Skocz do zawartości

Zakup Dac, tuning Rotel 971, Kable, poprawa akustyki i ustawienie kolumn


1Ender

Recommended Posts

No myślę, że po odsłuchu można jakieś wnioski wyciągnąć. Ich nie znam. Ale to co piszą nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia. Najważniejsze to być samemu zadowolonemu z brzmienia, jeśli jesteś zadowolony, brzmieniem trafiłeś w swoje upodobania to nie masz co szukać opinii o nich, tylko cieszyć się i relaksować przy pięknym brzmieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pięknie opisałeś jak grają kolumny. Wcale nie trzeba tu oklepanych zwrotów, by można zrozumieć o co chodzi.
Nie wiem, czy to hi-end. Bo jak napisał Simson trzeba by posłuchać tych kolumn osobiście.
Ludzie często nadużywają tego terminu. Ale jak by nie było najważniejsze, że Tobie się podobają. Dla Ciebie to pewnie jest hi-end i masz rację.
Zresztą kolumny potrafią bardzo dużo zyskać jeśli podłączy się je pod odpowiedni wzmacniacz, da dobre źródło, okablowanie.
No i dobrze ustawi w poprawnie choć zaaranżowanym akustycznie pomieszczeniu.
Często słyszałem niezbyt drogie, ale bez większych wad kolumny, które podłączone do wysokiej klasy elektroniki tak świetnie grały, że aż nie chciało się wierzyć.
Na pewno jeśli kiedyś będziesz chciał kupić lepsze kolumny nie sprzedawaj ich zanim nie posłuchasz następnych, nie porównasz. Bo może się okazać, że dużo droższe grają gorzej albo nieodpowiednio dla Ciebie. A będziesz żałował, że je sprzedałeś.

Tak w ogóle, to co dalej? Masz jakieś pytania? Bo się trochę w tym już pogubiłem icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Aniołku icon_smile.gif
Dalej chcę się zająć akustyką - ewentualną poprawą i kablami. To co udało mi się uzyskać to trójkąt równoramienny. Simson napisał, że przy trójkącie równobocznym powinno być jeszcze lepiej, ale to jeszcze musi poczekać tydzień lub dwa i wówczas się pomyśli - będziemy kupować meble i prawdopodobnie część kwiatów oddamy znajomym. Czy z tym co jest można coś jeszcze zrobić? Jakieś ustroje?

Dodaję zdjęcie pokoju oraz plan z wymiarami.

DSC01446.jpg

Plan_pokoju.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniołkiem to ja nie jestem, mimo mylącego nicku i mylącego w pobieżnym oglądzie awatara. Ale niech Ci będzie icon_biggrin.gif
Oczywiście, że niemal zawsze można coś jeszcze więcej zrobić.
Telewizor dałbym wyżej i powiesił na ścianie. Tak, by jego dolna krawędź była trochę wyżej niż górna ścianka kolumn.
Ja tak kiedyś miałem. Co możesz znaleźć, zobaczyć w podpiętym wątku "Wasze systemy..."
Wbrew pozorom telewizję bardzo dobrze tak się ogląda. A płaska powierzchnia ekranu nie odbija dźwięku kolumn. Pod telewizorem mógłbyś wówczas powiesić jakieś panele pochłaniające czy rozpraszające dźwięk.
Kolumny wysunąłbym chyba jeszcze trochę do przodu.
Okno balkonowe zasłoniłbym na czas odsłuchu grubą, ciężką, mocno pofałdowaną (nawet jakby okno było zasłonięte) kotarą.
Innym rozwiązaniem może być przesuwany panel/dyfuzor. Ja stosowałem coś w tym stylu. A był on umieszczony na sztaludze malarskiej.
Ustawiałbyś go na czas odsłuchu w miejscu pierwszych odbić dźwięku przed szybami. Z drugiej strony mógłbyś powiesić podobny rozpraszacz na ścianie. Albo choć obraz na płótnie a pod spodem panel z wełny Isover PT 80.
Ława nie powinna stać w trójkącie odsłuchowym (nic nie powinno). Jej blat w jakimś stopniu odbija dźwięk, powodując zafałszowania.
Lepiej ustaw ją z lewej strony miejsca odsłuchowego. Zawsze coś będziesz mógł na niej położyć a nie będzie przeszkadzała.

