Skocz do zawartości

Polecenie gramofonu dla już troszkę mniej zielonego ;)


Recommended Posts

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Wiele wyjaśnił mi ten link wstawiony przez pirs. Będę starał się do tego zastosować. icon_smile.gif

Wkładka już zakupiona, mam nadzieję, że dotrze niebawem i będę mógł ją poznać. icon_smile.gif

I tak, ten drewnopodobny element to okleina. icon_wink.gif Pod spodem jest płyta MDF. Cały gramofon to stosunkowo ciężka konstrukcja. Na moją "rękę" jakieś 10 kg.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie- czytając w różnych miejscach, również w linku dotarczonym przez pirs jak ustawić nacisk igły na płytę, naszła mnie pewna myśl. Wszędzie wspominają o tym, żeby korzystać z wagi, bo to najlepsza opcja. Wy również o tym mówicie. I czytałem w jednym miejscu, już nie pamiętam gdzie, że używanie wagi polega na tym, że -> stawiamy wagę na talerzu -> opuszczamy ramię z już zainstalowaną wkładką -> odczytujemy jaki nacisk wywiera igła na wagę -> podnosimy ramię -> regulujemy nacisk przeciwwagą -> opuszczamy ramię -> odczytujemy nacisk... i powtarzamy te czynności, aż do uzyskania odpowiedniego nacisku. Jeśli to jest prawdą, to czy do wykonania powyższych czynnościn wystarczy mi szklana, cyfrowa waga kuchenna?

Mam mniej więcej coś takiego -> http://www.komputronik.pl/product/318604/beurer-ds-61.html

P.S. Wkładka powinna do mnie dotrzeć dzisiaj/jutro, więc gromadze w głowie wiedze, żeby nie dać ciała. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz ale?.Pomiar powinien być dokonany mniej wiecej na wysokości płyty.Twoja waga ma 2.4 cm wys.Ale to jeszcze mozna przeskoczyć umieszczając ja obok talerza.Dokładność 1g to moze być najwieksza przeszkoda.Próbować oczywiście możesz,ostroznie,bez pospiechu dasz rade.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta waga to nie jest dokładnie to, co posiadam, chciałem tylko wskazać mniej/więcej o czym mówię. Ale sprawdziłem w specyfikacji mojej wagi i tutaj również dokładność to 1 gram, więc odpuszczę sobie robienie czegokolwiek innego z jej pomocą, poza gotowaniem. icon_wink.gif

Na razie ustawię nacisk igły "na balans" ramienia, a antyskating będę próbował ustawić na oko, w okolicach wartości nacisku igły na płytę. A w tzw. międzyczasie poszukam wagi w mojej bezpośredniej okolicy. icon_wink.gif

Jak zwykle, po raz kolejny, pięknie dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że za jakiś czas ja będę w stanie odpowiadać komuś na, chociażby podstawowe, pytania.

Pozdrosze!


EDIT.

Zakupiłem taką oto wagę:

http://www.dx.com/p/digital-precision-scal...69#.WK_MPvg2vIU
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Po długich tygodniach, zamieszaniu z dostarczeniem przesyłki itp. wkładka w końcu do mnie dotarła. Od razu zamontowana i ustawiona, na razie bez użycia wagi, bo na wagę jeszcze czekam. Gra bardzo dobrze, dźwięk jest zdecydowanie głębszy niż przy poprzedniej wkładce. Ogromne dzięki za jej polecenie! Przesłuchane różne płyty, bardzo różnie utrzymane jak i różnej gatunkowo muzyki, począwszy od Budki Suflera, przez Małe WuWu i Akademię Pana Kleksa, po Metallice, POE, czy muzykę z Interstellar. Gramofon, jak i wkładka spisują się bez zarzutu. Na pewno w przyszłości będę chciał dokupić jeszcze inną wkładkę, już w głowie powoli układa mi się czego będę od wkładki oczekiwał, więc tylko gdy myśl dorośnie, to zacznę się rozglądać i zasięgać kolejnej opinii. icon_wink.gif Na ten moment wiem, że będę szukał wkładki, która będzie grała trochę lepiej niskie tony, jeszcze głębiej i na pewno takiej, która zagra o wiele "cieplej", jeśli można tak to ująć.

