Skocz do zawartości

Kolumny + wzmacniacz +gramofon


Krzysztof2017

Recommended Posts

Z racji tego, że jestem nowym użytkownikiem chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

Jestem Krzysztof i kocham muzykę.
I z tego powodu właśnie się tutaj znalazłem. Szukam sprzętu grającego do sypialni i byłbym wdzięczny za wskazanie kierunku, ewentualnie porady co do tego jaki sprzęt konkretnie wybrać.

Kilka przydatnych informacji:
1. Muzyka
Można powiedzieć, że jestem ukierunkowany na cięższe rzeczy (rock/metal) ale słucham również bardzo dużo muzyki filmowej, trochę jazzu, hip-hopu. W zasadzie wszystkiego po trochu za wyjątkiem muzyki elektronicznej/techno


2. Pokój
- wymiary wg. załączonego rysunku
- wysokość pomieszczenia 2,6m
- powierzchnia pokoju: 14,5m2
- podłoga: panele, bez dywanów

3. Co planuję kupić:
- wzmacniacz + odtwarzacz CD
- kolumny - zestaw 2.0
- gramofon

4. Dodatkowe założenia:
- dźwięk ciepły, soczysty
- wszystko nowe, prosto ze sklepu
- jeżeli chodzi o kolorystykę to żona mówi, że ma być czarne ewentualnie białe icon_wink.gif
ech, wszystko widzi tylko w dwóch kolorach icon_wink.gif

5. Budżet:
5500-6000zł
wstępnie przyjąłem następujące założenie:
wzmacniacz + odtwarzacz CD 2000zł
kolumny 2500-3000zł
gramofon 1000zł
czy założenia, które poczyniłem przy takim budżecie są sensowne?

6. Co wybrałam:
- wzmacniacz + odtwarzacz
http://www.hifistation.pl/pl/p/Denon-PMA-7...-DCD-720AE/6285
- kolumny
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kolu...bl-es-80-czarny
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kolu...bl-es-90-czarny
Czy warto dopłacać za 90tkę?
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kolumna-yamaha-ns-555

- gramofon
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/gram...p-200usb-czarny

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam

audio.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Rysunek bardzo ładny. Ale pokaż na nim gdzie chcesz postawić kolumny. Podaj odległości od ścian tylnej i bocznych, ew. od mebli obok.
Gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe?
Aby wszystko było w zgodzie z podstawowymi choć warunkami odsłuchu stereo. Znasz temat? Jeśli nie poczytaj poniższe miniporadniki z linków
poniżej, abyś wiedział co i jak. I byśmy mogli się dogadać.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Kolumny powinny być dostosowane do rozmiarów pokoju. A Ty chcesz wpakować takie spore przecież podłogówki do 14, 5 m?
Tu dałbym co większe monitory na standach albo jakieś mniejsze gabarytowo kolumny podłogowe. Inaczej niskie tony mogą Cię przytłoczyć, albo nawet się wzbudzać, bumieć. Co uniemożliwi w sumie słuchanie muzyki.
Oczywiście nie musi tak być, bo każde pomieszczenie jest inne ale powiedzmy obstawiam 7 na 10, że tak będzie.
W stereo mówimy na kolumny, po prostu kolumny albo kolumny stereo. Terminologia kolumny - zestaw 2.0 pochodzi z kina domowego i tu nie jest raczej używana.

Chcesz mieć dźwięk ciepły, soczysty. Ale masz gołą podłogę z panelami. Będzie raczej nerwowo i niezbyt przyjemnie jak ten dźwięk zacznie się odbijać od dużych, płaskich twardych powierzchni.

Wzmacniacz Denona niby da Ci ocieplony dźwięk, ale z kolei ten model nie za bardzo nadaje się do muzyki jakiej słuchasz.
Kolumny? No cóż. Nie dość, że za duże jak pisałem, to jeszcze niestety niezbyt dobre.
Gramofon z USB, to jak dla mnie jakiś żart. Bardziej zabawka a nie gramofon. No coś tam sobie posłuchasz, ale do delektowania się dźwiękiem będzie jeszcze bardzo daleko.

