Skocz do zawartości

Stary amplituner i nowy odtwarzacz


k3tj0w

Recommended Posts

Witam,

dostałem od ojca jego stary amplituner od kina domowego ONKYO TX-SV454. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że interesuje mnie bardzo budżetowa opcja więc rada typu sprzedaj ampliutner dołóż do wzmacniacza jak chcesz słuchać przez stereo tylko muzyki mnie średnio zadowala. Chodzi żeby było w miarę ekonomicznie przy wykorzystaniu tego sprzętu, o ile to możliwe. A więc dokładniej chodzi mi o to czy istnieje możliwość podłaczenia do tego amplitunera jakiegoś odtwarzacza (jaki byłby tu szczególnie polecany?) który nawet nie koniecznie musi obsługiwać DVD. Bardziej chodzi mi o możliwość podłączenia USB oraz np podłączenia komputera kablem hdmi (słucham głownie muzyki przez spotify). Do tego chciałbym dokupić przyszłościowo jakieś kolumny adekwatne do posiadanego amplitunera bo póki co dostanę w zestawie 4 głośniki (kierunkowe?), które były używane wcześniej do stworzenia sceny bocznej i tylnej w kinie domowym (JAMO nie znam modelu).

Przyznam szczerze, że jestem zielony w tym wszystkim. Domyślam się, żę prawdopodobnie odtwarzacz musiał by obsługiwać połączenie światłowodem z amplitunerem.

Dołączam zdjęcie tyłu amplitunera i bardzo bym prosił co w tym przypadku można doradzić w zakresie kolumn i odtwarzacza źródłowego. Mam świadomość , że subwoofer dopełnił by na pewno dźwięk fajnym basem ale nie planuje aktualnie takiego wydatku. Chciałbym raczej sprzęt jeśli to możliwe nowy. Czy kwota 1000zł na zarówno odtwarzacz i kolumny jest realna? Zaznaczam raz jeszcze, że jestem przeciętnym użytkownikiem. Bardzo bym prosił o jakieś przykładowe modele kolumn i odtwarzaczy jakie Wy byście polecali icon_smile.gif



Pozdrawiam!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć


Może nie odpowiem Ci tak jakbyś sobie tego życzył, ale jeżeli chcesz przeznaczyć na ten cel 1000 zł, to mam inną propozycję. Nawet jeżeli sprzedasz ten amplituner KD za 200 zł to już 1200 zł na zestaw stereo. Przeznaczysz 600 zł na kolumny, 400/450 zł na wzmacniacz i w zależności od ceny wzmacniacza zostanie Ci 150/200 zł na odtwarzacz CD. Wtedy to będzie miało sens.
Amplituner kina domowego nie zagra tak jak wzmacniacz stereo. Przemyśl to.

Jeżeli jednak się upierasz przy tym ampli, to też pomogę, ale powyższa propozycja, moim zdaniem jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy istnieje możliwość podłaczenia do tego amplitunera jakiegoś odtwarzacza (jaki byłby tu szczególnie polecany?) który nawet nie koniecznie musi obsługiwać


Jak widzisz masz wejścia/IN RCA
Cytat

Bardziej chodzi mi o możliwość podłączenia USB oraz np podłączenia komputera kablem hdmi (słucham głownie muzyki przez spotify).


Wejścia hdmi ja tu w tym Onkyo nie widzę, a więc pozostaje rozwiązanie kabel mini jack z PCta zakończony 2RCA dla wejsć w amplitunerze. Lub rozwiązanie lepszej jakości z USB kompa do jakiegoś zewnętrznego DACka i z DAcka do amplitunera.

Cytat

Domyślam się, żę prawdopodobnie odtwarzacz musiał by obsługiwać połączenie światłowodem z amplitunerem.


Nawet starsze kinowe amplitunery miały wejście optyczne, a tu niestety takiego wejścia optycznego nie ma ;( - widać że to nie tylko stara. ale i baardzo budżetowa wersja amplitunera kinowego.

Cytat

Chciałbym raczej sprzęt jeśli to możliwe nowy. Czy kwota 1000zł na zarówno odtwarzacz i kolumny jest realna? Zaznaczam raz jeszcze, że jestem przeciętnym użytkownikiem. Bardzo bym prosił o jakieś przykładowe modele kolumn i odtwarzaczy jakie Wy byście polecali icon_smile.gif


Musisz więc patrzeć za jakimś tanim dvd które ma poza wyjściem HDMi do TV, ale także wyjście klasyczne, czyli audio out typu 2RCA out. Koszt 100-200zł
Kolumny, zależy jaki masz metraż pokoju, jak koło 17-20m to tanie i nowe są STX f 200, Magnat supreme 802,1002 , jak pokój mały to jakieś kolumny podstawkowe.

