Skocz do zawartości

Kolumny do stereo - w cenie do 1000zł,


k3tj0w

Recommended Posts

Dałbyś radę wrzucić zdjęcia pozostałych 2 ścian? Czy ściana naprzeciwko okna są tam jakieś drzwi? Wrzuć rysunek. Umiejscowienie sprzętu niezbyt dobre. Gdzie jest miejsce odsłuchowe? Na podłogę połóż dywan lub wykładzinę. Pod kolumny będziesz potrzebował podstawki ze względu na "pływającą" podłogę - panele.
Od biedy możesz kupić kafelki o wymiarach kolumn (5-10zł za parę) i pod kafelki podstawki krążki antywibracyjne (9zł za 4szt x 2 komplety) z castoramy. Podstawki Granitowe lub bazaltowe kupisz później
(koszt 2 podstawek granitowych to ok. 150 zł za parę w górę, Bazalt jest tańszy i ma większą gęstość, a co za tym idzie masę).
Możesz rozważyć modele Rotela ra 930 w górę. Rotel ra 920 na początek też wystarczy. Ceny tych modeli to od ok. 400 zł więc w zasięgu Twojego budżetu.

Dołóż, pożycz 100zł i kup ten http://allegro.pl/wzmacniacz-rotel-ra970bx-i6730434238.html
wygląda na zadbany, to poszukiwane modele więc ja bym się spieszył icon_biggrin.gif
Ewentualnie ten https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-rotel-...html#069e652b9d
450 zł do negocjacji.
Jednakże bardziej skłaniałbym się do tego pierwszego, większa moc, duża lepsza przestrzeń i dźwięk, wyższa półka, no i sprzęt na lata icon_biggrin.gif - zrobisz jak uważasz. Ale na tym etapie to i tak, który nie kupisz będzie dobry.

Masz już kable głośnikowe do tych kolumn?
Jakie masz źródło?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródło to pc albo laptop albo stacjonarka. Niestety póki co nie mam fajnego daca jak ten cambridge tylko 4 letnią zew kartę dźiękową creative która ma wyjścia rca. niestety mam wrażenie że ta kostka nie obsługuje próbkowania 24/192 icon_sad.gif ale przyszłość przyniesie zmiany na to licze icon_biggrin.gif

Rysunek poglądowy wrzucam w załączeniu.

Co do kabli to juz pomiędzy tym creativem a póki co amplitunerem (później wzmacniaczem) to wiadomo kabel rca (SOLID GENUINE SOUND QUALITY HIGH PERF) , a do kolumn mam w kable coś około 1m każdy (LEXTON CCA-OFC 2x1,50mm)

Naprawdę boję się tego rotela. Czytam o nich i zawsze ktoś narzeka, że za małe kopnięcie (również ten model 970bx jest tak opisywany). A z racji, że ja lubię chyba takie bardziej zjawiskowe granie niż niemęczące to mam wrażenie, że to może być strzał w kolano icon_sad.gif Zastanawiałem się na Yamacha bo czytałem, że on ma kopnięcie ale niepokoi mnie fakt że na samym wzmacniaczu jest info min8ohm. A Victy są przecież bardziej 4ohmowe na niektórych odcinkach wykresu przy testach niż 8ohmowe.

Patrzyłem właśnie wczoraj wieczorem na H/K i znalazłem coś od Pumperka (widziałem że polecany sprzedawca na allegro, nawet był post na forum z zapytaniem o niego) a dokładniej: http://allegro.pl/wzmacniacz-stereo-harman...6713513143.html

Warto byłby się tym zainteresować?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie teraz zakupy - jedź i posłuchaj Rotela - obojętnie jaki model - rotel to specyficzne granie i ma "cholerny" wykop
Charakterystyka będzie ta sama będą różnić się tylko niuansami. Zobacz czy Ci odpowiada i zdecydujesz. Tak trudno doradzać cokolwiek
Salon w Poznaniu
http://www.tophifi.pl/salony/poznan-posnania.html Top Hifi czynne do 22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

źródło to pc albo laptop albo stacjonarka. Niestety póki co nie mam fajnego daca jak ten cambridge tylko 4 letnią zew kartę dźiękową creative która ma wyjścia rca. niestety mam wrażenie że ta kostka nie obsługuje próbkowania 24/192 icon_sad.gif ale przyszłość przyniesie zmiany na to licze icon_biggrin.gif



Pomyślisz o dacku, albo o Cd później - Najlepsza jakość i w miarę tanio to CD

Cytat

Co do kabli to juz pomiędzy tym creativem a póki co amplitunerem (później wzmacniaczem) to wiadomo kabel rca (SOLID GENUINE SOUND QUALITY HIGH PERF) , a do kolumn mam w kable coś około 1m każdy (LEXTON CCA-OFC 2x1,50mm)



Kable do wymiany, miałem kabelki CCA - to aluminium miedziowane - jakość fatalna - dobre do wieszania bielizny

Cytat

Naprawdę boję się tego rotela. Czytam o nich i zawsze ktoś narzeka, że za małe kopnięcie (również ten model 970bx jest tak opisywany). A z racji, że ja lubię chyba takie bardziej zjawiskowe granie niż niemęczące to mam wrażenie, że to może być strzał w kolano icon_sad.gif Zastanawiałem się na Yamacha bo czytałem, że on ma kopnięcie ale niepokoi mnie fakt że na samym wzmacniaczu jest info min8ohm. A Victy są przecież bardziej 4ohmowe na niektórych odcinkach wykresu przy testach niż 8ohmowe.


