Skocz do zawartości

Potrzebuję rady przy wyborze okablowania USB


Recommended Posts

Witam forumowiczów

Stoję przed dylematem wyboru kabla USB A-B łączącego laptopa z przyszłym przetwornikiem cyfrowo-analogowym (DAC). Przetwornik będzie miał wejście USB, gdyż komputer to także źródło dźwięku. Długość kabla ok 3m.

System, do którego potrzebny będzie kabel USB składa się ze wzmacniacza Atoll IN100SE, kolumn podstawkowych AudioSolutions Overture 202B. Całość gra w pomieszczeniu ok 18m2 (prostokąt o wymiarach ok 3,8m x 4,8m). Sprzęt ustawiony na dłuższej ścianie.

Jaki przetwornik zostanie wybrany jeszcze nie wiem, jednakże chciałbym go testować już z lepszym przewodem. Budżet na przetwornik 2200 zł - 2800 zł (podaję w celu trafniejszego jakościowego wyboru przewodu). Faworytem jest (nie ukrywam) Atoll DAC 100SE, jednakże kilka innych modeli będę także chciał odsłuchać.

Szczerze powiem, że testowanie kabli sprawia problem ( tzw. pat), nie ma jak testować przewodów bez przetwornika, zaś jak testować przetwornik bez kabla przyzwoitej jakości ? Tym bardziej, że będzie mi zależało na dobrym wybraniu przetwornika, kabel więc już musi być.

Na czym mi zależy?
Na brzmieniu wyrównanym, neutralnym, bez podbijania jakiegokolwiek zakresu. Filozofia brzmienia Atoll'a bardzo mi odpowiada. Bardzo muzykalnie, ze świetną barwą. Nie chcę, żeby kabel wprowadził mi tu jakieś zniekształcenie tego przekazu.

Po dość obszernej literaturze mam kilka modeli, które zwróciły moją uwagę (każdy o dł. 3m):


1. Wireworld Ultraviolet USB A-B -329 zł

http://allegro.pl/wireworld-ultraviolet-us...6657367502.html

2. Wireworld Chroma 7 CSB -209zł
http://allegro.pl/wireworld-chroma-7-csb-k...6300001896.html

3. SUPRA CABLES USB 2.0 -250 zł
http://allegro.pl/supra-cables-usb-2-0-typ...6553430074.html

4. Audioquest Pearl USB -190 zł
http://allegro.pl/audioquest-pearl-usb-kab...6543443529.html

Kolejność przypadkowa, aczkolwiek bardzo zainteresowała mnie propozycja 1 ze względu na rozdzielenie linii zasilającej i jej oddzielnego ekranowania oraz warstewkę srebra.

Nie wiem, czy są potrzebne dodatkowe informacje ? W razie czego proszę o dodatkowe pytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za drogo mierzysz. Testowałem u siebie różne USB w długości 2 metry i ten nie zagrał w niczym gorzej od dużo dużo droższych
http://sklep.rms.pl/lindy-41583-kabel-usb-2-0-typu-a-b-3m

Z kolei tańsze faktycznie grały gorzej, siały po sygnale zakłóceniami. System mam mniej więcej Twojej klasy, przetwornik Arcam irDAC + zasilanie Tomanek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki temat we wcześniejszych rozważaniach, którym także się trochę zasugerowałem:

Cyt:
nightrunner
"jak kupiłem Xonar-a STU to też nie rozumiałem jakie znaczenie ma przewód USB. Przecież to transmisja cyfrowa …
Okazuje się że transmisja cyfrowa boryka się z podobnymi problemami co transmisja analogowa, ale to inny długi temat.

Na początku podłączyłem Xonar-a przez pierwszy lepszy przewód USB i się rozczarowałem, grał gorzej niż 3 razy tańsze EMU 0204.
Napisałem do sprzedawcy że coś jest nie tak, sprzedawca odpisał że może muszę się przyzwyczaić że sprzęt musi się „wygrzać” ...
Okazało się że jak podłączyłem przewód USB dodany do Xonar-a, zaczęło grać lepiej,
jak podłączyłem przewód od EMU 0204 było jeszcze lepiej, ale nie było wielkiego szału i nadal nie byłem zadowolony.
Dopiero jak kupiłem WireWorld Ultraviolet 7, Xonar zaczął grać jak należy i poczułem właściwy skok w stosunku do EMU.
EMU też zagrało lepiej z WireWorld Ultraviolet 7, ale nie tak dobrze jak Xonar więc wszystko było ok, kasa nie poszła w błoto"

http://forum.audio.com.pl/lofiversion/index.php?t39221.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z "branży" - PONOWNIE prośba o sprawdzanie co napisaliście i poprawienie błędów!!!
"dalem nawet taka możliwość jednemu uzytkownikoei"
"Zasilanie więcej zmienia. W a usb żeby miał solidne końcówki."

