Skocz do zawartości

budżetowe kolumny do denona


sowa200

Recommended Posts

Witam,
Niedawno zakupiłem używany amplituner RCD-100 Denona.
Sprzęt sam nie gra a wiadomo, że to kolumny robią w zestawie najwięcej dobrego (albo złego).
Pokój ok.20m2, bez problemu z lokalizacją kolumn na podstawkach i poprawnym 2,5-3m trójkątem odsłuchowym.
Głównie grane będzie radyjko i muzyka raczej akustyczna, popowa, spokojna bez wykopu.
Przy tej klasie sprzętu nie oczekuję hi-endu tylko w miarę poprawny, przestrzenny dźwięk bez dudnienia - nie musi być efektownie tylko nie męczyć. Nie potrzebuję też aby ściana dźwięku wypełniała mi cały pokój. Bas na pewno nie rozlazły tylko szybszy - na ile się da.

Samemu mam taki spis możliwości (od najtańszych - max.800-900pln, w tym również używki):
1. Denon SC-M39
2. Heco Prime 202 / 302
3. Tannoy M1 / Eclipse 1
4. B&W DM601
5. Koda CV65T
6. Indiana Line Tesi 260
7. Cambridge Audio SX-50
8. Q Acoustics 3010

Szukam sugestii co do brzmienia - posłuchać w sklepie to mam tylko okazję dwóch najtańszych pozycji: Denona i Heco 202.
THX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęcik nie jest zbyt wydajny i mocny więc dobrze jakby kolumny były tez w miarę efektywne.
Wybrałeś kolumny od sasa do lasa, bo i biurkowe maleństwa( QA) i całkiem spore .
Z twych propozycji celowałbym w Indiana line nota 260 ( brzmienie wyrównane, bez efekciarstwa) i łądnie wykończone , lub Tesi 260 ( nieco cieplejsze ) , oraz jak niedrogie to Heco victa 302, Koda cv.
W budżecie zmieścisz się też z ciekawszymi modelami typu Magnat quantum 673, Monitor Audio bx2, Canton GLE 420, Taga platinum itd bo w pokój 20m celuj w monitory z głośnikiem 6-6,5".
Nie jestem fanatykiem ściany dźwięku, zwłaszcza robionej na siłę z bardzo małych kolumn, niemniej jakbyś czasem chciał podkręcić nieco volume, posłuchać większych składów muzycznych, to mały głośnik ( 10-12cm ) i lekka masa skrzynki, może zacząć się gubić, dudnić itd. Przecież jeśli kolumny mają stać jak u Ciebie , prawidłowo na standach, to to czy mają 2 cm więcej w jakąś stronę nie jest już problemem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.
Rzeczywiście, chyba lekko większy głośnik niskie/średnie będzie lepszy niż mniejszy. No i tą efektywność wziąłem pod uwagę (choć tu Canton odstaje). Przetasowałem swoje wybory i postanowiłem skoncentrować się na:
1. Heco Prime 302
2. Canton GLE 420
3. Magnat 673
4. Indiana Line 260 Nota/Tesi

Znalazłem jeszcze info w sieci zalecające do słabszego wzmacniacza kolumny z papierową (niskie/średnie) i jedwabną (wysokie) membraną ???
Sprawdziłem w/w i tylko Heco ma dokładnie takie głośniki, reszta ma różnie.
Jest też sporo opinii, że Denony grają ciepło - zastanawiam się więc czy Tesi 260 nie ocieplą dźwięku zbyt mocno?
Wiadomo, najlepiej byłoby wszystkiego jednego dnia odsłuchać bo po godzinie wstępna selekcja zakończona i można sobie zostawić 2 typy do ostatecznego wyboru.
Tak czy inaczej najbliżej mam do odsłuchu Heco (60km) i od tego zacznę - reszta trza posuwać 200km albo zamawiać w kolejności i jak przypasuje to zostawić :[





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia że kopułka meteriałowa, czy jedwabna głośnika wysoko tonowego gra delikatnie i jedwabiście , a aluminiowa, berylowa, diamentowa ostro jest stereotypowa tak jak to że czerwone auta są szybsze.
Podobnie z resztą głośników, bo materiał nie determinuje stylu brzmienia, tylko bardziej projekt zwrotnicy kolumny.
Co do Denona( choć nie znam modelu, amplitunery aż tak ciepło nie grają) z Tesi może być ciepło i miękko, z Notą już bardziej pod kontrolą podobnie z Cantonem, czy jeszce bardziej twardym i detalicznym Magnatem 673.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy ten twardy i detaliczny Magnat by mnie przekonał. Ale... odkryłem właśnie na all...o, że sklep w moim mieście sprzedaje te Magnaty, jak również Taga Platinum (które to jednak ze wzg na specyficzny design nie przypadły mi do gustu jak na duży pokój).
Tak więc zacznę posłuchanie od tych Magnatów, co da mi jakiś ogląd skoro już wiem, jak jacek75 pisze, że są ze wszystkich wymienionych zestawów najbardziej twarde i detaliczne.
Do jacek75: biorąc pod uwagę Twoje gdzie by tutaj można sytuować te Heco 302 w odniesieniu do Tesi: miękko - Magnat: twardo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...