Najważniejsze . Niestety icon_mad.gif ten amplituner kinowy poza rozlicznymi wadami tego typu sprzętu , nie ma nawet jego zalet , mam tu na myśli brak wejść cyfrowych. Więc kolega zieluwid jak najbardziej dobrze radzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, przyznam szczerze, że myśl użerania się z ewentualną wysyłką tego całkiem ciężkiego pudła nie nastraja mnie pozytywnie. Hmm dwa pytanka,

Pierwsze ,czy przy zakupie wzmacniacza i odtwarzacza metoda podłączenia komputera będzie polegała na połączeniu hdmi komputer-wzmacniacz czy tak tani odtwarzacz będzie również miał nie tylko złącze wyjściowe hdmi ale i także wejściowe ? Czy jest w ogóle taka kombinacja możliwa?

I drugie czy istnieje opcja ekonomiczna na ten moment zakup samych kolumn + odtwarzacza który można by podłączyć do tego starszego amplitunera? Czy wtedy wymagając obsługi starych standardów w odtwarzaczu muszę liczyć się z większym wydatkiem na sam odtwarzacz? Pytam ponieważ, zaświtała mi myśl zakupu na ten moment kolumn i podłączenia ich do amplitunera który z czasem kiedy miałbym większy luz finansowy wymieniłbym na wzmacniacz stereo oraz wybrania jakiegoś odtwarzacz który obsługiwał by podłączenie starymi standardami oraz posiadał by możliwość podłącznia pod niego PC czy USB.

Jak byś tutaj doradził?

EDIT1
ahhh gdy pisałem odp była tylko odp zieluwid i to do niego było kierowane icon_biggrin.gif

no tak czyli wychodzi na to ze ten amplituner stwarza problem przy wyborze odtwarzacza i ogranicza ich wybór.
Czyli pierwsza opcja zakup wszystkiego od podstaw plus sprzedaz amp.
A druga opcja to chwilowe korzystanie z amp ale zakup odtwarza z wyjsciem klasycznym. I ew pogodzenie się, że póki co łatwe podłączenie komputera do całego zestawu nie jest?

EDIT2

co do pokoju ma on niecałe 17m^2 i jest z aneksem kuchennym nie wiem czy to coś zmienia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pierwsze ,czy przy zakupie wzmacniacza i odtwarzacza metoda podłączenia komputera będzie polegała na połączeniu hdmi komputer-wzmacniacz


Poczytaj co przesyła kabel hdmi i co za tym idzie czy taki sygnał wzmacniaczowi( jako urządzeniu audio ) jest potrzebny icon_wink.gif
Na tysiące modeli wzmacniaczy jest / był jeden z hdmi, szału nie zrobił, logiki ogólnie brak, choć jak jest zapotrzebowanie na rynku to firma wypuścił licząc na zbyt.

Cytat

I drugie czy istnieje opcja ekonomiczna na ten moment zakup samych kolumn + odtwarzacza który można by podłączyć do tego starszego amplitunera? Czy wtedy wymagając obsługi starych standardów w odtwarzaczu muszę liczyć się z większym wydatkiem na sam odtwarzacz? Pytam ponieważ, zaświtała mi myśl zakupu na ten moment kolumn i podłączenia ich do amplitunera który z czasem kiedy miałbym większy luz finansowy wymieniłbym na wzmacniacz stereo oraz wybrania jakiegoś odtwarzacz który obsługiwał by podłączenie starymi standardami oraz posiadał by możliwość podłącznia pod niego PC czy USB.


O kolumnach pisałem , ale nie opisałeś jaki masz metraż icon_sad.gif .
O jakie stare standardy połączeń chodzi ?. Połączenie typu RCA jest klasyczne, tak jak okrągłe opony są standardem w samochodach, mimo że od XIX wieku. Popatrz na ceneo na tanie odtwarzacze dvd czy poza hdmi mają z tyłu wyjście 2RCA.... to że nie wszystkie mają nie wynika z faktu ich nowoczesnosci czy czegoś innego, tylko że dvd jest do filmów, a do muzyki jest odtwarzacz CD i ma on wtedy wyjście RCA jako najważniejsze, a wyjście np. optyczne jako dodatkowe.

