Skocz do zawartości

Zakup Dac, tuning Rotel 971, Kable, poprawa akustyki i ustawienie kolumn


1Ender

Recommended Posts

Witam,
stoję przed dylematem zakupu przetwornika Dac czy modyfikacją wzmacniacza. A może jedno i drugie? Zastanawiam się, czy sam tuning Rotela wystarczy, ale z tego co czytam to nie wydaje mi się - chyba, że jestem w błędzie to proszę o sprostowanie. Ustawieniem kolumn i poprawą akustyki, zakupu ewentualnych ustroii, chciałbym się zająć troszkę później, ze względu całkowitą zmianę wystroju pokoju odsłuchowego wraz z zakupem nowych mebli.

Na zakup Dac chcę przeznaczyć max. 650zł ale wiadomo im mniej tym lepiej.
Może być sprzęt używany. Zdaję sobie sprawę, iż może być ciężko z takim budżetem, ale spróbujmy! Czytałem, że dobre Dac-i zaczynają się od 2000 zł w górę - prawda to?
Źródłem dźwięku są TV- bez optical, CD, DVD oraz Laptop - ten jednak używany sporadycznie - kabelki mogę przełączać.
Dobrze, aby Dac miał na WE coax, usb, na WY jack, rca - optical jest dla mnie całkowicie zbędne.
Zastanawiałem się nad Fiio jakiś bardziej rozbudowany w wejścia wyjścia. Co sądzicie? Czy np. jakiś wzmacniacz słuchawkowy z Dac też będzie dobry?
Dziękuję za wskazówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawa akustyki, dobre ustawienie kolumn, to podstawa. Zajmij się tym w odpowiednim czasie a dźwięk Ci się odwdzięczy. icon_biggrin.gif
Kable kupuje się na końcu. By pasowały do zestawu, Twojego gustu i ew, delikatnie korygowały niektóre cechy dźwięku, jeśli takiej korekcji potrzeba.

Tuning wzmacniacza i kupienie DACa do plików, to zupełnie odrębne sprawy. Jedno nie zastąpi drugiego.
Z tych dwóch rzeczy jeśli miałbym wybierać wolałbym kupić DAC.

To nieprawda, że nie można kupić dobrego przetwornika poniżej 2 kzł. Można już za 800 - 1000 zł a nawet taniej jak się trafi okazja.
Cytat

Na zakup Dac chcę przeznaczyć max. 650zł ale wiadomo im mniej tym lepiej.

Niestety, moim zdaniem im mniej tym gorzej icon_cool.gif

DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym może być dobry. Ale wiadomo. Na ogół pojedyncze urządzenie w podobnej cenie jest lepsze niż dwa w jednym.
Choć jak wszędzie są i tu wyjątki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz myślał o ustrojach akustycznych, czyli absorpcji, rozpraszaniu śmiało możesz pisać później.

Co do kwestii o których napisał f1angel w zupełności się z tym zgodzę (także co do kwestii akustyki- to równie istotne co dobór sprzętu). Nawet dobry wzmacniacz nie pokaże zbyt dużo, gdy transport w postaci np laptopa czy TV nie będzie "podrasowany" poprzez DAC. Poza tym łatwiej "trafić z brzmieniem" słuchając kilku DAC'ów. Taki up great wzmacniacza nie zawsze musi przynieść zmianę na korzyść (mam na myśli preferencje odsłuchowe). Aczkolwiek temat także godny rozważenia.

w TV jakie masz wyjścia audio??? Cześć dostępnych DAC ma także wejścia RCA, a może posiadasz jakiś zewnętrzny tuner TV jakiejś TV kablowej? Zawsze można wyjść z audio bezpośrednio z tunera (cyfrowo) do DAC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za już i proszę o jeszcze.
Tak - wiem akustyka to podstawa - ale żona... Sami rozumiecie. W planach modernizacje pokoju i kupno mebli, dlatego akustykę zostawimy na ciut później.
Mnie jednak nurtuje inna myśl - TV było podłączone poprzez Jack mnini do Rca we wzmacniaczu. Jednak dźwięk mało zadowalający.
W TV są gniazda coaxial, usb, scart, VGA, HDMI no i to nieszczęsne słuchawkowe. Brak optyka. I teraz pytanie do Was czy zakup takiego urządzenia lub podobnego w sensie innej firmy rozwiąże sprawę dźwięku na plus?
Pod spodem link
http://allegro.pl/listing/listing.php?orde...-5-uni-1-5-1025

Mam taki pomysł aby dźwięk poprowadzić np. kablem HDMI do asusa i RCA do wzmaka, ale czy przy takiej konfiguracji będę mógł normalnie oglądać TV- programy już z "lepszym" audio?

