Skocz do zawartości

Sprzęt HiFi do salonu 45 m.kw do 12 000 zł


Darek

Recommended Posts

Witam.Nie jestem zbyt wielkim znawcą sprzętu HiFi .Chciałbym zmienić swój stary sprzęt. Posiadam teraz amplituner Technics SA AX 7 do tego kolumny Tonsil Voyager 350 Są też satelitki Jamo i i głośnik centralny ale nie oglądam praktycznie kina domowego i chciałbym z tego zrezygnować .Głównie chodzi o poprawienie jakości dźwięku.
Słuchamy w domu różnej muzyki .Przydałby się na pewno odtwarzacz strumieniowy ,CD posiadam .
Chciałbym przeznaczyć około 12 000 zł .
Myślałem o Cembridge plus jakieś fajne kolumny ,ale poczytałem trochę na forum i czym więcej czytam tym bardziej nie mam pojęcia co wybrać.Sam np.CA CXN to wydatek ponad 4 tys. a ma być do tego jeszcze wzmacniacz i kolumny.
Poradzi ktoś jak do tego podejść ?
Jaki sprzęt warto brać pod uwagę ? w sklepach przeważnie chcą wcisnąć to co im pasuje sprzedać . A może trzeba byłoby zwiększyć nieco budżet ?
Darek
[attachment=8567:PokOj_TV1.jpg]

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Darek, masz fajny salon ale trochę źle podszedłeś do rozstawienia sprzętu. Za 12kzł można skompletować fajny zestaw.
Ale daj człowieku nam szansę icon_wink.gif. Wróżkami nie jesteśmy, a gdybyśmy na podstawie nikłych informacji, ktore udzieliłeś chcieli doradzać to nie wyszło by pewnie Tobie na dobre chyba żebyśmy przez przypadek trafili.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Darek,
przede wszystkim podaj więcej informacji - zgodnie z tematem "PIERWSZE POSTY"!!! http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Powierzchnię pokoju i szacunkową kwotę już znamy- reszty nie...

Pozdrawiam



Dzięki icon_smile.gif Przeczytałem wskazówki ,ale nie jestem zbyt mądrzejszy jakie dane podać .
Wyobrażam sobie to tak.
Sprzęt ma służyć do słuchania muzyki oprócz poważnej .
Źródło do radio,odtwarzacz CD który posiadam oaz pliki mp3 spotify itp.
Budżet założyłem 12 000 zł
Ma to być sprzęt stereo Nie oglądam filmów .Mam teraz kino domowe i nie korzystam z tego
Chciałbym skonfigurować sprzęt od razu i ma być tylko nowy.
Powinny być wejścia HDMI i USB możliwość podłączenia urządzeń z małym jakiem takich jak np.telefon przydałoby się WiFi .Ogólnie czym więcej do lepiej .
Kolumny zdecydowanie podłogowe .Jeśli to poprawiłoby nagłośnienie mogą być cztery .
Nie umiem opisać więcej potrzeb .Żeby czegoś oczekiwać trzeba wiedzieć ,że to istnieje
Pozdrawiam Darek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Darek, masz fajny salon ale trochę źle podszedłeś do rozstawienia sprzętu. Za 12kzł można skompletować fajny zestaw.
Ale daj człowieku nam szansę icon_wink.gif. Wróżkami nie jesteśmy, a gdybyśmy na podstawie nikłych informacji, ktore udzieliłeś chcieli doradzać to nie wyszło by pewnie Tobie na dobre chyba żebyśmy przez przypadek trafili.


