Skocz do zawartości

Dobór głośników do amplitunera Onkyo TX-L50


Engine

Recommended Posts

Witam serdecznie icon_smile.gif

Mam amplituner Onkyo TX-L50.
Strona producenta: Klik

Kończę generalny remont domu i powoli przymierzam się do zakupu kolumn. Trochę pogrzebałem w sieci i zestawów kolumn 5.1 jest od groma, niemniej z racji, że amplituner ma moc wyjściową 80W/kanał to ciężej znaleźć coś konkretnego. Niestety jestem laikiem jeśli chodzi o Home-Audio (więcej miałem do czynienia z Car-Audio). Jesteście mi w stanie doradzić, jakie kolumny dobrać do tego amplitunera?

Powierzchnia salonu jest nieduża - 4m x 4m x 2,35m

Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje nt. rozmieszczenia mebli itd. to coś naszkicuje i wrzucę icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierasz moc kolumn do jakiejś mocy amplitunera kd , kolego lata 80 minęły, dawniej były takie przesądy. Były dwa obozy, jeden że kolumny muszą być mocniejsze , a drugi obóz, że wzmacniacz mocniejszy.
I jak to bywa wgrywał obóz trzeci który kupował te kolumny które grają najlepiej ze wzmacniaczem icon_wink.gif

Nie wiem czy to Onkyo ma moc 80W na kanał( może jak to zwykle jest w opisach producentów 80 w przy 1 kanale i paśmie 1 kHz) , ale realnie jest raczej i dobrze jak koło 2x 40W przy 8 ohm i z 2 x70 przy 4 ohm w trybie kinowym maksymalnie może z 5x 20W .
Sądzę tak z dwu powodów, te najtańsze klasyczne kinowe amplitunery mają niewiele więcej, choć sytuacja nieco się poprawia .
Ten klasyczny nie jest bo to konstrukcja klasy D z zasilaczem impulsowym w dodatku niedroga. O co chodzi, a o ekologię niby z jego maksymalnego poboru mocy ( max 60W, tylko ,,,60W) da się w stereo wykrzesać ok 2x 70W ( tak jest w np Pioneer A70 i ma 2x 60 W przy 8ohm i 2x 100W przy 4 ohm), ale tu masz aż 5 kanałów.
Celowałbym więc w kolumny bardzo efektywne ( dB powyżej 90-93 dB, średniej wielkości) aby amplituner miał łatwiejsze zadanie i nie był obciążany.
Tak z głowy np Klipsche na front np Klipsch Reference Premiere RP-250F, KLIPSCH REFERENCE RF-52 , czy taniej Klipsch SYNERGY F-10 , lub F -20 a na tył jakieś monitory na głośniku 10 cm plus centralny i subwoofer.
Lub na front jakieś z głośnikiem 15 i tył jak wyżej. Lub gotowy tego typu http://www.ceneo.pl/11375112#mh=s8T0jykX82...56EznV-LTDAhQO0 , http://www.ceneo.pl/14163364#mh=Q2p6UZyV26...9aJVTGvWhpQlKC0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dlaczego wybrałeś ten model nie mając kolumn?
Ze względu na slim design?

Jaki budżet na kolumny?
Tak przydało by się jakieś ustawienie.

Z nowych systemów od taniego quadral quintas 6500, poprzez heco victa set 702, indiana line tesi 560, monitor audio serii mr.

Klipsch rp250 pod względem wielkości owym nadały by się. Jednak jest to nie udany model i jeśli chciałbyś wejść w tą firmę to raczej w model rp260 czy tańszy r26f.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...