Skocz do zawartości

Tuner radiowy do 250 zł


Gość

Recommended Posts

Witam. Miałem nie zaczynać tematu, ale jak Angel sugerował każdy nowy temat wnosi coś cennego dla wiedzy dlatego proszę o poradę.
Jako, że żona(sam się zdziwiłem;) zażyczyła sobie tuner by puszczać radio kiedy nie ma mnie w domu(lub kiedy jestem;) nie potrafiłem jej odmówić tej przyjemności. Nie chce wydać dużej kwoty bo będzie on służył do słuchania z różnych odległości nie do delektowania się muzyką wieczorami(od tego jest inne źródło choć też nie najwyższych lotów).
A tu dane:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

max 250 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

zdecydowanie uzywany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Tuner radiowy najlepiej cyfrowy dobrze żeby był czarny

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Elac fs 137 JET
Thule audio spirit ia100

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

około 20 m kw

6) Jakiej muzyki słuchamy

różne stacje

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

zakup na kilka lat


Co do dźwięku nie chciał bym za wiele zmieniać bo pasuje mi taki jaki jest obecnie wyraźny środek pasma, nieostra góra, mocny nierozlazły bas(dość szybki dobrze trzymany w ryzach mimo słabej akustyki). Mam pytanie co do anteny czy pokojowa typu: http://www.dipol.com.pl/pokojowa_antena_ra...us_fm_A0240.htm wystarczy do dobrego odbioru sygnału?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka antena ma też ten plus, że jej estetyczny wygląd pozwala stać na widoku i łatwo jest ustawić odpowiedni kierunek/pozycję. Jest stabilna.
Jednak jak masz mocny sygnał to może się okazać, że wystarczy sama wtyczka z 2 m jakiegoś cienkiego przewodu schowana przed oczyma;)
Jak mieszkasz daleko od nadajników , lub w miejskiej dżungli gdzie nadajnik zasłania jakiś blok, możesz potrzebować czegoś większego( oby nie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam koło Buska Zdroju miejscowość Owczary. Nie wiem czy chce mi się bawić w montowanie anteny zewnętrznej do"niedzielnego" puszczania radia, jeśli zwykły drut w radyjku z ubikacji odbiera to i zasilana antena raczej powinna wkleiłem ją raczej po to czy za te 40 zł jest sens ją kupić i czy są jakieś lepsze w tej cenie bądź takie same w niższej. A same radia Jacku masz może jakieś doświadczenia żeby doradzić bo nie odnajduje się w numerologii prócz Sony(serie ES widze że są podobnie do wzmacniaczy numerowane).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanwing,
powiedz coś na temat siły sygnału radiowego u Ciebie w domu.

Jeśli masz mocny sygnał, to faktycznie powinien wystarczyć zwykły drucik jako antena.
Jeśli słaby - przyda się porządna antena zewnętrzna.

Ja mam propozycję odnośnie tunera:
w tej cenie jest sporo niezłych modeli które mają 2 gniazda antenowe (SONY, Pioneer).
Fajne jest w nich to, że możesz podłączyć 2 różne anteny i każdej stacji przypisać konkretną antenę.

Dla przykładu gdy antena podłączona do gniazda A to porządna antena dla słabych sygnałów oraz w gnieździe B - jest zwykły drucik dla mocnych sygnałów.
Więc gdy stacja X ma mocny sygnał to zapamiętujesz ją jako podłączoną do "B", a gdy stacje Y ma słaby sygnał to zapamiętujesz w pamięci tunera jako podłączoną do "A".
A ponieważ programatory w zależności od modelu mają zazwyczaj od 16 do 40 stacji, to możesz poszaleć.

Poza tym sporo dwuantenowych tunerów SONY ma możliwość wyświetlania poziomu sygnału w dB to jest to kolejne ułatwienie.
W dodatku do nowszych modeli dokupisz za kilkanaście złotych pilot uniwersalny (albo za 20-30zł oryginalny do wieży SONY) i będziesz mógł (oraz Twoja żona) z pilota zmieniać kanał, a tuner będzie miał RDS.

Przykład pierwszy z brzegu (jest RDS, ale chyba nie ma sterowania z pilota) to SONY ST-S390 (stan taki sobie, ale z przesyłką niecałe 90zł)
http://allegro.pl/sony-st-s390-tuner-cyfro...41.html#thumb/1
a tutaj nowszy (ten model może współpracować z pilotem) ST-SE700 (tylko przykład - bo sprzedawca z nieznanych powodów dość słabo opisał stan i nie chciało mu się podłączyć tunera pod wzmacniacz)
http://allegro.pl/tuner-sony-st-se-700-nr-...47.html#thumb/5


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mieszkam koło Buska Zdroju miejscowość Owczary.