Mam nadzieję, że po zakupie mebli ustawienie kolumn, czy warunki w jakich będą pracowały nie zmieni się na gorsze.

Popatrz na ten temat. Też Cię może jakoś natchnąć.
http://forum.audio.com.pl/Akustyka-pomieszenia-t45670.html

Kable oczywiście też można wymienić. Ale to osobny temat. Na pewno trzeba to zrobić już, gdy się wie, że na razie zestaw jest skompletowany. I wówczas można kabelkami trochę doszlifować brzmienie, jeśli potrzeba.
Czyli musiałbyś się wypowiedzieć co chcesz ew. poprawić, zmienić, wzmocnić, lub złagodzić. No i jaki masz budżet na kable?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu muszę przyznać rację co do rad Angela

wieszak możesz zakupić taki:

http://allegro.pl/solidny-wieszak-tv-telew...6556811124.html

jest on regulowany w każdej płaszczyźnie.

A jak wygląda tył pomieszczenia z tego zdjęcia ? Co jest za stolikiem w tył ? (segment z planu widzę, a jak to wygląda na zdjęciu ?)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.
Pomysły bardzo ciekawe, ale z takimi rewolucjami to nie teraz, jeszcze. Szkoda, muszę trochę poczekać, by przekonać żonę.
Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę że kolumny stoją na drewnianych podstawkach - powiedz czy lepsze byłyby kolce i kamienna podstawka (marmur. granit)? A może wszystko razem. Np. Drewno, kamień naturalny, kolce. Dzięki temu było by jeszcze ciut wyżej.
Słyszałem też o podkładkach antywibracyjnych, kolcach gumowych, czy zwykłych podkładkach filcowych. Czy warto się w to bawić, czy zostawić jak jest?
Gniazda głośnikowe w kolumnach też mógłbym wymienić z zacisków na gniazda "bananowe". Czy takie zabiegi mogą wpłynąć na poprawę dźwięku?

Głośniki średnioniskotonowe to westra kw-160-1314-4ohm na zawieszeniu gumowym.
Czy wiesz może w jakich konstrukcjach były wykorzystywane? Tanich, drogich?

Aha! Pomyślałem sobie, że w sprawie kolumn napiszę do Phonara - w końcu to ich konstrukcja. Może uzyskam trochę więcej informacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phonar, to solidna firma, robią naprawdę dobre kolumny. Może mało u nas popularne, ale jest wiele dobrych, niepopularnych marek w Polsce.
Pomysł napisania do nich jest naprawdę niezły.
Głośniki Westra raczej nie kojarzą mi się z droższymi konstrukcjami.
Ta firma raczej "branduje" głośniki innych firm swoim logo. Często pod nalepką możemy dostrzec kto produkował te głośniki. A mogą być np: z Tonsilu, TVM-a, Radiotechniki czy Nova Acoustic.
Ale to też nie do końca coś oznacza. Bo widziałem sporo wysokiej klasy zestawów na głośnikach niby nie najwyższych lotów. A grały wyśmienicie.
Dużo zależy tu od aplikacji danego przetwornika, od kunsztu projektanta, jego wyczucia, wizji. Bo słyszałem też wiele drogich i bardzo drogich kolumn na najlepszych głośnikach jakie są dostępne a grały tak, jakby koza najadła się gruszek i mocno chorowała. icon_twisted.gif

Co jest lepszą podstawą pod kolumny, to już zależy od indywidualnego upodobania słuchacza. Bo na kolcach, granicie czy gumowych podkładkach mogą trochę różnie zagrać. Niestety sam to będziesz musiał sprawdzić.
Postawienie na twardym lub/i kolcach da Ci lepszą precyzję, szybkość dźwięku, ale też utwardzenie, może nawet ochłodzenie.
Miększa podstawa może właśnie spowodować większe uspokojenie dźwięku, jego większą majestatyczność, wypełnienie, złagodzenie konturów.
Oczywiście może się tak dziać, ale nie do końca musi. Dużo zależy od kolumn, ich budowy, wrażliwości na posadowienie.