Nie mam dekodera do TV, mam kartę "polsatoską" podłączoną do gniazda CI w TV i antenę bezpośrednio z satelity do TV.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie za pomocą wtyku JACK zawsze będzie porażką dźwiękową. Podaj nam jaki masz model TV. Jeśli coaxial to wyjście wówczas możesz te wyjście zaadoptować. Możesz kupić niedrogi DAC - Fiio D3
http://allegro.pl/fiio-d3-d03k-taishan-kon...5562038196.html ,który w tej cenie (ok 130 zł) jest produktem powiedzmy normalnym. Oczywiście można daców szukać droższych - zapewne lepszych.

Tego urządzenia Asusa nie zam, ale nie sądzę, że mają tam dobry przetwornik zamontowany (na stronie producenta nie mogłem znaleźć aż tak szczegółowych informacji, ale jeszcze poszukam).

Dlaczego chcesz z dźwiękiem "iść" kablem HDMI potem do tego Asusa i wychodzić na wzmacniacz? Zdecydowanie lepiej będzie wyjść kablem coaxial z TV, do DAC (np Fiio) i następnie kablami RCA do wzmacniacza.

Z nowych DAC w cenie do 650 zł kupisz dobry DAC - Dac Magic 100 (Cambridge Audio), który można wykorzystać do podłączenia poza komputerem kilku innych urządzeń cyfrowych.

Wyślij zapytanie do któregoś z kolegów z branży (S4Home, Q21), zapytaj o cenę, myślę, że w granicy 600 zł go zakupisz. Miałem okazję go testować, wg mnie produkt bardzo dobry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodząc optykiem, lub coaxialem z TV nagłaśniasz i programy telewizyjne i odtwarzane na Tv nim filmy z usb, czy dvd, czyli wygoda i jakość.
Jeśli ten coaxial w TV to faktycznie opcja OUT , a nie IN icon_wink.gif
Z TV też nie koniecznie wyjdziesz po hdmi bo wyjście hdmi , lub hdmi typu arc to nie taka częsta opcja (w sumie wyjście optyczne jest standardem).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Połączenie za pomocą wtyku JACK zawsze będzie porażką dźwiękową. Podaj nam jaki masz model TV. Jeśli coaxial to wyjście wówczas możesz te wyjście zaadoptować. Możesz kupić niedrogi DAC - Fiio D3
http://allegro.pl/fiio-d3-d03k-taishan-kon...5562038196.html ,który w tej cenie (ok 130 zł) jest produktem powiedzmy normalnym. Oczywiście można daców szukać droższych - zapewne lepszych.

Z nowych DAC w cenie do 650 zł kupisz dobry DAC - Dac Magic 100 (Cambridge Audio), który można wykorzystać do podłączenia poza komputerem kilku innych urządzeń cyfrowych.



Co o tym myślicie?
Dostałem wydaje mi się dość dobrą cenę z jednego ze sklepów na CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC 100 - 570zł za nowy- wysyłka gratis.
Czy ten będzie lepszy od Fiio?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pewnie, że będzie lepszy. To inna klasa. Za taką cenę bym się nie zastanawiał. Poprawisz kiedyś jego dźwięk kupując lepszy zasilacz.
Bo ten fabryczny jest kiepski. Jak to najczęściej bywa.



Dziękuję, DacMagic - kupiony w sklepie S4 Home - Polecam, do tego kabelki Profigold PROA4201 2xRca 2xRca oraz Profigold PROA4802 Rca- coaxial. Kable trochę drogie, ale podobno bardzo dobre. Pierwsze odsłuchy już jutro. Podzielę się wrażeniami.

Wiele się "pisze", mówi o tzw. tuningu różnego rodzaju sprzętu muzycznego - wzmacniacze, Dac'i. Na ile, wymiana zasilacza wniesie coś istotnego w "poprawę" dźwięku? Mówi się też, że kable, przewody sieciowe "grają" - ile jest w tym prawdy a ile autosugestii? Nigdy nie robiłem tego rodzaju eksperymentów. Czytałem też, że dobrym stabilizowanym zasilaczem jest Tomanek koszt jak dobrze pamiętam nowego ok. 600 zł. Co Później tuning komponentów Dac'a?
Podsumowując: Zakup dac 570zł + zasilacz 600zł + tuning ok. 400zł?? i robi się nam już ok.1600 zł . Pytanie tylko czy warto?
Zapomniałem jeszcze o kabelkach - koszt ok. 170zł za 2szt. Czyli wychodzi nam prawie 1800zł. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wyboru, cena bardzo dobra, urządzenie też przyzwoite. Co do zasilacza to z pewnością możesz zaufać słowom f1angel. Pytanie czy warto jest pytaniem trudnym. Jeśli jakość brzmienia ma dla kogoś znaczenie i ktoś dąży do jego polepszania to na pewno zawsze warto. Ale też znajdą się tacy, dla których polepszanie dźwięku wartości większej nie ma. Więc tu sam musisz sobie odpowiedzieć. Jeśli chodzi o moją osobę, to dążenie do lepszego brzmienia dla mnie wartością jest. I dla mnie zawsze warto.

