Skocz do zawartości

Amplituiner i kolumny do Spotify


Dobre Mzimu

Recommended Posts

Witam,

Powoli przymierzam się do zakupu sprzętu audio. Mój budżet to około 4,5 tys. zł., za które mam zamiar nabyć amplituner stereo z obsługą Spotify i kolumny. Preferuję sprzęt nowy. Zestaw ma nagłośnić pokój 25 m2 otwarty na kuchnię, z tym że dźwięk skierowany będzie prostopadle do tejże kuchni (w końcu nagłaśniać ma pokój, nie gary icon_wink.gif ). Słucham bardzo różnorodnej muzyki, zatem mam taki - być może utopijny - plan zakupu sprzętu, na którym dobrze zabrzmią zarówno utwory metalowe i rockowe (50% słuchanej przeze mnie muzyki, m.in. Metallica, Paradise Lost, Dream Theater, Pink Floyd, Dire Straits, Genesis), jak i nieco inne klimaty np. Depeche Mode, Massive Attack, Vangelis, Marek Biliński, a także symfoniczna muzyka filmowa. Nie słucham żadnego "um-cyk, um-cyk", nie lubię basu obijającego mi wątrobę niczym Ivan Drago, nie słucham też muzyki zbyt głośno. Jak już kupię, to ma to grać długie lata, nie planuję odkładania kasy i wymiany np. kolumn za 2-3 lata (no ale "nigdy nie mów nigdy").

Na oku mam dwa amplitunery: Onkyo TX-8150 i Yamaha R-N500 (ew. R-N602). W kwestii doboru kolumn zamierzam wybrać się na odsłuch (Warszawa), jednak z racji dość zróżnicowanej oferty salonów audio, wolałbym ograniczyć liczbę odwiedzanych miejsc poprzez wybór takiego, w którym mają najbardziej pasujące do ww. urządzeń i muzyki kolumny. Zatem pytanie do Szanownych Forumowiczów: który amplituner lepiej sprawdzi się w tym zakresie muzycznym i z jakimi kolumnami wypróbowywać go w odsłuchu? Preferowany przedni BR, ewentualnie coś z tylnym, czego nie trzeba zbyt daleko odsuwać od ściany (30-40 cm). Aha, pudła mają być jasnobrązowe. Żartuję... icon_biggrin.gif

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, co do połączenia brzmienia rockowego i metalowego to raczej mniejszy problem, niż połączenie metalu i np bluesa.
Oba amplitunery czyli Onkyo tx 8150 i Yamaha rn 602 funkcjonalnie są podobne, a brzmieniowo dość neutralne tzn nie popadają w jakieś skrajności.
Model Yamahy rn 602 względem rn 500 jest wyraźnie lepiej grający, wydajniejszy i wyposażony, tak więc mając w głowie Onkyo tx8150, to alternatywną jest rn 602, a nie rn500.
Osobiście porównując je w domu to yamaha ma plastyczną i naturalną średnicę, dół jest nieco cieplejszy sprężystszy, góra ma sporo powietrza. Zaś Onkyo gra jakby twardziej. choć nieco równiej . I tu zasada dobierając do np. twardo i ostro grającego piecyka twardo grające kolumny można przesadzić, bo sprzęty powinny swoje cechy jakoś wzajemnie uzupełniać, a nie dublować.

Co do pytania który lepiej się sprawdzi nie ma dobrej odpowiedzi, bo to zależy od dwu rzeczy konkretnych kolumn i indywidualnego gustu kupującego. Nawet niedrogie kolumny bardzo różnią się stylem między sobą, co może zaowocować że jakiś zestaw kolumn nie zgra się z danym amplitunerem, a znów inny będzie super.


Przy sytuacji kiedy kupujesz od początku i amplituner i kolumny sprawę brzmienia skorygujesz więc kolumnami w salonie audio. W sytuacji kiedy byś miał w domu jakieś kolumny musiałbyś pewnie amplitunery pożyczyć domu, bo mimo niby subtelnych różnic , są one na tyle słyszalne że mogą zadecydować o zakupie, lub nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. W takim razie R-N500 odpada z gry.

Cytat

Osobiście porównując je w domu to yamaha ma plastyczną i naturalną średnicę, dół jest nieco cieplejszy sprężystszy, góra ma sporo powietrza. Zaś Onkyo gra jakby twardziej. choć nieco równiej . I tu zasada dobierając do np. twardo i ostro grającego piecyka twardo grające kolumny można przesadzić, bo sprzęty powinny swoje cechy jakoś wzajemnie uzupełniać, a nie dublować.