Raz jeszcze wielkie dzięki, za wszystkie udzielone porady. Były naprawdę mocno pomocne. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dzień dobry,

Panowie i Panie, wiem, że odgrzewam dość zielonkawego już kotleta. Ale jako, że to kotlet stworzony przeze mnie, to mam mniejsze opory. :) Chciałbym znów zasięgnąć Waszej cennej opinii, już troszkę okrzepnięty i osłuchany z nowym sprzętem. ;) 

Mam pytanie, dotyczące doboru kolejnego elementu, który stanowiłby pewne uzupełnienie mojego zestawu audio. Poniżej lista tego, co mam:

Ampli kina domowego - Pioneer VSX-831

Głośniki - Taga Harmony TAV-606 v.3 Set 5.0

Gramofon - GMP-2000P MICRO SEIKI + wmontowany przedwzmacniacz GWA

Wkładka AT 95

I teraz tak... mam dwa pomysły, tudzież wybory. Pojawiły się w mojej głowie dlatego, że mocno przeszkadza mi, przy słuchaniu gramofonu, fakt że volume na amplitunerze musi być zdecydowanie bardziej podkręcony, niż przy słuchaniu muzyki z innego źródła. Powoduje to nieznośny szum, który słyszę, a którego słyszeć nie chcę. ;) Domniemam, że powodem powyższej sytuacji, jest wmontowany w gramofon preamp. Implikuje to poniższe dwa wybory (wspólnym mianownikiem dla każdego z wyborów jest pozbycie się preampa wmontowanego w gramofon):

1. Usuwam wmontowany w gramofon preamp, wpinam się w wejście phono w posiadanym przeze mnie ampli. Koszt - ok 100 pln za usunięcie preampa w serwisie (no chyba, że jestem w stanie zrobić to sam... ?) - nie wiem, czy poprawi to sytuację, czy raczej nadal będzie słabo ze względu na to, że posiadany przeze mnie ampli to jednak ampli kina domowego, a nie hi-fi. Czy może się mylę i na razie może to wystarczyć?

2. Usuwam wmontowany w gramofon preamp, dokupuję zewnętrzny preamp gramofonowy.

Wpinam: gramofon -> preamp gramofonowy zewnętrzny -> posiadany ampli poprzez wejście aux (poprawna ścieżka? ;)

Koszt - ok 100 pln za usunięcie preampa w serwisie (no chyba, że jestem w stanie zrobić to sam... ?) + koszt preampa gramofonowego - jedyny dla mnie wybór to jakiś nowy preamp w cenie do ok 600 pln (kwestie rozliczeniowe, tego nie przeskoczę) - może np. http://www.tophifi.pl/gramofony/przedwzmacniacze-gramofonowe/pro-ject-phono-box.html

 

Będę ogromnie wdzięczny za każdą wyrażoną opinię. :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego – myślę, że wybrałeś dobrą drogę rozwoju swojego zestawu analogowego. Chodzi mi o wymianę przedwzmacniacza, zamiast inwestowania tej kwoty we wkładkę, której w pełni i tak byś nie wykorzystał ze słabym preampem gramofonowym. Wracając jednak do Twoich pytań – z usunięciem wbudowanego w gramofon przedwzmacniacza powinieneś sobie poradzić. Jeśli masz lutownicę, kilka narzędzi i trochę chęci, to dasz (damy) radę. W razie potrzeby służę pomocą. Mógłbyś podesłać zdjęcia, które pokazałyby jak jest w gramofonie wmontowany przedwzmacniacz i jego połączenie z okablowanie ramienia? Masz trochę „egzotyczny” model i nie wiem jak to w nim jest zorganizowane ;)

Po zabiegu wycięcia pre, możesz gramofon na próbę podłączyć z przedwzmacniaczem wbudowanym w Pioneerze, wydaje mi się jednak, że nie będzie on lepszy od tego, którego chcesz się pozbyć. Dlatego też zakup nowego pre raczej Cię nie ominie. Mając dodatkowe 100 zł (zaoszczędzone na usunięciu preampa z gramofonu) będziesz miał już łącznie kwotę 700 zł na zakupy. Przy czym ja celowałbym w używane urządzenia. Phono Box’a odpuść sobie od razu, nie wiem czy zagra lepiej niż to co masz w tej chwili. Szukałbym przede wszystkim przedwzmacniacza z możliwością zmiany ustawień obciążenia wkładki (bardzo przydatna rzecz). Wystarczy, że będzie obsługiwał wkładki MM. Jakbyś w przyszłości chciał się przesiąść na MC, to i tak pewnie zmieniałbyś preamp na jakiś zdecydowanie lepszej klasy.