Pamiętaj, że DAC, kabelki, zasilacz do DAC wykorzystasz nawet w innym wzmacniaczu jeśli będziesz chciał wymienić, czy nawet w innym przyszłościowym systemie. Te komponenty zostaną u Ciebie i pozytywny wpływ wykorzystasz. Z tuningiem pomyśl rozsądnie, gdyż zapewne nie masz możliwości posłuchać wzmacniacza z takim tuningiem wykonanym? Pytanie, co ten tuning zmieni? Może być lepiej, ale może także Tobie nie podejść z brzmieniem.

Koniecznie zdaj relację z odsłuchu. (S4Home my dobrze znamy icon_wink.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tuningiem pomyśl rozsądnie, gdyż zapewne nie masz możliwości posłuchać wzmacniacza z takim tuningiem wykonanym? Pytanie, co ten tuning zmieni? Może być lepiej, ale może także Tobie nie podejść z brzmieniem.

Koniecznie zdaj relację z odsłuchu. (S4Home my dobrze znamy icon_wink.gif )



Tuning - tu w tym wypadku myślałem o DacMagic. Rotel do tuningu "pójdzie" ale w przyszłości. Z tym odsłuchem "zmodowanego" wzmacniacza to może się uda coś wypożyczyć i po odsłuchu zdecyduję. Poza tym cała procedura trwa to ok 2 tygodni więc chyba nie prędko się na to zdecyduję- bo chcę się trochę nacieszyć "nową zabaweczką".
Jeżeli chodzi o progres zakupowy to naprawde mam duże tempo. W grudniu 2016 zakup pierwszego Stereo -i od razu "rasowy" Zestaw Rotel i kolumny Phonar. W styczniu 2017 - zakup Dac i kabli. Ciekawe jak to się będzie dalej rozwijać? icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Myślę, że kolejne zakupy sprzętowe to dopiero marzec - kwiecień. Trzeba trochę zwolnić. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dacki są różnych klas i przeznaczenia w sumie też...Fiio jest dobry kiedy chcemy sobie oglądany w TV koncert nagłośnić, czy kiedy źródłem sporadycznej muzyki z cd jest jakieś stare dvd. Bo do tych 200zł jest super.
Natomiast dacmagic 100 kupuje suę bardziej dla wysokiej jakości plików z komputera, czy eksperymentów z posiadanym odtwarzaczem cd( bo z dacmagic bo będzie ciut lepiej/inaczej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff!! Nooo to powiem, że jestem pod bardzo dużym wrażeniem co może takie małe "cóś" zrobić z dźwiękiem icon_biggrin.gif.
Pojawiła się głębia, bas jest tam gdzie powinien, poszerzyło scenę - muzyka wydobywa się z kolumn i odrywa - kiedyś "siedziało" w środku!
Brzmi bardzo naturalnie, aczkolwiek na niektórych utworach brakuje trochę góry i środka - myślę, że to zależy jak zostało zripowane. Ogromna poprawa w stosunku do tego, co było kiedyś. Testowane na TV programach muzycznych oraz Youtube bezpośrednio z TV.
CA naprawdę zrobiło dobrą robotę.
Technicznie - połączenie coaxial z TV do DacMagic 100 i RCA do wzmacniacza.
Nareszczie uszy nie bolą!!
Na chwilę obecną nie wykorzystałem jeszcze wszystkich możliwości Daca nie podłączałem laptopa. Zastanawia mnie to jak będzie ze wsparciem dla Linuxa.
Nagrywane CD sprawdzałem połączeniem - odtwarzacz - coaxial do Dac i Rca do wzmak, z racji, że mam jak na razie 1 kabelek zostawiłem w TV. Przy słabych nagraniach również jest poprawa może nie tak znaczna jak w przypadku TV i Youtube, ale wyraźnie słyszalna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcia pokoju. Najlepiej fotki robione dookoła, coś jak panorama. A super by było gdybyś wkleił też rysunek, rzut pokoju z góry.
Z zaznaczonym ustawieniem kolumn, mebli, wymiarami, pokoju, odległościami kolumn od ścian.

Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. I pamiętaj, że akustyką można dużo zdziałać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie na temat kolumn. Na innym forum zostałem wyśmiany, że wolałem "stare graty" zamiast "porządnego sprzętu". I, że mam się nie wypowiadać bo piszę bzdury. No cóż kolumny mają około 30 paru lat i grają naprawdę wyśmienicie - jak dla mnie. Kolumny - podobno Hi-End.