Czyli np. do równo grającego, "twardszego" Onkyo dobre będą raczej "miękkie" kolumny z ewentualnym uwypukleniem indywidualnie preferowanych przeze mnie zakresów (których? - wyjdzie pewnie w trakcie odsłuchu)?

Sprawdzę oba urządzenia, choć z racji rozpiętości gatunkowej wydaje mi się, że Onkyo, jako bardziej neutralne, może być lepszym kompromisem. Cóż, odsłuch skoryguje wszelkie założenia. icon_smile.gif
Byłbym wdzięczny za sugestię modeli kolumn, które warto odsłuchać z tymi amplitunerami. Jeśli chodzi o mój zakres cenowy (momentami z lekkim naciągnięciem), to widzę w sklepach internetowych m.in. Dali Zensor 5 / Concept 6, Indiana Line Tesi 560, Klipsch Reference R-26F, Monitor Audio MR6 / Bronze BX5, Polk Audio TSx-330T, Tannoy Mercury 7.4... Niestety nie ma jednego sklepu, gdzie posłucham ich wszystkich, może więc któreś z ww. można/trzeba skreślić już na starcie? Bardzo by mi to ułatwiło poszukiwania.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Biorąc pod uwagę twoje preferencje muzyczne, wielkość pomieszczenia oraz budżet proponuje następujące zestawy.
Yamaha rn602 z elac f6, lub heco music style 900
Onkyo 8150 z monitor audio bronze 6 lub dali zensor 7 i melodika bl40.

Zapraszam cię na odsluch abyś sam mógł zdecydować który sprzęt jest dla ciebie. Mige tez wysłać któryś system do Ciebie na testy abyś lepiej mógł określić co ci się podoba w danym systemie a co nie.

Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Zacznę od elektroniki - rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z trzech amplitunerów sieciowych - Onkyo TX-8150, Yamaha R-N602 oraz Pioneer SX-N30DAB. . Onkyo i Pioneer to tak naprawdę dwa bliźniacze urządzenia. Yamaha jest bardziej rockowa, podkreśla skraje pasma. Onkyo jest łagodniejsze, dokładniejsze, bardziej analityczne. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz dobranych kolumn.
Jako alternatywa do powyższych amplitunerów zaproponowałbym system dzielony Denon PMA-720AE + DNP-730AE. Troszeczkę wyższa cena, jednak brzmieniowo jest to konkurencyjny zestaw. Denon oferuje bardziej ciepłe, miękkie, gęste granie.

Kwestia kolumn - na pewno będę proponował bardzo dobrą, polską konstrukcję Pylon Audio Sapphire 25. To uniwersalne kolumny, które na pewno idealnie sprawdzą się w Twoim systemie. Jako alternatywa spójrz proszę na Indiana Line Tesi 560 MK2, które świetnie sprawdzi się w połączeniu z Onkyo i PIoneer. Drugą opcją jest najnowsza kolumna Melodika BL40 MK2, która będzie odpowiednia szczególnie do zestawu Denon. W zadanym budżecie warto jeszcze odsłuchać zestawy Monitor Audio, koniecznie Tannoy Mercury 7.4, Dynavoice DF-6.
Na koniec propozycja kolumny znacznie bardziej wyrafinowanej, na pewno trochę spokojniejsze w basie, ale oferującej świetny, gęsty, dobrze wypełniony dźwięk z plastyczną górą pasma - Audio Academy Phoebe III.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Z Warszawy masz do nas całą drogę autostradą, od zjazdu z autostrady 1.5km do salonu bez korków, do dyspozycji ogromny prywatny parking na terenie zamkniętym salonu. Natomiast na miejscu mamy ogromny asortyment elektroniki i kolumn, wszystko można sobie spokojnie i komfortowo porównać, odsłuchać i dobrze wybrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home i Q21,

