Skocz do zawartości

kolumny pod onkyo 656


kalen

Recommended Posts

Witam wszystkich i pozdrawiam - to mój pierwszy post ale przeczytałem już całą masę i jak to się mówi zgłupiałem.
Tuner wybrałem ONKYO 656 i co do niego dobrać? Może po kolei:
- salon około 30m2,
- muzyka ja rock, żonka hity na czasie icon_smile.gif
- będzie często grało radio internetowe,
- filmy też w miarę regularnie,
- nie jesteśmy melomanami - teraz podłączona stara wieża święcąca na kolorowo a do niej 4 głośniki spięte na krótko tzn. po 2 sztuki do jednego wejścia.

Proszę o pomoc w doborze kolumn i tu się zaczyna:
- czy jakiś zestaw typu Taga Jamo ewentualnie inny proponowany,
- czy kompletować kolejno jeśli tak to co i w jakiej kolejności.

Najważniejszy budżet:
- jeśli od razu wszystko to muszę się zmieścić w okolicy 2k
- jeśli zbieranie to hmm 1,5k

Z góry dzięki za pomoc i sorry jeśli temat się powielił ale za duży mętlik już w głowie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro głównie piszesz o muzyce czemu nie bierzesz pod uwagę wzmacniacza stereo i dwóch kolumn ???
Zyskasz na jakości brzmienia zdecydowanie, a temu, że dwie kolumny będą tańsze niż 6 (sub w kinie to podstawa) -czyli dwie kupisz o umowną klasę lub dwie lepsze, zaś amplituner w tym samym budżecie odstaje znacznie w jakości brzmienia od klasycznego wzmacniacza analogowego. Pamiętaj, że film to też muzyka i dźwięk. Jak procentowo rozkładasz muzykę (radio, hity itp) i filmy ? Co będzie częściej grało ?

Patrząc po sobie, gdzie kiedyś świadomość miałem marną brnąłem w kino domowe, aż w końcu człowiek zmądrzał i teraz do muzyki czy filmu polecam zdecydowanie lepszej klasy sprzęt stereo. Zestaw stereo za 2000 zł w muzyce zabrzmi jak kino domowe w granicy 4000 -5000 zł (oczywiście rozsądnie dobrany).

Budżet na kino bardzo skromny, wspomniane Onkyo kosztuje ponad 2000 zł, więc trochę nie rozumiem jak masz się w tej kwocie przy tym amplitunerze zmieścić jeszcze z kolumnami ????

Filmy na zestawie kina domowego jest sens odtwarzać jeśli ma się przynajmniej Blu Ray, w innym przypadku osobiście sensu nie widzę.

...a co oznacza, że nie jesteście melomanami? Nie lubicie jak coś ładnie brzmi, jak można się relaksować przy ładnym brzmieniu, nie zaś przy niesprecyzowanych dźwiękach muzykopodobnych z jakieś tandety z membraną ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy sub jest podstawą????? Od wtedy kiedy konstruktorzy wpadli na pomysł budowy systemów wielokanałowych. To, że nie włączasz subwoofera świadczyć może o tym, że albo zestaw jest niewłaściwie dobrany, albo źródło dźwięku jest fatalne. Dziwi mnie to, że różnicy nie masz zbyt dużej przy włączonym sub. Dane techniczne na papierku, a własne ucho to dwie różne sprawy. Nie jestem zdania, że kino domowe warto kupować nawet dla kilku procent łącznego czasu użytkowania, a nawet więcej, jest to dla mnie niezrozumiałe totalnie, ale jeśli ktoś się uprze to cóż poradzić ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalen jak budżet 2 tys i chcesz nowy i w dodatku w taki duży metraż to sugeruję coś w stylu Magnat supreme1002, lub ciut większych 2002 i wzmacniacz Pioneer A30.
Cytat

na wypadek gdyby w filmach brakowało przestrzeni myślałem o dodatkowym podpinaniu jako satelity obecnych głośniczków.


Dobra przestrzeń to dobre ustawienie kolumn względem ścian i słuchacza. Podpinanie czegoś tam z tyłu i w takim stylu jak piszesz, to co ma wnieść, chyba bardziej bałagan i " przeszkadzajki ", niz przestrzeń.
Co zaś do filmów, to aby podać sygnał audio z TV ( który ma wyjście audio optyczne) dla filmów, koncertów warto dokupić DAC fiio D3.


Cytat

Od kiedy sub w kinie to podstawa? Jest sporo kolumn które maja niskie pasmo od 20 hz i dają nieźle radę. Ja suba prawie nie włączam. Nawet jeśli obejrzysz kilkanaście filmów z dźwiękiem 5.1 to warto kupić zestaw kolumn.