Gniazda w kolumnach mogą wpłynąć na jakość dźwięku o tyle, że będą lepiej stykały, na większej powierzchni. Ale na jakieś duże zmiany bym nie liczył. Choć oczywiście jest szansa na minimalną poprawę.

Wieszak na telewizor bardzo fajny. W dobrej cenie. Swego czasu za gorszy (a też szukałem okazji) dałem sporo więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znowu muszę przyznać rację co do rad Angela



A ja bym mu racji nie przyznał. Zbyt wysoko zawieszony telewizor to męka dla oczu, bo mięśnie muszą obracać gałki oczne do góry. Bardziej komfortowo ogląda się ekran, gdy jego górna krawędź jest na wysokości oczu. Gałki są wtedy opuszczone w dół i mięśnie nie muszą być stale napięte.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty teoretyzujesz a ja piszę z paroletniej już praktyki. Oboje z żoną (szczególnie ona) oglądamy dużo telewizji.
Gdyby to było choć trochę męczące (mamy kłopoty z kręgosłupem) albo złe, męczące dla oczu (powinienem nosić okulary) już dawno powiesilibyśmy telewizor niżej albo postawili na komodzie. Oglądając siedzimy oparci i przechyleni nieco do tyłu, Jest super komfortowo i niemęcząco.
Naszym zdaniem dużo lepiej niż wcześniej, gdy telewizor stał właśnie dużo niżej.
Zaliczamy nieraz maratony typu "Gwiezdne wojny" albo "Władca Pierścieni".
Bardziej szczegółowe wyjaśnienia na podobne zarzuty jak Twoje zamieściłem w wątku "Wasze systemy..."
Jak jesteś ciekaw, to poszukaj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniołku, dziękuję za wszelkie porady. Simson, Kraft Wam też.
Kotara - bardzo dobry pomysł, ale nie w sezonie grzewczym, bo przesłoni cały kaloryfer, latem a jakże będzie trochę chłodniej. Ława z lewej strony, uniemożliwi wyjście na balkon. Telewizor można powiesić - poszukam odpowiedniego wieszaka z ramieniem uchylnym tak, aby można było oglądać z obu miejsc z prawej i lewej strony.
Simson ten co wrzuciłeś - jest całkiem, całkiem - pokaże żonie. Jak wygląda za sofą tył - wszystko jest na planie icon_biggrin.gif - zdjęcia nie będzie.
Między segmentem (do sufitu i prawie na całą ścianę), a sofą jest stół jadalny i 4 krzesła te małe punkty. Mogę jeszcze pomierzyć wolne przestrzenie ale tu za dużo miejsca nie ma na manewry.

Wcześniej TV był z lewej strony na oknie balkonowym, sam poprzestawiałem meble i przeniosłem na długą ścianę. Żona z początku marudziła, ale później przyznała mi rację, że tak jest lepiej.

Angel - proszę o link do "Wasze systemy"

Proszę Was o zdjęcia kolców w kolumnach - chciałbym zobaczyć jak są rozmieszczone na płaszczyźnie.
Czy podstawka może być z dowolnego kamienia naturalnego np. marmur - czy tylko granit? Chodzi o gęstość, zwartość kamienia?
Co z podstawkami drewnianymi- całkowicie do likwidacji czy na tym ustawić kamień i kolumnę na kolcach. A może poeksperymentować i posłuchać?
Ciekawy jestem, czy ktoś stawiał kolumny na takiej piramidce?

Wieszak - zaakceptowany - kupuję - dziękuję!

Pytanie techniczne czy wniesie coś zastosowanie kabla koaksjalnego podwójnie ekranowego do przesyłu po analogu - wyjdzie drożej, ale czy ma to sens?

Podoba mi się takie rozmieszczenie kolców na podstawkach metalowych - załączone zdjęcie. Jak się "cóś" takiego nazywa i gdzie to można kupić lub podobne.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson -Wieszak już w domu. Kolce kupione, czekam na przesyłkę. Zamówiłem 2 podstawki granitowe u kamieniarza 30x30 cm, trochę większe niż podstawa kolumn. Kolce zintegrowane - odpuściłem sobie. Zdjęcia wrzucę jak wszystko będzie zrobione.