Link do moich kolumn
http://www.ebay.de/itm/SCAN-AKUSTIK-Lautsp...=p2047675.l2557

Teraz cena w Polsce, a cena w Niemczech - to się ma nijak. Dla mnie to była nie lada gratka i bardzo okazyjna cena w sumie ułamek tego co u "sąsiadów".
Ten porządny sprzęt wg autora prześmiewczego wątku był w cenie 500 - 1200 zł. Dla mnie facet jest trochę zakompleksiony owszem wiedzę ma, tego nie można mu zarzucić. Uważam, że zrobiłem bardzo dobry interes - kupując te "stare graty". I nie mam z tym problemów.

Jeżeli, ktoś ma zdanie na ten temat to proszę się podzielić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn nie znam. Ale to nie znaczy, że grają źle, bo są wiekowe. Moje mają ponad 20 lat i niech ktoś się ośmieli nazwać je starymi gratami.
Zapędzą w kozi róg niejedne najnowsze drogie kolumny.

A porównywałeś swoje z jakimiś innymi? Jakimi?
Ciekawi mnie w jakim stylu grają, jaką mają barwę i inne aspekty brzmienia. Potrafiłbyś opisać jak grają?

Może daj link do tego co facet na innym forum pisał? Poczytamy. Kto wie, może to my się z niego pośmiejemy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grają - to bardzo trudne do opisania, ale spróbuję.

Bas głęboki, czasem naprawdę nisko schodzący, ale nie aż do piwnicy icon_smile.gif, czasami punktowy i szybki , a czasami delikatnie zarysowany, konturowy - wszystko zależy od repertuaru. Scena szeroka, jak zamknę oczy to jakbym widział muzyków i instrumenty rozstawione na estradzie. Średnie detaliczne - słychać poszczególne sekcje instrumentów, gitarę prowadzącą, bas, perkusję, wokal - nic się nie zlewa w jakąś bezkształtną masę dźwiękową - raczej tworzy harmonię. Wokal lekko wysunięty i wyeksponowany, bez dominacji - delikatnie otulony dźwiękami instrumentów. W wysokich bez wrażenia kłucia - słychać żele, grzechotki, dzwoneczki. Dźwięk odrywa się od kolumn i wypełnia cały pokój. Wszystko bardzo wyważone. Po prostu jest pięknie.
I co dla mnie ważne, można słuchać cicho nie tracąc nic z tego co wydobywa się z głośników.
Całościowo tworzy to naprawdę wspaniałą ucztę dla moich uszu. Nie pamiętam, aby jakiekolwiek inne kolumny tak grały, chociaż jest to pierwsze stereo. Wcześniej miałem jakąś wieżę, ale to była sieczka nie ma co porównywać. Kolumny u znajomych Koda odpadają w przedbiegach. . Tonsile, Altusy, Altony - bleee! Porównując np. do Liberty 5+ to Skan Akustik mają więcej finezji, ale jak trzeba to gruchnąć też potrafią. Kolumny są na swój sposób bardzo uniwersalne i plastyczne.

Najciekawsza była historia zakupu:
Z tym zakupem kolumn to trochę było bardziej na intuicję niż słuch. Jak słuchałem ich u sprzedającego - to była totalna porażka. Wzmacniacz HK 680 niby dobry, ale jakieś badziewne dvd i moje płyty CD wcale nie brzmiały. Na ebay były wystawione coś ok. 850 Euro jako hi-end. W Polsce były do kupienia za 350 zł - ten sam model, czyli za ułamek ceny! Pomarudziłem, że to nie gra za dobrze. Stargowałem jeszcze 100 - wyszło 250 zł do zapłaty. Więc przy cenie niemieckiej to był prezent na święta. Pomyślałem biorę - najwyżej wystawię na ebay za 250 Euro jako hi-end !! ha ha! I tak zostałem posiadaczem tych pięknie grających kolumn.

Nie wiem co tu jeszcze napisać. Czy wystarczająco obrazowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustuka - Ustawienie kolumn

Pomierzyłam jeszcze raz wszystko i poprzesuwałem sprzęty.
Odległość między kolumnami 227 cm
Odległość kolumny od ściany mierzonej od frontu przez środek kolumny 54,3 cm i 54,5 cm myślę że 2 mm różnicy wielkiej nie robi
Ramiona trójkąta do miejsca odsłuchowego 311 cm

Później załącze rysunek poglądowy oraz zdjęcie pokoju - niestety nie mam możliwości zrobienia panoramy więc będzie to zdjęcie nieco z góry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...