Skocz do zawartości

Zestaw do salonu za 5k


Johndobry

Recommended Posts

Witam.

Wykańczam mieszkanie i przychodzi pora na umeblowanie salonu. Jestem zielony w temacie i chciałbym prosić o pomoc. Założyłem sobie budżet 5000pln na zestaw audio. Nie oczekuje zestawu pseudo audiofilskiego ale czegoś ci przez lata będzie grało dobrze.

Garść informacji o warunkach i moich oczekiwaniach.

1. Powierzchnia 35m2. Kolumny bedą musiały stać przy ścianach albo wisieć na ścianach. Nie mam możliwość wytłumienia ścian ani specjalnie projektować ścian by poprawiać akustykę.
2. Przeznaczenie: muzyka rap, rock jakieś electro sporadycznie i weekendowo film.
3. Nie musi być super głośno ale interesuje mnie czystość, szczegółowość i dynamika dźwięku oraz wypełnienie przestrzeni dźwiękiem o szerokiej rozpiętości częstotliwości.
4. System 2.1 czy same kolumny?
5. W zestawie musi być wzmacniacz i kolumny. źródłem dźwięku i tak będzie Spotify przez tv albo napęd blu ray (koncerty i filmy).
6. W grę wchodzi tylko sprzęt nowy ze sklepu w Warszawie gdzie będę mógł pojechać pomacać i posłuchać.

Uprzedzając, tak czytałem to forum i podobne wątki natomiast wszędzie napotkałem na próby montowania używanych zestawów na poziomie prawie pro. Mi zależy by w tej kwocie kupić cos co będzie słychać dobrze szczegółowo i posłuży przez najbliższe 10 lat.

Z góry dziękuje za porady i propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dawniej się mówiło, że tak, to Ci tylko w Erze dopasują.

Kolumny do 35 metrów powinny być dość duże, mieć duże membrany niskotonowe. A to powoduje że dźwięk jest mocny i niskie tony też.
Jak wyobrażasz sobie postawienie takich kolumn bezpośrednio przy ścianach albo o zgrozo powieszenie ich na ścianie?
Będzie katastrofa dźwiękowa, podbicia, zniekształcenia.

Swój pokój remontujesz, czy cudzy? Bo zastanawiam się dlaczego nie możesz inaczej ustawić kolumn i poprawić akustyki nawet nie ustrojami, ale odpowiednim umeblowaniem, jego rodzajem i ustawieniem. Jakimś dywanem, obrazami, kilimkami itp.
W "gołym" pomieszczeniu dźwięk będzie latał jak Żyd po pustym sklepie icon_wink.gif Duże, twarde, jednolite powierzchnie nie są dobre dla dźwięku.
Trzeba je czymś "przełamać", zmienić.
Jeśli nie znasz tematu, koniecznie poczytaj. Bo to podstawa by uzyskać dobry dźwięk.

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen

Oczywiście, że poleciłbym Ci zestaw używany. Bo za 5 kzł mógłbyś mieć smakowicie grający. Ale nowy też ma szansę przyzwoicie zagrać.
Nie wiem tylko co znaczy pseudo audiofilski? Bo to chyba źle grający sprzęt skoro pseudo. Takiego się tu nie poleca.
Ani sprzętu pro, tylko taki do użytku domowego.
Nie mylisz czasem pojęć?

W takiej sytuacji rzeczywiście byłoby najlepiej gdybyś posłuchał zestawu u siebie w domu.
Najpierw umów się z kilkoma salonami audio. Powiedz o swoich potrzebach, możliwościach i wybierz się na odsłuchy.
A później wypożycz sprzęt do domu. Bo w tych specyficznych warunkach u Ciebie, może być tak, że w salonie zagra świetnie. A u Ciebie będzie klapa.
Jeśli nie znajdziesz salonu, który wypożycza zestawy do domu, skontaktuj się z bywającymi u nas na forum przedstawicielami salonów S4Home i Q21
Z nimi powinieneś się dogadać w kwestii wypożyczenia sprzętu do domu.

By podłączyć do wzmacniacza odbiornik TV lub komputer, potrzebny Ci będzie DAC. Bo inaczej dźwięk zrobi się kiepski. Taki przetwornik musi mieć wejścia cyfrowe odpowiadające wyjściom jakie masz w komputerze czy telewizorze. Odtwarzacz BR ma chyba wyjścia analogowe RCA (L i R audio output)? Jeśli nie, to jego także będziesz musiał podłączyć cyfrowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Kolumny podłogowe nie mogą wisieć, z kolei podstawkowe czy ścienne nie nadają się do takiego pomieszczenia.
Biorąc pod uwagę budżet oraz jakiej muzyki słuchasz proponuję odsłuch:
Onkyo 8150 jako maszynka kombo właśnie ze spotify i bajerami internetowymi z kolumnami Dali Zensor 7. Kolumny dobrze współpracujące z tym amplitunerem zarówno w kwestii niższych jak i wysokich rejestrów.
Kolejny Zestaw to Wzmacniacz NAD 356BEE, wybitny wzmacniacz w swojej cenie jako nowy oraz kolumny Melodika BL40 polskie konstrukcje doceniane na szerszą skale czy też bardzo dynamiczne, otwarte i mocne kolumny Magnat Quantum 725.
Spójne brzmienie prezentuje także Yamaha AS701 wraz z kolumnami Elac Debut F6.

