Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe za MAKS 2000 zł do posiadanego wzmacniacza.


Budżetowy Audiofil

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję podłogówek do wzmacniacza Pioneer A-10 (błagam, proszę nie dopytywać w jakich okolicznościach nabyłem ten wzmacniacz bo bym musiał prawdopodobnie dopisać drugie tyle tekstu w poście) z którego w sumie jestem zadowolony w aktualnej konfiguracji. Niestety moje zabytkowe kolumny po regeneracji przez osobę która prawdopodobnie robiła to może kilka razy (o ile nie pierwszy) lubią sobie cichutko potrzeszczeć przy nieco ostrzejszej (nie koniecznie głośniejszej) muzyce rockowej, a nawet przy symfonii gdzie jest więcej tonów wysokich co niestety jest irytujące. Jeśli to możliwe to skłaniałbym się ku polskim konstrukcjom, najlepiej coś od STXa (myślałem o modelu STX FS-250 n). Z zagranicznych kolumn wpadły mi w oko Monitor Audio MR4, ale ich rozmiar jest raczej nieakceptowalny przy mojej dość wysokiej szafce RTV (tak więc dobrze by było jakby kolumny miały około 1m wysokości). Czytałem też, że w tej cenie Maestro II od Tonsila jest całkiem fajny, ale pojedyncze komentarze napisane w sceptycznym tonie nieco mnie od tej konstrukcji odepchnęły. No ale dość o tym co tam gdzieś wyczytałem, poniżej przedstawiam moje oczekiwania oraz wymiary pomieszczenia w którym będą grały.

No więc tak... Pokój jest niestety "niewymiarowy" (przez wnękę której nie uwzględniam)... No ale będzie tak 3.5 metra na 4. Kolumny będą stały razem z telewizorem pod tą 4 metrową ścianą, jednak nie mogą zając powierzchni większej niż mniej więcej 3 metry. Jeśli chodzi o muzykę której najczęściej słucham to dominują dwa gatunki - rock / punk rock oraz muzyka filmowa (przeważnie symfoniczna). Poza tymi dwoma nurtami lubię czasem posłuchać rapu, bluesa, jakiegoś rockowego biadolenia (coś a'la Anathema), cięższego metalu i rocka (doom metal, stoner rock, viking rock). Co tam jeszcze... Fajnie by było, jakby w tej cenie kolumny miały możliwie dobrą stereofonię, scenę oraz separację poszczególnych instrumentów co jest niezwykle efektowne w muzyce symfonicznej.

Źródła:
Blu-ray Pioneer BDP-170 (po chinchu fajnie to gra).
Komputer wsparty zewnętrznym wzmacniaczem słuchawkowym Fiio Olympus 2.

Kable:
Dłuższy 10 metrowy to Prolink Futura.
Krótszy od odtwarzacza (jakiś metr) to Prolink Exclusive.

Tak w sumie to po niezbyt intensywnym przemyśleniu budowy mojego wzmacniacza doszedłem do wniosku, że można w sumie wybrać jakieś kolumny z bi-wiringiem co pomogłoby w sprawie ewentualnych niedostatków mocy.

Z góry dzięki za wszystkie propozycje i przepraszam za lekki chaos w poście.

Pozdrawiam,
Marek

@Edit
Tak, czaję się na nowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Obawiam się że twój obecny wzmacniacz będzie dosyć wyraźnie ograniczał lepsze kolumny
do tego w niewielkim pomieszczeniu lepiej by się sprawdziły kolumny podstawkowe dobrze by stały oddalone od ścian i nie zbyt wąsko rozstawione
dlaczego muszą być nowe ? przy kupnie używanego sprzętu można zyskać na lepszym dźwięku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obawiam się że twój obecny wzmacniacz będzie dosyć wyraźnie ograniczał lepsze kolumny
do tego w niewielkim pomieszczeniu lepiej by się sprawdziły kolumny podstawkowe dobrze by stały oddalone od ścian i nie zbyt wąsko rozstawione
dlaczego muszą być nowe ? przy kupnie używanego sprzętu można zyskać na lepszym dźwięku



Wiem, szału nie robi.. Miał mieć inne zastosowanie, no ale mniejsza z tym..