Cytat

Konia z rzędem temu kto pozna kabel USB.
Kiedyś dalem nawet taka możliwość jednemu uzytkownikoei tu na forum, jeśli pozna ten lepszy kabel w gamie tych tańszych to mu go sfinansuje w połowie

Zasilanie więcej zmienia. W a usb żeby miał solidne końcówki.



W mojej opinii kable USB mają wpływ - i jest trochę więcej kategorii niż 2.
Bo są różnice np. w budowaniu sceny i detaliczności.

Oczywiście nie odnoszę się do szumiących i zakłócających kabli!

Tańsze modele Wirewold i SupraLoRad to niezłe propozycje.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Simson, a już chciałeś niepotrzebnie wydać pieniądze bazując na bredniach jakiegoś wariata z forum icon_smile.gif
Przecież USB to sygnał CYFROWY, jeden to jeden, zero to zero. No i jeszcze są te szumy szy szy w gorszych przewodach i to wszystko. Trochę mnie dziwi takie uproszczanie sprawy i klasyfikacja, która przedstawił kolega finchers. Takie podejście świadczy o słabej bądź żadnej znajomości natury sygnału cyfrowego i sposobu w jaki przesyłany jest sygnał audio USB.

Osobiście potrafię zrozumieć, że ktoś nie słyszy różnicy, ale podejście w stylu, skoro ja nie słyszę to inni pewnie też nie i tylko sobie wkręcają, jest po prostu zwykłą ignorancja i brakiem zrozumienia.
Ja jestem w stanie stwierdzić jaki przewód USB jest podłączony do DACa i opisać jego charakter brzmienia. Gdy wykonuje się taki test na swoim, dobrze znanym systemie to różnice są naprawdę wyraźne i się dziwię, że niektórzy mając dużo lepsze klocki niż ja tego nie słyszą.
Kiedyś zrobiłem sobie ślepy test (miałem pomocnika do zmiany przewodów) na moim E-MU 0204, trzech przewodów (WW Ultraviolet, przewód który miałem w komplecie z E-MU i jakiś tam ze skanera) i bez problemu byłem w stanie stwierdzić, który przewód jest podłączony.
Do testu specjalnie wybrałem E-MU, a nie Xonara STU, żeby sobie utrudnić sprawę.

Tak więc S4Home chętnie podejmę wyzwanie, możemy się dogadać na PW icon_wink.gif

Simson bardzo wiele zależy od twojego słuchu i możesz nie usłyszeć różnicy pomiędzy przewodem zaproponowanym przez rms.pl, a Wireworld Ultraviolet. Sam musisz się przekonać, czy warto wydawać więcej kasy na przewód, jednak ja na dużo tańszych przetwornikach słyszę wyraźną różnicę i uważam że warto było kupić Wireworld Ultraviolet, a ty chcesz wydać 2,5k ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nightrunner za odpowiedź. Absolutnie nie uważam takich spostrzeżeń za brednie. Za dużo w życiu rzeczy mnie zdziwiło, żeby cokolwiek skreślać ot tak. Temu też tej wcześniejszej Twojej opinii jakoś zawierzyłem. Myślę, że może być w niej dużo prawdy. Masz rację, jednak trzeba to sprawdzić samemu.

Więc zrobię tak, po zakupie DAC skorzystam z dołączonego firmowego kabelka USB, zaś gdy już się osłucham spróbuję poeksperymentować z okablowaniem. Zapewne WW Ultraviolet także będę chciał przetestować osobiście.

Dziękuję wszystkim za rady i podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Więc zrobię tak, po zakupie DAC skorzystam z dołączonego firmowego kabelka USB, zaś gdy już się osłucham spróbuję poeksperymentować z okablowaniem.


Moim zdaniem to najlepszy sposób. Będziesz już obznajomiony z nowym DAC-iem i łatwiej wychwycisz różnicę w okablowaniu. A co za tym idzie, nie przepłacisz, tylko wybierzesz najlepszy dla Ciebie (niekoniecznie najdroższy).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo RoRo, brawo Nightrunner. Rzeczywiście za jakość czyjegoś słuchu nie odpowiadamy icon_cool.gif

Simson. Ja mam kabel Belkin Hi-Speed USB 2.0. Bardzo tani a świetny. Lepszy od droższej Supry USB 2.0 A-B i nie gorszy od innych nawet sporo droższych. Przesyłam Ci na maila test z AV. Poczytaj i... kup na początek Belkina. A później jak będziesz chciał coś bardziej wysublimowanego, to się zastanowisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel maila już widzę, że mam, dzięki. Jutro okiem na pewno rzucę. USB poczeka w kolejce, kilka dyszek nie stanowi różnicy, więc pomysł wydaje się przedni, tym bardziej już przetestowane przez fachurę icon_wink.gif . Bardziej obecnie celuję w RCA (ale to już w nowym temacie zamieściłem), zapewne w następnej kolejności głośnikowe pójdą do wymiany, zworki, coaxial. ...ot częściowy plan na ten rok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zworki w kolumnach mam na myśli,
Co do okablowania. Plan mam taki, żeby dobrze osłuchać się na sprzęcie, kabelki budżetowe. Zaś kolejny krok będzie wymiana, no i tu na pewno WireWorld Ultraviolet będzie faworytem, z ceną już się zdążyłem oswoić,

f1angel, dzięki za materiały, wg testu na AV także uznali ten kabelek jako coś wartego zakupu.