Czy ktoś z Was zastosował kable koaksjalne zamiast RCA? Czy była różnica w dźwięku?

Wysłałem maila do Phonara w sprawie kolumn Scan Akustik Pro-20 - czekam na odpowiedź - myślę, że za około tydzień bedę miał informacje. Nie omieszkam się nimi podzielić na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Telewizor dałbym wyżej i powiesił na ścianie. Tak, by jego dolna krawędź była trochę wyżej niż górna ścianka kolumn.
Ja tak kiedyś miałem. Co możesz znaleźć, zobaczyć w podpiętym wątku "Wasze systemy..."
Wbrew pozorom telewizję bardzo dobrze tak się ogląda. A płaska powierzchnia ekranu nie odbija dźwięku kolumn. Pod telewizorem mógłbyś wówczas powiesić jakieś panele pochłaniające czy rozpraszające dźwięk.
Kolumny wysunąłbym chyba jeszcze trochę do przodu.



Telewizor będę montować dzisiaj - kolumny na kolcach, obciążone - więcej w moim drugim temacie o podstawkach granitowych.
link - http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry173131


Cytat

Okno balkonowe zasłoniłbym na czas odsłuchu grubą, ciężką, mocno pofałdowaną (nawet jakby okno było zasłonięte) kotarą.
Innym rozwiązaniem może być przesuwany panel/dyfuzor. Ja stosowałem coś w tym stylu. A był on umieszczony na sztaludze malarskiej.
Ustawiałbyś go na czas odsłuchu w miejscu pierwszych odbić dźwięku przed szybami. Z drugiej strony mógłbyś powiesić podobny rozpraszacz na ścianie. Albo choć obraz na płótnie a pod spodem panel z wełny Isover PT 80.



Zasłona okna - tak, ale nie w zimie - mam kaloryfer pod oknem. Dyfuzory i rozpraszacze - słucham muzyki prawie codziennie - trochę dużo zabawy z rozstawianiem i zwijaniem - potrzebowałbym czegoś na stałe.

Cytat

Ława nie powinna stać w trójkącie odsłuchowym (nic nie powinno). Jej blat w jakimś stopniu odbija dźwięk, powodując zafałszowania.
Lepiej ustaw ją z lewej strony miejsca odsłuchowego. Zawsze coś będziesz mógł na niej położyć a nie będzie przeszkadzała.



Ustawienie ławy z lewej strony - ciężkie do wykonania, odstęp między sofą "odsłuchową" a balkonem jest na tyle mały, że całkowicie uniemożliwi komunikację i wyjście na balkon. Może ustawię stolik barowy z lewej strony - porozmawiam z żoną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Angel Napisałeś
"Jakby co, to wiele kabli RCA ma budowę koaksjalną, więc nie wiem o co chodzi? Może jaśniej?"

...a sobie myślałem, że zamiast RCA (analalog) tych co mam kupię 2 pojedyncze kabelki koaksjalne. Ale nie będę raczej eksperymentować, bo po co skoro jest dobrze. Czy coś bym zyskał na poprawie dźwięku? - Może. Trzeba trochę przystopować z wydawaniem. Podchodzę do tematu zdroworozsądkowo, skoro nikt nie poleca takiego połączenia - to chyba nie jest to, aż takie dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poszukiwaniu idealnego dźwięku...
Ciągle mi czegoś brakuje. Jest dobrze, ale wydaje mi się że mogłoby być lepiej. Być może ograniczeniem są tu taj kolumny. A może da się jeszcze coś zrobić w kwestii akustyki? Chciałbym ciut więcej przestrzeni w dźwięku - głębokości, szerszej sceny.
Wymiana kabli w kolumnach? Obecnie oryginalne Phonara miedziane 4mm2 ten sam rodzaj do 2 głośników. Mod zwrotnicy? Czy sprzedać i kupić inne?
Tak to teraz wygląda.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...