Skocz do zawartości

Czas na zmiany


jerzyk

Recommended Posts

Witam


Przyszedł nowy rok Planuję zmiany w moim stereo. Dotychczasowo posiadam:

Wzmaczniacz: Atoll In 100SE
Kolumny: Castle Knight II
DAC: TAGA Harmony HTA 700B teraz jadę na (Zintegrowana jakaś HD Audio ) Niestety TAGA wysiadła muszę oddać na gwarancji


Głównym źródłem Dźwięku jest komputer All in One Lenovo C 540 korzystam z TIDAL HIFI, oraz foobar głównie FLAC

Chciałbym się was poradzić co zmienić w takiej konfiguracji, głownie myślę o zmianie DAC'a.

Na celowniku mam

Aune S6


może jakiś inny z Chińczyków ogólnie zbierają coraz lepsze recenzje

Co byście polecili do 3000zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego stanu rzeczy (dźwięku) upatrywał raczej w kolumnach. Castle są fajne, ale nie jakieś super rozdzielcze.
Można dużo lepiej.
Owszem teoria źródła mówi, że co się straci na początku drogi sygnału, tego już później się nie odzyska.
Ale przebija ją moim zdaniem teoria kolumn i akustyki pomieszczenia odsłuchowego.
Nic tak bardzo nie wpływa na jakość, barwę dźwięku jak dobre kolumny i odpowiednie ich ustawienie w poprawnie choć przygotowanym pokoju.

Kolumny masz dobrze ustawione a pokój jaki, jak przygotowany? Jak daleko kolumny stoją od ścian itp... . Chodzi mi o to, czy znasz podstawy akustyki i ustawiania kolumn?

Sądzę, że to dość kuriozalny pomysł pozostawać przy niedrogich przecież (choć oczywiście dobrych w swojej cenie) kolumnach a kupować DAC za 3 kzł.
Lepiej posłuchaj w salonach audio innych, droższych kolumn. Albo poszukaj na rynku wtórnym takich kolumn jak choćby Xavian.
Będziesz wiedział co znaczy uniwersalność, separacja dźwięków, rozdzielczość, scena stereo a do tego świetna "żywość" dźwięku i muzykalność.
Posadowienie monitorów na odpowiedniej jakości standach (masywne, stabilne, odpowiednio wysokie itp.) daje również dużą poprawę dźwięku.
Na czym stoją Twoje Castle?

Wzmacniacz masz naprawdę dobry i o niego się nie martwię. To najlepszy element Twojego zestawu. Trochę jakby z innej bajki. icon_cool.gif

Nie napisałeś też nic o okablowaniu. Od interkonektów, przez głośnikowe, po zasilające.
Na tym poziomie już warto wpiąć do systemu jakieś nie najgorsze choć kable, które zbytnio nie zdegradują dźwięku jak jakieś tanie.
A mogą poprawić aspekty o których piszesz.
Jakie masz kable?

O DACa martwiłbym się później. Choć jak pisałem on także jest ważny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Angel może jednak trzeba zmienić Castle na inne. Troszkę jednak wysokie tony mi nie pasują. Co do pokoju niestety nie jest duży ok 10 m2. Prostokąt ustawione pod oknem na węższej ścianie oddalone od bocznej ściany ok 30 cm i od okna też 30 cm. Standy powiedzmy są dość masywne lecz nie mega ciężkie ok 5-6 kg szt kolumna też ok 7 kg. Okablowanie zwykłe 1,5 kwadrat podłączone kablem a'la Prolink icon_smile.gif 5m
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście aby coś doradzić trzeba by wiedzieć więcej. Poczynając od planu pokoju wraz z pokazaniem jak by mogły stać kolumny.
Czytałeś zapewne?
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Standy oczywiście można dociążyć. Czasem da się wsypać do "nogi" suchy (wyprażony w piekarniku) piach. Można i śrut ołowiany.
Na dolnej podstawie można położyć ciężkie klocki z granitu.

