Skocz do zawartości

M&B Audio Cable


Recommended Posts

Koledzy powołuje do życia wątek o kablach firmy M&B Audio Cable.

Poszukując interkonektu ze srebra zwróciłem uwagę na kable produkowane przez P. Marka Brożka – M&B Audio Cable. O firmie tu i ówdzie piszę się, choć niezbyt wiele. Inspirowany tymi informacjami postanowiłem zaryzykować, szczególnie, że jest to polska firma, a kable nie są drogie, mają przychylne opinie. Wybrałem interkonekt Crystal Phono, kabel ze srebra z dodatkiem złota.
Kabel dotarł do dosyć szybko. Pierwsze co rzuca się w oczy, to solidne, profesjonalne wykonanie. Nie jedna znana firma produkująca kable nie powstydziłaby się takiego wykonania.
Pierwsze wrażenia po podłączeniu do systemu były pozytywne, choć p. Marek uprzedzał, że kabel musi się wygrzać, aby osiągnąć w pełni swoje możliwości.
Pierwsze co uległo poprawie, po dłuższym wygrzewaniu kabla, to uporządkowanie się sceny, polepszyła się przestrzeń, szczególnie w zakresie średnich tonów pojawiło się więcej elementów. Bas, który był trochę jakiś taki mało uporządkowany nabrał właściwego charakteru, sprężystości.

Mam nadzieję, że wśród Kolegów znajdą się inni użytkownicy tych kabli.
Proszę też o wklejanie zdjęć posiadanych lub testowanych kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie niezły kabel (a dokładniej: bardzo dobry jak za tę cenę ! ) oraz zacna firma.
Zresztą warto promować polskie firmy - szczególnie gdy ceny są rozsądne (tak jak w tym przypadku).

Pozdrawiam
PS. Był już wątek "Dobre ... polskie", ale w tym będziemy pisali o tej jednej konkretnej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Faktycznie niezły kabel (a dokładniej: bardzo dobry jak za tę cenę ! )


Za tę cenę? Jaką?.... Chyba różnimy się w ocenie co dobre lub nie, bo wg mnie albo dobre nizależnie od ceny, albo kiepskie. Cena nie wpływa na ocenę, a na jakość tym bardziej. Fajnie, że M&B polubiliście. Fajnie, że gra jak powinien! A, że nie kosztuje dużo to tym lepiej! To jak z systemem audio- wierzę, że za rozsądne pieniądze można zestawić coś co nie obrazi uszu. Można też tak się pomylić, że wydając mnóstwo pieniędzy zagra to coś po prostu słabo.

Przepraszam, że pozwalam sobie interpretować Twoją RoRo wypowiedź... Zapewne myślałeś jak ja, ale inaczej ująłeś, a ja jeszcze inaczej zrozumiałem (zaznaczam, że nie słyszałem produktów firmy M&B AudioCable)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę. Super. To może przekleicie moje testy. Oczywiście w przyszłym tyg pojawi się kolejny czyli miedz monokrystaliczna. No i mam nadzieję, że Hybrid.
Biorąc pod uwagę, że testowane Crystale są srebrne to na tle markowych drutów ich cena jest bardzo atrakcyjna. A miedzianych wręcz zachęcająca do spróbowania.
Kilka razy już rozmawiałem z Panem Markiem i jest bardzo sympatycznym acz skromnym człowiekiem.

Oooo czy to ten słynny Zieluwid?
Przejżeć ofertę można dzwoniąc do P. Marka icon_smile.gif . Nie ma swojej strony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Za tę cenę? Jaką?.... Chyba różnimy się w ocenie co dobre lub nie, bo wg mnie albo dobre nizależnie od ceny, albo kiepskie. Cena nie wpływa na ocenę, a na jakość tym bardziej. Fajnie, że M&B polubiliście. Fajnie, że gra jak powinien! A, że nie kosztuje dużo to tym lepiej! To jak z systemem audio- wierzę, że za rozsądne pieniądze można zestawić coś co nie obrazi uszu. Można też tak się pomylić, że wydając mnóstwo pieniędzy zagra to coś po prostu słabo.


Za jaką cenę - to możesz się łatwo dowiedzieć ... od Witka.

Nie da się ukryć że stosuję zazwyczaj ocenę uzależnioną od ceny kabla - choć zazwyczaj pisząc o kabelkach za paredziesiąt złotych po prostu określam je jako warte bądź niewarte zakupu.

