Skocz do zawartości

Estradowy wzmacniacz, korektor i glośnik.


Marcin84

Recommended Posts

Witam, na wstępie przepraszam jeśli zbędnie założyłem nowy tenat ale fora nigdy nie były moją mocną stroną.
Pracuje w dość sporej hali w której bywa dość głośno i ostatnio dostałem od znajomego głośnik (kolumne)
http://www.class-d.com/Speakers/Konig-X2-1...prod_21030.html Jedną z tych co w linku.
Do tego 2 dni temu zajrzałem do second handu i mieli wzmacniacz XXL PRO 240 więc długo się nie zastanawiałem i kupiłem go za 150zł teraz wlaśnie znalazłem aukcje w internecie i jest do kupienia za 120zł equalizer Phonic Dual 2/3 octave Rqualizer PEQ 3400
I moje pytanie jest takie czy kupić ten korektor i czy to razem zagra jak powinno, do tego bedzie jeszcze podłączony tuner radiowy Technicsa jakiś stary z piwnicy. Nie chce inwestować za wiele bo to sprzęt do pracy.
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to sprzęt estradowy jak słusznie zauważyłeś do dużych powierzchni.
Nie wiem jakie mająwejscia te kolumny ale pewnie na dużego
Jack lub RCA lub XLR. I są aktywne? Jeśli tak nie potrzebujesz wzmacniacza tylko pre.
Jesli podłącza się je standardowo na zaciski głośnikowe na kable. To tylko solidne miedziane kable 2x4mm wzmacniacz który zresztą już masz oraz źródło.
Korektor da Ci tylko możliwość modelacji dźwięku, jednak ze względu na swoje ograniczenia żaden z producentów już tego nie robi. Raczej pomiń to w tym systemie.
Chyba nie potrzebne Wam dodatkowe szumy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że amator sprzetu nie ma co tu szukać odpowiedzi,
Ale jeszcze zaryzykuje i zapytam czy głośnik aktywny to nie taki ktory ma wbudowana końcówke mocy?
Ta kolumna jest niby aktywna tyle że ja nie widze zadnego gniazda gdzie można podłączyć zasilanie a bez prądu to raczej będzie końcówka bez mocy.
I jeszcze pytanie o ten korektor ktory podałem, w specyfikacji jest podane że podbija 6-12db więc czy to nie zastąpi choć troche przedwzmacniacza?
Pewnie dla większości z was moje pytania są proste a odpowiedzi dla was jasne ale ja nigdy nie miałem styczności ze sprzętem estradowym i chciał bym prosić choć jedną osobe o poświęcenie chwili swojego czasu i nakierowanie mnie na właściwą droge.
Dziękuje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest forum Audio. Zajmujemy się tu sprzętem do domowego użytku. Estradowym z zasady nie.
Odpowiedź można uzyskać i ją uzyskałeś.
Niestety to jest tak jakbyś wszedł na forum dla miłośników samochodów osobowych i pytał o traktor. Być może ktoś, coś by Ci odpowiedział, ale czego się spodziewasz? Może na jakimś forum gdzie się zajmują sprzętem estradowym uzyskasz pełniejszą odpowiedź?

Korektor, to inne urządzenie niż przedwzmacniacz.
przedwzmacniacz rozdziela sygnał z różnych źródeł, trochę wzmacnia sygnał i ustawia się na nim głośność dźwięku.
Korektor podbija lub osłabia niektóre podpasma dźwięku.

