Skocz do zawartości

Kolumny SX80 czy Nota 550X


trojek

Recommended Posts

Czy mógłby ktoś wskazać główne różnice między kolumnami Cambridge SX80 a Indiana Line Nota 550x? Oczywiście nie chodzi mi o katalogowe dane, tylko elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka np. dotyczące zastosowanej w środku elektroniki, kabli, jakości wykonania, dźwięku etc.
SX80 są kolumnami droższymi, a zarazem dwu drożnymi, czy lepiej kupić "lepsze" 2 drożne czy "gorsze(tańsze) 3 drożne?

Tomek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku,

Takie zdjęcia znajdziesz w magazynach Audio, Audio Video i pewnie paru innych.
Ale czy to ma realny wpływ na dźwięk? Już nie do końca.

Dlaczego te dwa modele? Jaki masz wzmacniacz, wielkość pomieszczenia? Co jest źródłem? Jaki dźwięk preferujesz?

Nota 550X to kolumna małą, grająca dość głębszym dźwiękiem, jak na wielkość optymalna pod kątem basu. raczej delikatniejsza jeśli chodzi o góre pasma.
Cambrddge SX80 rozkręcisz głośniej, jest deczko mocniejsza. Bas nieco większy jednak nie diametralnie. góra nieco bardziej wyraźna, jednak to wciąż nie kolumny grające jasno.

Czy kolumna jest dwu czy 3 drożna, nie ma specjalnie znaczenia. Kwestia filtrowania zwrotnicy. Teoretycznie 3 drożna powinna grać lepiej, praktycznie każda ingerencja w zwrotnice to degradacja dźwięku, sam rozumiesz icon_smile.gif

No właśnie lepsze gorsze, jeśli bierzemy pod uwagę cenę to nie jest to wyznacznik jakości.
Indiana nie jest droga, żadne z jej modeli nie są wygórowane cenowo jak na jakość. Cambridge ma podobnie gdyż obie firmy nie robią kolumn High Endowych.

Zapraszam Cie na odsłuch obydwu modeli.

Jeśli mogę Ci jeszcze w czymś pomóc to zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś trochę niekonsekwentny, bo skoro uważasz, że parametry na tabliczce znamionowej nie grają ( co do tego to zgadzamy się wszyscy ), a chcesz ocenić brzmienie i jego jakość na podstawie użytych komponentów na zwrotnicy, czy wewnętrznych elementów stolarki .
Komponenty dobre jakościowe owszem nęcą i łechcą, ale też nie przekładają się że zagra to tak, jak chcesz, czy nawet dobrze obiektywnie.
Zgadzam się z S4Home, to czy kolumna jest 2, 2,5, czy 3 drożna nie przekłada się na jakość, czy styl brzmienia, musiałbyś porównać np jak gra model sx80 w wersji 2 i 3 drożnej;) oby wysnuć wniosek, że 2 jest lepsze od 3 drożności ( lub odwrotnie).
Bo tak porównujesz różne kolumny- marki i ich brzmienie, czyli różne zamysły inżynierskie jak projekt, stolarkę, wytłumienie, głośniki, podział na zwrotnicy, jej typ, jakość komponentów, okablowanie, gdzie każdy element ma jakiś swój wkład w całość i finalne brzmienie.