Zacytuję mojego kolegę - też miałem kiedyś takie wątpliwości:

"Rotel nie jest 8-mio ohmowy ! Żaden z modeli nigdy nie był.

To co zapewne zobaczyłeś to podana moc przy obciążeniu 8-mio ohmowym (no przy jakimś musieli podać i było to obciążenie stałe przy częstotliwości np. 1 kHz, inaczej tego się nie da zrobić), a nie to, że wzmacniacz tyle ma. Wiele firm podaje moc przy 4-ech ohmach bo to wyższa wartość i ładniej wygląda. Klient nieobeznany popatrzy tylko na wartość mocy i kupi niby "mocniejszy" wzmacniacz, czyli kupi tego co ma np. 65W/4ohmy zamiast tego co ma 50W/8ohmów ... co oznacza, że jest zwyczajnie "gupi" i nie rozumie parametru którym się tak podjarał.

Impedancja jest funkcją częstotliwości, więc jest wartością która się zmienia wraz częstotliwością czyli zarówno impedancja kolumny (czyli jakby chwilowy opór dla prądu zmiennego) zmienia się z częstotliwością sygnału jak i też w przypadku wzmacniacza, z tym, że tu akurat zmienną jest moc.

Otwórz sobie dowolny test kolumny na audio.com.pl. Na dole będzie zamieszczony wykres impedancji kolumn, Zobacz jak bardzo potrafi być zmienna. Wzmacniacz musi nadążać za tymi zmianami, więc im niższa wartość impedancji tym więcej mocy musi wygenerować, a im wyższa impedancja tym mniej. Problem zaczyna się kiedy zasilacz jest za mały i wzmacniacz nie ma z czego zwiększyć chwilowo potrzebnej mocy tak jak to ma miejsce w przypadku wielu amplitunerów kina domowego które zwyczajnie się wyłączają kiedy "zobaczą" spadki impedancji do 4 ohm.


Są piece które potrafią podwajać moc przy dwukrotnych spadkach czyli np. mają 100W/8ohm, 200W/4ohmy i 400W/2ohmy ale to konstrukcje wybitne i drogie ze względu na cholernie wielkie trafo transformatora (albo dwa), baterie wielkich kondensatorów, olbrzymie radiatory i odpowiednio mocne tranzystory.

Rotel zawsze budował zasilacze lekko przewymiarowane właśnie po to aby nie było problemów z wysterowanie kolumn których impedancja ma "dziwne" przebiegi, choć faktycznie to chodzi tu o spore wartości kątów fazy elektrycznej ale to już za głęboki temat.

Z podawaniem mocy jest jeszcze jedna kwestia mianowicie czy obciążony był jeden kanał czy dwa bo np. w amplitunerach notorycznie podawana jest moc przy obciążeniu jednego kanału mimo, że wzmacniacz ma ich 5, 7 albo jeszcze więcej. Potem podaje się moc jako 5 razy ileś tam, a to całkowita nieprawd, bo jeśli w jednym kanale oddaje np.100W to w pięciu naraz odda około 5x20W (piszę około bo to takie równe dzielenie nie jest), czyli suma niby się zgadza ale to jednak nie to samo co 5x100W. We wzmacniaczach stereo też tak może być choć z ogromnej liczby testów przy których wykonano pomiary z reguły wychodzi na to, że wzmacniacze stereo potrafią więcej niż deklarują producenci.

Czyli tak reasumując - jeśli ktoś podaje moc to powinien również podać:
- przy jakiej impedancji ? (4 lub 8 ohm)
- przy jakiej częstotliwości ? (najczęściej 1kHz)
- przy ilu obciążonych kanałach ? (powinno się podawać przy wszystkich jakie ma wzmacniacz)
- przy jakim procencie zniekształceń ? (na ogół 1% ale w lampowych zdarza się podawać przy 5% albo i 10% co oczywiście znacząco zawyża wartość wpisanej w tabelkę parametrów mocy) " - koniec cytatu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba o bardziej wyczerpująca wypowiedź nie mógłbym prosić icon_biggrin.gif dzięki bardzo icon_smile.gif

Jak coś wiem że rotel ma podane napięcia dla 8 ohm I można podłączyć 4 ohm kolumny. To z brakiem możliwości podłączenia 4 ohm kolumn było sporo yamahy bo ona nawet jak oglądałem zdjęcia tylu to ma podane ze przy A or B min 8 ohm.

Tak jak napisałeś w najbliższym czasie postaram się pójść gdzieś czegoś posłuchać plus jak już to zamówić z Internetu z możliwością zwrotu po odsłuchu !

Dziękuję wszystkim za pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego namawiałem Cię na Rotela + kolumny Phonara ScanAkustik. Całość wyszła by za ok. 900 - 1000 i zostało by jeszcze na Rcd Rotela lub dobrego Daca. Kolumienki bardzo niepozorne, ale razem grają przepięknie. 4 ohm, 70w, skuteczność wystarczająca -88. Bardzo dobre kolumny na start, poza brzmieniem są też ładne. Grają z dużym "wykopem" i przestrzennie. Rotel 970, 971 to 60W - 8 ohm, a przy 4 ohm robi się już 90w - to bardzo udane
konstrukcje brzmieniowo i bardzo wydajne prądowo.

Kup co tam chcesz - co będzie Ci odpowiadać.
Pozdrawiam

3.03.16
Cześć!
Jestem ciekaw - słuchałeś czegoś? Podziel się wrażeniami z odsłuchów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...