Cytat

Okablowanie zwykłe 1,5 kwadrat podłączone kablem a'la Prolink 5m


Najbardziej niepokoi mnie ta Ala icon_wink.gif . No cóż, to moim zdaniem zbyt słabe jakościowo kable do takiego wzmacniacza a nawet kolumn jakie masz.
Nie wspominając o takich, które mógłbyś mieć.
I kable 5 metrowe są chyba za długie. Naprawdę w 10 metrowym pokoju potrzebne Ci są aż tak długie kable?
Oczywiście wiesz, że kable do obydwu kolumn muszą być jednakowej długości?
Interkonekty łączące DAC ze wzmacniaczem też powinny być nie od Ali, ale od dobrego producenta. A kabel cyfrowy od źródła do DACa też jakiś przyzwoity.
Okablowanie oczywiście dobiera się na końcu, po złożeniu zestawu, uwzględniając Twój gust. Jako ostatni szlif systemu.
Wzmacniacz też powinien bardzo dobrze zareagować na dobry kabel zasilający.

Ciekawe jaki masz prąd w gniazdku? Jeśli w okolicy gdzie jest dużo domów, bloków, są zakłady pracy, biura, to prąd może być mocno zanieczyszczony. Przydałaby się dobrej jakości listwa zasilająca z filtrami przeciwzakłóceniowymi. Taka plastikowa z elektromarketu, za 100 - 200 zł raczej się nie nadaje.
Trochę poprawi, co innego zepsuje.
Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, gdzie nie ma zbyt dużo mieszkańców i masz blisko stację transformatorową, to prąd możesz mieć całkiem dobry i niezbyt dobra listwa może tylko zaszkodzić.

Nie wiemy też jaki dźwięk lubisz, do jakiego dążysz. Może podobało Ci się jak grał jakiś zestaw, jakieś kolumny?
A jakiej muzyki słuchasz?

To wszystko ważne, by móc pomyśleć o doradzeniu Ci czegoś.
Jeśli oczywiście chcesz. Bo nic na siłę.

Oczywiście jeśli chcesz, to dobierzemy najpierw DAC. Ale nie zaczynałbym od tej strony.
Bo wybierzesz taki przetwornik, który poprawi a raczej skoryguje, to o czym piszesz a jak kupisz lepsze kolumny, nie będzie on już pasował do całości.
Da na przykład zbyt ostry, czy rozjaśniony dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo, Jak przeczytałem Twoją odpowiedź to od razu pomyślałem przecież to wina kolumn.
A co Ci się w nich podoba, zaproponowali byśmy coś alternatywnego.

Nie sadzę żeby akustyka wiele tu zmieniła. Owszem możemy nią zmodyfikować dźwięk ale separacji i detali no nie wyciągniemy. To i tak dobrze że dobrałeś Atolla do nich. Tak to pisał byś wcześniej.

Więc DAC zostaje jak przypuszczałem. A kwestia spróbowania chociaż w tych samych warunkach zastosować inne kolumny.

Jak określisz preferencje to mogę Ci podesłać jakieś zrobisz podmiankę i podzielisz się poźniej na forum info czy jest lepiej czy nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sam nie wiem czy próbować zmiany kabli jak radzi Angel czy iść za radą S4Home zmiany kolumn icon_sad.gif

Czego słucham? Wiele gatunków począwszy od Rocka lata 80-2000, Rock Ballady z młodszych lat Metal (no i tu Castle zupełnie się do tego gatunku nie nadają) Muza elektroniczna teraz najczęściej (Schiller Bliss Banco de Gaia Shpongle itp) i tu Castle lepiej się spisują.

Co do prądu mieszkam w bloku instalacja niestety stara, listwa zasilająca Tracer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle mnie zrozumiałeś. Pisałem przede wszystkich o kolumnach. A na kable przy okazji też trzeba zwrócić uwagę i na kilka innych spraw.
Z kupieniem kabli najpierw jest takie samo niebezpieczeństwo jak z DACem. Kupisz takie które uwypuklą jakieś cechy brzmienia i da się słuchać. Ale być może nie będziesz zadowolony i wymienisz kolumny. A wówczas do lepszych kolumn takie kable mogą już nie pasować.
Okablowanie dobiera się na końcu, po złożeniu całości zestawu.
Jakbyś zdecydowanie obstawał przy tym, że kolumny zostają, to co innego. Można by ratunku szukać w kablach.
Pisałem jakie jeszcze inne czynniki mogą mieć wpływ na poprawę, czy pogorszenie dźwięku.