Dziękuję za podpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na innym forum audio przeczytałem anegdotkę jak informatyk śmiał się z pani, która twierdziła że po wymianie przewodu USB w drukarce na dłuższy (chyba z 3m do 5m), drukarka drukuje dłużej. Ha ha, ale ta pani głuptaska przecież to sygnał cyfrowy icon_wink.gif
Najśmieszniejsze jest to że ta pani mogła mieć racje. Przewody USB, te najtańsze No NAME dołączane do urządzeń i nawet te które można kupić w sklepie często są marnej jakości.
Bardzo prawdopodobne że po wymianie przewodu nie zgadzały się sumy kontrolne i komp musiał powtarzać te same pakiety wielokrotnie i tak czas się wydłużał. Kiedyś miałem przedłużacz 3m USB i był takiej niesamowitej jakości że komp miał problemy z wykryciem pendrive-a, a jak już go wykrył to przesyłał max 1MB/s (pen miał zapis 30MB/s).
Oczywiście transmisja sygnału audio to trochę co innego i jak przewód USB uszkodzi „pakiet” to taki „pakiet” jest odtwarzany i koniec !!!

Tak więc długość przewodu ma znaczenie. Osobiście uważam przewody za zło konieczne, które zapewnia nam modułowość i możliwość wymiany poszczególnych komponentów, ale nigdy nie będzie lepsze od połączeń wewnętrznych w obrębie jednej obudowy.

Simson 3m to jednak trochę dużo i doradzałbym ci testy DACków na przewodzie nie dłuższym niż 1m, osobiście nie testowałem tak długich przewodów, ale intuicja podpowiada mi że może to mieć wpływ.
Uważam że do testów też powinieneś mieć przyzwoity przewód, przynajmniej taki którego producent jest znany i masz pewność że jest tam przyzwoita miedź, taki „audio entry level”, bo te NO NAME potrafią „zagrać” naprawdę różnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoja uwaga Nightrunner dotyczy wszystkich kabli cyfrowych tzn coax,usb i aes? Myślisz, że materiał czyli miedz, srebro, złoto ma też znaczenie? A jeśli tak to obowiązują podobne ,,stereotypy'' tzn. miedz ciepła, srebro wyostrza? Zastrzegam cudzysłów i nie piszcie, że to stereotypy bo wiem o tym icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nightrunner do metra nie zejdę, nie mam takich możliwości technicznych. Zastanowię się i na spokojnie później pomierzę, to może 2 metry uda się wmontować.

Co do kabli, modułów, połączeń wewnątrz obudowy. Ja akurat jestem zdania, że odseparowując elementy od siebie unikamy wzajemnego promieniowania na siebie i zaburzeń z tym związanych. Mam na myśli np odseparowanie od siebie wzmacniacza i przetwornika cyfrowo analogowego (część firm montuje je w jednej obudowie). Każde połączenie z jasnych względów jest złem koniecznym, ale uważam, że to zło konieczne jest też często lepszym rozwiązaniem niż upychanie wszystkiego np pod jedną obudowę. W obudowach też są przecież połączenia, może nie tak długie, ale są.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson,
ten kabel jest dobry nie tylko wg testu w AV icon_cool.gif
Jest kilka wersji Belkina - szukaj "Hi-Speeda" (jak napisał Jarek).
Nie testowałem zwykłego Belkina...

Wersja 3m spokojnie daję radę - nie trzeba się przejmować tym, że to właśnie 3m.
Innych 3m nie mam, ale porównując do 1metrowych nie było jakoś specjalnie gorzej (zagrał trochę inaczej, ale jak najbardziej prawidłowo).
Natomiast rzadko się pojawia w sieci (ostatnio był w wersji "micro" po stronie komputera).
Ale jak będziesz chciał taki 3metrowy kabelek Belkina sprawdzić u siebie, to daj znać - mogę Ci wysłać na np. 2 tygodnie "zabaw".

Natomiast argument w teście "że jest niepowtarzalny" (a właściwie: może być niepowtarzalny) jest dla mnie dziwny, bo nie spotkałem się by ktoś testował od razu kilka sztuk tego samego kabla. icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...