Czyli do najbliższego nadajnika w Kielcach masz 50 km czyli niemało. Dodatkowo w rejonie Kielc są cztery nadajniki, w tym trzy w Kielcach (komin EC, Targowa, Wzgórze Telegraf) i jeden oddalony od Kielc o 40km na Świętym Krzyżu. Moim zdaniem na kablu możesz mieć duży problem z odbiorem, nie mówiąc o tej plastikowej zabawce z Twojego linku. Ale oczywiście od kabla możesz zacząć, to nic nie kosztuje (możesz kupić zwykły kabel koncentryczny do TV z miedzianym rdzeniem i „obrać” go z ekranu).

Jeżeli kabel nie wystarczy będziesz musiał użyć jednej anteny kierunkowej o polaryzacji pionowej skierowanej na Święty Krzyż lub na Kielce albo dwóch anten kierunkowych oddzielnie na oba te kierunki (dobra wiadomość jest taka, że wszystkie stacje nadające z Kielc i ze Świętego Krzyża nadają w tej samej polaryzacji - pionowej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi określić siłę sygnału bo nie wiem jak:) tak jak pisałem jakieś zwykłe stare radyjko w łazience gra bardzo wyraźnie i łapie sporo stacji. Czyli numerologia np w Sony w przypadku tunerów nic nie pokazuje najlepiej szukać dwu antenowych z RDS i w dobrym stanie? Chciałem zapytać czy ogólnie tuner ma duży wpływ na dźwięk czy raczej kolumny i wzmacniacz nadają "ton"? Podejrzewam , że i tak wiele stacji radiowych puszcza muzykę z mp3 to i cudów się nie spodziewam;)
Marmar2 dzięki za info, nom na Łysej Górze jest spora antena to fakt nawet tam kiedyś zwiedzałem;), gdzie można takie informacje zdobyć podesłał byś link do strony jeśli możesz. Spróbuje na początku bez kupowania anten potem będę kombinował. A np w drugim pokoju mam cyfrowy polsat może stamtąd pociągnąć kabel żeby radio odbierać da się tak i czy ma to sens?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/sony-st-s215-i6704393784.html#thumb/6
http://allegro.pl/tuner-sony-st-s-361-i6702054110.html
czy na przykład te dwa tunery będą różniły się dźwiękiem? Chodzi mi o dźwięk nie tyle funkcjonalność bo wystarczy że cyfrowe strojenie będzie i oki, pilot nie konieczny mam nogi;). Ciekawi mnie różnica cen czy warto płacić 100% więcej jeśli brzmienie będzie identyczne?
Dziękuję za mapy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ciężko mi określić siłę sygnału bo nie wiem jak:) tak jak pisałem jakieś zwykłe stare radyjko w łazience gra bardzo wyraźnie i łapie sporo stacji. Czyli numerologia np w Sony w przypadku tunerów nic nie pokazuje najlepiej szukać dwu antenowych z RDS i w dobrym stanie? Chciałem zapytać czy ogólnie tuner ma duży wpływ na dźwięk czy raczej kolumny i wzmacniacz nadają "ton"? Podejrzewam , że i tak wiele stacji radiowych puszcza muzykę z mp3 to i cudów się nie spodziewam;)


Numerologia w SONY (i nie tylko) to temat złożony, bo mówimy o jakiś 30 latach, więc modeli sporo się zebrało.
Zerknij na ten model ST-S311 i na fotografie, widać tam m.in. przycisk do zmiany anteny oraz wyświetlany symbol anteny (w tym wypadku "A").
http://allegro.pl/sony-st-s311-rds-dwie-an...6701725054.html
jest w bdb stanie, model średniej klasy i wg mnie wystarczający na Twoje potrzeby.
Jak chcesz wyższej klasy (czyli ES) tuner - to np. ST-S590ES.

Zauważ, że praktycznie każdy tuner z dwiema antenami to model co najmniej przyzwoity (nigdy nie są to modele najniższe w ofercie danej firmy, no chyba że mówimy o drogich firmach które sprzedają tego typu sprzęty za kilka i więcej tysięcy - ale wtedy i tak dostajesz świetną jakość).

Na dźwięk większy wpływ od tunera ma wzmacniacz oraz kolumny i to jaka jakość muzyki jest wysyłana przez stację, ale tunery też mają swój wpływ.
Podejrzewam że na razie nie ma się co przejmować - bo tego typu tuner spokojnie wystarczy na Twoje potrzeby. A jak już kupisz tuner to wtedy będziesz się zastanawiał czy będzie Ci potrzebna antena ze wzmacniaczem.

Pozdrawiam
PS. O tunerach Pioneera na razie nie wspominam, to będzie kolejnych pare modeli.Jak będziesz chciał więcej to napisz...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kablami wg mnie się nie przejmuj - ten który ma powinien wystarczyć!
Generalnie kable to na końcu (a u Ciebie jak długość jest wystarczająca, to tak może zostać).

Tu masz jeszcze przykład kolejnego Soniaka z wyższej serii 505ES
http://allegro.pl/sony-st-s505es-tuner-rad...6701560539.html
i z dokładnym opisem oraz fotografiami.

