Skocz do zawartości

Wzmacniacz czy amplituner


DzoNKamizI

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Z racji tego, iż jestem laikiem nie chcę kupić byle czego, zależy mi na dobrym i czystym dźwięku.
Chciałbym zastąpić wysłużoną już Unitre AT9100. Wstępnie znalazłem wzmacniacz TECHNICS SU-VZ220, do którego myślałem podpiąć tuner. Jednakże po przeczytaniu opinii na temat sprzętu, w tym czy amplituner czy też wzmacniacz zwątpiłem w samodzielne poszukiwania sprzętu i do tej pory zastanawiam się co będzie lepsze - wzmacniacz + tuner (w późniejszym czasie) czy amplituner stereo? Proszę o fachową poradę, poniżej przedstawiam najistotniejsze (chyba) informacje:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt? - max do 500 zł
2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany? - wolę używany, porządniejszy
3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy? - póki co tylko stereo icon_smile.gif
4) Jaki jest sprzęt towarzyszący? - Kolumny ZgC 40-8-580, do tego Unitra AT9100, którą planuję właśnie wymienić
5) Jaka jest powierzchnia pokoju? - mniej niż 16m kw., prywatny dom
6) Jakiej muzyki słuchamy - trance, hands-up, electro, chillstep, stare przeboje disco, rock, eurodance a nawet lata 50 icon_wink.gif ogółem otwarty na każdy typ muzyki
7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw? - raczej na dobrych kilka lat,
8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony? - planuję w przyszłości podłączyć pod telewizor i odbiornik BT Logitech, osobnym tematem będzie KD pod projektor (typowo do oglądania filmów)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz jest słaby jakościowo i mocowo. Jest sporo lepszych wzmacniaczy w podobnej cenie.
http://allegro.pl/cambridge-audio-a500-i6680948019.html
http://allegro.pl/cambridge-audio-a5i-i6680918533.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-pioneer-a-616...6679629580.html
http://allegro.pl/audiofilski-wzmacniacz-f...6684570096.html
http://allegro.pl/grundig-a-903-wzmacniacz...6677646456.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-nad-314-hifi-...6673459892.html
http://allegro.pl/harman-kardon-pm655-xvi-i6681353835.html
http://allegro.pl/teac-a-x1000-gwarancja-p...6669734169.html

Który konkretnie wzmacniacz, nie podpowiem Ci w tej chwili, ponieważ musiałbym znać Twój gust brzmieniowy. Jaką barwę dźwięku i inne jego aspekty wolisz.
Ma być jasny, ostry, chłodny, twardy, konturowy, suchy, czy ciemniejszy, łagodny, ocieplony, miękki, soczysty, wypełniony w średnicy?

Zwróć uwagę, ze kupując któryś z tych wzmacniaczy musisz później dobrać do niego kolumny 8 omowe. Nie schodzące raczej niżej, np. do 4 omów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc

Co do barwy dźwięku - lubię pełny dźwięk, wydobyć jego głębię. Nie lubię ostrych barw, wolę raczej łagodne i soczyste. Pytanie czy nie zachodzi tutaj teraz jakaś sprzeczność icon_wink.gif
Najbardziej zainteresował mnie Grundig A 903 i modele Cambridge, jednakże ten pierwszy wychodzi taniej.
O kolumnach już wspomniałem w pierwszym poście, na razie będą to ZgC 40-8-580. a dopiero w późniejszym czasie zdecydowałbym się na ich wymianę. O tym, co stało się z kolumnami wspomniałem też już wcześniej w innym temacie, i póki co chciałbym się skupić przy tych głośnikach icon_smile.gif

@edit
Na pewno chciałbym podpiąć pod ten sprzęt tuner oraz laptopa z zewnętrzną kartą dźwiękową (dla jakości dźwięku), a w przyszłości korektor. Stąd też moje pytanie, co będzie lepszym wyborem - wzmacniacz z osobnymi komponentami czy amplituner, który łączy prawie wszystkie te funkcje icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wzmacniacz analogowy z innymi zwenętrznymi komponentami będzie wyjściem najlepszym. Jaką kartę dzwiękową masz zewnętrzną? Jeśli ma wyjścia RCA to podepniesz pod wzmacniacz analogowy bez kłopotu, jeśli wyjścia są cyfrowe wówczas trzeba dokupić DAC (do 130 zł już można znaleźć, np Fiio D3 ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaką kartę dzwiękową masz zewnętrzną?