PS jeśli masz muzykę głównie w PC i z niego przesyłasz dźwięk to pomyśl o kupnie DACka wtedy brak "nowych standardów" wejść w wzmacniaczu nie jest problemem.
Popatrz że na rynku nawet wzmacniacze nowoczesne z sekcją cyfrową mają wejście coaxilane i optyczne ( np Yamaha as701, Marantz pm 7005) , ale wejście usb np asynchroniczne kwadratowe dla połączenia z usb komputera jest rzadkością( z tanich Cambridge azur a351, drożej Cambridge cx60).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz kupić kolumny, a za jakiś czas dokupić wzmacniacz. Wtedy dopiero byś się przekonał jaka diametralna różnica pojawi się w brzmieniu po zamianie sprzętu icon_smile.gif.
Decyzja należy do Ciebie. Choć czasami jak się kupi i postawi to już tak zostaje na dłużej, więc nie wiem jak to będzie wyglądało u Ciebie.
Jak miałbyś wzmacniacz stereo to faktycznie idealnie tutaj pasuje DAC i nadal masz świetne połączenie przy pozostaniu preferowanego źródła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopisałem ale chyba za poźno icon_biggrin.gif 17m^2 pokój z aneksem jeśli to robi jakaś różnice.

wpisałem w google dac zasada działania ale przyznam, że mało mi to mówi. Chyba jestem trochę zbyt dużym laikiem w dziedzinie połaczeń analgowych i cyfrowych. Jeśli byłbyś tak miły mogę Cię prosić o jakieś przykłady praktyczne DACa czyli np link do przykładowego jaki powinienem mieć żebym to obejrzał i spróbował ogarnąć na chłopski rozum?

Zdecydowanie komputer będzie głównym urządzaniem z którego mam w domyśle odtwarzać muzykę (najwygodniej by mi tak było). Czyli w takim przypadku warto porzucić idęę zakupu odtwarzacza na rzecz takowego DACka? Tylko jak to praktycznie podłączeni wygląda ? Domyślam się, że wtedy okazjonalne obejrzenie filmu odpada na tv i dziek z kolumn bo DAC tylko odpowiada za audio? i nie ma niczego co przesle video do tv?

Żeby obejrzeć film z komputera na tv plus dźwięk przez kolumny to potrzebny odtwarzacz ? Ale żeby słuchać samej muzyki wystarczy DAC? Dobrze rozumuje?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC Digital to Analog Converter, czyli mówiąc najprościej urządzenie, dzięki któremu sygnał cyfrowy jest przetwarzany na analogowy, przetwornik cyfrowo-analogowy.

Tutaj masz przykład najprostszego :
http://allegro.pl/fiio-d3-d03-d03k-tashian...6540151881.html
[ FiiO TAISHAN D03K ]


Do DAC-a podłączasz sygnał z kompa, a TV możesz puścić choćby przez RCA do wzmacniacza.
Odtwarzacz jest Ci potrzebny tylko wtedy kiedy będziesz chciał grać z płyt CD. A z tego co piszesz rozumiem ze chcesz grać z komputera. Czy tylko z kompa czy z płyt też ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to może być głupie pytanie icon_biggrin.gif Ale w sensie hmmmm jaki kablem podłączam komputer do DACa?
Dokładnie tak, zarówno muzyki i filmów jedynym źródłem będzie laptop/komputer stacjonarny.

Czyli teoretyczna sytuacja : chce puścić film z laptopa. Kabel hdmi podłączam do tv i wyciszam dźwięk w tv. Jednocześnie podłączając komputer do DACa (jakim kablem ? ) i DAC i amplituner łączę RCA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idzie o oglądanie filmów, to wcale bym sobie głowy nie zawracał puszczaniem sygnału przez DAC.
DAC ma służyć słuchaniu muzyki.
Jak spojrzysz na tył wzmacniacza stereo, to zobaczysz ile jest możliwości podłączenia źródeł (oczywiście przez wtyki RCA, czyli pospolity Cinch).

Wszystko zależy jak chcesz to podłączyć, bo skoro będziesz miał wpięty sygnał z kompa w dac, dac we wzmacniacz, to czy słuchasz muzyki, czy oglądasz film, to i tak idzie przez DAC.
No chyba że chcesz mieć podłączony TV pod wzmacniacz, żeby sobie obejrzeć wiadomości głośniej icon_smile.gif. Wtedy kupujesz kabel 2 x RCA i załatwione. Sygnał z kompa do daca możesz puścić po USB, no chyba że masz stacjonarkę jak ja i kartę dźwiękową z różnymi opcjami wyprowadzenia sygnału. Jak laptop to albo USB, albo optyk, potem tylko z DAC-a znów 2 x RCA do wzmacniacza i działa icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , ale mi tutaj chodzi o sytuacje kiedy chce puścić film np z YT przez przeglądarke. Jak takie podłączenie by wyglądało, żeby dźwięk zarówno szedł przez kolumny jak i obraz był na tv.