Cytat

Przepraszam, że pozwalam sobie interpretować Twoją RoRo wypowiedź... Zapewne myślałeś jak ja, ale inaczej ująłeś, a ja jeszcze inaczej zrozumiałem (zaznaczam, że nie słyszałem produktów firmy M&B AudioCable)


To że "jest niezły" nie znaczy że nie jest dobry lub bardzo dobry. Często stosuję takie sformułowanie i raczej nie zanosi się bym je zmieniał.

Pozdrawiam
PS. Kabel IC słuchałem - i dlatego powstał ten wątek (oraz dzięki temu że Witek mógł przetrenować różne konfiguracje oparte m.in. o kable Pana Brożka i trochę więcej osób do wypowiadania się zebrało).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, dlatego pytam, bo jestem ciekaw ile takie kable kosztują, jak wyglądają. Jeżeli macie jakieś info to podajcie tutaj, bo jedyne co znalazłem to aukcja dotycząca kabli RCA, która jest zakończona.

EDIT

Cześć Audiowit icon_smile.gif Nie doczytałem edycji Twojego wpisu i dlatego dopytuję, ale już chyba wiem tyle ile potrzeba. Dzięki icon_smile.gif
Marek, Dzięki i poproszę o info na PW.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ceny nie podamy publicznie, jedynie na PW. Chyba tak będzie lepiej.
Sebastian mogę Ci podać mail do p. Marka. Pisz do niego lub dzwoń. Jak napisał Witek, człowiek czyli p. Marek jest wyjątkowo komunikatywny.

Witek jutro przekopiuję, chyba że sam przekopiujesz do nowego postu w tym temacie, z odpowiednim swoim komentarzem. Jakby coś służę pomocą. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Roman icon_smile.gif

Jak idzie o kable, to i ja jestem zainteresowany. Zmieniłem trochę sprzętu i myślę, że pora poszperać za kablami zasilającymi. A że wcześniej nie miałem z nimi styczności to trudno mi się zdecydować na cokolwiek.
Moze tutaj bym coś znalazł dla siebie, zapytam producenta, przemyślę sprawę. Kluczowe są koszty, rozglądałem się tylko w przedziale kabli używanych, więc nie wiem czy nie będzie rozsądniej kupić czegoś z drugiej ręki. Choć podobno jest tyle podróbek, że już sam nie wiem które są warte uwagi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian,
o ile wiem to raczej zasilających Pan Marek nie robi - lecz głośnikowe oraz IC. Więc musisz szukać gdzie indziej.

O niedrogie i porządnie zrobione zasilające Beldeny podpytaj Witka lub poszukaj w innych wątkach (nie pamiętam dokładnie w których...). A o droższych zasilających rozmawialiśmy telefonicznie jakiś czas temu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. P. Marek wykonuje tzw. interkonekty różnej maści, poczynając od kabli RCA, a kończąc na głośnikowych. No chyba, że coś się zmieniło.

Roman tak właśnie dokładnie to miałem na myśli z tym kopiowaniem. Zatem albo Wiek to zrobi, kopiując do swojego nowego postu, albo my do utworzonych przez nas postów w tym wątku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jednak Witek jako autor to zrobi ... (jak wcześniej sugerowałem).
Niech się wykaże icon_smile.gif , ale w wolnej chwili - bo teraz chyba trochę ma roboty z testowaniem.

Witek,
jeszcze drobna sugestia jak będziesz rozmawiał z Panem Markiem - może jednak lepiej zrobić nowego głośnikowego hybryda jak 2.5 metrowy a nie 2 metrowy. Po prostu będzie bardziej uniwersalny - jakbyś się na niego nie zdecydował.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, tylko, że cena...
Rzeczywiście nie mogę zagwarantować, że je wezmę bo co będzie jak się nie zgrają z systemem? Przemyślę...tylko nie wiem czy mnie będzie stać. Mam określony budżet na druty. Jeszcze adaptacja akustyczna...
Jutro to zrobię. Dziś już mi się nie chce.