Ogólnie. Budżet 5 - 6 kzł jest niby wysoki. Ale tak naprawdę kupując nowy zestaw się nie poszaleje. Jakiś podstawowy kupisz i tyle.
Namawiam jednak na sprzęt używany. Większość starszych forumowiczów taki ma. Niektórzy mieli nówki, nie zagrało, kupili nawet tańszy, używany, ale dobrze dobrany i jest dużo lepiej. Można kupić zadbane, dobrej klasy urządzenia w takim budżecie.
I byłby to już całkiem wysmakowany zestaw.
Ale jak chcesz. Można się rozglądać za nowym, tylko wybór dość marny. Jeszcze jakieś kable trzeba kupić. Nie drogie, lecz choć ze 300 - 400 zł musisz wydać. Bo podstawowe z hipermarketu tylko zdegradują Ci dźwięk.

Zastanów się nad tym co napisałem, ustosunkuj. I nie nerwowo proszę, bo naprawdę chcę Ci pomóc. A napisałem jak ja to widzę.
Szkoda by mi było wydać tyle kasy na takie nowe byle co.
Zacznij od akustyki i ustawienia kolumn. To niemal połowa sukcesu jeśli się chce osiągnąć dobrej jakości dźwięk. Zlekceważenie tematu na ogół mści się kiepskim odbiorem muzyki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek skąd jesteś?
Bo do wyboru masz całkiem sensowne sprzęty a kierując się tym co jest w marketach nie zwojujesz audio.
W tej cenie jestem ci w stanie złożyć dużo lepszy zestaw.
Jako forumowicze masz u nas przewidziany rabat i to spory.
Jednak nie chciał bym doradzać na pale. Fajnie jakbyś sam jednak wybrał.

Mogę ci też podesłać sprzęt do domu który uważam że się sprawdzi już będziesz miał jakiś punkt odniesienia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel, dziękuję za zainteresownie moją sprawą.
Odrabiam lekcje i działamy dalej.

Po lekturze zaproponowanych przez Ciebie materiałów stwierdzam, że w kwestii rozmieszczenia kolumn w stosunku do miejsca odsłuchu nie osiągniemy zbyt wiele. Zasada trójkąta równobocznego jest nieosiągalna przy naszym umeblowaniu pokoju.
Odległości kolumn od ścian też nie będą satysfakcjonujące - zakładając głębokość kolumn 30cm zostaje mi tylko 25/30cm od tylnej ściany. Od boków kolumn do najbliższych ścian mebli zostaje około 15cm - przy założeniu szerokości kolumn 30cm.
Podrzucam oczywiście poprawiony rysunek, tak abyś miał pełny obraz.

W związku z powyższym zaczynam mieć pewne obawy, czy inwestowanie takich pieniędzy przy słabych warunkach do rozmieszczenia zestawu ma sens.

Wszedłem w temat kolumn podstawkowych - dużo dobrych opinii wyczytałem na temat Epos K1 - pytanie z jakim wzmacniaczem musiałbym je zestawić aby dobrze zabrzmiały przy muzyce rockowej.

Jakiś czas temu słyszałem u kumpla B&W CM1 w połączeniu ze wzmacniaczem Pioneera (niestety nie pamiętam modelu) i brzmiało to naprawde świetnie - bardzo soczyście, nie za ostro. byłem zdziwiony ciepłym brzmieniem i bardzo przyjemnym basem. (zaskakujące, że z tak małych kolumienek moża wyciągnąć taki głęboki bas).
Jednak cena tutaj też robi swoje, delikatnie przewyższa to budżet jaki planowałem wydać na kolumny.

W najbliższym czasie mam zamiar zrobić kilka odsłuchów w salonach.
Może jakieś propozycje na czym się skupić?

S4home - mieszkam w okolicach Gdańska, niestety do Was mam trochę daleko icon_wink.gif Mimo to jestem otwarty na propozycje.







stereo.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sam jak widzisz masz problemy z umiejscowieniem kolumn to odsluch w salonie nie ma sensu.
Teoria akustyki to jedno a drugie to praktyka. Musisz wypożyczyć kolumny do domu i sprawdzić czy grają tak jak chcesz czy też ich braki lub wady w ustawieniu są wyraźnie słyszalny.

To jedyna metoda. Jeśli zadenz salonie u ciebie nie da ci takiej możliwości pisz do nas wyślemy.

Co do odsłuchu w salonie.
Weź swoje ulubione nawet osluchane już płyty. Podłączając sprzęt z grupy docelowej. A nie no kolumny które chcesz kupić do wzmaka za 10 000 zł! Były takie historie.
Nie sugeruje sie sprzedawca. Możesz robić notatki. Po prostu słuchaj i sprawdź które zestawienie jest ci bliższe.
Wbrew pozorom to jest łatwe. Jak z kobietąicon_wink.gif albo ci się podoba z charakteru lub/i wyglądu albo nie icon_smile.gif

Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...