Hmmm ten DAC który mi wstawiłeś nie ma opcji USB dlatego zapytałem ale rozumiem, że to jakiś prosty DAC jak sam zaznaczyłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawa jest załatwiona się okazało że moja zew karta dźwiekowa którą dotychczas używałem do słuchawek ma wyjścia RCA i idealnie to działa w stereo. Teraz tylko wybrać kolumny a potem wymienić amp na wzmacniacz stereo icon_smile.gif to teraz moje pytanie jakie kolumny z przyzwoitymi niskimi tonami do 17m pokoju w okolicach 600 zł icon_smile.gif Bo z wypowiedzi kolegi wnioskuje ze podstawkowe?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej powierzchni pokoju mogą być zarówno kolumny standowe jak i małe podłogowe. Ale dużo zależy od tego jakie masz możliwości ustawienia kolumn, jak daleko od ścian tylnej i bocznych. Rysunek byłby bardzo pomocny.

Poza tym (a co niezmiernie ważne) dobrze by było, abyś napisał jaki dźwięk lubisz, chcesz osiągnąć.
Chodzi o jasny, ostry, chłodny, twardy, konturowy, suchy albo przeciwnie ciemny, łagodny, ocieplony, miękki, z ładnie wypełnioną soczystą średnicą.
Bo można wybrać niezłe kolumny, które Ty odbierzesz jako nieciekawie grające, bo nie w Twoim guście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot właśnie chciałem zauważyć kiedy dojdzie do rozmowy na temat kolumn.
Dokładnie jak zauważył Angel, nie napiłeś nic na temat Twoich preferencji brzmieniowych, a to niezmiernie ważne i w sumie bez tych informacji nie wiadomo jakie kolumny Ci polecić abyś był z nich zadowolony.

Co do samej konstrukcji to chyba bym wybrał monitory, ale czasami można trafić także ciekawe kolumny podłogowe w atrakcyjnej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Obrazek jest mocno poglądowy więc odległością kolumny (czerwone kropki obok stolika z tv) od drzwi proszę się nie sugerować bo jest trochę większa icon_biggrin.gif To raczej taki ogólny zarys sytuacji. (okno od strony biurka jest naprawdę spore prawie na całą ścianę - nie wiem czy to coś zmienia ale domyślam się że szkło a pustaki to różnica w odbijaniu dźwięku)

Dźwięk zdecydowanie lubię głęboki, z dobrymi niskimi tonami które radzą sobie nawet przy głośniejszym odsłuchu. Słucham dość hmm wymagającej muzyki dla niskich tonów - przynajmniej tak się wydaje. Przykładowo podam link : https://www.youtube.com/watch?v=K23DBDOeEwM. Lubię dźwięk głośny i szczegółowy - zawsze szczególnie w car audio fabrycznym irytuje mnie dźwięk jakby zaa jakiegoś obiektu (przytłumiony). Dla przykładu podam że korzystam z słuchawek Creative Aurvana Live (mam świadomość, że to nie jest nic szczególnego ale w tym progu cenowym chyba dobra opcja) i jestem zadowolony z tego dźwięku a mam to podpięte pod prodigy cube.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem jak daleko od ściany tylnej i bocznych mogą stać kolumny?

W takim, jak na rysunku rozstawie kolumn, by mieć dobre stereo, miejsce odsłuchowe musiałbyś mieć tu, gdzie narysowałem czerwony owal.

Okno na pewno inaczej odbija dźwięki niż ściana. Tak czy inaczej duże, płaskie, twarde, jednorodne powierzchnie nie są dobre dla dźwięku wysokiej jakości.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te punkty to są właśnie możliwe miejsca gdzie mógłbym ukryć kable i wyglądało by to krótko mówiąc schludnie.

Jest to max odległość 15-20cm od ściany nie więcej nie mniej.

Co do miejsca nawet pasuje, bo z reguły jak słucham muzyki to pracuje/ucze się więc siedzę przy biuru na krześle często mocno wysunięty od biurka (ponieważ biurko jest wysuwane że tworzy się z niego litera L) przez co jakby miejsce gdzie faktycznie siedzę przesuwa się w okolice punktu który sugerujesz jak idealne miejsce odsłuchowe). Gdy siedzę na sofie to z reguły gdy przychodzą goście i wtedy muzyka jedynie jest ewentualnym tłem więc nie ma to dużej istotności jak dźwięk do sofy dociera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...