Simson, dziękuję za odpowiedź. Na razie jeszcze nie mam, można powiedzieć, że dopiero zaczynam kompletować sprzęt. Ale jak wiadomo, trzeba zacząć od podstaw czyli dobrego wzmacniacza, a dopiero potem można dobrać jakieś kolumny.

Z zewnętrznych kart dźwiękowych zastanawiam się nad tymi modelami:
- AIM AS372n (wysoka częstotliwość próbkowania, we/wy optyczne, obsługa 7.1, wyjście RCA - ogółem karta dająca możliwości rozbudowy z dużym zapasem)
- Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro (4-krotnie mniejsza częstotliwość próbkowania, mniejszy potencjał, a cena praktycznie ta sama co model wyżej)
- ASUS Xonar U5 (podobnie jak wyżej, jednak droższa i posiadająca mniej we/wy, obsługa 5.1, bez RCA)
- Sound Blaster Omni Surround 5.1 (atutem jest tutaj pilot, dodatkowo są mikrofony, ale posiada tylko wyjście optyczne)
- Sound Blaster X-Fi HD (wysoki stosunek sygnału do szumu, we/wy optyczne oraz we/wy RCA)
- Audiotrak Prodigy Cube Black Edition (podobnie jak wyżej)

Wybór dość szeroki, starałem się wymieniać te karty rosnąco pod względem cenowym. Jednym z moich faworytów jest właśnie pierwsza karta - jeden z tańszych modeli w tym przedziale cenowym, dające duże możliwości (w przyszłości chciałbym zbudować kino domowe oparte na projektorze - taka domowa sala kinowa icon_wink.gif). Dodatkowo nie posiada żadnej diody, która umieszczona w niewłaściwym miejscu potrafi irytować.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komputer ma służyć jako źródło muzyki zdecydowanie zamiast zewnętrznej karty dźwiękowej polecam DAC. Najlepiej z USB asynchronicznym. Niedawno miałem możliwość posłuchać i dobrze przetestować DAC Magic 100 (Cambridge Audio - cena ok 600 zł). Na stałe u siebie posiadam Crative SB X-Fi. Różnica w odwzorowaniu dźwięku między tymi dwoma urządzeniami była bardzo duża (oczywiście na korzyść DAC Magic). Podejrzewam, że w podobnej cenie DAC używany można też przyzwoity znaleźć. Wg mnie najlepiej szukaj z asynchronicznym USB, myślę, że jest to najlepszy transfer sygnału audio do przetwornika (DAC), pomijasz wówczas podzespoły komputera, sygnał podajesz niekonwertowany, bez "przeróbek" Windosowskich itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma służyć jako jedno ze źródeł muzyki, ale myślałem bardziej o karcie ze względu na przepaść cenową (DAC Cambridge kosztuje 600 zł, karta 230 zł i ma sporo większe możliwości). Karta byłaby wpięta do stacji dokującej (laptop to Dell E6230), więc umieszczona byłaby na stałe bez konieczności wypinania jej. Pierwotnie rozmyślałem również nad zakupem tego urzadzenia [url=http://www.logitech.com/pl-pl/product/bluetooth-audio-adapter](klik link), jednak po przeanalizowaniu za i przeciw uznałem, że stacja dokująca + karta dźwiękowa będzie lepszym rozwiązaniem. Chociaż sam interfejs BT sam w sobie przesyła sygnal defaultowy, to zewnętrzna karta dźwiękowa na interfejsie USB ustawiona na defaulcie powinna dawać podobny dźwięk, co DAC (bo przecież sama w sobie ma przetwornik dźwięku). No i zostaje kwestia okablowania , ale to już na sam koniec.