Poza tym nie odpowiedziałeś na kilka pytań, poruszonych kwestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego kabelki, a co innego kolumny, inny wydatek i skala zmian.
Niemniej jeśli jest jakaś, "ala" , a czegoś nieco brakuje warto zmienić alę na coś odpowiedniejszego ukierunkowanego.
Wydatek nie zrujnuje, a może to będzie już wystarczające ? Dla lepszej kontroli i precyzji w tym dokładniejszej góry pasma poszukałbym czegoś posrebrzanego np. Qed silver, Monkey Cable silverback.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie kolumny? Nie wiem.
A jaki budżet na nie masz? Ok. 3 kzł, mniejszy czy większy?
Może opisz lepiej jakie brzmienie chciałbyś uzyskać na czym Ci zależy. Napisałeś co Ci się nie podoba w Castle. A co Ci się podoba?
30 cm od ścian i okna, to jednak mało. To także może wpływać na dźwięk. Powodować jego podbarwienia, zniekształcenia, brak ładnej sceny stereo.
Szkoda, że nie dałeś rysunku, bo muszę się domyślać.
Czyli kolumny stojąc 30 cm od tylnej i bocznej ściany stoją praktycznie w rogu pokoju. A przynajmniej jedna?

Sprawa nie na teraz, ale jednak pytałem też w jakiej okolicy mieszkasz, Dlaczego masz tak długie kable głośnikowe?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 3000zł można naciągnąć jeśli będzie warto mogą być używane w dobrym stanie.


Co mi się podoba w Castle opiszę to własnymi słowami w muzyce elektronicznej dobry bas średnie tony niestety zbyt ostra góra razi po uszach i po dłuższym słuchaniu męczy. Atoll nie ma regulacji niski i wysokich tonów.
Bardzo lubię i Castle wg mnie dobrze graja gitarę akustyczną np Jon Gomm tutaj czasem mi kopara zjeżdża

Co mi się nie podoba jak już wspominałem męcząca góra

Jakie brzmienie chciałbym uzyskać nie jestem za bardzo osłuchany w sprzęcie nie miałem zbyt dużo. Kolumny jakie miałem wcześniej to Eltax Concept 200 podłogowe wzmacniacz Marantz PM-65

Na pewno chciałbym dobrego basu dobrze podkreślone wokale no i bardziej aksamitnych wysokich tonów mniej sykliwych. Chciałby też usłyszeć lepszą scenę, ale czy da się u mnie w pokoju ją uzyskać? Jednak wolałbym uniwersalności w kolumnach.

Oczywiście próbowałem różnych ustawień pod oknem najlepszy efekt.

Kable głośnikowe 5m zawsze można skrócić, czasem rozstawiam je w innych miejscach
Mieszkam w okolicach Poznania

Podaję rysunek pokoju

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja Arko55 wydaje się ciekawa. I spowodowało by to lepsze ustawienie kolumn a także skrócenie kabli.
Bo jeśli będziesz chciał kupić lepsze kable głośnikowe, to one najczęściej są w długościach 2,5 do 3,5 metra.
Dłuższe są droższe albo musiałbyś kupić nowe, zamówić odpowiednie odcinki. A to już wyszłoby naprawdę drogo.

Tak się zastanawiam nad tym co napisałeś o Castle, ich brzmieniu, jak to odbierasz.
Ogólnie nie powinno tak być, że one grają męcząco. Owszem wysokie tony prezentują dość wyraziście, ale są dobrej jakości, nie przerysowane.
Zastanawiam się co powoduje u Ciebie taki ich odbiór?
A może Ty po prostu nie lubisz mocniejszych wysokich tonów? Nawet stosunkowo dobrych. I wówczas trzeba by się rozglądać za kolumnami o innej specyfice podawania górnych rejestrów.
I jakie kolumny Ci polecić, aby nie było "Zamienił stryjek siekierkę na kijek".
Kolumny na pewno muszą być używane, bo nowe w tej cenie raczej wyraźnie nie będą lepsze. Zresztą niemal nigdy nie ma tak, że coś jest lepsze w całe rozciągłości. Zawsze pozostają jakieś ale... . No, chyba, że skaczesz nagle w zdecydowanie wyższe rejony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...