Skocz do zawartości

Podpięcie amplitunera i telewizora [pytanie techniczne]


uraharu

Recommended Posts

Zastanawiam się nad sposobem podpięcia zestawu kina domowego składającego się z głośników 5.1, amplitunera, telewizora, komputera i xboxa
Mianowicie przychodzą mi do głowy 2 sposoby:


1 sposób

podpinamy xboxa, kompa i dekoder kablówki do telewizora (kabel HDMI)
a z telewizora kablem optycznym wyprowadzamy dźwięk do amplitunera

2 sposób

podpinamy xboxa, kompa i dekoder kablówki kablem HDMI do amplitunera (wejścia hdmi)
potem kablem hdmi wyprowadzamy sygnał do telewizora prosto z amplitunera (wyście hdmi out)


a)Który sposób jest lepszy?
b)Czy przepuszczenie sygnału wideo przez amplituner nie pogorszy jego jakości?
c)Czy lepiej puścić dźwięk kablem HDMI czy może optycznym bezpośrednio z tv?
d)Czy kabel optyczny obsługuje dźwięk przestrzenny 5.1?
e)Czy warto wymienić Denona 1910 na tego nowego Denon X520 ?
f)Czy warto zainwestować w amplituner z obsługą HDMI 4K, jeżeli można przepuścić sam dźwięk np. kablem optycznym prosto z tv?

z góry dziękuje za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. Drugi bo masz dźwięk w hd
B. Zależy od amplitunera
C. Pytanie to samo co A. HDMI przesyla lepszej jakości dźwięk. Optyczny jest stabilniejszy, ale nie zawsze się sprawdzi
D. Tak. Sam kabel w sobie tak. Pytanie czy TV wypuści taki sygnał.
E. Absolutnie nie
F. Warto. Optykiem nigdy nie puscisz DTS master Audio.

Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź.

aktualnie mam Denona 1910, który nie obsługuję wideo 4k po hdmi
chce podpiąć pod to telewizor 4K i zastanawiam się jaki sposób będzie najlepszy icon_smile.gif

czy jest jakiś sensowny amplituner 5.1 z obsługą 4k w cenie do 1500zł (może być używany)? czy lepiej pozostać przy denonie i podpiąć wszystko wyjściem optycznym z telewizora?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Musimy tylko sprecyzować.
Masz tv 4k możesz mieć ampli 4k a skąd weźmiesz sygnał 4k?
Masz bd 4k kompa 4k?

To dość istotna kwestia.
Wtedy powiem ci czy jest sens wymieniać.

Pozdrawiam



Tak, wymieniam telewizor na wersję z 4K, sygnał będę brał z płyt bluray 4k (na szczęście xbox one s ma wbudowany odtwarzacz) oraz netflixa(wbudowany w tv) lub komputera.

Obecnie mam Denona 1910 i myślałem podpiąć wszystko w sposób 1 jaki opisałem, jednak obawiam się, że dużo na tym stracę chociażby w jakości dźwięku. Chciałbym podpiąć komputer w celu słuchania muzyki przez amplituner (obecnie Denona podpiąłem kablem optycznym z komputera i miałem całkiem znośne stereo). Dodam, że nie jestem audiofilem i nie zależy mi na jakimś mega dźwięku, nawet nie mam warunków w pokoju żeby coś w tej kwestii zdziałać.

ogólnie zestaw będize wykorzystywany w 40% do filmówm w 30% do gier, w 30% do muzyki

przejrzałem kilka ofert i najbardziej spodobał mi się ten
YAMAHA RX-V381

wcześniej miałem Yamahe stereo i byłem z niej bardzo zadowolony, jednak obawiam się, że te nowe amplitunery szczególnie z niskiej półki (mogę wydać max 1500zł) nie będą szczególnie dobre

z góry dzięki za pomoc



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to ok. To masz źródło 4k.
381 ma 4k ale dźwiękowo będzie wyraźnie gorszy.
Zostawił bym chyba 1910 a podłączył optykiem.

A jakie masz kolumny?



A jakiś używany amplituner do 1500zł ?

Głośniki to Taga Harmony 606 v3, niestety bez subwoofera. Cały zestaw grał dość przyzwoicie, sprawdzał się w grach i muzyce, z filmami było nieco gorzej. Pokój około 25m2, ale za to idealny prostokąt, co umożliwia mi dobre rozstawienie głośników, telewizor mam dokładnie na środku.

Głośniki mogę również wymienić, te sprzedam za około 700 i drugie tyle mogę dorzucić, jeżeli byłoby warto.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

. Cały zestaw grał dość przyzwoicie, sprawdzał się w grach i muzyce, z filmami było nieco gorzej.


Jak filmy w kinie domowym gra średnio, to już kiepsko.
Kino domowe i filmy to 5.1 , więc subwoofer jest konieczny, bo taka jest ścieżka filmowa i amplitunery KD średnio generują bas na kolumny.

Jak Yamaha to od modelu 481 , jak pasuje Ci oczywiście wyposażeniem i brzmieniem ( choć te nowe graja łagodniej niż starsze modele) albo Onkyo, Denon , Pioneer, zależy jakie brzmienie lubisz i wyposażenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

. Cały zestaw grał dość przyzwoicie, sprawdzał się w grach i muzyce, z filmami było nieco gorzej.


Jak filmy w kinie domowym gra średnio, to już kiepsko.
Kino domowe i filmy to 5.1 , więc subwoofer jest konieczny, bo taka jest ścieżka filmowa i amplitunery KD średnio generują bas na kolumny.

