Skocz do zawartości

NASZE GRAMOFONY (gramofon-policzmy się)


Recommended Posts

Zapraszam do udziału w wątku wszystkich posiadaczy gramofonów. Chciałbym, abyśmy prezentowali w nim swoje gramofony, również fotografie, akcesoria gramofonowe. Chciałbym też, abyśmy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, ciekawostkami dotyczącymi eksploatacji gramofonów, które obecnie posiadamy lub posiadaliśmy.
Do dyskusji w temacie zapraszam też osoby, które autentycznie zainteresowane są winylem i w niedalekiej przyszłości zamierzają kupić gramofon.
Mam nadzieję, że nasza wiedza zgromadzona w tym miejscu będzie służyła wszystkim robiącym pierwsze kroki w świecie winylowym, pozwoli im podjąć właściwe decyzje, uniknąć błędów w doborze odpowiedniego dla nich gramofonu i akcesoriów.

Tradycyjne uprzedzam, że z wątku będą usuwane osoby piszące nie na temat i próbujące w ten sposób zaistnieć na forum, osoby piszący posty o charakterze prowokacyjnym oraz wszelkiej maści hejterzy, ludzie nie szanujące innych, nie przestrzegający kultury słowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat - bo do tej pory był poruszany jako dodatek w innych wątkach.

Trochę tych gramofonów już się u mnie przewinęło...

A choć preferuję półautomaty (z wygodnictwa automat, z uwagi na teoretycznie mniej skomplikowaną budowę-manual), to korzystam z każdego z tych rozwiązań (w tym gramofon automatyczny dla żony, by mogła słuchać płyt robionych jeszcze przez Polskie Nagrania - a ja nie będę się martwił o igłę w porządniejszym gramofonie).

Pozdrawiam
PS. Przy okazji zapraszam do nowego wątku poświęconego przedwzmacniaczom gramofonowym
http://forum.audio.com.pl/Przedwzmacniacze...owe-t45728.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczorek, witam.

Temat fajny, pozwólcie, że bardzo skromnie zacznę. Obecnie od dłuższego czasu Yamaha YP-B2(B). Cóż, paskowiec, półautomat, będący wydaje się rzadkim modelem. Jak widać na zdjęciach - budżetowa wkładka AT95. Na chwilę obecną, po prostu starczyć musi.

U mnie to tak trochę "powrót" do gramofonu, no bo jak większość z Nas kiedyś tam jakiegoś "drapaka" albo miała z wyboru, albo była na niego skazana icon_smile.gif (no bo nic innego nie było). Pamiętne czasy lat 80-tych, kiedy ojciec (jakim cudem?) przyniósł do domu bodajże Pioneera Pl-112..(tak sobie przypominam). Wtedy trochę inaczej się patrzyło, inaczej się słuchało...ale dobrze wspomnieć.

Korzystam z wbudowanego przedwzmacniacza w zintegrowanym Luxmanie LV-113. I tutaj, owszem, plany są na jakiś zewnętrzny, ale nie mam zamiaru iść "w bok" tylko już wejść na poziom zdecydowanie wyższy - z czasem. Oczywiście, koszty będą na pewno dość spore.

Generalnie - bo nie jest to chyba wątek poświęcony wyższości vinylu nad płyta kompaktową, ale jeśli mam być szczery - wracam do tego źródła po kilkunastu latach i śmiem twierdzić, że jest to chyba dla mnie najprzyjemniejsza forma słuchania muzyki...

Jakieś inne gramofony, jakie miałem (liczę od momentu nawrotu do tego źródła)? Ano Nordmende RP-1050 i Kenwood KD-2055. W kwestii obecnej Yamahy - za żadne skarby się nie pozbędę.

Pozdrawiam i miłego "analogowego muzycznego wieczoru".

Poniżej zdjęcia (mój egz. i źródło internetowe).



DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revo dzięki za pierwszy wpis z sesją zdjęciową. Fajny gramofon, faktycznie rzadko spotykany.

Mam nadzieję, że rozwinie nam się też wątek dotyczący przedwzmacniaczy gramofonowych, wówczas będziesz miał materiał do przemyśleń. Zresztą jak znam życie wątki będą się przeplatały i wzajemnie uzupełniały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofony, moja pasja i przekleństwo icon_smile.gif Nawet nie wiem ile ich miałem, a trochę tego było, niestety dla niektórych to sam PRL. Przedstawię tylko te, których mam fotki. Na początek przedstawię G601a, typowy manual z bardzo fajnym ramieniem (jak micro seiki, choć nigdzie nie znalazłem informacji o zakupieniu przez Fonicę licencji). Ciężki talerz i chasis z amortyzacją, pozostawiającą jednak wiele do życzenia. Klasyczny wygląd i prostota, to podstawowe zalety. Miałem też wersję ze wzmacniaczem (Fonomaster 76) ale widać nie utrwaliłem tego aparatem.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem, tylko dla przejrzystości icon_smile.gif Przedstawię też Daniela G 1100fs. Daniel to pełen automat, jeśli trafi się na dobrze zachowany egzemplarz to może sprawić jeszcze wiele radości. Zastosowano tu dwa silniki, drugi służył do pracy ramienia. Ramie podobne jak w G601a, jednak przekonstruowane ze względu na automatykę. Sterowanie odbywało się prze sensory. Napęd przenoszony za pomocą pasków. Daniel to ówczesny obiekt westchnień polskich melomanów. Ja bardzo lubię ten gramofon ze względu na jego wodotryski icon_wink.gif Muzycznie to samo co w 601, więc wielu zerkało na zagraniczne produkty icon_wink.gif które bywały znacznie bardziej zaawansowane.
Miałem też wersję WG ze wzmacniaczem i moim zdaniem wzmacniacz z Fonomastera znacznie bardziej mi się podobał. Grało to u mnie z A-40 lub ZG30C.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mój ProJect 2Xperience, pełen manual...