Może w przyszłości zdecyduję się na DAC, ale niestety póki co mam ograniczony budżet i chciałbym się w nim zmieści icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między w miarę solidnym DAC, a kartą dźwiękową jest duża różnica w jakości, w cenie niestety także. Już jak z Twoich propozycji miałbym coś wybierać wybrałbym Audiotrak Prodigy Cube. Kosztuje więcej niż 230 zł, jednakże nie dużo więcej, zaś jakość i parametry ma przyzwoite, zbiera bardzo przyzwoite recenzje. Ja bym do niego dopłacił.
Sound Blaster'y w mojej opinii są dość słabe, nadają się do komputerowych zestawów kolumienek, Asusa nie znam, aczkolwiek firma ostatnio wypuścił kilka solidnych DAC'ów, więc jakieś pojęcie o przetwarzaniu cyfrowo-analogowym firma posiada, zapewne pomysły także wcielają do innych sprzętów.

Popatrz także wśród używanych DAC, może się trafi jakaś okazja nad którą warto się pochylić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trafiłem na artykuł na stronie audiofanatyk.pl i w polecanych DACach był właśnie Audiotrak. Ale pytanie - czy ktoś z was miał styczność z AIM AS372n? Konstrukcja sama w sobie nie jest najnowsza na rynku, znalazłem kilka opinii na temat tej karty i ludzie sobie ją chwalą. Tylko podkreślają, że bez komputera ta karta nie zadziała, co jest w sumie logicznym wytłumaczeniem. W przyszłości zdecydowałbym się na coś konkretniejszego, np Cambridge Audio DacMagic 100, a na razie kupiłbym DAC FiiO E10K.
Ale póki co chciałbym się skupić na wzmacniaczu, bo to jest dla mnie fundament że tak powiem, do dalszej zabawy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprzeczności w opisie barwy wzmacniaczy, które wymieniłeś.
Grundig na pewno zagra cieplej, pełniej, soczyściej. CA zagra dynamiczniej, twardziej, bardziej sucho.
Obydwa wzmacniacze są dobre. Kwestia gustu.
Najlepiej jednak, by do Grundiga nie podłączać kolumn mniej niż 8 omowych.

DAC na pewno warto kupić. Ale z korektorem to zły pomysł. To jest urządzenie, które wprowadza szumy, zniekształcenia. Słowem psuje dźwięk. Skąd pomysł na korektor? icon_rolleyes.gif Nikt choć trochę zorientowany w temacie audio od lat już nie stosuje tego typu "psujów" dźwięku.
Dobrze skonfigurowany zestaw nie potrzebuje żadnego korektora.
Dźwięk dopieszcza się na koniec doborem odpowiedniego okablowania.
Radziłbym się szarpnąć na CA DAC Magic 100, to jest naprawdę dobry przetwornik, choć gra dość chłodno. Ale z ocieplonym wzmacniaczem, kablami, powinno być dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

z korektorem to zły pomysł. To jest urządzenie, które wprowadza szumy, zniekształcenia. Słowem psuje dźwięk. Skąd pomysł na korektor? icon_rolleyes.gif


Sam nie wiem, może przeświadczenie że kiedyś był to jeden z elementów zestawuu i że są same w sobie, a dodatkowo brak wiedzy w temacie icon_wink.gif
Kolumny tak jak już wcześniej wspomniałem to ZgC 40-8-580. Jak będą lepsze fundusze, to wtedy będę chciał zainwestować w coś lepszego.

Co do kolumn - w jednym głośniku wymieniono zawieszenie z membraną i cewką, drugi głośnik był "spalony" i został wymieniony na inny (ze względu na brak takich głośników - historia z przed 12-13 lat) i pytanie następujące: czy uda się jeszcze zregenerować ten spalony głośnik, czy trzeba zakupić nowy u producenta, a ten naprawiony też odesłać na gwarancję?

S4Home, mówisz teraz stricte DAC od Cambridge:?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli masz dwie rożne kolumny :/
To może najpierw zajmij się tą kwestią.


Własnie chciałem się dowiedzieć, co z tym zrobić i czy w ogóle ma sens ładować w te kolumny pieniądze czy lepiej dołożyć i kupić coś innego.

