharp będzie zdecydowanie najsłabszym elementem systemu, znacznie poniżej DAC-a i kolumn za 1000 zł. Może lepiej zrezygnować z zakupu oddzielnego DAC-a i kupić amplituner sieciowy "wszystko w jednym". Jeśli za parę groszy sprzedasz Sharpa, to będziesz miał do dyspozycji około 2000 zł. W tej cenie np. Yamaha RN301 plus Monitor Audio MR2. Takie minimum poważnego HI-FI.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzięki za odpowiedź! Nie wiedziałem, że można 8-omowe podłączyć też. Myślałem, że będą słabo grały lub wzmacniacz się spali.


Wprost przeciwnie, słabszy , czy też niezbyt wydajny wzmacniacz woli łatwiejsze kolumny czyli 6-8 ohmowe ( tylko tak naprawdę takich jest dość mało, zwłaszcza 8 ohmowych icon_cool.gif.
Kolumny 4, 3 i mniej ohmowe wymagają od wzmacniacza dużo więcej, kiedy brak mocy wzmacniacz się grzeje, ma kłopoty z niskimi tonami, kontrolą nad kolumnami, faktycznie może w skrajnych przypadkach się uszkodzić.

Jeśli klipsch faktycznie jest 8 ohmowy, to ok, ale ma też inna zaletę dla takiego słabego piecyka , mianowicie dużą efektywność ( powyżej 90dB), czyli kolumny graja głośno, mimo że potencjometr nie jest mocno odkręcony. Co do brzmienia kolumn to kwestia gustu, ale jakoś wpisuje się w to co piszesz . Ja wybrałbym MA bx2, albo Magnat quantum 673.
Jak napisał f1angel ohmy, czy moc kolumn, to nie wszytko, z tabliczki kolumn dotyczącej pasma przenoszenia też nie wywróżysz jak grają icon_wink.gif
Faktycznie mini wieże po dodaniu normalnych kolumn, a nie takich firmowych tekturowych pudełek grają o klasę lepiej.

Niemniej zgadzam się też z Kraft jak chcesz wydać tyle kasy na dac do tego sharpa to trochę bez sensu, yamahy rn301( choć byłby jakiś postęp) raczej nie polecam, ale już niewiele droższą rn500, Onkyo 8130 jak najbardziej, graja przyzwoicie i mają dobre dacki i wszelkie wejścia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi. Przemyślałem sprawę i rzeczywiście lepiej kupić dobry wzmacniacz też. Ten DAC Sony miał mieć szersze zastosowanie - w podróży i w pracy, może kupię go później.
Poczytałem jeszcze trochę recenzji i teraz mam zamiar kupić wzmacniacz ONKYO TX-8130 i kolumny Wharfedale Diamond 220. Mam nadzieję, że te elementy będą do siebie pasować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież możesz mieć jeszcze lepszy dźwięk. Jeśli kupisz używane kolumny i klasyczny wzmacniacz stereo.
Do tego DAC, który jak piszesz możesz używać w podróży czy pracy.
Po co się bawić w jakieś nieszczególnie dobrze grające amplitunery sieciowe i nowe, niedrogie, też tak sobie grające kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuję używanych rzeczy, za dużo problemów miałem z nimi. Wolę nowe na gwarancji - dużo mniej nerwów, straconego czasu i pieniędzy.

A moja strategia trochę dojrzała i lekko się zmieniła:
- kupiłem już DAC, jednak nie Sony a Ifi Audio Nano
- pójdę do salonu audio z moim wzmacniaczem posłuchać kolumn Wharfedale (i innych przy okazji, te miały skrajnie różne opinie) i kupię wybrane
- jeśli będzie słabo grał, to kupię wzmacniacz Onkyo (wolę strumieniowy, nie będzie kłopotu z podłączaniem / odłączaniem kabelków od DACa)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- jeśli będzie słabo grał, to kupię wzmacniacz Onkyo (wolę strumieniowy, nie będzie kłopotu z podłączaniem / odłączaniem kabelków od DACa)


Muzyka lepiej gra podana kablem wprost do Daca (tego wewnętrznego w Onkyo bo jest dobry ) przyjmuje pliki nawet hires , lub grana z dysku wpiętego w USB, niż strumieniowana ( niuanse ale słyszalne), temat był poruszany np. http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=168999 .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ja i większość bardziej doświadczonych kolegów na forum kupujemy sprzęt używany. I chwalimy sobie jego jakość.
Musiałeś trafić na jakieś byle co.
Ale jeśli sądzisz, że zakup nowego i też byle czego (bo co można za 1000 zł kupić?) uchroni Cię przed awarią, to się mylisz.
Często bardzo trudno jest uzyskać darmową naprawę, ponieważ serwis stara się udowodnić, że usterka, to Twoja wina.
Kolumny (szczególnie), jeśli grają, to grać będą. Można szukać sprzedających w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, by odsłuchać.

A jak kupujesz nowe w tej cenie, to od razu skazujesz się na kiepską jakość. Ponadto przy odsprzedaży (znudzi Ci się, nie spodoba, zauważysz, że jednak kiepsko gra) tracisz od 20 (zaraz po kupieniu) do 50 czy 60 procent. Im większa i mająca gorsze recenzje taniocha, tym więcej z upływem czasu tracisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...