DSC01446.jpg





Pozdrawiam
PS. Chili - jak najbardziej dla przejrzystości można zamieszczać kolejne swoje posty jeden po drugim dla większej czytelności, a poza tym sa ograniczenia co do łącznej wielkości zamieszczanych w jednym poście zdjęć (ok. 1 MB)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej "kultowy" icon_smile.gif to Adam. Miałem zarówno 420 jak i 424, tu przedstawię mojego czarnucha. Pierwszy polski gramofon z napędem bezpośrednim. Półautomat, 420, która wg mnie jest znacznie ładniejsza miała napęd liniowy. Talerz z magnesem na obwodzie wraz z cewkami umieszczonymi pod nim to nic innego jak silnik. Rozwiązanie bardzo nowatorskie, niestety występujące tylko w Adamach. Przez wiele lat myślałem, że mój gramofon jest przemalowany, później okazało się, że faktycznie Fonika i takie wypuściła icon_smile.gif W przeciwieństwie do poprzedników mam wrażenie, że ten gramofon grał całkiem dobrze, może to zasługa AT 95. Jeśli kiedyś nabędę jeszcze Adasia, to porównam go z tym co zostało mi z "tamtych lat" .

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo - jeśli kiedyś będziesz sprzedawał, to daj znać. Zakochałem się w ProJectach, jak się człowiek oparty to podoba się niesamowicie.
Ostatnio myślałem też o RPM 5.1 - były na alledrogo, ale jeszcze nie zabudżetowane środki.
A poniżej mój ProJect RPM 4.
Tak, wiem że nie jest to najszczęśliwsze ustawienie. Ale coś z tym zrobię w niedługim czasie.
Czy taka płyta antywibracyjna Pro-Ject Ground It 2 robi różnicę poza tą w protfelu?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam, Panowie

 

Dołączam się z moim aktualnym Kenwood KD-850.

Za jakiś czas zacznę szukać drugiego, być może już coś nowszego to będzie.

A gramofonów przewinęło się u mnie kilka....Hitachi HT-500MKII, JVC QL-A75, z sentymentu za starymi czasami Technics SL-1210MKII. Długo miałem przyzwoitej jakości Denona, ale nie pamiętam , jaki był symbol - dostałem jako prezent jak odchodziłem z jednej z firm, w których pracowałem:) Oczywiście wieki temu zaczynałem of Foniki, ale modelu nie pomnę. Ale żyje do dzisiaj u rodziców w domu .

Został Kenwood, który z racji swojego podświetlenia robi niesamowitą atmosferę wieczorowa i nocna porą :)

 

58dac31edcd1b_kenwoodkd-850.jpg.8b2e712f2aca7b40bfae7c5804baa38e.jpg

20160819_173552.jpg

gramofon hitachi HT-500 MKII.jpg

keenwood KD-850 technics sl1210 MKII.jpg

20170204_213106.jpg

Edytowano przez PioOss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu się właśnie pojawia mały dylemat - co z tych "nowych" sprzętów kupić, żeby pozostać na tym samym levelu co (nazwijmy to po cichu) - vintage. Bo zakładam, że w Twoim przypadku będzie coś zdecydowanie konkretnego.

Mnie jakoś nie urzekają nowe sprzęty z tego katalogu. Jakoś nie mogę się przekonać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mnie też nie. Generalnie cały sprzęt mam  może jeszcze nie vintage, ale parę lat ma. Dla mnie "nowe " to i tak takie mające 10 lat... :) pewnie.

Trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis - za określoną sumę zdecydować, co lepiej zagra, biorąc pod uwagę także wygląd. Bo to jedyna słuszna droga jest chyba.

A JVC - miałem go dwa tygodnie na odsłuchu, jednak cena dla mnie była nie do zaakceptowania. Mimo tego, że spełniał wszystkie założenia nie tylko dźwiękowe, ale i co do wyglądu. 

Ale został Kenwood - w salonie - z racji tego, że jest full automat. Wystarczy jeden przycisk i nie muszę się martwić, czy dziecko, jak chce posłuchać swoich dwóch czy trzech vinyli (tak, ma takie swoje własne), czy ktokolwiek z rodziny coś zrobi nie tak, i załatwi ramię, igłę albo coś...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukam internet, choć powiem szczerze, że jakoś Kenwood mi wywietrzał z głowy. Choć jak mówią nie mów hop ... :)

Micro Seiki też się swego czasu mocno interesowałem. Jednak jak po wielu przygodach z gramofonami innych firm wszedłem w posiadanie Thorensa jakoś mi przeszło.

Mimo, że mam na stanie dwa gramofony i w mojej ocenie całkiem niezłe, nadal drzemie we mnie niespokojny duch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfrze, oj kusisz mnie tak samo jak znajomi.... :D Oj bo może być różnie. A zapowiada się przypływ środków bo samochód też sprzedaje, więc mam dodatkowo "dziurę" :D , którą można zapełnić. Żeby się nie okazało, że będę miał jakiegoś fajnego np. kena a do roboty na wrotkach...:D

O szpulowcach to ja narazie marzę... bo się podobają, ale się nie znam.

Edytowano przez Revo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...