Nie wiem jakie masz pomieszczenie i czy aby powyższe produkty sprawdzą się w Twojej akustyce. Toteż polecam obejrzeć sprzęt w Warszawskich salonach. Wstępnie go odsłuchać, jednak przed zakupem sprawdzić je u siebie. Jedne konstrukcje radzą sobie lepiej inne gorzej w źle zaadoptowanym akustycznie pomieszczeniu. Kolejna kwestia może sam wystrój pomieszczenia spowoduje wystarczająco dobre wygłuszenie. No tego nie wiemy dlatego trzeba sprawdzać.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel, po kolei:
Mieszkanie urządzam swoje. Problem jest taki ze mam 2 małych dzieci i jak cos będzie stało za daleko od ściany to napewno któreś będzie chciało sie tam wcisnąć ina 100% takie zabawy skończą sie ładowaniem kolumny na parkiecie...
Salon z aneksem kuchennym ma 34m2 ale to jedna przestrzeń wiec chyba tak trzeba liczyć metraż?
Co do poprawienia akustyki to jak zapewne sie domyślasz to urządzaniem zajmuje sie żona ja tylko elektronikę wybieram hehe.
Dzięki za artykuły będę walczył zeby kolumny postawić chociaż te 30 cm od ścian...

S4Home:
Dzięki za propozycje. Bardzo mnie interesuje ten wzmacniacz Onkyo. Tylko że mamy tutaj cenę 2k i polecane do niego kolumny po 2k za sztukę to już przekroczę zakładany budżet a gdzie jeszcze okablowanie i wspomniany przez Angela przetwornik. W pozostałych zestawach tez chyba nie zmieszczę sie w 5k. Z chęcią rozważyłbym zwiększenie puli środków na sprzęt grający ale wykańczam mieszkanie od stanu deweloperskiego i sami wiecie jakie to wydatki ze sobą niesie na milion innych rzeczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Jak widać jest tu typowy konflikt interesów.
Ale zważ niejeden z nas ma żonę i dzieci.
Trzeba po prostu w pewnym momencie wstać, huknąć pięścią w stół i krzyknąć "kto tu do cholery rządzi!"
A później uciec, zamknąć się w łazience i przeczekać najgorsze. Później już będzie z górki icon_lol.gif

Tak poważnie, to niestety dzieci trzeba pilnować, być konsekwentnym, wyznaczyć im pewne granice. Powiedzieć, że to dla tatusia jest ważne i żeby nie ruszać. Bo inaczej, to nawet na sufit wejdą i zajmą się Twoimi kolumnami.
Naprawdę da się.
A kolumny muszą być duże i podłogowe, bo inaczej "zginą" w sporym przecież pomieszczeniu. Nie chcesz chyba rachitycznego dźwięku?
Można pomyśleć o takich z przednim bass-refleksem. Choć nie zawsze takie kolumny można postawić bliżej ściany niż te z tylnym.
Trzeba jeszcze znać charakterystykę ich brzmienia.

Zaaranżować akustycznie pomieszczenie można w dość naturalny sposób. Nie muszą być to profesjonalne panele akustyczne.
Choć te bywają bardzo ładne, ozdobne.
https://www.google.pl/search?q=panele+akust...SoCDRkQ_AUIBigB
Możesz wytłumaczyć żonie, że dobry dźwięk, to niemal w połowie dobra akustyka pomieszczenia. I na pewno można pójść na jakieś kompromisy.

Co do sprzętu z drugiej ręki, to jak najbardziej podtrzymuję. Bo 5 kzł niby dużo a jak się kupi nowy, średnio grający amplituner z funkcjami sieciowymi
to już na dobre kolumny nie starczy. A gdzie jeszcze okablowanie? Kupując takie Onkyo DAC już Ci nie będzie potrzebny.
Musisz się zastanowić. Funkcjonalność, czy dobry dźwięk?
Choć ogólnie propozycje kolegi z branży nie są najgorsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy dane pomieszczenie sprawdzi się akustycznie okaże się dopiero w praktyce.
Niestety jak nie to będzie problem mając już sprzęt. Chyba że wypożyczysz go od nas i sprawdzisz. Tylko dzieciaki na chwile z daleka jakbyś miał odesłać icon_smile.gif

Nie pisałeś do nas o ceny więc nie kalkuluj na sucho. Cena będzie lepsza i sprzęt będziesz mógł sprawdzić u siebie.
Czy ktoś ma lepszy pomysł?

Kolumny podłogowe są stosunkowo stabilne, wywrócić je to nie taki łatwy myk. A wieszać ich totalnie nie można.
Duże solidne kolumny podstawkowe także wymagały by stojaków, więc wracamy do punktu wyjścia. A pomieszczenie jednak przygotowane pod podłogowe.

Napisz o ceny, wypożyczę. Albo zapraszam całą familię na trip i miło spędzony dzień.
Wrócicie ze sprzętem, albo nabytą wiedzą. Tak czy siak zadowoleni.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Do electro, przy powierzchni 35m2 i budżecie 5k zł świetne byłyby używane Canton RC-L, które ostatnio znacznie w Niemczech potaniały (pewnie ze względu na dużą podaż) - można je kupić grubo poniżej 500 euro:

Tutaj z kontrolerem (VB oznacza możliwość negocjacji ceny) i to bardzo blisko bo w Berlinie:
LINK

Cantony RC-L mają solidne, metalowe maskownice, więc dzieci nie uszkodzą głośników.

Do tego wzmacniacz za 1000-1500zł + odtwarzacz za 1000zł + kable za 500zł i jest super zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...