Skocz do zawartości

Odwrócenie fazy - proszę o wyjaśnienie


1Ender

Recommended Posts

Witam,
jak w temacie. Odwróciłem fazy na kablach głośnikowych czyli plus na minus - od wzmacniacza do kolumn.
Kolumny zaczęły grać głośniej i z większą soczystością i przestrzenią.
Co ciekawe niskie częstotliwości pozostały na tym samym poziomie.
Czy ktoś umie mi wyjaśnić dlaczego?
Czytałem, że niektórzy konstruktorzy we wzmacniaczach stereo stosują odwrócone fazy na obu lub tylko jednym kanale, a jak to jest w kolumnach?
I po co takie zabiegi?
I jeszcze jedno, jeżeli głośniki "chodzą" w przeciwfazie, to czy przy głośniejszym słuchaniu i większym wychylaniu membran, może dojść do uszkodzenia głośnika?
Czytałem też o teście głośników z baterią 1,5v - celem sprawdzenia polaryzacji - kabelki podłączamy do zacisków kolumny i sprawdzamy w którą stronę wychyla się membrana - na zewnątrz zgodna, do środka odwrócona.

Kolumny - Phonar Scan Akustik
Kable - Melodika
Wzmacniacz - Rotel Ra-971
CD - Rotel RCD-951
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może teraz grają w dobrej polaryzacji? Jesteś ich pierwszym właścicielem? Jeśli nie, to poprzednik mógł coś w nich źle podłączyć.
Dlaczego? Kto wie? Może coś wymieniał?
Nieraz w fabryce mogą źle zmontować. Słyszałem o takim przypadku.
Może sprawdź w jakiej teraz fazie grają, jak o tym czytałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamo nagminnie w swoim najbardziej popularnym modelu 606 czy 626 montuje odwrotnie
Nie wiadomo czy jest to zabieg świadomy, jednak wielu użytkowników pisze że grają lepiej.
Kiedyś przy montażu opticonow z marantzem klient też po dwoch dniach do mnie oddzwonię że zamienił polaryzację i jest lepiej. A bylem przekonany że wpiolem "prawidłowo".

W każdym razie nie jest to nowość. Monitoruje membrany przy głośniejszy graniu i ciesz się że jest lepiej icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierz mi. Nie ma głupich pytań. Mogą być tylko głupie odpowiedzi. icon_biggrin.gif
Forum Audio dąży do tego, by poziom merytoryczny i kultura wypowiedzi były naszym wyróżnikiem.
Natomiast wpisy mające charakter ataku, obrażania czy wyśmiewania innych będą mocno moderowane. A może także dochodzić do kasacji kont szczególnie napastliwych osobników.
Dotychczas było dość sporo tego typu wpisów. Jak zapewnia administracja ma się to od teraz bardzo zmienić. Nie będzie pobłażliwości dla chamstwa i niemerytorycznych wypowiedzi.
Szczególnie takich, dotykających innych użytkowników forum.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby nie poszło w drugą stronę.
Ja wiele razy nie dostałem się z angelem czy simsonem, ale przecież to normalne że możemy mieć inne zdanie.
Szanuję ruch forumowiczów i są oni niezbędni na forum.
Jeśli każdy ma pisać to samo, to forum jest nie potrzebne.
A że czasem niezgodność zdań ponosi to juz faktycznie inna sprawa.
Wzajemny szacunek to podstawa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam . Ja mam też taki dziwny problem z polaryzacją. Rzecz polega na tym ze posiadam Amplituner Denon DRA-295 i kolumny dosc stare ale odnowione Diory i gdy podłącze je prawidłowo to nie ma konkretnego basu ( sprawdzałem okablowanie na zewnatrz i w kolumnach chyba z 3 razy i wszystko jest dobrze) a gdy w jednej z kolumn zamienie plus z minusem graja fajnie i schodzą nisko :) I o co tu chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu winił wzmacniacz niektórzy producenci odwracają fazy, może tym przypadku (modelu) tak jest. Spróbował bym też pożyczyć inny wzmak i podłączyć. Jeżeli przy tym samym ustawieni kolumn będzie to samo, poprzestawiaj kolumny może bardziej wysuń do przodu.

S4Home - słusznie zauważył, być może winna jest akustyka.

Zrób zdjęcie jak masz ustawione kolumny - obadamy.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, michu9191 napisał:

Witam . Ja mam też taki dziwny problem z polaryzacją. Rzecz polega na tym ze posiadam Amplituner Denon DRA-295 i kolumny dosc stare ale odnowione Diory i gdy podłącze je prawidłowo to nie ma konkretnego basu ( sprawdzałem okablowanie na zewnatrz i w kolumnach chyba z 3 razy i wszystko jest dobrze) a gdy w jednej z kolumn zamienie plus z minusem graja fajnie i schodzą nisko :) I o co tu chodzi?

No dobrze, piszesz że masz mocniejsze niskie tony, a co z resztą? Jak wyglądają tutaj źródła pozorne? Masz wokal pomiędzy kolumnami, czy bardziej on ucieka Ci w" dziwną przestrzeń" po lewej lub prawej stronie? Odwrócenie fazy może czasem wydać się bardzo ciekawym efektem przestrzennym co jest oczywiście złudne. Scena staje się bardzo rozmyta ... No i faktem oczywiscie jest , że w większości takich przypadków niskie tony tracą na objętości, a nie odwrotnie.

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródła pozorne - kolokwialnie mówiąc - to jak słyszysz muzykę nie z kolumn, a dokładnie pomiędzy ( tak jest przy prawidłowym ustawieniu kolumn i w miarę dobrej akustyce - ja tak mam)

Elementy źródeł pozornych - czyli wokal, wokale i instrumenty, które też jesteś w stanie zlokalizować na scenie.

Np. gitara basowa z lewej, gitara prowadząca z prawej wokal wysunięty do przodu lub bardziej schowany itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...