Co powiecie na STX Neutrino? Okoliczny sklep je sprzedaje jako model ekspozycyjny w stanie idealnym za mniej niż 2 tysiące. Warto się przejechać i je sprawdzić? Według opisów i recenzji które czytałem powinny nadać się idealnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie bi-wiring nie wyzwala dodatkowych mocy, jakby się długo niezastanawiaćicon_wink.gif
Zabierz wzmacniacz i posłuchaj tych neutrino, to najlepsze co możesz zrobić. To kolumny grające dokładnie, równo i bez tanich sztuczek( basik/cykanie). Solidna przemyślana budowa kolumny, firmy która dotychczas oferowała raczej tylko bardzo budżetowy i prosty produkt . Ostatnio to się zmienia w dobrym kierunku i są modele dobre za niewielkie pieniądze.
Czy zaś pasujące do każdego gustu , sprzętu i oczekiwań to inna sprawa. Z pioneerem a10 będziesz miał dokładne, twarde brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Połączenie bi-wiring nie wyzwala dodatkowych mocy, jakby się długo niezastanawiaćicon_wink.gif



Wiem icon_wink.gif Pytałem o te "wzmocnienie" bo według mnie instrukcja Pioneera zdaje się być pod tym względem nieprecyzyjna, albo to po prostu ja jeszcze nie jestem na tyle obyty z terminologią audio, że doszukiwałem się jakiś magicznych usprawnień skoro taki śmieszny wzmacniacz ma rzekomo uciągnąć dwie pary kolumn jednocześnie icon_razz.gif


Cytat

Zabierz wzmacniacz i posłuchaj tych neutrino, to najlepsze co możesz zrobić. To kolumny grające dokładnie, równo i bez tanich sztuczek( basik/cykanie). Solidna przemyślana budowa kolumny, firmy która dotychczas oferowała raczej tylko bardzo budżetowy i prosty produkt . Ostatnio to się zmienia w dobrym kierunku i są modele dobre za niewielkie pieniądze.
Czy zaś pasujące do każdego gustu , sprzętu i oczekiwań to inna sprawa. Z pioneerem a10 będziesz miał dokładne, twarde brzmienie.



Tak zrobię. Wstępnie już się kontaktowałem ze sprzedającym który nieco ostudził mój zapał informując mnie w grzeczny sposób, że mogę nie uświadczyć szaleństw właśnie ze względu na wzmacniacz. Przypuszczam, ze ten Pan może mieć rację, chociaż w porównaniu z moimi starymi i regenerowanymi Sanyo SX 330 BW które są prawdopodobnie tonsilowskim Altonem 70 wyprodukowanym dla Japończyków pod koniec lat 80-tych (a przynajmniej taką informację uzyskałem w internecie) i tak muzyka powinna brzmieć o niebo lepiej, no nie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

nie jestem na tyle obyty z terminologią audio, że doszukiwałem się jakiś magicznych usprawnień skoro taki śmieszny wzmacniacz ma rzekomo uciągnąć dwie pary kolumn jednocześnie icon_razz.gif


A10 nie jest jakiś śmieszny i zasadniczo nie różni się podstawowymi założeniami innych konstrukcji wzmacniaczy. Słowo uciągnąć jest tu kluczowe , bo nawet do mocniejszego, wydajniejszego, czy kilkanaście razy droższego wzmacniacza nikt świadomy nie podpina dwu par kolumn i nie gra na nich jednocześnie.. może pociągnie, może da radę, ale i tak brzmienie 4 kolumn w stereo degraduje brzmienie i psuje ideę.
Dwa wyjścia dla kolumn są w sytuacji jak ktoś ma dwie pary różnych kolumn i ma je podpięte i zamiast przepinać kable co może trwać całe 3 minuty, przełącza tylko guziczek ( speakers A, lub B) i cieszy sie brzmieniem innych kolumn.
Opcja dwa do bi-wiringu, jednak trzeba mieć świadomość że wewnątrz wzmacniacza te wyjścia A i B są i tak połączone.