W tej chwili to chyba tyle z mojej strony. Czekam na zdjęcia i ewentualne pytania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Autonomy - dzięki za odpowiedź. Dzisiaj wieczorem postaram się usiąść i porobić zdjęcia jak to wszystko u mnie wygląda. Zobaczymy, czy będzie to grubsza operacja, czy jednak no skill da sobie radę. Coś tam w życiu lutowałem, lutownicę mam, więc może akurat. ;) W kwestii używanych urządzeń- jestem podobnego zdania, też wolałbym urządzenie używane, jednak w tym momencie nie ma takiej możliwości. Musi to być po prostu nowe urządzenie, prosto ze sklepu. Nie ma od tego odstępstwa. Kwota 700, a nawet 800 pln jest akceptowalna. W takiej granicy znalazłem:

https://audiotrendt.com.pl/przedwzmacniacze-gramofonowe/5432-cambridge-audio-cp1.html

https://audiotrendt.com.pl/przedwzmacniacze-gramofonowe/3059-pro-ject-phono-box-usb-v.html

http://www.tophifi.pl/gramofony/przedwzmacniacze-gramofonowe/thorens-mm-002.html

https://audiotrendt.com.pl/przedwzmacniacze-gramofonowe/544-pro-ject-phono-box-se-ii.html

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfer54 - jak wspomniałem, zakup używki nie jest możliwy chociaż też preferowałbym takie rozwiązanie. Niestety nie ma takiej możliwości. Nie chce sie rozpisywać zbytnio, przyjmijmy, że po prostu nie na wszystko mogę mieć wpływ w przypadku tego zakupu. Budżet ok 700 pln to budżet maksymalny, a samo urządzenie musi być nowe i musi być ze sklepu. Reszta jest już w mojej gestii. ;)

 

Audio Autonomy - rozkręciłem, zdjęć nawet nie zrobiłem- nie podejmuje się. ;) Choćby to miało być super proste, nie chcę pobierać nauk, akurat na tym gramofonie, który jest moim pierwszym i na ten moment jedynym, jaki posiadam. Dziękuję za szczere chęci pomocy, ale jednak wymontowanie pre z gramofonu pozostawię fachowcowi w dziedzinie. ;)
Zabieram się za poszukiwania jakiegoś dobrego pre, może gdzieś na promocji coś ustrzelę. ;) Choć może ten Pro-Ject Phono Box DS jest okay? Lub Thorens MM-002? Poszukam jeszcze może gdzieś MM-008 w jakiejś sympatycznej cenie, dużo dobrego o tym pre czytałem.

Edytowano przez emjot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, w takim razie przekaż gramofon fachowcowi, który to zrobi. Tylko niech to będzie ktoś, kto faktycznie zajmuje się gramofonami i potrafi się z nimi delikatnie obchodzić :)

Co do wyboru preampa, to jeżeli definitywnie ma być nowy ze sklepu, to moim zdaniem najlepiej spiszę się tutaj Pro Ject. Najwyższy model jaki się mieści w budżecie to Phono Box DS (podlinkowany przez Ciebie zresztą).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za wszystkie podpowiedzi. Na ten moment ścieżka będzie taka -> oddam gramofon do serwisu, w celu pozbycia się preampa wbudowanego, następnie podpinam gramofon pod wejście phono w Pioneerze i zobaczymy jak to będzie działać. Jeśli akceptowalnie na tyle, że wytrzymam jeszcze chwilę to zostanę przy tym zestawie i dozbieram własnych środków w okolicach 1k i wtedy coś kupię z rynku wtórnego. :) Jeśli będzie nieakceptowalnie to postaram się wypożyczyć Phono Boxa i zobaczyć jakiej jakości i wielkości będzie zmiana. W sensie, ile on wniesie i czy będzie tego wart. ;)

 

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chili - przepraszam, że tak późno, ale dopiero dziś wyszliśmy z synkiem ze szpitala, po wypadku samochodowym... ehh, życie pisze niespodziewane scenariusze. Jak się domyślasz, nic w temacie sprzętu nie poszło, ani nawet pół kroku do przodu. Obecnie kable gramofonowe (2 razy RCA) wpinam pod wejście AUDIO IN nazwane dodatkowo 'BD/DVD' w moim Pioneerze. Jak wpinam pod phono, to niestety jest dramat, no ale to było do przewidzenia, przez ten wmontowany preamp w gramofonie.

Może w tym lub w przyszłym tygodniu coś się w tym temacie ruszy i znajdę czas, żeby podrzuć gramofon do serwisu. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Nie wpinałem gramofonu w nic innego. Ja nie jestem w 100% przekonany o tym, że sam preamp w Pioneerze zagra jakoś specjalnie lepiej. Nie wiążę z tym wielkich nadziei. ;) Bardziej chodzi o to, że tak czy siak wymontować pre z gramofonu muszę, bo po 1. nie chcę go tam mieć, a po 2. chcę docelowo dokupić zewnętrzy pre. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...