Model młodszy, ale trochę niższy (średni model ze średniej serii SONY) ST-SE700 (RDS, możliwość sterowania z pilota)
http://allegro.pl/sony-st-se700-i6700316881.html#thumb/1

Jak będziesz wybierał model to zastanów się czy potrzebujesz sterowania tunera z pilota. Bo niestety sprzedawcy zazwyczaj słabo się na tym znają i nie ma informacji w opisach aukcji, a nawet 2 zbliżone tunery z podobnego okresu mogą być pod tym kątem zróżnicowane.
No i starsze modele nie mają RDSu oraz możliwości sterowania pilotem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bank się podzielę informacjami i sam zaraz poczytam tamten temat. Rozglądam się jeszcze za Thulem do zestawu, ale cena na ebay z kosmosu jest niestety, choć nie mam ogromnego ciśnienia na ta samą markę. Antene jednak zewn zamontuję na dwa kołki z okna się wychylę i bez łażenia po drabinie się obejdzie;). Kupił bym starszy tuner jakiegoś sansui ale żona nie da zezwolenia na dość archaicznie wyglądający sprzęt.
Jeszcze przy okzaji nie w temacie: czy płyty granitowe pod kolumny mają sens? Obecnie stoją na firmowych gumowych nóżkach bezpośrednio na panelach(dość wiekowych zresztą). Jeśli bym takie płyty kupił to jak je ustawić? Czy kolce mają być pod podstawkami tak by one z panelami się stykały, a elacki mogą na podstawkach stać(na nóżkach gumowych)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cytat

...chciałem napisać wcześniej, ale mnie te buraki z moderacji zablokowały.


Zauważ taką prawidłowość- w całej Twojej treści, która ma pretensje do bycia merytoryczną zwraca uwagę tylko właściwie ta pogrubiona przeze mnie. Chcesz by Ciebie czytano, czy nie chcesz? Jeśli chcesz, to miej szacunek dla innych użytkowników forum (moderatorzy to też użytkownicy), bo w innej sytuacji to się nie uda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmar w wątku o tunerach pisałem, że za mała ilość skrajnych tonów nie jest dla mnie minusem przy muzyce jakiej słucham z radia w sumie to na plus idzie, poza tym nie jestem pewien czy Yamahy graja naturalnie z tego co mi wiadomo one lubią wybrzuszać skrajności(zapewne nie wszystkie modele). Z kenwooda jestem w 100% zadowolony za kwote w jakiej go kupiłem i w jakim jest stanie zostanie na długieeee lata ze mną.
A co do blokowania konta, raczej trzeba sobie na to zapracować bo jakoś ja i wielu innych użytkowników choć czasem mało wnosimy konkretnych treści to jakoś bana nie dostajemy;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off, ale i ja się wypowiem. Pisałem już Marmarowi (któremuś tam, bo zbanowany rejestruje się ciągle pod kolejnym nickiem - jak dla mnie to brak choć odrobiny honoru), ostrzegałem, że jak administratorka wróci z ferii, to zajmie się także jego przypadkiem (i kilkoma innymi). Jeśli jego konto i kolejne klony nie zostaną usunięte, to ja dołożę wszelkich starań o to, by gość zniknął stąd na zawsze. Kto mnie zna, to wie, że piszę poważnie a jestem znany ze swego uporu.
Skrystalizowały się pewne ustalenia co do tego forum i nie sądzę, by takie zachowania jakie prezentuje Marmar uszły płazem. Choćby dla przykładu.
By innym się odechciało tego typu ataków. Aby widzieli, że tu nie ma miejsca na podobne pyskówki.
Sądzę jednak, że nie będzie z tym problemu. Z przywróceniem ładu. Ponieważ Forum Audio, to jest klub ludzi o sprecyzowanych zainteresowaniach i poglądach.
Ludzi nad wyraz kulturalnych, inteligentnych i taktownych. Znam moderatorów, elitę tego forum. I jest jak piszę. Ale nie można dać sobie wejść na głowę szumowinom, dla których zadyma jest jedynym celem istnienia na tym forum. Myślę, że niedługo nowe postanowienia i regulamin bardzo szybko będą wykluczały takie osoby z grona użytkowników forum.
Chcemy wszyscy aby Forum Audio wyróżniało się spośród innych swą merytorycznością, ale także kulturą i przyjaznym traktowaniem nawet "jednorazowych" użytkowników.
Nie tolerujemy natomiast wszelkiej maści pieniaczy, zadymiarzy, sfrustrowanych gimnazjalistów ani tym bardziej tych, którzy chamsko, wulgarnie czy niestosownie odnoszą się do innych.
Odzywka typu "buraki" na pewno nie będzie miała tu miejsca. To może uchodzi na innych forach, ale nie tu. Tym bardziej w stosunku do moderacji.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i do zobaczenia na nowym, lepszym forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...