Skocz do zawartości

Kolumny dla starego amplitunera i integry


Hoo-Lec

Recommended Posts

Witam serdecznie, szukam nowych kolumn gdyż obecne Kef Q100 dziś wysyłam do nowego właściciela i od jutra zostaję w domu z integrą i ampli bez kolumn icon_sad.gif
Sukam czegoś co zagrało by ciekawie z posiadaną resztą toru.



1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

2500-3000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

tylko używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Ampituner Pioneer QX 9900, Xindak XA 6590V, Rega Dac, kable WireWorld Solstcie 7, interkonektory do zmiany jakieś budżetowe. żródłem bedzie narazei laptop Spotify premium I Foobar pliki flac

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

12 m2, rysunek zamieszczam poniżej, pokój bedzie przeznaczony tylko do tego, czasem przenocowanie rodziny/znajomych.

6) Jakiej muzyki słuchamy
szeroki przekrój jazz/electro-jazz, klasyczny rock Dire Straits, Police, artyści typu Pablopavo, z bardziej dynamicznych Daft Punk, czasem polski Hip Hop ale tylko Fisz, żona czasem jakiś pop typu Nelly Furtado

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Sprzęt na 2-3 lata ewntualnie odsprzedarz wszystkiego I zabawa od nowa icon_smile.gif

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Rzczej kolumny podłogowe, wcześniej błednie myślałem o podstawkach ze względu na żonę ale wystarczyło zapytać i okazało się że bardziej jej odpowiadają podłogowe icon_smile.gif

9) Dźwięk jaki lubię:
Jak wiadomo gust muzyczny jak i upodobania co do dźwięku ewoluują, wcześniej uważałem analityczność kolumn za priorytet, dalej podoba mi się taki dzwięk ale chiałbym wyraźną scene bym przy słuchaniu Delicate sound of thunder wiedział dokładnie gdzie stoi Dave icon_smile.gif
Bardzo podoba mi się dźwięk Infinity Kappa 8.2 to chyba zasługa wstęgowych wysokotonowców.
Co do brzmienia posiadanych urządzeń.
Pioneer bardzo mocny dół i soczyste średnie średnioniskie, wysokie troche schowane dlatego myślę o jasnych kolumnach które podkreślą tą góre.
Xindak bardzo szczegółowy w porównaniu do Pioneera, wyeksponowana góra brakuje troche średnio-niskich ale nie jest to jakimś wielkim problemem. Piszę to w oparciu o odsłuch na Kef-ach Q100 więc z dużym prawdopodobiństwem jest to niemiarodajne.
Czyli tak naprawdę szukam kolumn które dociążą Xindaka i rozświetlą góre w Pioneerze icon_smile.gif prawdopodobnie jest to niemożliwe.

moje typy:
Quadral Amun Phonologue Gold tylko ze względu na wsęgę
Infinity kappa 6 ten sam powód
Castle Harlech S2 tak mi wpadły w oko ze względu na konstrukcję I że są 4 km od mojego domu icon_smile.gif
w przyszłym tygodniu wyjeżdzam na tydzień, po powrocie bedę chciał uzyskać do testów kolumny Alius na kilka dni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie pogdybać, bo nie słuchałem Dali 800.
Jeśli grają co najmniej na takim samym poziomie jak Dali 850, chodzi mi o średnicę i niskie.
A wysokie z racji głośników wstęgowych mają lepsze, bardziej rozdzielcze, to mogą być bardzo dobre kolumny.

Tylko naprawdę chcesz wstawić te kolumny do 12 m2? icon_rolleyes.gif
Wzmacniacz też powinien być dość mocny, wydajny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego. Tyle czasu jesteś na forum i nie czytałeś jeszcze o akustyce, czy ustawianiu kolumn? Wstydź się.
Podstawowe objawy, to kompresja dźwięku, niskich tonów. Odbicia od ścian, zniekształcenia.
Te zjawiska mogą na tyle zagłuszyć i zniekształcić resztę pasma, że słuchanie stanie się niemożliwe.

Nieraz w pokojach o szczególnych proporcjach i sporym oddaleniu kolumn od ścian odsłuch może być dobry. Ale to są wyjątki.
Może 10 - 15 % pomieszczeń wygasza niskie tony, zamiast je wzmacniać. Nie liczyłbym na to.
Chyba, że masz pieniądze na kupno kolumn a później na ich odsprzedaż, często za sporo niższą cenę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwie różne sprawy. Fala stojąca i wzmocnienie dźwięku poprzez zbytnią bliskość ścian i niedopasowanie wielkości kolumn do wielkości pomieszczenia. Fala stojąca może się wytworzyć nawet w pomieszczeniu z pozoru dobrze dobranym wielkościowo do kolumn.
A wynika raczej z proporcji wymiarów pokoju i ustawienia kolumn w nieodpowiednim miejscu. Wówczas często wystarczy przesunąć kolumny kilkanaście centymetrów i zjawisko może ustąpić.