Jeśli chodzi o rozstawienie sprzętu to można zmienić .Tak jest w tej chwili .Nie narysowałem satelitek bo chcę z nich zrezygnować .Myślałem też o czterech kolumnach zamiast dwóch ,ale nie wiem czy to coś da a tym bardziej nie popsuje .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie podpowiem w sprawie sprzetu, ale stereo to 2 kolumny nie 4 i tego powinienes sie trzymac. Pozatym nawet gdyby byl jakikolwiek sens 4 kolumn to wez pod uwage, ze np. jedna kolumna za 3000 a jedna za 1500 to kosmiczny skok jakości. Jeszcze jedno - chyba najwazniejsza sprawa, ktorej niestety nie podales to to jaki dzwiek Ci sie podoba. Jesli nie masz o tym pojecia, skocz do jakiegokolwiek salonu, posluchaj roznych sprzetow, skrajnie roznych, zapamietaj modele oraz to co Ci sie podobalo a co nie, opisz to tutaj swoimi slowami, tylko wtedy jakiekolwiek sugestie ze strony kolegow beda mialy sens.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolego nie podpowiem w sprawie sprzetu, ale stereo to 2 kolumny nie 4 i tego powinienes sie trzymac. Pozatym nawet gdyby byl jakikolwiek sens 4 kolumn to wez pod uwage, ze np. jedna kolumna za 3000 a jedna za 1500 to kosmiczny skok jakości. Jeszcze jedno - chyba najwazniejsza sprawa, ktorej niestety nie podales to to jaki dzwiek Ci sie podoba. Jesli nie masz o tym pojecia, skocz do jakiegokolwiek salonu, posluchaj roznych sprzetow, skrajnie roznych, zapamietaj modele oraz to co Ci sie podobalo a co nie, opisz to tutaj swoimi slowami, tylko wtedy jakiekolwiek sugestie ze strony kolegow beda mialy sens.


Tak myślałem jeśli chodzi o kolumny .Zastanawiało mnie po prostu zawsze po co producenci robią dwa wyjścia A i B .
Ja osobiście lubię dynamiczny dźwięk wyważony sopran bas nie upierdliwy i dudniący dajacy o sobie znać w odpowiednich partiach ,bardziej harmonijne neutralne brzmienie bez audiofilskich zapędów. Voygery 300 które mam do kina domowego są w miarę ok.,ale do słuchania muzyki dla mnie za dużo basu .Nie wyraźne brzmienie ,aż meczą po pewnym czasie,zwłaszcza gdy grają cicho .Posłucham oczywiście w salonie różnych rozwiązań .Tylko w Warszawie jest kilka salonów z różnym sprzetem i nie wiem od czego zacząć .Jak na razie słuchałem zestawu Bose i jak dla mnie gra to naprawdę przyzwoicie. Znajomy bardzo zachwalał Cambridge i Marantza i to będzie moje pierwsze podejście .Sporo czytałem o firmie NAD ale nie słuchałem tego.Jeśli chodzi o kolumny to w ogóle nie mam pojęcia .Wiem tylko,że nie z każdym wzmacniaczem każda kolumna dobrze wypadnie .Jak odsłucham parę zestawów to podzielę się wrażeniami na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdz do salonu, popros o sprzet w podobnym przedziale cenowym, popros by podali Ci kilka zroznicowanych zestawow i sprawa zalatwiona. Wyjscia A i B sluza po to bys mogl podlaczyc 2 pary kolumn, ale nie po to by sluchac oby zestawow naraz tylko moc je zmieniac, raz jedne raz drugie. Co do tego co piszesz to widzisz - jednak cos wiesz o brzmieniu ktore Cie interesuje a dzieki temu bedzie duzo latwiej cokolwiek doradzac.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby podjechać i odsłuchać to oczywiście jak najbardziej .Tylko chciałem mieć jakąkolwiek wiedzę na ten temat .Sam jestem handlowcem w innej branży i wiem,że dany salon poleca to co jemu najbardziej pasuje sprzedać .Może w salonach audio jest inaczej ale wątpię .Poza tym tego sprzętu jest taka masa ,że trudno byłoby jeździć i słuchać wszystkiego .Poczytałem trochę jednak na ten temat i widzę ,że to faktycznie nie taka prosta sprawa . Najlepiej byłoby przeznaczyć pokój do słuchania muzyki.Z tym ,ze po co wtedy salon ? To tutaj przebywa się najwięcej czasu i odpoczywa.Fajnie byłoby żeby właśnie tutaj była fajna muza.