I jeszcze pożegnalne zdjęcie głośnikowego Crystala.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
3 dni temu trafił do mnie chyba najtańszy kabel głośnikowy MB. Luna jest spleciona z przewodników miedzi monokrystalicznej neotecha. Kabel jest lekki i w porównaniu do Hybrida bardziej giętki. Nie ma problemu z jego ułożeniem. Jak zwykle przyjechał w kartonowym pudełku, solidnie zapakowany. Kabel podobno wygrzany. Wszystkie informacje o budowie i wygrzaniu informacjami od firmy MB.
Na codzień, dopóki nie dobiorę do zestawu głośnikowca gra u mnie biwiringowy cardas crosslink 1s. Kabelek bardzo fajny. Może nie jakiś efektowny bo nic się tu nie wybija. Nie ma jakiejś szczególnej przestrzeni, czy też przejżystości. Po prostu nie przeszkadza i uznaję, że jest to fajne.
Luna nie ustępuje mu. Rzekłbym, że jest podobna. Ma podobną przestrzeń. Nie jest to przestrzeń mieszcząca się między kolumnami. Bardzo chętnie zapuszcza się poza szerokość kolumn ale nie jest to też wycieczka tak długa jak z Hybridami i Crystalem. Głębokość sceny jest zadowalająca. Nie przenika przez ścianę jak z Crystalem ale też nie jest napewno płytka. Równowaga tonalna jest bardzo dobrze zachowana. Pierwszego dnia miałem mały problem z sybilantami. Momentami zapychaly mi się przetworniki wysokotonowe tracac rozdzielczość. Cykały, a gorna średnica była zbyt ostra. O dziwo drugiego dnia odsłuchow efekt ten zniknoł...i do teraz nie wiem o co kaman. Podejżewam, że kabel nie był wystarczająco wygrzany lub system po prostu układał się. Tak to jest jak często przerzuca się kable.
A więc na pochwałe zasluguje średnica, ktora jest bez zarzutu. Kolorowa, ale nie jaskrawa.
Wady tego kabla...jeśli brać pod uwagę jego cenę...to chyba brak. Porownywalny do niego cardas jest około 3 razy droższy. Oczywiście rozdzielczość i szerokość sceny jest mniejsza niż w crystalu ale Luna jest od Crystala 2 razy tańsza....
Myślę, że muszę mu dać jeszcze kilka dni szansy bo podejżewam brak wygrzania. Granie jego jest coraz lepsze. Jest coraz gładszy.
Na chwilę obecną polecilbym go do zestawów ze średniej półki cenowej. Nieco za ciepłych z tendencją do zaokrąglania konturów. Bo trzeba na plus zapisać, że Luna nie jest napewno zamulaczem. Jest sprężysta i potrafi bardzo szybko gasić dzwięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc przełączyłem Lunę na tranzystor. Wzmacniacz wysokiej klasy o dużej dynamice i lekko ocieplony. Luna zgrała się wyśmienicie. Bas zszedł niżej niż w lampie. Nabrał dostojnosci. Stał się mocnym fundamentem dla barwnej średnicy. Wysokie tony nabrały wigoru i rozdzielczosci. O wyostrzeniach z pierwszego dnia odsłuchu nie ma śladu. Ważne. Kabel przy tranzystorze stał się jeszcze bardziej rozdzielczy. Bardzo dobrze wpasował się w system.
Jakie wnioski? Takie jak zawsze. Słuchać i próbować. Luna z pierwszym wzmacniaczem zagrała dobrze. Jak na tą kategorię cenową nawet bardzo dobrze. Natomiast z drugim stala się kablem, który mógłby już zostać u mnie na dłużej.
Bardzo polecam ten głośnikowiec. Warto go przesłuchać bo może zagrać jak kabel wysokiej klasy. Tym bardziej, że można go wypróbować sobie za kaucją.
A ja czekam na głośnikowy hybrid, który był pleciony prawie przez tydzień. Jest już gotowy ale z braku czasu zabiorę się za jego testowanie dopiero w przyszłym tyg.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
No to przyszedł czas na Hybrida.
Heh, znów odkrywam coś nowego bo Pan Marek zrobił pierwszy egzemplarz kabla, a ja go testuję. Ic został u mnie, a co z głośnikowym? Czy kabel wpasuje się w mój tor?
Kabel gruby jak na kabel diy. Sztywny i ciężki np w porównaniu z Luna. Zbudowany z przewodnikow miedzi monokrystalicznej neotech o różnym przekroju i przewodników z czystego srebra solide core. Jaki jest stosunek miedzi do srebra? Nie wiem. Nie wyciągnołem tego od producenta. Podobnie jak i tego jak jest pleciony. Trochę o tłumieniu wyciągnołem informacji bo kabel jak się ściśnie to czuć, że coś tam jest:).
Kabel pracochłonny. Przygotowanie 2x2.5m zajeło tydzień.