Czegoś poszukam, ale daj mi trochę czasu. Ostatnio mam go bardzo niewiele. Spróbuję dziś albo jutro w nocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o Audium Comp 3 , rozmawialem z wlascicielem zgodzil sie na użyczenie kolumn do odsluchu na kilka dni oczywiscie za kalcja, nigdy nie mialem doczynienia z szerokopasmowcami. Jesli ktoś miał z nim doczynienia prosze o podpowiedz czy warto je sprawdzac w domu , kalcja to oczywiscie pelna kwota icon_smile.gif a wiadomo roznie w zyciu bywa icon_smile.gif czytajac recenzje wioskuję że mogą spełnić moje oczekiwania
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie nic nie szukam. icon_biggrin.gif Koniecznie posłuchaj tych kolumn. Są na swój sposób świetne.
Ale to kolumny dla doświadczonego audioluba. Bez urazy oczywiście.
Chodzi o to, że konstrukcje te grają neutralnie, dynamicznie, bardzo przestrzenie, płynnie i nieagresywnie.
Nie są to kolumny efekciarskie. I wiele osób byłoby zawiedzionych ich sposobem grania. Szczególnie w krótkim odsłuchu.
To kolumny dla człowieka, który wie czego chce. Pragnie słuchać muzyki a nie jarąć się cykającymi wysokimi i niskimi tonami schodzącymi do piwnicy.

Obawiam się że z Xindakiem nie będzie zbyt dobrze. Nie dostaniesz mocnych, dociążonych niskich a wysokie tony pewnie nie zostaną złagodzone.
Chyba te kolumny bardziej polubią się z Pioneerem.

Pamiętaj też, że są bardzo czułe na ustawienie. W nieodpowiednim nie dostaniesz dobrego dźwięku ani super stereofonii.
Ale jest również możliwe, że zakochasz się w tych kolumnach jak ja kiedyś w Sonus Faber.

Wykorzystaj dobrze czas odsłuchów. Postaraj się jak najlepiej posadowić kolumny. Spróbuj posłuchać nawet w takich ustawieniach (dalej od ścian)w jakich normalnie nie ustawiłbyś ich.

Zapytaj sprzedającego z czym u niego grały (elektronika, okablowanie). Może udałoby Ci się też pożyczyć jakieś kable?
Czekam na opis, wrażenia z odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę je miał do końca tygodnia I zobaczmy u niego gra to z Xindak xa 6590 bez v ta hybryda ma inne brzmienie,
ale raczej celuje pod kolumny do Staruszka icon_smile.gif z recenzji dowiedzialem sie ze Adiumy to wyjatkowe konstrukcje i faktycznie nie kazdemu odpowiada ale te kilkanascie godzin powinno dac mi odpowiedz icon_smile.gif na pewno napisze
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak kolumny juz są grają dopiero 3 godziny wiec ciężko coś sensownego wywnioskować, pierwsze dźwięki i buuu zawód 😖 aż musiałem opuścić sypialnię icon_smile.gif ochłonełem powrót i podstawowe rzeczy, dać im jak najwięcej powietrza odsunąć od ściany itp. Pomogło, scena trach i jest icon_smile.gif więc wniosek nr 1 piekielnie wrażliwe na akustyke pomieszczenia ale to już f1angel powiedział icon_smile.gif mozliwe ze jutro przeniose zestaw do salonu i zobaczę jak tam wypadnie. Robię szybki przegląd po listach i tu kolejna sprawa napewno nie są to kolumny uniwersalne nie każdy rodzaj muzyki zagrają równie dobrze, Paradise circus Massive attack brzmi świetnie ale już Angel mógł by mieć więcej dynamiki, nie mówię tu o np Master of puppets to wypada naprawdę blado ale pewnie jakość plików na Spotify wiele pozostawia do życzenia. Jednak jestem pod wrażeniem co potrafią te 7,6 centymetrowe przetworniki.
Na razie gra tylko Pioneer z dac źródło laptop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, przestawiaj, kombinuj, podłączaj czym masz i jak możesz. A najlepszej konfiguracji posłuchaj jak najdłużej bez ruszania czegokolwiek.
To są właśnie takie kolumny, że pokochasz, albo rozstaniesz się z nimi bez większego żalu.
Z drugiej strony nie ma chyba za rozsądną cenę takich kolumn, które by zadowoliły we wszystkich aspektach.
Jakby nie było na pewno będzie to bardzo pożyteczna lekcja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej wątpliwości dopiero dziś mogłem zagrać głośniej wyraźnie zarysowany sweet spot odchylenie 50 cm w którąkolwiek stronę powoduje wyraźną zmianę w dźwięku zapewne gdyby zbudować zestaw we właściwą stronę czyli kolumny => wzmacniacz itd. do tego z odpowiednią akustyką i metrażem pokoju napewno można się w nich zakochać, no nic będę próbował dalej z ustawieniami
Pozdrawiam
ps. w załączniku ustawienia kolumn. niestety lepiej nie da rady