A co myślicie o NAD C388?
Czytałem ,że NAD ma ogólnie słaby serwis i się psuje .Ma ktoś doświadczenia ?
Co możecie polecić podobnego w tym przedziale cenowym ? to znaczy do 7 000 zł im taniej tym lepiej Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee bez przesady, to nie jest tak, ze musisz zrobic wszystko co opisane jest o akustyce, u mnie pokoj sluzy jako salon/sypialnia (bo mamy z zona tylko jeden pokoj) a mimo to sprzet stoi i wcale zle nie gra:) sam jak bedziesz miec sprzet musisz ocenic co zmienic a co nie - nie a jednej recepy dla wszystkich. Druga sprawa co do salonow - zgoda, wiekszosc tak dziala, ale ja nie pisalem zebys poszedl i kupil tylko poszedl, poprosil o kilka zupelnie roznych zestawow, posluchal (oczywiscie na swojej muzie nie na tym co Ci puszcza) spisal/zapamietal modele i opisal Nam co w nich Ci sie podobalo a co nie, wtedy bardziej doswiadczeni koledzy beda mieli jasnosc co Ci polecic by gralo w Twoje gusta inaczej to takie strzelanie w ciemno. Sam nie poszedlem na odsluchy zanim nie kupilem kolumn, ale pozniej bylem mamdrzejszy i z kolumnami pojechalem po wzmacniacz i okazalo sie, ze wcale nie tego dzwieku szukalem co myslalem, dlatego tak wazne sa odsluchy.

Dodam tylko, ze to Twoja kasa i zrobisz co zechcesz, ale chyba kazdy z Nas chce swoje pieniadze spozytkowac jak najlepiej, prawda? Za kwote ktora podales mozna zlozyc juz naprawde zacne stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam.
Jak w temacie co myślicie o NAD C388
Czytałem ,że NAD ma ogólnie słaby serwis i się psuje .Ma ktoś doświadczenia ?
Co możecie polecić podobnego w tym przedziale cenowym ? to znaczy do 7 000 zł im taniej tym lepiej .



W tym przedziale cenowym, to wybór znakomitych konstrukcji masz prawie nieograniczony: Yamaha A-S1100, Hegel H80, Marantz PM 8005, Audiolab 8300A, Rotel A14, Pioneer A-70DA i tak dalej. Głowa boli! Zależy na jakich funkcjach dodatkowych wzmacniacza Ci zależy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, w jakich sklepach byłeś, że masz taką złą opinię o sprzedawcach? Na wystawie masz zazwyczaj dużo sprzętu i na pewno w każdym przyzwoitym salonie podłączą Ci co mają bez konieczności opłat.

Zacznijmy od kolumny. Na pewno dwie, a nie cztery. Salon masz ok 35m kw, stąd kolumny nie mniejsze niż takie
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a7-rtia...-podlogowe-2szt
http://sklep.rms.pl/polk-audio-signature-s...reo-klasy-hi-fi

A najlepiej takie
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a9-rtia...-podlogowe-2szt

Lub coś z innych firm
http://sklep.rms.pl/tannoy-revolution-xt-8...-podlogowe-2szt
sklep.rms.pl/monitor-audio-silver-8-kolumny-stereo-2szt
http://sklep.rms.pl/kef-q-900-q900-kolumny-stereo-2szt

po wyborze kolumn przejdziemy do elektroniki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Witam.
Jak w temacie co myślicie o NAD C388
Czytałem ,że NAD ma ogólnie słaby serwis i się psuje .Ma ktoś doświadczenia ?
Co możecie polecić podobnego w tym przedziale cenowym ? to znaczy do 7 000 zł im taniej tym lepiej .



W tym przedziale cenowym, to wybór znakomitych konstrukcji masz prawie nieograniczony: Yamaha A-S1100, Hegel H80, Marantz PM 8005, Audiolab 8300A, Rotel A14, Pioneer A-70DA i tak dalej. Głowa boli! Zależy na jakich funkcjach dodatkowych wzmacniacza Ci zależy.


