Skocz do zawartości

Kilka pytań od laika.


Tarann

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Chciałbym poprosić o pomoc w zakupie zestawu kina domowego i wyjaśnienia kilku wiążących się z tym pytań.
Informacje:
1 kino domowe 100% do filmów. Dodam że nie miałem do tej pory żadnego wspomagania dźwięku poza tym z tv (toshiba 48l5435d6).
2 W związku z powyższym (każda zmiana będzie na pewno kolosalna) budżet nieprzekraczalne 3k. Nie jestem obdarzony jakimś nadzwyczajnym słuchem niestety.
3 W grę wchodzi tylko nowy sprzęt.
4 Pokój. Tu jest problem. Salon 3,5x4 krótka ściana (N) z tv otwarta (E) na kuchnio-jadalnie na odcinku 1.5m ok. 0,3m od ściany (N) ściana (W)z oknem, ściana (S) otwarta na prawie całej dł (wyburzona ściana oddzielająca salon od przedpokoju pozostało ok 0,5m ścianek podtrzymujących zabudowaną belkę też ok 0.5m za nią przedłożony salon3,5x1,5. Uff może ktoś zrozumie co mam na myśli.

Trochę poczytałem, mam wrażenie że wiem mniej niż przedtem:) Ale z tego co zrozumiałem wyłonił mi się pomysł nie najniższego amplitunera ale budżet nie pozwala na jakiś szał i skłaniam się ku Yamaha RX-V481 (przekonuje mnie zwłaszcza 2 opcje mikrofonu kalibrującego oraz ustawienia wszystkich 5 głośników na frontowej ścianie bo ciężko może być pociągnąć zwłaszcza prawą tylną satelitkę )

Jakie do tego głośniki? Czy ktoś może napisać coś o Pure Acoustic NOVA 6?

Z góry dziękuje za odpowiedzi i wybaczcie jeśli pytam trochę niejasno lub głupio:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Tak co byś nie wybrał w tym budżecie i tak będzie poprowa znacząca, ale jeśli dobrze to rozegrasz to wyjdzie fajny zestawik.
No tak Czytasz i mniej wiesz icon_smile.gif coś o tym wiem icon_smile.gif

Ale do rzeczy po to tu jesteśmy aby Ci doradzić i abyś wybrał sprzęt w rozsądnych pieniądzach.
Pierwsza sprawa. Jeśli interesuje Cie ustawienie wszystkich kolumn z przodu bo faktycznie Yamaha ma taką opcję to odpuść kino domowe i idź w stereo.

Nie daje to kompletnie nic!. Początkowo miało to działać na zasadzie fal odbitych. Tak jak wyższe modele soundbarów Yamahy. Ale! Osoby nowe nie wiedzą jak mają ustawić te kolumny, nie działa to w prawidłowy sposób, a u ciebie nie ma się także od czego odbić.
Nie tędy droga. Mikrofon kalibracyjny owszem plus. Jednak w tym budżecie to standard. Pomoże Ci w ustawieniu.

Mając nie przekraczalne 3000 zł nie poszalejemy.
Wybierając Yamahe 481 lub onkyo 555 pozostaje w okolicach 1200 zł na kolumny.
To bardzo mało. Zaryzykował bym że nic sensownego nie będzie jeśli chodzi o drewniany zestaw.

Obstawiał bym bardziej wybór Yamahay 381 lub Denon 520 czy Pioneera 531.
Wtedy mamy szerszy wybór na kolumny. Wówczas w gre wchodzi cały set Magnat 802/102/252/sub302A lub Quadral quintas 6500 + sub 302A czy też Taga 606 SE również z subem 302A.

Proponuję jednak powiesić tylne kolumny gdzieś koło kanapy aby jednak efekt surroundu był. To jednak diametralnie zmenia odbiór.

Pozostaje do Twojej dyspozycji icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.
Mam pytanie odnośnie tych amplitunerów. Jeśli nie interesują mnie funkcje sieciowe to czy pomiędzy Yamahą 481 a 381 są jakieś kolosalne różnice? Czy pioneer, albo denon mają funkcje takiego mikrofonu bo podejrzewam że ustawienie tego wszystkiego to największy problem a taka funkcja wydaje się być sporym ułatwieniem?
Dodam do wcześniejszego posta, że jako źródła filmów chciałbym używać ps4 czy to problem?

Co do satelit mógłbym je zawieść na tylnej belce oddzielającej salon od przedpokoju ale kable musiałbym poprowadzić lewą stroną co oznacza że do tylnego prawego głośnika byłoby jakieś 12 m trzymając się listwy podłogowej lini ścian wzdłuż kolumn i i belki. Czy to nie za dużo?

Co do głośników polecałbyś tą Tagę 606?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnić 481 gra deczko lepiej ale różnice poznasz większą na kolumnach niż amplitunerze.
Pioneer 531 ma kalibracje, Denon 520 ma kalibracje.