Kabel przyszedł w poniedziałek. Wcześniej grał tylko 2 dni u Pana Marka. Pół godzinki posłuchałem zimnego kabla i poszedłem spać. Grał sobie całą noc.
Następnego dnia już na poważnie wziołem się za słuchanie. Cechy typowe kabla srebrnego. Czyli jasne brzmienie z dużą rozdzielczością, nieco bezbarwną średnicą i delikatną podstawą basową. Bez jakichś rewelacji. Ot se kabel.
Sytuacja zmieniła się po 3 dniach odsłuchów. Kabel się otworzył. Zmiana nastąpiła stopniowo w ciągu godziny?
Zupełnie inny drut.
Dzwięk jego po tygodniu rozgrzewki jest niesamowicie gęsty. Ciekawa sprawa bo jednocześnie przestrzeń między kolumnami stała się za wąska. Dzwięk się dusił. Rozstawiłem je szerzej. Co zresztą już kiedyś miałem zrobić bo odległość ściany bocznej miałem podobną do tylnej.
Bardzo duża realność instrumentów. Dzwięki się niemal materializują. W nocy sluchając JMJ przechodzą mnie dreszcze. Kabel ten daje złudzenie namacalności dzwięków. Żadko mam wrażenie, że słucham muzyki nie ze sprzętu ale na żywo. Tu ten efekt przy niektorych płytach występuje np Kind of Blue. Jak zapomnisz o szumie i trzaskach płyty to zobaczysz trąbkę icon_smile.gif.
Na szczególną pochwałę zasługuje bas tego kabla. Nie jest za szybki ani misiowaty. Jest mięsisty, gęsty. Daje solidną podstawę dla reszty pasm. W nocy przy zwiększonym poziomie głośności czeka się z niepokojem na głośniejszy, głębszy atak instrumentow bo potrafią zaskoczyć...icon_smile.gif. Bas jest zwarty, nie powoduje dudnienia. Trochę porównałbym Hybrid M&Baudio do Mit T2. Podobny na pierwszy rzut ucha bo kable różnią się sceną i wysokimi tonami.

Cdn...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym skończylem. Acha mit. Więc pora przejść do sceny.

Mieści się raczej pomiędzy kolumnami. Tu jest dość charakterystyczny ten kabel. Spodziewałem się bardziej niewiadomo jakich efektów, a tu tylko przy niektorych płytach np Solar Field Movments i wspomnianego JMJ Oxygen lub Eqinox dzwięk udaje się na wycieczki takie 180 stopni wokół sluchacza.
Przy czym wibrujący bas wypelnia całe pomieszczenie. W mit przestrzeń jest wokół. Może nie jest to efekt taki jak w Transparencie ale z tym zawsze będzie kojarzył Mit. Niestety w moim systemie Mit miał niedostatek rozdzielczości i głośności wysokich tonów.
Cechą sceny Hybrida jest: od linii kolumn wgłąb i raczej trzyma się między kolumnami. Kolumny jako obiekt emitujący dzwięk nie istnieje. Dzwięk odrywa się bez problemu. Przez pierwsze 3 dni odsłuchów grały paczki i zamykając oczy wskazywałeś je bez problemu. Teraz już tylko intuicyjnie icon_smile.gif.
Wysokie tony są podobne jak w Crystalu. Słychać wszystko. Czy perkusista uderzył czubkiem czy nasadą pałeczki. Doskonale słucha się hi-resów. Nailżejszy szmerek jest emitowany. O ostrościach, zapiaszczeniu nie ma mowy. Bardzo dobrze słucha się muzyki na wysokich poziomach głośności. Nic się nie wybija i nie drażni.
Średnica jak wszystko w tym kablu icon_smile.gif gęsta, realna, aksamitna. A właśnie. Nie napisałem nic o temperaturze. Tor jest lekko ciepły, ale w granicach rozsądku żeby nie przekłamywać przekazu. Teraz dzwięk jest gorący. Ale w pozytywnym sensie. Powietrze przy wibrującym basie drży. Lubię to uczucie, uspokaja i daje poczucie bliskości z nagraniem.
Niestety slabe płyty są obnażane. Wychodzą przestery. Jeśli płyta jest remasterowana obnażane są skraje pasma. Ale da się sluchać.