Dzięki .Spodobał mi się ten Rotel A14
Głównie chodzi o to żeby nie grać muzyki tylko z CD ale też mp3,radia itp czyli różnych źródeł .Wiem,ze jakość ale dostęp do cd jest zawsze ograniczony.Fajnie byłoby też ,żeby obsługiwał spotify .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zacznijmy od kolumny. Na pewno dwie, a nie cztery.
...
po wyborze kolumn przejdziemy do elektroniki



Zburzyłeś mój sposób myślenia .Zawsze myślałem ,że najpierw powinienem wybrać wzmacniacz. Ale może to cenna uwaga żeby zacząć od kolumn .Nie mam złego zdania o sprzedawcach ale dany sklep handluje tymi a nie innymi modelami.Jeśli jest jakaś wskazówka można wybrać ten który ma te modele które nas interesują .Przykładowo interesuje mnie Cambridge i jeszcze coś a dany sklep nie ma w ofercie to będą wciskać co innego .
Polk Audio RTi A9 są piękne a jeszcze bardziej podobają mi się Kefy Przydałoby się ich posłuchać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz test RTi A9 i masz test mniejszych Kefów. Nie zastąpi odsłuchu ale da jakieś pojęcie.
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...we/371-kef-q700
http://www.klub.audiostereo.pl/recenzje-ko...-a9-art575.html

Wzmacniacz dobieramy do kolumn, bo każde mają inne wymagania i barwę brzmienia, stąd różnie zgrywają się ze wzmacniaczami. Np Polk ma bardzo małe wymagania i zagra chętnie z większością wzmacniaczy. Z kolei KEF to bardzo wymagające kolumny ale przy drogim wzmacniaczu potrafią odwdzięczyć się bajecznym dźwiękiem, dużo droższym niż cena samych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - dlatego nie proponuje Ci kupowania na miejscu tylko odsluchania. Masz tu kilku kolegow ktorzy handluja sprzetem. S4home np. Daje dodatkowe rabaty za bycie forumowiczem. Nie wierze, ze nie dogadalbys sie np. z Nim w sprawie cen, ale co mamy doradzic skoro sam jeszcze nie wiesz czego chcesz. Ja bym przestal dywagowac tylko zrobil to o co Cie prosze w kilku postach i bedziesz miec jasna sprawe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może od początku. A początek, to jest akustyka pomieszczenia i odpowiednie ustawienie kolumn.
Jasne, że nie zawsze da się "książkowo", ale dobrze jest wiedzieć dlaczego zestaw gra dobrze lub źle w jakimś ustawieniu.
To podstawa i nie lekceważ tych miniporadników.
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen

Dopiero gdy zobaczysz gdzie i jak możesz ustawić kolumny, można myśleć o konkretnych. Bo nie każdy typ dobrze zagra w ustawieniu na jakie możesz sobie pozwolić. Najlepiej po przeczytaniu poradników daj rysunek z propozycją rozmieszczenia kolumn, podaj odległości od ścian tylnej, bocznych i miejsca odsłuchowego.

RMS ma rację, że powinno się wybrać najpierw kolumny pasujące do Twojego pokoju. Bo one mają największy wpływ na dźwięk, jego jakość, barwę.
A do nich dopiero dobierać wzmacniacz.
Wzmacniacz i kolumny (plus źródło i okablowanie) muszą pasować do Twojego gustu i muzyki, której słuchasz.

Kolega z branży wspomina też, że w każdym przyzwoitym salonie podłączą Ci sprzęt bez konieczności opłat. Ale nie każdy salon jest przyzwoity i wiele pobiera opłaty za odsłuch. Ale takie omijamy z daleka. Najpierw zapytaj o to.
Odsłuchy możesz a nawet powinieneś zrobić w kilku salonach. By się przekonać jaki typ brzmienia lubisz (np. jasne, chłodne, twarde, ostre, czy odwrotnie).

