Skocz do zawartości

Ustawienie opóźnienia kolumn i subwoofera


cdictory

Recommended Posts

Witam,
nurtuje mnie pewien problem. Chodzi o ustawienia w amplitunerze opóźnienia dźwięku dochodzącego z poszczególnych kolumn względem słuchacza, a zwłaszcza subwoofera. Posiadam amplituner Yamaha RX-679 i w moim przypadku możliwe jest określenie odległości w centymetrach względem słuchacza (z dokładnością do 5 cm). Co do głośników frontowych, centralnego i tylnych gdzieś wyczytałem, że chodzi o odległość tweeterów od uszu słuchacza (proszę mnie poprawić jeśli jestem w błędzie). A jak sprawa się ma z ustawieniem odległości dla subwoofera i to z głośnikiem skierowanym w dół? Chodzi o odległość od przedniej ścianki, od krawędzi membrany, od środka membrany? icon_smile.gif Czy wystarczy ustawić odległość taką samą jak dla kolumn frontowych? Jak to ustawić tak, aby było dobrze - aby subwoofer zgrywał się z kolumnami?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej powierzyć to układowi automatycznej kalibracji. Bardzo wysoka dokładność podania tej wartości na podstawie pomiarów geometrycznych może być niekoniecznie najlepsza. O ile dla kanałów o szerokim pasmie powinna być to raczej średnia odległość od samych powierzchni głośników to z subwooferem już niekoniecznie. Zwykle celowo ustawia się go blisko ścian. Ilość dźwięku odbitego stanowi wtedy niebagatelny udział. Wtedy taka geometryczna odległość będzie odległością od ściany plus średnia odległość głośnika od tej ściany i ewentualnie otworu br od ścian. Na szczęście fale niskich częstotliwości są bardzo długie i wrażliwość słuchu ludzkiego w tym zakresie jest niska. Dlatego dokładna wartość tej odległości jest mało istotna. Do tego przesunięcia fazowe w samych kolumnach na skutek działania ich zwrotnic bywają różne. Dlatego analiza pomiarowa z mikrofonu wydaje się być bardziej istotna niż dokładne pomiary odległości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się po to jest mikrofon. Ale jeśli chcesz to ustawić manualnie to nie ważne do której krawędzi liczysz dokładnie tam będzie roznica 5 cm której w życiu nie usłyszysz.

Ta odległość jest liczona w lini prostej po prostu od miejsca słuchacza do kolumny. Każdej z osobna.
Jeśli sub słyszysz później to jest coś mocno nie tak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...