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym dniu nasuwa mi się jedno zdanie Francis Scott Fitzgerald :
Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa.
Audiumy po przeniesieniu do salonu pokazały klasę z Pioneer'em, jeśli miałbym dzielić się swoimi skromnym doświadczeniem to porównałbym je do prawdziwej kobiety potrafią zachwycić tak że ciary i łzy w oczach a za chwilę zagranie z typu " dlaczego śmieci nie wyniosłeś" odechciewa się wszystkiego.
Jak wspomniałem kolumny w dobrym ustawieniu z Pioneer'em grają świetnie ale naprawdę ciekawie zrobiło się po podłączeniu Xindaka w sypialni bas w punkt, klarowność średnica przepiękna boję się że po przenosinach do salonu i dobrym ustawieniu Xindak wypadnie lepiej.
icon_smile.gif / icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchasz z założonymi maskownicami? Tracisz sporo góry.

Widzę, że dałoby się w sypialni jeszcze trochę lepiej ustawić. Wysunąć do przodu, by delikatnie przednie ścianki wystawały przed komodę i rozsunąć szerzej.
Tak naprawdę, to przydałyby się porządne standy. Na nich kolumny zagrałyby lepiej. Tu blat trochę przeszkadza, pewnie rezonuje.
Na czym masz postawione kolumny? Mają jakieś podkładki, nóżki?

Może kup w papierniczym Blu Tack, Uhu Tack, czy podobną substancję? To plastelinopodobne, nie zasychające tworzywo do klejenia różnych rzeczy. Nie niszczy forniru, nie zostawia śladów, daje się wielokrotnie użyć. A dobrze odsprzęga kolumny od podłoża, przeciwdziała rezonansom. Na Allegro jest, ale nie zdąży do Ciebie dotrzeć nim oddasz kolumny. Warto się w to zaopatrzyć, choćby na przyszłość.

Piszesz, że Xindak nie gra źle z tymi kolumnami? To dobrze chyba?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up dziękuję faktycznie jest ładny.
A co do kolumn, no to sprawa się rypła icon_sad.gif muszę oddać bo awaria samochodu będzie mine kosztować ok 3 tyś icon_sad.gif życie, przy rozpoczynającej się budowie domy plany zakupu dobrych kolumn muszę odłożyć.
na przeczekanie kupie chyba Canton Fonum 401 dziękuję za dyskusję I pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, że tylko Tobie się coś sypie. Mnie parę dni temu popsuła się zmywarka i trzeba było kupić inną. A wczoraj rozrusznik w samochodzie. Niedawno robiłem w nim hamulce. I nie można niestety na nic odłożyć.

Cantony na przeczekanie mogą być. Gdybyś widział Grundig BX 2000, to polecam. Świetne kolumny za grosze.
A lepsze kupisz za jakiś czas. I może trafisz na jakieś jeszcze ciekawsze niż Audium.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie mojej przygody z Audiumami, namieszały mi w głowie napewno, szczególnie po podpieciu do Xindaka w przeciętnej jesli nue fatalnej akustyce mojej sypialni te dwa elementy zgrywaja się fantastycznie to co przy Kef-ach uznawalem za wadę tej integry czyli "slaby" dół tu został nie tyle poprawiony ale właściwie wkomponowany w scenę bas przyjemnie słyszalny ale ładnie cofnięty, także do tej integry oraz prawdopodobnie do XA 6590 pasją naprawdę świetnie.
To będzie jak na chwilę obecną mój wybór w przyszłości, jutro z wielkim żalem oddam Audiumy i wezmę te Cantony nie oczekuje wiele więc mogę się tylko pozytywne zdziwić icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...