Skocz do zawartości

Jakie głośniki do wzmacniacza Pioneer A-30


Mario84

Recommended Posts

Witam,
Pomożecie mi dobrać głośniki do wzmacniacza pioneer A-30 (wzmacniacz już kupiony), pomieszczenie w którym będzie znajdować się sprzęt, ma około 24m2. Rodzaj muzyki jakiej słucham: ambient, imd, electronic, chillout, dub, dub techno, house, dubstep, Drum&Bass, minimal techno, (generalnie elektroniczna ) niestety mam ograniczenia gabarytowe głośników : szerokość 230mm wysokość maks. 500mm głębokość maks. 350mm.
Cena maksymalna do 1500zł.
Dziękuję za pomocne odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kupić same głośniki, czy może jednak kolumny (kolumny głośnikowe)? icon_wink.gif

Mogą być używane (co polecam, bo kupisz dużo lepsze dźwiękowo niż nowe), czy muszą być nowe?

Ale by Ci coś doradzić dobrze by jeszcze wiedzieć choć zupełnie podstawowe rzeczy. Takie jak jaki rodzaj dźwięku preferujesz, jaką jego barwę? Czy ma być on jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, suchy, czy odwrotnie?
Jakie masz możliwości ustawienia kolumn w pokoju? Jakie są odległości kolumn od ścian tylnej i bocznych, jaki ich rozstaw, jaka odległość od miejsca odsłuchowego? Przydałby się rysunek pokoju z propozycją rozmieszczenia w nim kolumn, miejsca odsłuchowego, mebli.
Dlaczego kolumny mają takie ograniczenia gabarytowe?
Jak ustawić kolumny i co z akustyką pomieszczenia, dowiesz się gdy przeczytasz te miniporadniki. Nie lekceważ tych wiadomości.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Jakie masz źródło dźwięku? Jakie okablowanie? Jest przynajmniej w miarę dobrej jakości (miedź beztlenowa OFC o większej klasie czystości - choć 5 N)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam po kolei:
Chcę kupić kolumny głośnikowe (potocznie głośniki icon_razz.gif)
mogą być nowe, mogą być używane, ważne żeby były trwałe i nie musiał za parę lat zmieniać,
Barwa dźwięku... tu będzie trudno, napiszę swoimi słowami. Chciałbym żeby bas był miękki, ale doniosły - wyraźny, wyższe tony ostre.
Wymiary pomieszczenia, w załączniku. Miejsce odsłuchu (kanapa) będzie znajdowało się w odległości ok 3m. mniej więcej na tej samej wysokości co kolumny (głośniki wysokotonowe, będą na wysokości uszu).
Kolumny mają ograniczenia gabarytowe, ponieważ muszą się zmieścić pomiędzy meblami i TV. Oprócz tego ustawienia, jest jeszcze jedna możliwość - zawieszenie na ścianie prawie pod sufitem, ale to raczej nie jest dobry pomysł.
Źródła dźwięku to laptop samsung rf710, iPhone 5s i TV LG (jakiś smartTV).
Okablowanie... nie wiem czy mam tak czuły słuch, żeby to miało wpływ. Czy mocno ono wpływa na jakość dźwięku? Jeśli będzie trzeba, kupię coś lepszego icon_wink.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest łatwo. Z akustyką czy ustawieniem kolumn u Ciebie. Co wiesz, bo czytałeś miniporadniki, prawda?
Ani z dobraniem tak grających kolumn.

Kolumny są wtłoczone pomiędzy meble. Czyli będą odbicia, podbarwienia dźwięku. Słaba scena stereo. Choćby i dlatego, że rozstaw kolumn jest zbyt mały a miejsce odsłuchowe za daleko. Będą też odbicia dźwięku od ściany za głową.
Nie wróży to dobrze jakości dźwięku.
Powieszenie kolumn na ścianie, to jeszcze gorszy pomysł.

Tak grające kolumny jak piszesz, że chcesz, to na razie kojarzą mi się B&W DM 602, Magnat z serii Quantum, jakieś JBL, Klipsch.
Konkretniej możesz i Ty poszukać. Ja postaram się w weekend, bo na tygodniu nie mam czasu szukać.
Może koledzy coś podpowiedzą?

Źródła dźwięku masz takie, że przydałby się dobry, wielowejściowy (czyli liczba wejść i ich standard powinny odpowiadać wyjściom źródeł dźwięku jakie będziesz stosował) DAC, by przyjąć dźwięk z tych elementów i go poprawić.
Bez DACa będziesz miał słabą jakość dźwięku.

Okablowanie jest ważne o tyle, że nie powinno degradować dźwięku. Co do słuchu, nie wiem jaki masz. Ale większość osób ma słuch lepszy niż sądzi. Wpływ kabli da się wysłyszeć nawet w dość niedrogim zestawie audio.

I na koniec. Głośniki, jak się potocznie mówi na przetworniki elektroakustyczne, to nie są kolumny i odwrotnie.
Jeśli głośnik w kolumnie ulegnie awarii, to powiesz, że zepsuł się głośnik w głośniku? icon_rolleyes.gif
Zabrzmiało to dziwacznie, prawda?
Stosujmy więc poprawne nazewnictwo, abyśmy byli dobrze zrozumiani i nie kuriozalnie śmieszni.
Jak babcia mojego kolegi, która to na wszystkie autobusy mówiła pekaes a na wszystkie samochody osobowe taksówka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie problem.
Zabudowales ściankę i bach.

Z podstawowych elac bs73, b6, dali zensor 3.
Ale wybór musisz dokonać po odsłuchu kolumn u siebie inaczej nie kupuj w ciemno.
Sprawdzisz zdecydujesz. Bo teoria jedno a praktyka drugie. To pomieszczenie i ustawienie zweryfikuje czy będą grać dobrze


Pozdrawiam i zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elac bs73, b6, dali zensor 3. wszystkie mają bass reflex z tyłu, a kolumny będą prawie przytulone do ściany. Z tego co już wiem, jeśli bass reflex jest z tyłu, kolumny powinny być odsunięte od ściany (około 1m).
A co myślicie o BMN M1 lub MONITOR AUDIO BX2?

"Ale wybór musisz dokonać po odsłuchu kolumn u siebie inaczej nie kupuj w ciemno. "
- to można tak sobie brać i oddawać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wiesz jakiego brzmienia oczekujesz, to można ryzykować w ciemno. Jeśli nie, dobrze jest posłuchać. Najlepiej u siebie w pokoju.
S4Home i kilka jeszcze salonów jak Q21 daje możliwość wypożyczenia kolumn i posłuchania ich u siebie.
Możesz też szukać takich, używanych koło swojego miejsca zamieszkania. I próbować namówić sprzedającego na odsłuch u Ciebie.
Albo choć posłuchać u niego, jeśli ma podobne warunki lokalowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z wielu mitów audio. Bas reflex z przodu i mogę odsunąć kolumny.
A no nie.
A te co mają bass reflex czadem się zatyka gąbka no to jak w końcu?

Ciężki orzech. Niektóre kolumny mają duży bas reflex i jego wylot nie pracuje na tyle intensywnie aby kolumna charzczala, taki dźwięk załamania powietrza.

Tak czy siak stracisz, dosuwajac je.
Monitor audio bronze 2, ma twardy bas, to dobra kolumna ale z pioneerem może być delikatnie sterylnie. Chyba że lubisz takie granie.

Tak kolumny wyślemy i sobie sprawdzisz. Jak cię tak nurtują to wyślemy bronze jako pierwsze icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...