Skocz do zawartości

Wzmacniacz+CD+kolumny


rafiz

Recommended Posts

Dzień dobry,
nigdzie nie zlokalizowałem tematu "powitalnego", więc mam nadzieję, że nie będzie nietaktem z mojej strony, jeśli w pierwszym poście poproszę od razu o pomoc.
Muzyki słucham "od zawsze", kiedyś na różnych marketowych wieżach, a ostatnimi laty, z różnych powodów, najczęściej na słuchawkach. Z uwagi na ustabilizowanie się sytuacji w domu (wiek dzieci pozwoli mi już na normalne słuchanie icon_wink.gif) pomyślałem o zakupie jakiegoś hi-fi "entry level".
Gdzieś na forum znalazłem schemat pytanie-odpowiedź i niniejszym pozwalam go sobie zastosować.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

2500 zł +/- 10%

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

raczej nowy, nie znam się i nie chcę wtopić. Poza tym nie bez znaczenia jest ratalna opcja płatności icon_smile.gif

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
16m2 w niemal równym kwadracie. Niestety, totalnie nieustawne, stare budownictwo. Dwie ściany z drzwiami i dwie z oknami. Sprzęt będzie stał na najdłużym kawałku pełnej ściany, tj maksymalny rozstaw kolumn ok. 2 m.

6) Jakiej muzyki słuchamy

Kiedyś głównie rock, ska, reggae, punk - oczywiście często do tych klimatów wracam, ale najczęściej jazz (piano, trąbki, saksofon, big bandy, więc szeroko), nierzadko klasyka - też szeroko. Czasem jakieś ciekawe wokale, czasem poezja. Jak widać bardzo różnie.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Na dzisiaj nie przewiduję jakiejś rozbudowy, chciałbym raczej coś, co będzie grało dłużej.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Nie wykluczam podłączenia komputera, może nawet telewizora, ale chyba dokupienie prostego DAC powinno tu załatwić sprawę(??)
BTW: Zastanawiałem się przez chwilę, czy ze względu na ograniczenia budżetowe nie wykorzystać tymczasowo jako źródła odtwarzacza z xboxa 360 - próbował ktoś coś takiego kiedyś?

9) Dźwięk jaki lubię:
Lubię dzwięk zrównoważony, względnie melodyjny, choć z wydzielonymi szczegółami. Góra musi być wyraźna, ale nie "ostra", metaliczna, bo moj słuch tego nie toleruje. sekcja rytmiczna, czy bas generalny powinien być wyraźnie słyszalny, jednak nie przeciągajacy się w sposób nienaturalny, czy dudniący...
Sorry, za taki opis - nie jestem audiofilem, więc ciężko mi to lepiej sprecyzować.

Potrzebuję jak w temacie - wzmacniacza, kolumn i źródła CD. Kolumny - raczej podstawki - raz, że budżet, a dwa będą poręczniejsze w nieustawnym pomieszczeniu.
Słuchałem budżetowych zestawów Yamaha i Denon - dzwięk tych drugich odpowiadał mi znacznie bardziej. Co do kolumn, słuchałem np. Zensor 3 i nawet ciekawie, choć chyba bardziej odpowiadał mi dzwięk z Monitor Audio Bronze 2. Poza tym Zensory drogie jak na mój budżet. Słuchałem też pearl 25 - bardzo przyjemne, no ale to podłogówki...

Proszę o jakieś sugestie, przepraszam, jeśli gdzieś piszę zbyt niejasno.

Pozdrawiam
Rafał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Rafał opisales bardzo ładnie według wytycznych.
Jeśli sluchales bronze 2 i Ci się podobają to faktycznie idź tą drogą.
Bronze 2 lub indiana line tesi 260 czy magnat 723 prezentują podobny dźwięk, chodź nie taki sam wiadomo.
Niestety w zestawie chcesz CD ci znacznie obniża poziom wzmacniacza. Koszt za cd to min 1000 zł nowy. Więc jak widzisz zostaje bardzo nie wiele na wzmak.
Proponował bym nowe kolumny i nowy wzmacniacz a używany CD za dużo niższa kasę. Dzięki temu system będzie miał ręce i nogi.
Chyba że cd z czasem a teraz jako źródło coś innego?

Przemyśl to, szkoda schodzić z jakością kolumn a inaczej nowego nie wybierzemy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Problem w tym, że nie bardzo mam co użyć jako źródło - komputer z napędem mam w domu jeden i nie ma szans, żebym go zaanektował, a pierdziawka, w której mam cd nie ma innych wyjść poza słuchawkowym 3,5. a to raczej taki sobie pomysł... Za mało trochę wiem, żeby kupować używkę, szczególnie,że akurat cdki są chyba dość podatne na uszkodzenia? No nic, poszukam jeszcze, porozglądam się, poczytam icon_smile.gif
Dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci pomóc tylko musimy to razem przeanalizować.
1 opcja to jednak nowe. Cd1000 zł wzmak 1000 zł zostaje 500 na kolumny. No mało. Nie właściwie rozlokowane budżet.
2 opcja to nowe kokumny nowy wzmak i używany cd. Znajdziemy sprawny za 300 zł. Tak one są podatbe na uszkodzenia, najbardziej w całym Hi-Fi ale nowe też, nie zapominaj. Jak taki używany posłuży ci jeszcze dwa lata to już jesteś do przodu.

Przemysł i daj znać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...