Skocz do zawartości

Odbiorniki radia internetowego Wi-Fi - teoria i praktyka


Recommended Posts

Staję przed problemem zakupu odbiornika radia internetowego, dla przykładu takiego- http://allegro.pl/radio-internetowe-hi-fi-...6670785828.html
Liczę na Wasze doświadczenia związane z praktyczną stroną użytkowania tego typu urządzeń. Zapewne moje pytania mogą się wydać prostackie... Trudno!
Pierwsze moje pytanie jest takie- w jaki sposób pobierany jest sygnał z routera? Czy odbiornik ma możliwość omijania hasła mojej prywatnej sieci bezprzewodowej? Jak poraz pierwszy użyć odbiornika?

Liczę na Waszą mądrość i wiedzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Wpszoniaku, twoje pytanie jest dla mnie bardzo aktualne, od kiedy redaktor Piotr Kosiński, prowadzący przez kilkanaście lat w Trójce gdzieś pomiędzy godz. 2.00 a 4.00 artrockową Noc Muzycznych Pejzaży odszedł z PR, zakładając własną radiostację internetową - rockserwis.fm. Przed rokiem stwierdziłem więc, że muszę mieć dostęp do tego co się tam puszcza. Miałem nawet pytać kolegów tu na Forum o pomoc, ale wskutek licznych zmian wiecznie odkładałem temat i wyprzedziłeś mnie.

Przeglądając w owym czasie to co pokazuje się pod hasłami "radio internetowe", "tuner internetowy" itp. stwierdziłem, że różnorodność urządzeń jest taka sama jak pośród zwykłych odbiorników fm. Od mini radyjek typu kuchennego z wbudowanym głośniczkiem, bo spore i bogate w funkcje tunery.
Ja chciałem - i chcę nadal - kupić coś, co umożliwi mi słuchanie radia internetowego za pośrednictwem mojego starodawnego stereo.
DAC-a ani wejścia cyfrowego w moich cedekach nie posiadam, zatem interesują mnie urządzenia oferujące wyjście po RCA. No nie wiem, czy to dobre założenie, czy aby DAC nie jest tu niezbędny, dla podrasowania dźwięku. Być może przetworniki wbudowane w te urządzenia nie nadają się do niczego? Jak trzeba będzie kupi się i DAC.

Natomiast to co zwróciło moją uwagę, to opisy urządzeń w rodzaju: "ponad 10 000 dostępnych stacji", "12 000 stacji internetowych do wyboru" itp. Wcześniej myślałem, że z takim radiem ma się dostęp do wszystkiego co w internecie, natomiast okazuje się, że większość tych urządzeń łączy się z czymś w rodzaju serwisów - platform multimedialnych (np.v-tuner), które posiadają jasno określony katalog stacji. Duży bo duży, ale może okazać się, że mam 15 000 stacji internetowych, ale jednego rockserwis.fm brak i lipa! Poza tym, czy ktoś kupiłby komputer oferujący dostęp do np. 12 000 stron www.? Nie! Chcemy mieć dostęp nieograniczony do wszystkiego czego nie zabrania prawo i ludzka przyzwoitość. Natknąłem się więc na urządzenia, których sprzedawcy twierdzili, że umożliwiają one dostęp do dowolnej zaprogramowanej ręcznie rozgłośni. To byłoby coś dla mnie. O ile dobrze pamiętam symbol, był to np. Philips NP 2500/12. Można było kupić z drugiej ręki, ale się wahałem.

Zatem pytań jest sporo, liczę że któryś z kolegów obeznanych ze współczesną technologią wyjaśni co i jak. Choć nie wiem jak autor wątku, ale ja na super jakość dźwięku tu nie liczę. Chcę mieć po prostu przyzwoite brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miles, Ty chyba poszukujesz czegoś takiego (na allegro prawie dwa razy taniej, fotka nr1) -
https://www.conrad.pl/?websale7=conrad&...mp;gclsrc=aw.ds
...ja natomiast potrzebuję czegoś na nocną porę, przyłóżkowo- radio z głośnikiem na tyle przyzwoitym by uszy nie były drażnione. Wstępnie wybrałem coś takiego-
https://www.conrad.pl/Radio-internetowe-Dua...&pi=1408646

Chyba będę musiał posłuchać w jakimś markecie (jeśli nikt tu nie doradzi, bo może Hama, albo Lenco będą bardziej odpowiednie? A może GRUNDIG Cosmopolit 7 WEB?....)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie warto zwrócić uwagę przy takich przenośnych radiach w tym wypadku internetowych na sprawę wyjścia sygnału.
Chodzi mi o to, że niby te monofoniczne radia, sygnał na wyjściu słuchawkowym zwykle ( bo nie zawsze) oferują stereofoniczny...oczywiście jeśli takowe wyjście mają.
Wiele osób słucha radia już czasem tylko przygodnie w kuchni, czy sypialni, ale gdyby przyszła ochota posłuchać jakieś ciekawej audycji , czy stacji w lepszej jakości , czyli poprzez godne wzmacniacze i w stereo to takie wyjście stereofoniczne słuchawkowe jest jak znalazł.

Miles W Vtunerze możesz przefiltrować sobie stacje np po "kraju nadawania" i już wiesz czy twoja ulubiona stacja jest w tym wielkim zbiorze, a potem zaprogramować swoje stacje w tzw. ulubionych. Ciężko byłoby klikać np.10tys razy, aż znajdzie się swoją.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Wybrałem i kupiłem Duala IR4 i..... Ja audiofil od półwiecza jestem zadowolony z radijka, który wraca do epoki mono z jednej strony a z innej pozostający w wieku XXI. bo używa łączy bezprzewodowych dla pozyskania sygnałów radiowych. Nie wiem ile niemieckiego produktu w tej chińskiej zapewne produkcji ale jak na maleńkie urządzenie brzmi dobrze. Napiszę więcej- nie spodziewałem się, że aż tak dobrze! Następny zakup to tuner radia internetowego też firmy Dual, bo gdy się weźmie do ręki tego co już mam to jedynie potwierdza renomę starej dobrej marki.
Obsługa jest prosta, menu może być też polskie. Poza tym zaskakuje zupełnie porządny i przemyślany pilot.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A to moje cacko. Gra bardzo fajnie, a czułością zawstydza niejeden tuner.


Bardzo ładny ten Tivoli... Jeśli nie mylę modelu? Jest mały szkopuł ... W pokoju sypialnym miałbym trudności z wysterowaniem (próbowałem ten odbiornik... W pokoju sypialnym slaby sygnał się pojawiał, a po przeciwnej stronie- kuchnia i dwa inne pokoje było dobrze), natomiast sygnał internetowy bezprzewodowy jest bezproblemowym.

Na zdjęciu próbowany Tivoli.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...