W sumie Simson już napisał, filmy są w 5.1
Co do pasma w kolumnach od 20 Hz to jesteś optymistą w słowo pisane, albo w to co słyszysz z kolumn, że jest pasmem 20Hz.
Czy takie kolumny są, zapewne, ale w cenie kilku Cantonów gle które pewnie masz na myśli.
To że napisali pasmo od 20 Hz do ... to część prawdy, zapomnieli dodać że np. 20Hz przy -6dB, czy -8dB. Niby nic złego, ale robi różnicę.
W sumie o każdych kolumnach można napisać, że mają takie pasmo, a jednak zdajesz sobie sprawę, że byłoby to mówiąc delikatnie nadużycie. Nawet w dużych kolumnach ( pomijam cenę), pasmo niskich tonów równe reszcie pasma robi się przy około 50-70Hz i właśnie takie pasmo większość ludzi odbiera jako mocny bas o dobrej ilości i zejściu ( przypomnę że głośniki nisko tonowe przeciętnie pracują i cięte są na zwrotnicy przy 300Hz, czasem 600Hz) , oczywiście ten poniżej 45-50 Hz też mile widziany, ale zwykle już jest na -3dB( połowę cichszy) i jest ok, takie są fakty, im niżej tym nieco gorzej.
Przeciętna kolumna w kwestii niskiego basu z subem w filmie nie wygra, bo nawet nie musi bo to są dwa produkty o innym nieco przeznaczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy da rade pójść w stereo a później ewentualnie dokupić 2 kolejne takie same głośniki? Potem pytanie czy takie same czy jakieś słabsze?


Nie ma zakazu dokupywania sobie kolumn icon_wink.gif z rynku modele też nie znikają z dnia na dzień, jesli miały by być takie same;)
Sporo film oferuje tzw pełno wymiarowe monitory na głośniku 16tce i jakieś maluchy służące jako efekty do kina, lub jako kolumienki do bardzo malutkich pokoi. Jak się sprawdzą monitory w 30 m , według mnie średnio.
Przykład duży i mały monitor np. Magnat supreme 202 i mały 102, Dali zensor 3 i 1, Monitor audio bx2 i bx1 .


Cytat

wyszedł an ja kolejny szczegół - głośniki mają być małe icon_smile.gif Warunek 2-giej połówki.


Oj to niech już Ci żona doradza, może w rewanżu zasugeruj gotowanie posiłków w małym 1L rondelku, czy mini lodówkę samochodową zamiast normalnej( nie bierz do siebie).
Twoja kasa i zabawa, ale zamiast pary przynajmniej pasujących do salonu i grających podłogówek, będziesz mieć w dużym salonie niedopasowane małe kolumny, a potem jeszcze dołożysz dwie i będzie gorzej.
Wiadomo, że mniejszy odpowiednik modelu będzie grał ciut ciszej i inaczej w brzmieniu - więc jak pisałem to wyrzucanie kasy i jak mam być szczery to jako takie jak to nazwałeś efekty przestrzenne do stereo szkoda by mi było kasy, nawet na 4 takie same kolumny...bo to będzie "freak" , a nie poprawa , , a jak nie chcesz koniecznie wydać to kup te efekty jak najtaniej , to będziesz mniej żałować.

I tak sobie pomyślałem że jak chcesz takowych "wrażeń" to lepiej kupić wzmacniacz stereo z wyjściem na subwoofer np. Yamaha AS-500, AS 501, AS301( te z 1 mają też wejście optyczne), lub nieco słabszy Onkyo A-9030 i kiedyś właśnie subwoofer zamiast takich efektów do stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnki garnkami czasem lepiej ugotować w małym a czasem w dużym.
Skoro jest różnica ogólna w głośnikach - głośnik głośnikowi nie równy, np DALI od HECO to może znajdzie się jakiś złoty środek.
Lokalnie w sklepie ze sprzętem audio dostałem propozycje ZENSOR 3, MONITOR AUDIO BRONZE 2, MONITOR AUDIO SILVER 2, PHONAR VERITAS P2. Tutaj doszły jeszcze Quadral Quintas 6500 i HECO
Dodam od razu że phonar za drogie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadral quintas 6500 to niewielkie podłogowki. Jeśli nJadziesz na nie miejsce dobrze sprawdza się w kinie. A stosunkowo łatwo je napędzić aby grały z amplitunerem także w kinie.
Granie ładniejsze dynamiczne to silver 2. Aczkolwiek cały set tych kolumn wyjdzie ci dużo drożej.
Bardzo dobrze wyglądają także magnat shadow. To dobre monitory o nieco lepiej kontrolowanym basie od wspomnianych supreme.
Wielkość zaskakuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś innym wątku znalazłem informację o takiej kompozycji:
"Jeśli natomiast skłonił byś się w kierunku kina to polecał bym system oparty o elektronikę Onkyo 555 lub 656 albo Yamahe 481 lub 681, to w zależności od ceny oraz zestaw kolumn Dali Zensor 3 + Zensor pico lub Magnat Quantum 723 + Center 72. Oczywiście oba zestawy wsparte subwooferem."

Skopiowałem bo amplituner taki jak wybrałem czyli 656 ONKYO. I teraz zapytanie:
jeśli na początek kupuję 2x Dali Zensor 3, to czy później wrażenia słuchowa zmieniają diametralnie po dołożeniu np. 2x Dali Pico i subwofera?


Nie jest wykluczone że będę już zadowolony z samych Zensor 3 i wted może samego suba dokupie.


Jaki subwoofer za rozsądną kasę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem.
Bo wybierzesz onkyo i zensor 3 które wepniesz na fronty.
Dokupujac z czasem centralny i tyły pico czy większe nie ma znaczenia nie zmieniasz dźwięku tylko go rozszerzysz.
Więc tu się diametralnie nic nie zmienia jeśli chodzi o jakość.

Pytanie w końcu czy szukasz podłogowek czy monitorów?
Zensor 3 to bardzo fajne kolumny.
Sub do nich to coś pokroju klipsch r10sw lub dali e9.


Zapraszamy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...