Pan ze sklepu ma rację, być może studzi, być może liczy że kupisz coś poza kolumnami. Wiadomo, że jak podepnie inny wzmacniacz zagra raczej inaczej ( czy lepiej dla Ciebie to już niekoniecznie) , może spektakularnie lepiej. Plus taki że poznasz minusy A10 i kiedyś kupisz inny wzmacniacz do tych np. stx Neutrino, czy innych.
Co do stx fs250 to nie wiem czy były by takie super dla Ciebie bo graja dość liniowo, średnio dynamicznie, nawet było kilka opinii na Forum, po odsłuchach, że do dynamicznej muzyki, rock , metal były średnim wyborem. Według mnie jeśli jesteśmy przy stx , to dobrze wypadają stx electrino 250, są dynamiczne, z lekkim ociepleniem, dokładną, ale nie męczącą górą.
Tylko szkoda że mało napisałeś o oczekiwaniach i guście brzmieniowym... bo słuchanie metalu, rocka "niby " wymaga zestawu grającego szybko , dokładnie ( poniękąd tak może być z stx neutrino i pionkiem), z dobrym dołem, a znów blues, rap, biadolenie to lepsze dociążenie dołu, więcej ciepła w średnicy itd.
Jednak uważam, że jednak w większej mierze to nasz gust powinien decydować o barwie brzmienia systemu audio, niż gatunek muzyczny i obiegowe opinie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nota 550 to bardzo dobre kolumny w swej cenie, słuchałem kilka razy, o szybkim twardym basem, ładną plastyczną średnicą i górą.
Chociaż góra, według mnie, szczególnie łagodna nie jest ( znam łagodniejsze) nie jest mocno wyeksponowana i ostra ( to plus) jednak trzeba przyznać że jest rozdzielcza i dokładna (to plus) .
Kolumnom tym nie przeszkadza też jakoś bardzo, bliskość ścian, czy mebli, co nie znaczy, że nie muszą mieć nieco przestrzeni dookoła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pan ze sklepu ma rację, być może studzi, być może liczy że kupisz coś poza kolumnami. Wiadomo, że jak podepnie inny wzmacniacz zagra raczej inaczej ( czy lepiej dla Ciebie to już niekoniecznie) , może spektakularnie lepiej. Plus taki że poznasz minusy A10 i kiedyś kupisz inny wzmacniacz do tych np. stx Neutrino, czy innych.
Co do stx fs250 to nie wiem czy były by takie super dla Ciebie bo graja dość liniowo, średnio dynamicznie, nawet było kilka opinii na Forum, po odsłuchach, że do dynamicznej muzyki, rock , metal były średnim wyborem. Według mnie jeśli jesteśmy przy stx , to dobrze wypadają stx electrino 250, są dynamiczne, z lekkim ociepleniem, dokładną, ale nie męczącą górą.
Tylko szkoda że mało napisałeś o oczekiwaniach i guście brzmieniowym... bo słuchanie metalu, rocka "niby " wymaga zestawu grającego szybko , dokładnie ( poniękąd tak może być z stx neutrino i pionkiem), z dobrym dołem, a znów blues, rap, biadolenie to lepsze dociążenie dołu, więcej ciepła w średnicy itd.
Jednak uważam, że jednak w większej mierze to nasz gust powinien decydować o barwie brzmienia systemu audio, niż gatunek muzyczny i obiegowe opinie .



Hm... Nie wiem co mogę dodać poza tym, że lubię dużą stereofonię, szczegółowe nagrania gdzie słychać dużą separację między dźwiękami, dobrą scenę no i żeby dźwięk nie był zamulony i jakiś taki przytłumiony.. Przepraszam, za taki wielki cytat, ale na telefonie ciężko ogarnąć edycję postu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...