Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze wzmacniacza/amplitunera


kamild

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad stworzeniem swojego zestawu stereo. Jako totalny laik zacząłem od śledzenia tego forum i czytania informacji w branżowych portalach. Po oczytaniu się i zebraniu jakieś podstawowej wiedzy wybrałem się do kilku salonów na śląsku żeby poczuć i posłuchać jak takie zestawy stereo grają. To dało mi pogląd na to czego mogę oczekiwać. I tak zastanawianie się zamieniłem na działanie i podjąłem pierwsze kroki.

Zacząłem od kupna kolumn podłogowych: z grona kilku Boston Acustic 250, Pylon Pearl 25, Audio Monitor mr4 i Pylon Opal 20. Po kilku odsłuchach wybór padł na te ostatnie. Stoją już u mnie w pokoju.

Docelowo miały być napędzane przez leciwy już Amplituner TELEFUNKEN TR 550. Stary vintage, który wyciągnąłem z piwnicy ojca, w której przeleżał kilka ostatnich lat. Miał do wymiany wszystkie elektrolity i kilka innych rzeczy wymagało renowacji. Chciałem wykorzystać coś co już mam ze zmianą w dalszej perspektywie czasowej na coś innego. Po wizycie w dwóch punktach serwisowych sprzętu RTV dostałem jasną informację, że koszty związane z renowacją i uruchomieniem tego amplitunera będą spore i nie dostanę gwarancji, że zaraz nic dalej nie padnie bo jego stan jest po prostu zły. W związku z tym postanowiłem, kwotę, którą miałem przeznaczyć na renowacje wykorzystać na zakup czegoś nowszego/lepszego/ dobrego icon_smile.gif

I to jest prośba z którą się do was zwracam. Szukam amplitunera/wzmacniacza w przedziale 400-600 zł. (oczywiście rozmawiamy o sprzęcie używanym). Czym więcej zacząłem czytać i szukać tym miałem większy mętlik w głowie. Stare stare, nowe nowe czy może nowe stare? (po prześledzeniu forum przekonałem się, że jednak warto pochylić się nad sprzętem używanym dlatego opcję nowe nowe raczej eliminuję)
Prześledziłem kilka tematów i na tej podstawie znalazłem kilka sprzętów, którymi bardziej lub mniej się interesuje. Pytanie do was jednak, jaki amplituner lub wzmacniacz polecacie do kolumn (Pylon Opal 20).

Żeby było przejrzyście:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
400-600 zł
2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany
Używany
3) Jaka jest powierzchnia pokoju?
20 m2
4) Jakiej muzyki słuchamy
Szeroki zakres muzyki z naciskiem na electro/ ambient/ jazz/folk/
5) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zakładam, że za jakiś czas będę zestaw przebudowywał, dobudowywał zmieniał. Chcę zacząć, posłuchać i za jakiś czas zmienić. Kolumny pewnie zostaną dłużej bo są nowe ale w kwestii wzmacniacza/amplitunera chciałbym zakupić coś z za jakis czas będę mógł odsprzedać nie tracąć na wartości. Mam zamiar posłuchać kilku sprzętów, żeby wiedzieć co dla mnie gra najlepiej.

Podkreślam, że w zakresie elektroniki nie słuchałem za dużo i raczej nie będę miał możliwości odsłuchu przed zakupem dlatego też piszę do was. Posłucham sprzętu, zobaczę jak zgrywa się z kolumnami i pewnie za jakiś czas będę szukał czegoś innego a ten sprzęt odsprzedam lub wstawię do innego pomieszczenia icon_smile.gif

W kwestii wzmacniaczy, które w tej chwili biore pod uwagę po rozeznaniu się na forum:
1. Amplituner/wzmaniacz z serii YAMAHA CR620/820, CA710/810 - sprzęt vintage ale dobrze o nim pisaliście i wyglądem mnie powala.
2. Yamaha rs300 w cenie 500zł
3. http://allegro.pl/yamaha-ax-500-klasyk-100...6670380180.html
4. Może coś z Sony z serii ES np: http://allegro.pl/sony-str-gx79es-top-model-i6676415043.html
5. Może taki staruszek? Tylko nie wiem czy on napędzi moje kolumny http://allegro.pl/rotel-rx-602-i6678197971.html\
6. Przemawia do mnie jeszcze sprzęt ONKYO Integra

Dodaje rzut pokoju oraz ustawienie kolumn. Do docelowego odsłuchu będę odsuwał kolumny od ściany. Na co dzień będą stały bliżej ściany, żeby móc się bez problemu przemieszczać po pokoju. Na oknie wieszam na czas odsłuchu ciężkie zasłony, przed kolumnami leży podłużny dywan. Problem mam tylko z drzwiami, które nie mają drzwi. Myślałem nad zasłonieniem je na czas odsłuchu taką samą zasłoną jak okno.
Jakies propozycje zmian?


Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis ładny i przyłożyłeś się, brawo.
Jednak mam pytanie skoro słuchałeś tych kilku kolumn to z czym one grały , bo to może być bardzo ważne.
Oczywiście jeśli grały z wzmacniaczem za 5 tys to takiego teraz nie kupisz, jednak może uda się kupić inny tańszy o podobnej barwie brzmienia.

Kolumny stoją w miarę dobrze względem słuchacza. Pokój ciekawy, brak rogów, lub zabudowane które czasami płatają dźwiękowe psikusy.
Z czasem pewnie usłyszysz, że jak odstawisz tę lewą witrynkę ( pewnie wysoką ) i kolumny będą się " widzieć " polepszy się efekt stereo pojawi się lepiej zarysowany kanał L i P oraz centralnie głos wokalisty i fajna głębia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny były podłączane do Xindak XA-6800R z kolei źródłem był odtwarzacz CD Rega Apollo-R.

U mnie na wstępie muzyka będzie grała z Tidala a w dalszym etapie myślę nad gramofonem. Dodatkowo duże znaczenie ma dla mnie radio, które leci na co dzień. Dlatego też myślę bardziej o amplitunerze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i tu jest problem. Bo kupiłeś nowe kolumny i to słuchając na potężnym wzmacniaczu.
Niestety kolumny w domu nie będą tak grały. Pamiętaj zawsze proś o podłączenie pułapu w jaki celujesz.

Teraz poprzeczka podniesiona jest dość wysoko.

Do tych kolumn odpuść od razu amplituner. Czysty wzmacniacz. I trzeba troszkę dołożyć żeby różnica nie była odczuwalna.
Harman HK680, tylko nie daj się na ciągnać na cenę powyżej 1000 zł. Denon PMA1500R. Potężny chodź delikatny w brzmieniu Marantz PM80.

Miłych poszukiwań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że powinienem posłuchać tego z elektroniką, którą rozważam ale tej jeszcze nie miałem a używanego sprzętu akurat w tych salonach nie mieli. No ale to już musztarda po obiedzie.

Budżet w tej chwili jest okrojony do tych 600 zł jeżeli jeszcze ma do tego dojść tuner.
Zdaję sobie tez sprawę, że nie osiągnę w takim budżecie tego samego efektu ale chciałbym osiągnąć jak najlepszy w takim zakresie w jakim mogę. Z czasem pewnie wyczuję czego brakuje i że czas na wymianę.

Wzmacniacze, które podałeś są ciekawe ale na chwilę obecną przekraczają mój budżet. Rozejrzałem się za innymi modelami w tym m.in niższe modele Denona. Pytanie czy one są one warte uwagi:
1. Sony GX70ES
2. Denon PMA 880R
3. Denon PMA920
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...