Oczywiście poproś o podłączenie do w miarę neutralnego wzmacniacza kilku różnie grających kolumn. Usłyszysz, które Ci najbardziej odpowiadają.
Zapisz jakie to były kolumny z jakim wzmacniaczem, źródłem dźwięku grały.
Użyj swoich dobrze znanych kilku różnych nagrań w odsłuchu. Zawsze tych samych. Bo będziesz miał porównanie.

Wzmacniacz ma podwójne zaciski głośnikowe wcale nie tylko dlatego, by podłączyć dwie pary kolumn (ale grających zamiennie, nie razem).
Tylko też po to by ułatwić bi-wiring, czyli podwójne okablowanie kolumn, kóre mają taką możliwość (mają podwójne zaciski głośnikowe).
By używać zamiennie dwóch par kolumn z jednym wzmacniaczem, potrzebna jest opcja osobnego włączenia i wyłączenia sekcji A oraz B.
Jeśli tego nie ma, podwójne zaciski służą tylko do bi-wiringu.

Dwóch par kolumn, by grały naraz się nie podłącza. Ponieważ burzy to stereofonię, wprowadza chaos. A także powoduje, że wzmacniacz musi pracować z dużo większym obciążeniem, przez to gra słabiej, daje więcej zniekształceń.
Nie ma z tego żadnego pożytku, bo nie gra głośniej ani lepiej. Są jedynie straty.

Zapomniałbym napisać. Jeśli chcesz mieć jak najlepszą jakość dźwięku, to kup kolumny oraz klasyczny wzmacniacz stereo, bez żadnych wejść typu USB itp.
Wszystkie "gadżety" (typu telefon, bo to nie jest poważne źródło dźwięku) podłączysz do jakiegoś odtwarzacza, streamera z funkcjami sieciowymi i odpowiednimi wejściami, przetwornikami, odbiornikami itp.
Marantz, CA czy NAD, to nie są jedyne, czy najlepsze wzmacniacze. Pod wieloma względami można lepiej.
No, może NAD potrafi dać dużo mocy za stosunkowo nieduże pieniądze. Moc to bardzo dużo, ale jednak nie wszystko.
Ale na razie za wcześnie dywagować jaki wzmacniacz będzie odpowiedni.
Gdy kupisz albo zdecydujesz się an jakieś kolumny i wyszukasz odpowiadający Ci odtwarzacz z tymi wszystkimi wejściami, to zobaczymy jaki mógłby być to wzmacniacz. Na jaki wystarczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak myślałem jeśli chodzi o kolumny .Zastanawiało mnie po prostu zawsze po co producenci robią dwa wyjścia A i B .


Niektórzy wykorzystują takie połączenie po to, by albo nagłośnić dwa pomieszczenia przy pomocy jednego wzmacniacza/amplitunera.
Inni po, by zrobić to samo w jednym pomieszczeniu tworząc dwa miejsca odsłuchowe (ale nie grać równocześnie!). Dzięki temu np. jednej pary kolumn można słuchać gdy siedzisz przed telewizorem (do filmów i nie tylko), a drugą mieć gdy siedzisz spokojnie w innym miejscu i chcesz słuchać muzyki.

O podłączeniu 1 pary kolumn zdublowanymi kablami pisali już wcześniej koledzy.

Pozdrawiam
PS. Przeniosłem tutaj kilka postów z tematu "Co myślicie o NAD C388"
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry174720
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proponuję TV przesunąć na środek ściany (pod okno) i po jego bokach dać kolumny. Miejsca masz dosyć, by je odpowiednio odsunąć od ścian bocznych i tylnej. Zasiadając w fotelu będziesz w idealnym miejscu odsłuchowym. Poprawi się też widoczność TV z kanapy.


Niestety to jest okno balkonowe z wyjściem na taras
Myślałem o zamurowaniu ściany do jadalni i umieszczeniu telewizora np.kanapy .Drugą opcją jest jest powiesić TV na Ścianie kominkowej.Robiłem też próby z fotelem .Jak chciałem posłuchać muzy przesuwałem fotel bardziej na środek salonu .To też daje efekt .Nad tym się jeszcze zastanowię .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...