Nota to kolumna według opisu 2,5 drożna, a swej cenie, uważam że gra i jest zbudowana ponadprzeciętnie dobrze. Według mnie nota 550 gra dobrym kontrolowanym basem ( choć nie obszernym) a górę ocenię wysoko, jest dokładna ma sporo informacji, ale nie przekracza granicy, średnica jest neutralna.
Sx80 nie słuchałem, ale dwu innych konstrukcji kolumn CA tak i były nieco nijakie, jakby matowe w górze ( może elektronika CA to rekompensuje?) .
Model sx 80 jest ciut większy od nota 550 , więc może mieć nieco większy wolumen głośności, ciśnienia akustycznego, ale...
O ile elektronika Cambridge ma fanów i swój styl to kolumny jakoś średnio. Co ciekawe, według mnie mimo skromnej oferty i popularności tej marki u nas jako producenta kolumn to jest ich sporo jako używanych na rynku wtórnym, dlaczego ?icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie kolumn i gust to nie zawody sportowe by coś plasować.
Swego czasu testowałem Indiana line 550 i Monitor audio bx5( niby "klasę" wyżej od mr4), wtedy bx5 były sporo droższe od nota 550, a teraz są w podobnej cenie. Czy jak teraz staniały to grają gorzej ;)to tak na marginesie... Wynik nie był oczywisty jak mogło by się wydawać, zresztą każdy ma swój gust . Staram się nie oceniać po tzw klasie, tylko po czymś innym .
Co jakbyś miał okazję kupić ,, dobrze plasowane kolumny" które jednak by ci nie leżały, trzymałbyś je tylko bo budzą poklask innych ?

Potrzedłeś do tematu od d.. strony szukając jakiś dziwnych różnic np budowy zwrotnicy, kolego napisz konkretnie i normalnie jak to się powinno pisać ...czyli jakiego brzmienia szukasz, dobrym punktem wyjścia jest odpowiedź z czym grało to Onkyo dotychczas i co właśnie chcesz zmienić teraz kupując nowe kolumny;)
25 metrów to już sporo,( te kolumny nie są duże) więc sama piękna zwrotnica, czy 200zł różnica jednych nad drugimi to za mało by dobrze wybrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem opisać brzemienia jakiego szukam, czy też jestem nie pewny swojego opisu. Wiem natomiast jakiej muzyki chcę słuchać: filmowej, klasyki, rock (typu: pink floyds, stons'ów, doors'ów etc.), czasem czegoś cięższego, raczej nie oczekuję wyrafinowanego basu.
Najlepiej było by jak bym posłuchał wszystkich po kolei, ale niestety nie mam takiej możliwości. Odnoszę wrażenie, że będę musiał zaryzykować, a ewentualnie z czasem zmienić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko rocka można słuchać na różnych kolumnach, bo skoro ktoś lubi np. ciepłe i miękkie brzmienie czemu ma kupić stereotypowo konturowo , czy ostro grające kolumny ?
Kiedy wybierałeś Onkyo to z jakimi kolumnami grało w sklepie ? Czy inaczej z czym gra obecnie w domu, bo też nie odpowiedziałeś na pytanie icon_sad.gif
Stać Cię na takie zakupy w ciemno ? Przecież jak nie masz auta to nawet bilet pkp jest tańszy niż wysyłka zwrotna towaru który okaże się nietrafiony...
Zresztą kupisz w ciemno i nie będzjesz nawet wiedział jak inne kolumny mogły grać lepiej icon_smile.gif
Jest sporo innych kolumn poza tymi 3 co wymieniłeś i może właśnie jakieś inne okażą się dla Ciebie bardziej pasujące, daj sobie szanse;) i zrób odsłuch paru , najlepiej z amplitunerem który masz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo grał wcześniej z Magnat Supreme 2002, ale zestaw stał u znajomych i nie miałem okazji ich długo słuchać. Generalnie bas wydawał mi się dość agresywny i nieco męczący, stąd myślałem o czymś subtelniejszym.
Te 3 kolumny wymieniłem ponieważ znalazłem je w swojej okolicy używane w stosunkowo dobrych cenach. Wydawało mi się, że więcej da się powiedzieć po analizie technicznych własności kolumn, ale widzę, że to w dużej mierze rzecz gustu, w każdym razie w ramach klasy danego sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to są te dobre ceny? Często widzę używki w cenach których my sprzedajemy nowe albo zbliżone. Więc przed zakupem to zweryfikuj.
Z monitor audio możesz swobodnie pomyśleć o seri bronze np modelu 5.