Dziękuję za sugestie, jednak część Waszych propozycji - Pylon, Melodika, Elac, Heco - to kolumny z tylnym BR, czego wolałbym uniknąć. Jak pisałem na początku, nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże odsunięcie ich od ściany, właściwie to chciałbym tę odległość możliwie zmniejszyć. Podobno jest to możliwe w przypadku MA (dwa otwory BR, przód + tył) oraz Tannoy (dwa mniejsze z tyłu) - żeby to sprawdzić, będę musiał to sprawdzić. icon_wink.gif Ale z tym niestety trzeba poczekać z racji wyjazdu służbowego. icon_sad.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie BR wcale nie determinuje tego, czy kolumny dobrze zagrają blisko ściany, czy nie. Zwróć uwagę, że niektóre konstrukcje mają BR na dolnej ściance i nie trzeba ich wcale wieszać pod sufitem by dobrze zagrały. Ciekawego materiału w tym względzie dostarczają testy w niemieckim miesięczniku Audio. Przy każdej testowanej kolumnie recenzenci zaznaczają pozycję w jakiej kolumna powinna grać (przy ścianie, nieco dalej lub bardzo daleko) oraz rodzaj pomieszczenia (małe, średnie, duże oraz dobrze, średnio lub słabo wytłumione). Z tego co pamiętam Monitor Audio, np. model Silver RX 8 z BR z przodu ma zalecane akurat duże oddalenie od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. To zależy od tego jak bas kolumn jest ekspansywny, czy właśnie kolumna z basem idzie w ilość i "pompuje" powietrza ile może, czy jest bardziej wstrzemięźliwa i stawia na coś innego.
Miałem JBl-e grały, wytłumienia wewnątrz było nie wiele, nisko- tonowe głośniki lubiły się mocno poruszać toteż przedni br dmuchał mocno. Podobnie mam w małych Missionach z tylnym br, stoją blisko ściany i muszę je zatykać, by zredukować ilość basu, bo jak na maluchy jest go dużo..
Zaś w obecnych Elac a tylnym br (dwoma) bas niewiele dmucha, poniekąd wynika to z faktu, że wewnętrzna komora 2 głośników niskotonowych jest mocno wytłumiona w efekcie kolokwialnego dmuchu od tyłu niema , a same głośniki mają lepszą i szybszą kontrolę basu.
Inna sprawa że do kolumn często dołączane są zatyczki do otworów br, więc można zatkać co ja czynię.

Większa odległość od ścian owszem poniekąd załatwia fale odbitą z tylnego br, ale pamiętać trzeba o innej drugiej rzeczy, że kolumna woli stać odsunięta od ściany niż do niej dołożona bo zwyczajnie wtedy słuchając mamy wrażenie większej głębi, takich wewnętrznych w dal planów jak gra muzyka, (sorry za może niezbyt ładny opisowy język).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... icon_redface.gif Dzięki za wyjaśnienia, mam widać olbrzymie braki w tej dziedzinie.
Biorąc pod uwagę przewidywane żonine utyskiwania na "zagracanie" pokoju, 20 cm od ściany byłoby pożądaną odległością, im więcej centymetrów, tym trudniejsza sytuacja rodzinna. icon_wink.gif No cóż, jak już posłucham, znajdę i kupię, to szanowną małżonkę posadzę i może ugłaskam ją dźwiękiem. icon_biggrin.gif

Cytat

Większa odległość od ścian owszem poniekąd załatwia fale odbitą z tylnego br, ale pamiętać trzeba o innej drugiej rzeczy, że kolumna woli stać odsunięta od ściany niż do niej dołożona bo zwyczajnie wtedy słuchając mamy wrażenie większej głębi, takich wewnętrznych w dal planów jak gra muzyka, (sorry za może niezbyt ładny opisowy język).


OK, rozumiem o co chodzi.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w sprzęcie nie ma oczywistych rzeczy jakiś ściśle mierzalnych. Można owszem sporo poczytać, ale potem trzeba to skonfrontować z rzeczywistością, aby lepiej zrozumieć to co ktoś pisał ( mam na myśli testy i recenzje ).
Dodatkowo za te same pieniądze można dostać kolumny dwu marek spełniające inne gusta, potrzeby ( to dla wielu nadal jest zaskoczeniem)
Myślę że jedna wizyta więcej w salonie, czy sklepie na porównaniu np. kolumn pozwoli Ci bardziej i dłużej cieszyć się potem z zakupu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.
Niestety jest to jeden z wielu mitów "mam przedni bas reflex, dopycham kolumny do ściany".
Część kolumn z tylnim bass reflexem gra lepiej nawet dosuniętych niż te z przednim.

Niewątpliwie zawsze stracisz na jakości jeżeli chodzi o stereofonie i przejrzystość wysokich tonów.

Podjedz do nas na odsłuch, możemy na chwile też dosunąć kolumny icon_biggrin.gif
Jak masz za daleko zapraszam do wypożyczenia sprzetu do domu. Łatwiej będzie przekonać małżonkę.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...