Skocz do zawartości

Jakie kable pod panele


tonikk

Recommended Posts

Mam problem, bo od wzmacniacza do kolumn idąc listwą przypodłogową wyjdzie mi z 15 m. To sporo chyba?? i cenowo i (w mniejszym stopniu) technicznie. Mógłbym położyć chyba jakieś kable pod panelami podłogowymi, wówczas odległość skróciłaby się do 3-5 m. Ale musiałyby to byc kable, płaskie. Widziałem w necie, że sa takie ale nie ogarnąłem jeszcze szczegółow. Co radzicie? Zakładam zakup kabli tanich, neutralnych, powiedzmy do 10 zł/m.

Nad kolumnami sie jeszcze zastanawiam, w innym wątku to roważaliśmy, ale najbliżej jestem Melodiki40 (choć kuszą mnie bardzo Indiana Line Diva 655). Wiem, że to dwa światy cenowe icon_wink.gif Co do wzmacniacza, to nie mam pojęcia, zakupie go na końcu, a kable muszę położyc w ciagy tygodnia - jesli chce pod panelami.

No chyba że oba pomysły sa głupie, to mogę pomysleć nad umieszczeniem sprzętu "na ścianie" z kolumnami, ale nie bardzo mi to pasuje... Zapraszam do krótkiej, intensywnej dyskusji icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Myślę że procab ls25 czy oehlbach 2.5mm by ci wystarczyl. Ale muszę znać wzmacniacz i kolumny.



To chyba nie są kable płaskie? Nie wiem jakie kolumny kupię, ani wzmacniacz... Nie można bez tego wybrać przewodu?? Napisalem wczesniej 10 zł za metr, przy płaskich ta cena mogłabybyć wyższa, bo będą mogłybyć znacznie krótsze....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie ma niespełna 20m2, wejdzie to tam wszystko ? Miejsce odsłuchowe będzie bardzo blisko, Z rysunku obstaję, że maksymalnie 1,5 metra, a gdzie miejsce na odsunięcie kolumn od ściany? Nie wiem, czy kolumny podłogowe to dobry pomysł. To, że miejsce na elektronikę wybrałeś tam to na pewno jest pomysłem złym.

Obawiam się mocno tak bliskiego postawienia kompletu wypoczynkowego, fotele zaburzą wszystko co można, Od oparcia do ściany przedniej to ok 2 metry,
Kolega czytał jakieś materiały o akustyce, rozmieszczeniu zestawu itp ? Jeśli oczekujesz brzmienia na poziomie, to obawiam się, że w takiej konfiguracji będzie to niemożliwe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotele wrysował developer ja je odsunę najdalej jak się da i trochę rozsune na boki. Kanapa wogóle będzie pod ściana naprzeciwko głośników więc przeszkadzać nie będzie. Ale dzieki za odpowiedź, właśnie mi o to chodzi, żeby zrobić to najlepiej jak się da. Gdzie sugerowałbyś ustawienie elektroniki? Zmartwiło mnie też zdanie o tym, że kolumny podłogowe moga być złym pomysłem... no fakt, że za bardzo od ściany ich nie odsunę, najwyżej ze 30 cm....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to inaczej wygląda niż z rysunku. W pomieszczeniu do 20m2 ja osobiście polecam kolumny podstawkowe, według mnie lepiej się sprawują, ale wiem, że niewielkie podłogowe też mogą się nadać. Jednakże warto posłuchać podstawkowych, żeby samemu się przekonać co będzie lepsze. Nie rozumiem dlaczego martwisz się tym, że kolumny podłogowe mogą być za duże? To powód do zadowolenia, gdyż w podobnym przedziale cenowym kolumny podstawkowe zapewnią ładniejsze brzmienie.

Miejsce kolumn w tak nieregularnym pomieszczeniu wg mnie jest odpowiednie, jednakże 30 cm to zdecydowanie za mało. Czytałeś coś na temat akustyki? Angel wkleja co któryś post bardzo przystępnie napisane materiały na ten temat. Warto poczytać, gdyż nietrzymanie się zasad skutkuje często znacznym pogorszeniem brzmienia z zestawu, który mamy.

Elektronikę postawiłbym na ścianie przedniej (gdzie stoją kolumny -nie zaś głośniki, głośnik to część składowa kolumny głośnikowej, uczmy się prawidłowego nazewnictwa). Kolumny wg mnie powinny stać blisko elektroniki, gdyż długość kabla głośnikowego jakiś wpływ na brzmienie ma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie czytałem, albo bardzo mało. Dziwie sie trochę, że piszesz że podstawkowe kolumny graja lepiej niż podłogowe. Myślałem, że jest odwrotnie.... Tak sobie wykoncypowałem, że jak otwór bas reflex jest do przodu, albo do dołu (np. Castle Knight 4) to odległość od sciany może być mniejsza. I tak nie mam za duzego wyboru. Nie będę miał super systemu, bo mam wiele ograniczeń ale i tak jestem pewien, że moge zbudować niezły... Myślę nad przeniesienem wzmacniacza obok (w pobliże) kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel w co czwartym wątku przesyła poniższe linki. Poczytaj koniecznie, a nawet postaraj się w internecie jeszcze trochę poszukać.

http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Co do kolumn podstawkowych. Ich koszt wykonania jest niższy niż kolumn podłogowych, gdyż konstrukcja jest mniejsza, mniej materiału na budowę idzie. Więc jeśli w tej samej cenie chcesz kupić mniejsze kolumny (podstawkowe) to najczęściej będą one wykonane z lepszy podzespołów,więc najczęściej zabrzmią ładniej. Oczywiście przy dobrym wyborze. Dlatego polecam takie konstrukcje, no przynajmniej odsłuch do pomieszczeń do 20m2.

Uważam, że pomimo bareflex z przodu jakąś odległość od ścian trzeba zachować. Oczywiście gdy jest on umiejscowiony z przodu może być mniej podatny na odległość, ale kolumna zawsze potrzebuje oddechu.

Myślę, że jak poczytasz o akustyce, rozmieszczeniu kolumn itp, to każdy zestaw jest w stanie zabrzmieć bardzo dobrze w danym przedziale cenowym, a przy wdrożeniu porad odnośnie akustyki itp, może on zabrzmieć o wiele lepiej niż droższe zestawy w pomieszczeniach akustycznie nieprzystosowanych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabli płaskich nie znajdziesz w takim budżecie. Kiedyś oehlbach miał taki model ale już go dawno nie widziałem. Procab to normalny gruby kabel z tym że dobrej klasy.

Przemysł sobie to ustawienie a co to danych kokumn to proponuję wstępny odsluch w salonie a później sprawdzenie ich w domowych warunkach, bez tego ciężko.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...