Zastanawia mnie tylko kwestia poprzednich kolumn. 2002 to duże paczki. Teraz myślisz o czymś bardzo małym. Może jednak indiana ale tesi 560?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA SX80 -1100zł, RM4 1250zł, Note 550x około 1550 zł (mają 3 miesiące).
Te 2002 nie były u mnie, więc pomieszczenie się zmienia. Dlaczego myślę o mniejszych? Bo przypuszczam, że mogę kupić coś co gra lepiej, a jest w moim zasięgu. W tej cenie kupię też Supreme 2002 nowe więc i o tym mogę pomyśleć, ale cały czas nie wiem czy warto...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spodoba Ci się niewielka Nota 550, Monitor Audio bx5, Melodika bl40, tanoy mercury, Elac 67.2, Castle knight 4, czy nawet nieco większe typu Dali 7, Monitor Audio RX8, Canton chrono, czy duże, a niedrogie STX electrino 250 itd to raczej nie spodoba Ci się Magnat supreme 2002 . To kolumna innego przeznaczenia , pomijając gabaryty i dwie 20ki na basie i niska cenę są dla miłośników albo kina domowego , albo muzyki disco dance, jest dużo tego wyższego basu,a niskiego i kontrolowanego już niewiele . Tak więc jeśli nie kręci cię podskakiwanie szklanek i drżenie szyb w rytm muzyki, a sama muzyka, jej klimat, to nie ma co się pchać w 2002 itp.
Tu nie chodzi o fakt czy ich zwrotnica jest na dobrych, czy złych elementach, tanich , czy drogich( o tym była już mowa), po prostu całościowa idea dzieła była inna, niż tamtych trochę mniejszych i trochę droższych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

kupiłem NAD C326 i pożyczyłem od brata TAGA 506.

Gra to tak bo gra... i tyle...

za miesiąc chce kupić nowe kolumny do ~ 2000 zł

pomieszczenie 11m2 za jakiś czas przenieść do 16m2

muzyka dance, pop + filmy

warunek bass-reflex przód

Chce coś z dobrym stereo, przestrzenią i muzykalnością a nie tak jak ta TAGA....

Widzę że główne faworyty to :)

- Monitor Audio BX5

- Melodika BL30 MK3

- Indiana Line Nota 550X

 

Pytanie jak dużą albo w jakim stopniu odczuję różnicę zmieniając TAGA na MA Melodikę Indiane ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Co ci da bas reflex z przodu? Bo jak widzę że ktoś tak pisze to już nie ma pojęcia po co?

Powiem ci. Chcesz je dostawić do ściany. A to tak nie działa. I LOL. 

Do 16 m to bym jednak szedł w bl40mkIII. I tak są małe a energii i m nie brakuje. W 11 m nie ma szans by je zawrzec

 

Piotr

Działa właśnie tak.

to co... satelki plastikowe od kompa ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób myśli, że jeśli bass refelx będzie z przodu to będzie mogła dzięki temu dosunąć je do końca ściany, realnie jest niestety inaczej, bo każdą kolumnę nie zależnie od konstrukcji należałoby odsunąć jak najdalej, po to aby nie powstawało m.in dudnienie. Z drugiej strony nie każdy może sobie pozwolić na jazdę kolumnami po pomieszczeniu. Trzeba i to zrozumieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MariuszZ napisał:

Tak się zastanawiam co z kolumnami montowanymi na ścianie ? One skazane są na ułomne działanie czy jakieś inne konstrukcyjne sztuczki tam są zaszyte ? ?

Są specjalnie do tego przygotowane. Zobacz na ich pasmo odcięcia dołu. Te kolumny nie mają basu. A więc nie wpadają w złe drgania i odbicia.

Owszem są modele które grają szerzej i takie na ścianę i takie do ściany. Ale to nie mówimy tutaj o takich ze względu na cenę.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...