Skocz do zawartości

Pierwsze Stereo


MariuszG

Recommended Posts

Cytat

Były w świetnej cenie ale chwilę się spóźniliśmy...
Mariusz, masz coś na oku?



Zainteresowałeś mnie tematem starszych (lata 80 i 90) kolumn. Znalazłem kilka modeli firm KEF, Mission, Infinity z tego okresu w wizualnie (i podobno technicznie) bardzo dobrym stanie. Sprzedający to osoby prywatne. Każdy zaprasza na odsłuch -= raczej nie mają nic do ukrycia.. Przeglądam głównie anglojęzyczne fora w poszukiwaniu informacji. Moim problemem jest brak praktyki i porównania do innych modeli. Jeśli dysponujecie wiedzą proszę o opinie, które modele warte są zainteresowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jeśli nie boisz się starszych konstrukcji to całym sercem polecam Ci cantona serię gle i starszą le. Grają ciepłym, miękkim, barwnym dzwiękiem. Mają tendencję do podkreślania skrajów pasma. Ale Ty nie będziesz na tym etapie prowadził niewiadomo jakich odsłuchów audiofilskich. Z nieco nowszych seria qinto. Na Twoim miejscu szukałbym najwyższych modeli tych serii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam po dłuższej przerwie. Po zakończonym okresie polowań stałem się szczęśliwym posiadaczem następującego zestawu:
-wzmacniacz Kenwood KA-7020
-odtwarzacz CD Kenwood DP-6020 - ta sama seria co wzmacniacz - nie najwyższy model ale gra bardzo ładnie i super komponuje się ze wzmacniaczem.
- kolumny Celestion F38 - spodziewam się że powiecie Panowie że trochę za duże:). Jestem jednak bardzo zadowolony. Kupiłem je od pierwszego właściciela, w niemal idealnym stanie - od uczciwego sprzedawcy/audiofila, który zmienia swój zestaw na lepszy W środku pomiędzy gniazdami a zwrotnicami wymienione zostało okablowanie na miedź beztlenową , z kolei między zwrotnicami i głośnikami wrzucono kable Cordiala. Wsuwki zostały usunięte i kable na stałe zostały przylutowane do zacisków głośnikowych. Komory niskotonowych zostały wyklejone od wewnątrz matami kauczukowymi zamiast wełny, której kawałki pozostały jedynie jako okrycie zwrotnic. Ponadto w sekcjach głośników wysoko-tonowych zostały wymienione elektrolity na polipropylenowce Cross-Cap Jantzena. Kolumny zostały dociążone balastem, wsypanym do pustej przestrzeni pod komorą głośnika niskotonowego.
Całość gra rewelacyjnie. Wieczorem jednak, w trosce o domowników nie mogę poszaleć z potencjometrem:)
Bałem się o akustykę ale jak dotychczas nie usłyszałem zbędnych pogłosów, dudnień etc.
Zauważyłem, że ogromie dużo zależy od materiału nagraniowego. Mam płyty otrzymane w prezencie od impresariatu Sinfonii Varsovia - robią wrażenie. Paradoksalnie ulubioną "na teraz" płytą stała się płyta mojej córki - "w-INNA" Ewy Farny w akustyczno-jazzujących aranżacjach - instrumenty pięknie "rozkładają się" po pomieszczeniu - słychać, w którym miejscu znajdują się poszczególni muzycy - super.
W domu wszyscy zadowoleni. Małżonka zaczęła przebąkiwać abym zmajstrował jakiś stolik audio z miejscem na ustawienie gramofonu - widzę, że ją wzięło.
Pytanie teraz do Was koledzy - jakie kable zastosować? Na razie mam byle jakie okablowanie kupione w markecie w drodze do domu:)
Oprócz CD playera podłączam też swojego smartfona LG G4 z TIDALEM poprzez przejściówkę z jacka słuchawkowego na 2xRCA - gra jednak zdecydowanie słabiej niż CD - czy można to jakoś poprawić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. W końcu się odezwałeś. Już myślałem, że będziesz słuchał na samym wzmacniaczu brumienia transformatora icon_wink.gif. Poradziłeś sobie sam. I dobrze. A słuchałeś jakichś cantonów?

Niestety. Takie połączenie z telefonu to lipa. I nic lepiej nie będzie.
Kable. Proszę bardzo. Weź głośnikowy chord silverscreen. Mam go aktualnie na testach. Kupisz używany za 200zł za 2.5m. Kabel nic Ci nie zmieni w dzwięku oprócz upożądkowania dzwięku i podniesienia jego klasy icon_wink.gif

Jeśli chodzi o drapak to polecam kolegę Belfer i Roro. To stare, drapakowe wygi icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chciałem upolować Cantony GLE100, które mi polecałeś. Sprzedający jednak nie chciał opuścić ceny poniżej 1000zł - za tyle miał kupca w rodzinie. Kusi mnie aby upolować sobie parę ładnych vintage-owych monitorów ale zniechęcony kontaktem z handlarzami będę szukał okazji od osób prywatnych. Sprzęt, który mam aktualnie wystarczyłby do nagłośnienia salonu - ok 32 m2 zaś do sypialni mógłbym sprawić sobie coś równie fajnego. Sprzedający od kolumn zachęca żebym poszedł za jakiś czas w jego ślady i przesiadł się "na lampy" - podobno do relaksującego słuchania rewelacja.
W sprawie okablowania spróbuję zastosować w tym tygodniu porady kolegi o ksywce "audioburak" z forum audiostereo.pl. Zachęca do zastosowania drutu solid 0,5mm jako interkonektu oraz rozdzielenie sygnału do kolumny na 0,5mm do głośnika wysoko-tonowego i 5x0,5 lub przewodu głośnikowego do sekcji basowej. Koszty są praktycznie żadne. Jak zmajstruje i podłączę okablowanie podzielę się wrażeniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksywka mało zachęcająca...icon_smile.gif. Doradzę Ci nie kożystać z usług magików od kabli jeśli nie masz już jakiegoś doświadczenia. Często są to naciągacze.
Sam jestem wielkim fanem produktów diy i mam kolumny, kable, przedwzmacniacz, wzmacniacz lampowy robiony przez pasjonatów lub malutkie manufaktury ale tych z renomą. Można mieć dzwięk kilkukrotnie wyższej próby niż w podobnej cenie od renomowanych marek. Ale zalecam ostrożność.

Co do lamp to od niedawna stałem się fanem lampek. Niech Cię nie zwiedzie opinia o lampach, że to takie łagodne, ciepłe urządzenia. To wszystko zależy od ich doboru. Zdecydowanie polecam tą drogę.

Widzę, że się wciągnołeś w audio. To super. Bardzo fajne hobby. Poznasz ciekawych ludzi. Warto rozmawiać z audiofilami i bardzo krytycznie czytać recenzje i niektóre opinie. Sam też kiedyś mocno się udzielałem na As. Wejdz na ostatnie strony klubu sansui. Tam mnie znajdziesz. Do tej pory prowadzę tam batalie z handlarzami. Tam pełno naciągaczy więc Cię przestrzegam. Ale też poznałem tam kilku wartościowych ludzi.
Za to tutaj handlarzy brak natomiast grono audiofili jest zacne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...