Skocz do zawartości

zwrotnica - wymiana kondensatorów


Recommended Posts

Witam,

Aktualnie moje kolumny wharfedale diamond 9.2 mają już ponad 9 lat i trochę czytając artykuły/fora wpadłem na pomysł wymiany kondensatorów zwrotnicy. Aktualnie znajdują się tam dwa 6uF oraz 6.8uF.
Nie chcę eksperymentować z parametrami i chciałbym nowe zamontować takie same. Dla drugiego: http://loudspeakershop.eu/kondensator-scr-...ohs-p-1384.html

ale mam problem z pierwszym. Nie mogę znaleźć żadnego o pojemności 6uF. Oczywiście mógłbym zamontować dwa x 3uF, ale nie wiem czy starczy mi miejsca na płytce. Znalazłem 6.2uF ( http://www.poweraudio.pl/jantzen-audio-cro...0-uf-p-233.html ) ,ale to będzie jednak różnica i obawiam się negatywnego wpływu na jakość dźwięku:

Bawić się w kombinacje 2x3 uF czy spróbować z 6.2 uF ?
Kabelki od razu też chyba wymienię.


Załączyłem zdjęcie zwrotnicy oraz zbliżenie na kondensatory.

Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kondensatory wymienione na 6.8 i 6.2. (http://www.poweraudio.pl/jantzen-audio-cross-cap-6-20-uf-p-233.html) Dodatkowo wytłumiłem kolumnę oraz wymieniłem kabelki na zwrotnicy.
Efekt... Warto było. Kolumny ożyły. Cały czas słucham i trudno uwierzyć, że te zmiany wprowadziły tak sporą zmianę. Dźwięk jest bardziej szczegółowy , lepsza separacja instrumentów i basik dostał trochę kopa.

Taka mała konkluzja. Szkoda, że producenci oszczędzają na takich elementach. Niestety na zwrotnicy były tanie kondensatory i kiepskie kable.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność kondensatorów to jedna kwestia, a ich rezystancja to co innego. Elektrolity mogły dodatkowo mieć kilka ohmów rezystancji co też miało wpływ na dźwięk (nie zawsze negatywny) i trzeba takie zmiany uwzględniać przy modyfikacji.
Zdarzały mi się elektrolity, które miały nawet po 5-8 ohmów.
Ale jeśli jest lepiej to zamierzony efekt osiągnięty icon_smile.gif
Od czego jest ten rezystor 2,2 ohma ?
Jego też warto by było wymienić. Ceramiki potrafią bardzo wyostrzać. Polecam Mundorf MR.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Cytat

Pojemność kondensatorów to jedna kwestia, a ich rezystancja to co innego. Elektrolity mogły dodatkowo mieć kilka ohmów rezystancji co też miało wpływ na dźwięk (nie zawsze negatywny) i trzeba takie zmiany uwzględniać przy modyfikacji.
Zdarzały mi się elektrolity, które miały nawet po 5-8 ohmów.
Ale jeśli jest lepiej to zamierzony efekt osiągnięty icon_smile.gif
Od czego jest ten rezystor 2,2 ohma ?
Jego też warto by było wymienić. Ceramiki potrafią bardzo wyostrzać. Polecam Mundorf MR.



Dzięki za info. Faktycznie rezystor też zostanie zmieniony. Kolumny z nowym kondziorkami osłuchane więc może zmieniać rezystor. Wpadł właśnie zielony Mundorf. Dam znać jak wyszło. Byłem trochę zajęty składaniem wzmacniacza w klasie D (TPA 3116). Polecam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...