Może teraz o wadach. Ten wspaniały bas może okazać się problematyczny w zbyt malych pomieszczeniach lub przebasowionym sprzęcie.
Kabel jest raczej sztywny. Trzeba mieć trochę dla niego miejsca żeby nie załamać.
Jeśli ktoś lubi efekty specjalne w postaci dzwięku na twarz lub dzwoneczkow za plecami to są inne kable.
Wydaje mi się, że w gorących lampach lub ciepłych wzmacniaczach dzwięk może być już karykaturalnie ciężki. Trzeba by sprawdzić. Mam mosa ale już nie chce mi się targać tych kilkudziesięciu kg w tą i spowrotem.

Polecam kabel do wysokich i bardzo wysokich zestawów stereo. Do ''nijakich'' wzmacniaczy bo jestem przekonany, że tknie w nie życie.

No coż. Jeśli o mnie chodzi, a raczej mój tor to rewelacja. Pewnie są inne dobre kable ale narazie ten mi wystarcza.
Wczoraj wieczorem zadzwonilem do MB. Pogratulowałem mu kabla. Bardzo się ucieszył.
Ot takie przygody z testami kabelków. Mała rzecz, a cieszy testera i manufakturzystę.

Można się bawić w audio? icon_wink.gif

Acha. No i chcialbym z tego miejsca podziękować Panu Markowi za przesłuchanie w sumie 5 kabli tej manufaktury. Może kiedyś to przeczyta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Oferta pana Marka Brożka wróciła na znany portal, zatem można sobie pooglądać niektóre wyroby M&B, a także poczytać skromne opisy. 

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=39696839&order=m

Mnie zaciekawiło, jaka jest różnica pomiędzy RCA Diamond a Crystal. Gdy na początku roku korespondowałem z panem Markiem, to szczytem moich marzeń i możliwości finansowych był tańszy z wymienionych kabli. Jednakże ostatnio radykalnie przewartościowałem swoje poglądy na to, ile mogę wydać na kable. Najpierw sam kupiłem głośnikowego Qeda ze średniego pułapu cenowego, a ostatnio kolega Angel był uprzejmy pożyczyć mi swojego Acrolinka (RCA) abym posłuchał co wnoszą (lub czego nie zabierają) lepsze druty,  no i to było jak ...przepraszam... strzał gołą d... w pysk! Po tym jak okazało się, że pojęcia nie miałem o swojej elektronice i kolumnach, gotów jestem stanąć na głowie, żeby kupić porządne okablowanie. Zatem pewnie napiszę do producenta i zapytam o różnice między Diamondem a Crystalem (cenowo to przepaść), ale może Wy wiecie?

Ponadto mam prośbę do autora wątku: Audiowicie, szukałem ostatnio Twoich opisów kabli M&B i lekko nie było. Ciekawe, że wyszukiwarka na hasło "Crystal" nie pokazuje wątku "Kable dla zaawansowanych". Może znajdziesz czas żeby to co napisałeś o omawianych kablach przekopiować i uporządkować w tym wątku? Nie ukrywam, że myślę samolubnie o swojej wygodzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili zrobię to.

Między Crystalem a Diamondem jest różnica w ilości domieszki złota, a co za tym idzie w charakterze dzwięku.

Crystal jest bardzo''lekkim'' kablem. Mnie brakowało w nim gęstości, dociążenia i podstawy basowej. Kabel może ostrzyć górę. Ale pamiętaj, że ja mam neutralny system. Lora nie stoi po żadnej ze stron.

Dimond jest bardziej dociążony i wypełniony. Nie słuchałem go ale rozmawiałem z właścicielem takowego.

Osobiście polecałbym hybrida. Jest najbardziej neutralny ma bardzo dużą gęstość i mocną podstawę basową.

Ja mam już 4 kable MB. Gram w biwiringu. Góra hybrid, dół luna. Ic hybrid, coax silver digital.

Ostatnio kupiłem używaną lunę na konfekcji furutecha pozłacanym. No i coax silver.

Pamiętaj, że kable możesz pożyczyć za kaucją. Nie ma żadnego problemu z oddaniem.

Gdybyś chciał crystala to tanio używane ma na sprzedaż facet,który sprzedał mi Lunę i coax ale bez odsluchu bym ich nie brał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...