PS4 to dobre źródło. Ładna jakość obrazu. Jest ok.
Na tylne 12m to raczej norma. Chodzi o wybór solidnego kabla i tyle. Który nie będzie się utleniał czy twardniał z czasem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie odnośnie amplitunerów. Yamaha i Denon to ta sama cena Pioneer jest 200 droższy ale ma większą moc na kanał 130w tamte 100w, na ile jest to istotna i faktyczna nie marketingowa różnica.
Który polecałbyś do tych tag 606?

Poza tym wielkie dzięki za odpowiedzi dużo rozjaśniłeś icon_smile.gif Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam jeszcze raz.
Udało mi się kupić pierwsze kino. Wybór padł na Pioneera 531 + taga 606 + magnat 202.
Trochę pokombinowałem, podpiąłem, gra:) Jak pisałem kino jest pierwsze więc nie mam porównania czy gra tak jak powinno. Zrobiłem automatyczną kalibrację i postanowiłem przetestować na tych testach 5.1 na youtubie (https://www.youtube.com/watch?v=_ttYSpt8oiw) i tutaj problem. Głośniki frontowe ok. centralny i boczne wspomagają się frontowymi a subwoofer milczy chociaż działa przy okazji filmów czy muzyki. Co do suba w zestawie dostałem kabel z jednej strony rca a z drugiej 2xrca, wyjśca na amplitunerze i subie x1 więc jedna tak wisi sobie. Czy to źle?
ustawienia w amplitunerze kolumny small sub yes.

2 pytanie zadam dla pewności Gdy chcę z pendriva podpiętego pod tv mieć głos na kino muszę dać osobny kabel. Nie mam w tv optycznego wyjścia tylko
koaksjalne OUT a na apli takie same IN jest dedykowane cd (tv jest podpisane optyczne ale oba są na IN) Czy to zadziała i czy jeśli podepnę pod wejście cd to na tym"kanale " będęmiał sygnał z tv?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak wejście jest podpisane nie ma totalnie znaczenia. Możesz sobie zmienić nazwę tego gniazda na TV jeśli chcesz nawet.
A co do pierwszego pytania to na Youtube w ogólę nie ma materiałów z dźwiękiem przestrzennym czy to podstawowym 5.1 czy innym.
Więc tak nie sprawdzisz. Podłącz kompa z filmem 5.1 lub materiałem testowym nagranym w tym formacie.

Pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jutro kupię kabel tylko zastanawiam się na jakim "kanale" (BD,CBL,S.BOX,......) będzie widział dźwięk z pendrive podpiętego do tv który jest podpięty do CD w amplitunerze? Jeśli chodzi o hdmi każdy port na swój"kanał"-przycisk na pilocie.

A co z tym kablem do suba zostawić taki czy 1rca 2rca z jedną "luźną" końcówką czy kombinować nowy (jakieś straty z tego powodu?)

Dzięki za odpowiedź. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki średnio się w tym wszystkim orientuje. Spróbuje jeszcze raz.

Chce żeby dźwięk z pendriva wpiętego w tv szedł przez kolumny. Wyjście na tv mam tylko coax, w ampli takie samo wejście opisane jest cd. Rozumiem ze jak podepnę je to będę miał dźwięk gdy włączę CD na pilocie?

Druga sprawa to kabel do suba w zestawie dostałem taki który z jednej strony ma pojedyncze rca z drugiej podwójne. Takie Y. W subie i ampli jest po jednym gnieździe wiec jedna wtyczka jest wolna. Czy to problem i czy kupic kabel normalny po jednej wtyczce z każdej strony?

Trzecia sprawa to dostępność. Polskiej instrukcji do Pioneera.Jest gdzies w necie? Chociaż opis funkcji na pilocie. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wymień na pojedynczy. Gdyż końcówka która czegoś dotknie może powodować zakłócenia.
Co do podłączenia coaxialrm tak będzie to działać. A wejście w opcjach możesz zmienić mu nazwę. Więc to czy będziesz wybierać CD czy TV to zależy od ciebie

Nie znajdziesz polskiej instrukcji, polityka sprzedaży autoryzowanych dystrybutorów.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenia coax zwykle używa się do kabi cyfrowych RCA. Od nich wymaga się ściśle określonej impedancji falowej. Do podłączenia subwoofera potrzebny jest jeden kabel audio RCA. Może być podwójny. Wtedy jeden będzie niewykorzystany. Jak już pisałem warto aby był możliwie dobrze ekranowany. Wbrew pozorom wiele przewodów audio nie jest ekranowanych wcale.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Trzeba znaleźć kompromis. Chodzi mi o to, żeby z powodu chęci oszczędności nie kupić najkrótszego, bo w przypadku słabego basu może nie być możliwości poprawienia dźwięku poprzez tak prostą sprawę jak ustawienie tuby w pokoju. Sam kupiłem 3metrowego qeda i zastanawiałem się po co mi taki długi, skoro tuba stoi obok ampli. Ale potem doszedłem do wniosku, że bas za słaby i przestawiłem ją gdzie indziej i byłem wdzięczny, że jednak mam 3 metry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...