Jeszcze pytanie odnośnie Grudnig Fine Arts. Czy konstrukcje A-903 i A-904 były podobne? Bo już miałem kupować A-903, ale znalazłem zestaw A-904 (wzmacniacz, tuner, cd) w wydaje mi się, dobrej cenie (1100 zł). Stąd tez moje pytanie - warto brać w takiej cenie czy sobie odpuścić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał jakieś seryjne używki.
Chyba że się znasz na naprawie. Słuchałem kiedyś amatorsko wymienionych resorów. Mimo że wyglądały bardzo profesjonalnie i jakby mi nikt nie powiedziało to bym nie poznał to jednak kolumny grały inaczej.
Pytanie więc ile byś mógł zainwestować w nowe (używane) modele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego rozważam regenerację (koszt 45 zł od szt.) w fabryce lub zakup (koszt 82 zł/szt.) takich samych głośników u producenta kolumn, czyli Tonsila. Może nie są to górnolotne kolumny, ale póki co chciałbym się dowiedzieć, czy warto w nie inwestować czy sobie ten temat odpuścić... Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz zakupiony, czekam na dostawę icon_smile.gif Wybór padł ostatecznie na Fine-Arts A-903.
S4Home, wysłałem zapytanie do producenta - wszystkie głośniki (2 niskotonowe i 2 wysokotonowe) zregenerują w łącznej cenie 145 zł brutto. Takie same kolumny widziałem na olx wystawione po 200 zł, w zależności od stanu, ale w większości były już głośniki naprawiane. Więc cena usługi nie wydaje mi się duża, tym bardziej, jeżeli po takiej regeneracji będą grały jak za dawnych lat icon_wink.gif
Co do samych kolumn, na pewno w niedalekiej przyszłości będę chciał zakupić coś mocniejszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

S4Home, wysłałem zapytanie do producenta - wszystkie głośniki (2 niskotonowe i 2 wysokotonowe) zregenerują w łącznej cenie 145 zł brutto.


DzoNKamizI,
W tej cenie porządnie zregenerowane wszystkie głośniki to całkiem dobre rozwiązanie.
Dzięki temu na spokojnie będziesz mógł się rozejrzeć za lepszymi, używanymi kolumnami.

Cytat

Wzmacniacz zakupiony, czekam na dostawę icon_smile.gif Wybór padł ostatecznie na Fine-Arts A-903.



Jaką masz powierzchnię pokoju i jakich będziesz kolumn szukał (podstawkowych czy podłogowych)?

Co do (stosunkowo) niedrogich i pasujących do Twojego Grundiga kolumn - to w przypadku podstawkowych proponowałbym Acoustic Energy Evo One - są 8omowe i całkiem dobrze się zgrywają z A-903/904. Mimo niedużych głośników niskośredniotonowych mają całkiem niezłe niskie tony i co jakiś czas pojawiają się w ogłoszeniach (zarówno w idealnym stanie jak i taniej - ale z trochę podniszczonymi obudowami).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W tej cenie porządnie zregenerowane wszystkie głośniki to całkiem dobre rozwiązanie.
Dzięki temu na spokojnie będziesz mógł się rozejrzeć za lepszymi, używanymi kolumnami.


Czyli mówisz, że warto zregenerować? Na pewno w przyszłości będę chciał zakupić coś mocniejszego, w którymś momencie zmieni się rozmieszczenie mebli w pokoju lub pomieszczenie - tylko jeszcze nie wiem, kiedy to nastąpi.

Cytat

Jaką masz powierzchnię pokoju i jakich będziesz kolumn szukał (podstawkowych czy podłogowych)?


Pokój ma mniej niż 12m kw. i póki co muszę aktualne kolumny trzymać na witrynie po lewej i szafie po prawej stronie. Niestety tutaj nie mam pola do popisu (stworzone na szybko, tylko poglądowo)... W przyszłości kolumny na pewno podłogowe. A na teraz pewnie podstawkowe, bo mógłbym je umieścić ewentualnie na tej samej ścianie, co okno.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Cytat

Czyli nic za te nie weźmiesz.
No to już zrób tą naprawę i przy najmniej będzie Ci jakiś czas grało.


Niestety nie. A co do samej naprawy właśnie w tym celu zadawałem pytania, czy warto? Bo jeżeli nie, to wolałbym te pieniądze zostawić i dołożyć do innych, które zakupiłbym w późniejszym czasie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...