Jeśli kolumna jest aktywna, to musi mieć wejście na kabel zasilający. Najlepiej zapytaj kolegi, od którego wziąłeś tę kolumnę jak się ją podłącza.
Czy na pewno jest aktywna? Bo jeśli ma tylko dwa zaciski głośnikowe plus + i minus - , to jest kolumna pasywna i wówczas rzeczywiście wzmacniacz będzie potrzebny.
Korektora w sprzęcie domowym od lat się już nie używa, bo niepotrzebny i psuje dźwięk.
W estradowym może się przydać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zagrało potrzebny jest przedwzmacniacz i wzmacniacz (końcówka mocy) Twój XXL PRO 240 jest chyba końcówką czyli Power Amplifier, więc potrzebuje przedwzmacniacza. Bo chyba nie ma w nim możliwości regulowania głośności? Czyli gałki Volume?
No i oczywiście podłączasz pod przedwzmacniacz źródła, których chcesz użyć.
Czy temat zamknięty?
Idea tego forum to dzielenie się informacjami.
Więc ładnie było z Twojej strony, gdybyś za jakiś czas opisał w tym wątku jak Ci się to sprawdza, jak gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przedwzmacniacz byłby niepotrzebny, jeśli nie przeszkadza Ci regulowanie głośności dwoma gałkami oddzielnie.
No i jak widzę wejście do wzmacniacza jest na jack (duży). Ale nie każde urządzenie łatwo podłączysz. Potrzebna Ci będzie kabel-przejściówka duży jack -> 2 x RCA (np. do CD czy tunera) i duży jack -> mini jack, do jakiegoś urządzenia mobilnego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj plan jest taki:
2x mono RCA-duży Jack z tunera do korektora
2x mono duży Jack - duży Jack z korektora do wzmacniacza
i kabel ze wzmacniacza do kolumny tylko pytanie teraz jakiej średnicy kabel i czy przy takim podłączeniu nadal bede mogł zrobić mostek żeby cała moc szła do tej jednej kolumny?
Czy może dać kabel stereo już od tunera do korektora czyli 2xRCA - 1x duży Jack stereo i od korektora 1x duży Jack stereo do Wzmacniacza?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo okazuje się, że kolumny są chyba pasywne.
Marcin84. podał link, gdzie widać, że są pasywne a później napisał, że oprócz zacisków głośnikowych (+ i -) nie ma wejścia na kabel zasilający.
Więc skoro kolumna jest pasywna, potrzebny jest wzmacniacz. A ten, który ma kolega jest końcówką mocy z dwoma regulatorami dźwięku (potencjometrami). Jeśli by się chciało bez przełączania podłączyć więcej źródeł a głośność regulować jedną gałką, wówczas potrzebny byłby także przedwzmacniacz.

Co do tunera, to wystarczy w nim przełączyć sygnał na mono. Wiele tunerów ma taką opcję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,
pierwszy test przeprowadzony i nie jest źle, co prawda nie jest to koniec eksperymentu bo dzisiaj jade oddac wzmacniacz, okazalo sie że to jakiś chiński shiet i moc ktora jest podana w specyfikacji to kłamstwo, nie ma on prawdopodobnie nawet 30w na kanał ale jak ktoś szuka tanio bo do pracy to tak wychodzi.
Test dzisiaj był na tym nieszczęsnym wzmacniaczu XXL i equalizerze Technics SH-GE90 i na sygnale z tunera nic ciekawego nie wydobyło się z głośnika i zrezygnowany podłączyłem jeszcze sie do wyjścia słuchawkowego w iPhonie i woww dźwięk dużo lepszy, głośność dużo lepsza, bass fajny dość głęboki tak że coś jeszcze z tego będzie (nie porównywać do Waszych sprzętów)
Tak więc dzisiaj oddaje chińczyka i na weekend dostane wzmacniacz Phonic na testa chyba lepiej mieć pewne 80w niż fałszywe 240??, mam nadzieje że jutro już przyjdzie korektor Phonica i będe mógł przeprowadzić test w takim składzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ten Reloop dość mocny, bede sie rozglądał na aukcjach może sie trafi.
Mam takie pytanko czy jest możliwe zmostkowania dwóch kanałów na wzmacniaczu który nie ma funkcji (fabrycznej opcji) mostkowania. Słyszałem kiedyś że trzeba dołączyć jakiś bajer zmiennej fazy czy coś takiego. poszukam jeszcze w google pewnie znajde coś ciekawego w tym temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum raczej jest więcej miłośników muzyki, słuchających na dobrym sprzęcie audio, niż elektroników amatorów, którzy grzebią w takich urządzeniach. Jak pisałem prędzej w sprawach czysto technicznych poradzą Ci na jakimś forum związanym ze sprzętem estradowym albo np. na Elektroda.pl.

No niestety przedwzmacniacze w sprzęcie audio do domowego użytku, tez często są droższe niż końcówki mocy.
Ale o jaką jakość Ty się martwisz? Kup po prosu coś, co spełni funkcjonalnie rolę przedwzmacniacza i już.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...