Skocz do zawartości

Stereo z kina domowego i gramofonu


eko1311

Recommended Posts

Witam.
Zgłaszam się do Was forumowicze z prośbą o pomoc. Właściwie nie jestem pewien czy ten temat powinienem założyć tu czy w dziale "kino domowe" ale to mój pierwszy post tutaj więc proszę o wyrozumiałość Zaznaczam na wstępie że moja przygoda ze sprzętem dopiero się zaczyna ale póki co jestem laikiem jeżeli chodzi o sprawy sprzętu. Posiadam zestaw: marantz sr4003 z dvd dv4003. Do tego mam podpięte dwie kolumny yamaha ns-8900. Taki zestaw się trafił icon_smile.gif Do tego mam podpięty gramofon pro-ject xpression1 carbon z wkładką audio technica at95e. To mam podpięte do amplitunera za pomocą preampa pro-ject phono box.
Sprzęt w 90% czasu będzie używany do muzyki - winyl i cd. Muzyka natomiast jakiej słucham jest to na ogół rock i ciężkie brzmienia ale też czasem otrę się o jazz soul czy hip hop.
Amplituner, dvd oraz głośniki to dla mnie sprzęt nowy - znalazł się u mnie tydzień temu więc jeszcze go rozgryzam.
Problem z jakim się zgłaszam polega na tym kompletnie nie umiem sobie poradzić z brzmieniem zestawu. Po pierwsze - cd. Bardzo mocno zmienia się charakterystyka każdej właściwie ze słuchanych płyt - mam wrażenie że pod każdą płytę muszę delikatnie przestawiać parametry żeby osiągnąć tą samą dynamikę. Tu myślę że jest to po prostu kwestia trafienia w ustawienia gdzieś po środku i będzie to działało.
Większy problem mam z winylami.
Po podpięciu całości z amplitunerem dźwięk wydaje się dużo bardziej płaski. Zupełnie brakuje dynamiki, wysokie dźwięki potrafią być drażniące. Całość jest mocno wyciszona. Tu nie mam za bardzo pomysłu o co może chodzić.Czy to kwestia niezbyt dobrego preampa? Czy jakaś niedroga lampa będzie tu dobrym rozwiązaniem?
Niestety nie mam funduszy na jakieś większe modernizacje tego sprzętu ale ogólnie szukam pomocy w którą stronę modernizacja powinna iść.
Czekam na wasze opinie i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
No własnie nad tym się zastanawiam - jeżeli byłaby to kwestia samego amplitunera to z cd tez nie uzyskiwałbym dobrych efektów a tak jest - właściwie problem pojawia się w przypadku winyli więc wciąż szukam raczej przyczyn na linii amplituner - gramofon. Bardzo chętnie bym do Was podskoczył ale mam trochę daleko bo jestem z Warszawy a z tego co widzę - Wy z Oświęcimia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jad dam głośniej jest zdecydowanie lepiej ale odbiega to od jakości jaką w tym momencie daje mi chociażby cd. Niestety nie mam możliwości pożyczyć dodatkowego sprzętu na testy więc raczej jestem skazany na jakieś konkretne rozwiązanie trzymając kciuki że zadziała. Nie oczekuję od zestawu nie wiadomo jakiego brzmienia. jestem świadomy tego co mam - po prostu zależy mi na tym żeby całość była spójna jeżeli chodzi o brzmienie. Szukając w internetach znalazłem sporo informacji o lampach w preamp (nie wiem czemu ale jakoś uparłem się ze problem tkwi tutaj icon_smile.gif). Zastanawiam się tylko czy:
a) Tanie preampy lampowe - powiedzmy do 800pln czy warto w ogóle się w to bawić czy lepiej wstrzymać się z bólami, zebrać trochę grosza i kupić coś droższego ale mieć pewność że nie jest to jakaś tandeta?
b) Czy w ogóle zastanawiać się nad lampą w tym przedziale cenowym biorąc pod uwagę rodzaj muzyki jakiej słucham na ogół z winyla?
c) Czy nie olać w związku z powyższym lampy i nie poszukać jakiegoś lepszego ale niewiele droższego tranzystora i przynajmniej wiedzieć ze tu był problem i dopiero nie zacząć kombinować co dalej z tym fantem zrobić?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie zmiana pre na lepszy nie koniecznie może przynieść spektakularną zmianę w tej konfiguracji. Rację ma S4Home, że warto byłoby sprawdzić jak zestaw gramofon i obecny pre zagra ze wzmacniaczem stereo, a dopiero później podjąć decyzję. Rację ma też Pirs. ten pre to dosyć prosta konstrukcja, beż możliwości regulacji gain i napięcia wyjściowego. Stąd problem we współpracy z Twoim amplitunerem.
Poczytaj wątki w dziale "technika lampowa i analogowa" jest tam trochę informacji o preampach gramofonowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wypożyczyć nawet prosty wzmacniacz. Zobaczysz czy poprawa jest znacząca. Możesz go wypożyczyć od nas lub kupić przez sieć i po prostu później oddać.
Niestety bez sprawdzenia możesz dużo wtopić kupując w ciemno.
O ile obstawiam ampli o tyle nie neguje pomysłów kolegów gdzie wymiana pre do gramofonu także poprawi.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...