Jak Yamaha to od modelu 481 , jak pasuje Ci oczywiście wyposażeniem i brzmieniem ( choć te nowe graja łagodniej niż starsze modele) albo Onkyo, Denon , Pioneer, zależy jakie brzmienie lubisz i wyposażenie.



W KD kolumny sprawowały się średnio głównie przez brak subwoofera, a do tego wydaje mi się, że dźwięk przestrzenny nie był do końca taki jak powinien, często miałem wrażenie, że efekty kierowane były albo przez centralną kolumnę, albo parami tył/przód. To mogła być wina kiepskiej jakości filmu - oglądane głównie przez komputer. Teraz zaopatrzyłem się w czytnik bluray 4k, także chce to kino jakoś zmodyfikować.

Nie wiem czy lepiej dokupić suba do tych głośników, czy kupić jakiś inny komplet. Może znalazłby się zestaw do 3000zł razem z głośnikami.

Ta Yamaha 481 delikatnie przekracza budżet, ale chyba warto dołożyć, poszukam jeszcze jakiejś używki. Będzie lepsza od Denona 1910 ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zdajesz sobie sprawę z ograniczeń wynikających z braku suba. To już dużo. Moim zdaniem powinieneś dokupić suba i dobrze skalibrowwc kino. Wymiana pochłonie pieniądze a nie przeskoczyć wyżej w jakości.
Co do ampli z obskuga 4 porównywalny do 1910 będzie problem.
Może onkyo 646 lub doloz do nowego 656.
Bo Yamaha 481 będzie grać gorzej od denona. Tego denona.
Tak dla porównania jak bedziesz szukał.
Denon 19 to obecną seria x2 to z kolei odpowiednik Yamahy seri 6 i onkyo seri 6.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobrze że zdajesz sobie sprawę z ograniczeń wynikających z braku suba. To już dużo. Moim zdaniem powinieneś dokupić suba i dobrze skalibrowwc kino. Wymiana pochłonie pieniądze a nie przeskoczyć wyżej w jakości.
Co do ampli z obskuga 4 porównywalny do 1910 będzie problem.
Może onkyo 646 lub doloz do nowego 656.
Bo Yamaha 481 będzie grać gorzej od denona. Tego denona.
Tak dla porównania jak bedziesz szukał.
Denon 19 to obecną seria x2 to z kolei odpowiednik Yamahy seri 6 i onkyo seri 6.

Pozdrawiam



Dziękuje za pomoc i wyjaśnienie.

Czy czasami nie jest tak, że te zestawy przykladowo Yamahy 381, 481, 681 etc różnią się tylko ilością bajerów które nie powinny mieć wpływu na dźwięk jak np. bluetooth, multicast, wifi, spotify itp ?

dokupie do zestawu subwoofer taga i wezme chyba onkuo 646 albo yamahe 481
jeszcze raz dziękuje za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jest tak jak piszesz, a czasami wręcz odwrotnie. Bywa że tanie modele są wyposażane w bajerki, a droższe niekoniecznie. Dlaczego, domyśl się, bajerki niby są drogie, ale tylko te dobrej jakości, popatrz że banalne wifi i bth mają już tablety za 100zł.
Natomiast lepszy zasilacz, transystory, czy kondensatory jakieś ekranowania sekcji bywają droższe i modele wyższe serią są dkatego poniekąd dlatego droższe, tak w stereo jak i w kinie.
Co do modeli amplitunerów tańszych i droższych to mogłoby się wydawać że zagrają identycznie z racji podobnego zamysłu konstrukcji toru audiovideo, podobnych podzespołów. Jednak wystarczy że w droższy włożą nieco lepszy przetwornik cyfrowy do obróbki wielokanałowego audio i już robi się inaczej. Bardzo duża różnica wynika z faktu, że słabszy amplituner z mało wydajnym zasilaczem słabo radzi sobie z kolumnami, bas jest płytki i dynamika słaba. Na papierze różnica między np 100W a mocniejszym ampli który ma 130W wydaje się nieduża, ale biorąc pod uwagę że jest ona czasem naciągana marketingowo , warto siegnąć po droższy bo kolumny będą miały zapewnione zasilanie i abslutnie nie chodzi tu jak amatorzy sądzą o głośność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc, przejrzałem chyba większość amplitunerów jakie mógłbym dostać w tym przedziale cenowym, zastanawiam się nad tymi poniżej proszę o pomoc w wyborze

Onkyo SR444 - w cenie 1000zł
Onkyo NR 636 - w cenie 1200zł
Onkyo TX-NR609 - w cenie 1200zł

niestety 646 modelu nie znalazłem do 1500zł

który z powyższych modeli warto wybrać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
Przepraszam zakładającego temat, ale ja jako nowicjusz mogę tylko na dokładkę.
Choć w części zgodnie do tematu;
Mój amplituner Kruger@Matz ma bluethoose'a, a telewizor to Samsung 51" sprzed 5 lat. W tv możliwości słuchania na słuchawkach bezprzewodowych nie ma. A w ampli.mogło by być. - bo posiadam sluchawki : PARROT ZIK 2.0 . Tylko jak to zrobić żeby słuchawki zobaczyły (połączyły się) z amplitunerem? Miłego dnia,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak zwanym tj. Kruger & Matz HD4347 (KM0508) - w celu doprecyzowania. Dziękuję za wsparcie. Wieczorem włożę nadajnik, oby zagrało. Miłego
Cytat

W nazwijmy to amplitunerze masz odbiornik bluetooth słuchawki to także odbiornik bluetooth.
Możesz, jeśli ten amplituner ,ma wyjście analogowe podłączyć do niego nadajnik bluetooth i będzie grało.

Ale nie napisałeś modeli więc nic nie sprawdze


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...